Kalendarz

<< Styczeń 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:39
Wczoraj:995
W tym tygodniu:39
W tym miesiącu:46,544
W tym roku:46,544
Wszystkich:13,809,915

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Pogoda F

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 7:44
Zachód słońca: 16:39
>Dzień trwa:
8 Godzin 55 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 9:41
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław, Adalruna, Alruna, Angelika, Teodoryk

Księżyc


Data: 27-1-2020 00:35:07

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4106 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Międzynarowdowy Rok Astronomii


KJM

W czasie Jarmarku Michała działać będzie dla mieszkańców i gości Obserwatorium Astronomiczne dzięki któremu będzie możliwość uczestniczenia w obserwacjach nieba. Same obserwacje są uwarunkowane stanem pogody. Jeśli tylko niebo dopisze, a zamówiliśmy w dzień słoneczną pogodę, a w nocy rozgwieżdżone niebo, to planujemy pokazać:

W piątek 18 września 2009r.

Od 20.00 obserwacje Jowisza z jego księżycami oraz M31 czyli tak zwaną Mgławicę Andromedy (dokładnie jest to galaktyka bardzo podobna do Drogi Mlecznej) oraz jej koleżankę. Pokażemy gromady otwarte w Perseuszu i układ podwójny gwiazd w Wielkiej Niedźwiedzicy. Zostań Galileuszem i odkryj inne światy;

W sobotę 19 września 2009r.

Mamy niespodziankę. Zaprosiliśmy na Jarmark Pana Jacka Uniwersała. Zajmuje się on w kraju i za granicą budową obserwatoriów astronomicznych i dystrybucją sprzętu astronomicznego. Przywiezie ze sobą bardzo ciekawy sprzęt w postaci teleskopu Coronado do obserwacji Słońca oraz ciekawy teleskop do obserwacji nocnych nieba. Jak wielu pasjonatów astronomii tak i Pan Jacek zrealizuje swoją wizytę na własny koszt. Skorzystajmy więc z tej możliwości i przeżyjmy astronomiczną przygodę jak nigdy dotąd.

W niedzielę 20 września 2009r.

Cały dzień poświęcamy na astronomię. Dlatego obserwatorium będzie dostępne już od przedpołudnia – zależnie od tego o której skończymy w sobotę obserwacje. Będzie można obserwować wyrzuty koronalne materii na Słońcu oraz granulację w atmosferze naszej gwiazdy. Będzie można zobaczyć wiele ciekawych materiałów o obserwatoriach astronomicznych zarówno tych prywatnych jak i budowanych przez miasta i ośrodki naukowe, a jest ich już pokaźna ilość w naszym kraju.

Ponieważ jest duże i stale rosnące zainteresowanie sprzętem astronomicznym chcemy przekazać jak najwięcej informacji na ten temat wszystkim zainteresowanym. Będzie się wiec można dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o teleskopach i Kosmosie. Oraz porównać możliwości różnego sprzętu, a nasz specjalista odpowie na każde pytanie.

hemraszewskiOdbędzie się też spotkanie z jedynym polskim astronautą generałem Mirosławem Hermaszewskim. Opowie o swojej przygodzie w kosmosie oraz zobaczymy film z tego wyjątkowego wydarzenia.

Wieczorem oczywiście zmieniamy zainteresowanie ze Słońca na nocne niebo i tu postaramy się pokazać całą dostępną menażerię oraz różne techniki obserwacji nieba z wykorzystaniem różnego sprzętu. Oczywiście każdy będzie mógł spróbować własnych sił przy teleskopie. Tu ponownie wróci do obserwacji Jowisz i Galaktyka Andromedy oraz cały zestaw ciekawych obiektów od gromad gwiazd do mgławic planetarnych. Oczywiście będziemy starannie wyjaśniać co widzimy i jak to działa. Postaramy się, by światło sceny nie przeszkadzało zbyt mocno w obserwacjach i by można było zobaczyć jak najwięcej.

Na dużej scenie odbędą się dwa konkursy o tematyce astronomicznej. Krzyżówka z życia wzięta. Do wygrania oczywiście nagrody. A wygranym zostanie ten kto odgadnie najwięcej słów kluczowych, czyli będzie najbardziej zaangażowanym w rozwiązanie kosmicznej zagadki.

Szkoły przystąpią do Konkursu Astronomicznego i zmierzą się ze swoimi słabościami w zakresie nauk ścisłych, a może wykażą że strach przed nauką to tylko mit?! Przed nimi będzie ogromna ilość pytań i zadań. Z dopingiem publiczności mamy nadzieje wygrają najlepsi. A nie tylko z astronomii trzeba się będzie wykazać. Bo i dobrym poczuciem humoru i pomysłowością. Wszystkim na pewno pójdzie bardzo dobrze, dlatego przygotowaliśmy dla każdego niespodziankę. A publiczność będzie mogła swoim aplauzem dodać kolejnych punktów dla swoich faworytów.

Przez cały ten rok astronomiczny staramy się rozruszać dzieło Keplera w naszym mieście. Choć na razie nie mamy jeszcze stałego obserwatorium astronomicznego, to na pewno możliwość obserwacji astronomicznych na Jarmarku będzie ciekawym jego elementem.

Będzie też Naukowy Ogródek Fizyki. Proste doświadczenia pozwolą poznać wiele ciekawych zjawisk fizycznych z otaczającego nas świata, a przy okazji będzie sporo wspaniałej zabawy - o to przecież chodzi. Zabawa przez naukę i nauka przez zabawę. Talki cel przyświeca temu pomysłowi. Sami zbudujecie obiekty doświadczenia, własnymi rękami je przeprowadzicie i zobaczycie, że nauka nie jest taka straszna na jaką wygląda.

Będą pokazy filmów astronomicznych w sali Inter w Pałacu. Piękne obrazy z dalekiego Kosmosu i prezentacja najnowszej technologii. Zobaczymy jak daleko z przodu znajduje się czołówka nauki i dowiemy się dlaczego to tak bardzo nas pociąga.

A na ul. Warszawskiej będzie można posłuchać dyskusji naukowej Galileusza i Kopernika z Keplerem. Mamy również nadzieję, że wróci nasza załoga z wyprawy kosmicznej. Nie mamy kontaktu z załogą od bardzo długiego czasu. Jarmark jest umówionym terminem powrotu całego zespołu badawczego. Być może uda nam się z nimi spotkać lub chociaż nawiązać kontakt. Przyszłość pokaże.

Nasze miasto na te krótkie chwile stanie się prawdziwymi Gwiezdnymi Wrotami, gdzie spotkają się postacie z różnych czasów i różnych rzeczywistości. Zobaczymy co by się stało, gdyby taki portal czasoprzestrzenny faktycznie istniał.

Pozdrawiam i zapraszam serdecznie wszystkich.
Jacek Patka i cała Sekcja Astronomiczna
21,916,624 unikalne wizyty