Dwudziesta planeta odkryta przez polski zespół astronomów

TYC 3667-1280-1 b Zestawienie dwudziestu planet pozasłonecznych odkrytych przez zespół prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK. Na osi poziomej pokazano odległość planet od swoich gwiazd (w jednostkach astronomicznych, bez zachowania skali). Z kolei wielkość symboli wskazuje na masy planet. Źródło: UMK. Międzynarodowa grupa badawcza, którą kieruje prof. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii UMK, ogłosiła we wtorek odkrycie swojej dwudziestej planety. Toruńscy astronomowie specjalizują się w badaniach planet okrążających czerwone olbrzymy, czyli gwiazdy w późnej fazie ewolucji, którą Słońce osiągnie za kilka miliardów lat.

Posted by: jacek In Category: Egzoplanety Reads: [1383] Comments: [0]

Cztery lasery nad Paranal

Pierwsze światło czterech laserowych gwiazd porównania dla teleskopu VLT

slowaKluczowe The most powerful laser guide star system in the world sees first light at the Paranal Observatory
On 26 April 2016 an event at ESO’s Paranal Observatory in Chile marked the brilliant first light for the four powerful lasers that form a crucial part of the adaptive optics systems on ESO’s Very Large Telescope. Attendees were treated to a spectacular display of cutting-edge laser technology against the majestic skies of Paranal. These are the most powerful laser guide stars ever used for astronomy and mark the first use of multiple laser guide stars at ESO.
This image shows the four beams emerging from the new laser system on Unit Telescope 4 of the VLT.
Źródło: ESO/G. Hüdepohl
26 kwietnia 2016 r. w Obserwatorium Paranal w Chile odbyła się uroczystość z okazji pierwszego światła czterech potężnych laserów, które stanowią kluczową część systemów optyki adaptatywnej teleskopu VLT. Uczestnicy byli świadkami spektakularnego pokazu technologii laserowej na majestatycznym niebie nad Paranal. Są to najpotężniejsze laserowe gwiazdy porównania używane w astronomii. Okazją do świętowania było wykorzystanie po raz pierwszy w obserwatorium ESO wielokrotnych laserowych gwiazd porównania.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1737] Comments: [0]

Polski film pt. "Supernova" nagrodzony w USA

slowaKluczowe OpisZdjeciaPolski film pt. „Supernova”, w artystyczny sposób łączący tajemnice kosmosu - badane przez naukowców, z tajemnicami ludzkiej duszy, otrzymał nagrodę podczas 49. WorldFest Houston Film Festival, który jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmowych w USA.

Posted by: jacek In Category: Filmy Reads: [1476] Comments: [0]

Python i Żółw w jednym stali domku

slowaKluczowe Turlte to ciekawa alternatywa dla Pytona, ale suma summarum sprowadza się do tego samego - języka programowania.Coraz częściej czujemy potrzebę pełnego wykorzystania niespożytych możliwości naszego komputera. I skoro tylu ludzi na świecie to robi to dlaczego nie my? Nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy tylko zacząć. A jako, że początki bywają trudne, to warto zacząć to prostych spraw. Dlatego z przyjemnością prezentujemy czytelnikom grafikę żółwia. W szkołach podstawowych część dobrych nauczycieli praktykowało wprowadzenie uczni do języka LOGO. My idziemy jeszcze dalej.

Posted by: jacek In Category: Sekcja Astronomiczna Reads: [1579] Comments: [0]

Chłodne obszary atmosfery Wenus

Wenus,Venus Sonda Venus Express przechodzi przez atmosferę Wenus / Credits: ESAESA opublikowała ciekawe dane z końcowego etapu misji Venus Express. Wynika z nich, iż pewne rejony atmosfery Wenus mają temperaturę wynoszącą zaledwie minus 157 Celsjusza. W styczniu 2015 roku zakończyła się misja Venus Express, kierowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Misja sondy krążącej wokół drugiej planety od Słońca rozpoczęła się w kwietniu 2006 roku. Długi okres przebywania na orbicie Wenus pozwolił na detekcję wielu ciekawych szczegółów dotyczących planety i jej grubej atmosfery. Jednym z nich jest możliwa detekcja wciąż aktywnych wulkanów na powierzchni Wenus.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1381] Comments: [0]

Halo, tu ISS! Czyli szalone życie astronauty

ISS Astronautka na stacji ISS patrzy przez okna specjalnego modułu do wizualnej obserwacji. Źródło: NASAAstronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej włosy obcina tylko w towarzystwie odkurzacza, nie czuje zbyt dobrze smaków i nie powinien się smucić, bo w razie płaczu łza przyklei mu się do policzka. W zamian za to może urosnąć kilka centymetrów, a w ciągu dnia widzi po 16 wschodów i zachodów Słońca.

Posted by: jacek In Category: Astronautyka Reads: [1263] Comments: [0]

W Polsce powstanie baza księżycowa

slowaKluczowe Wizja wnętrza bazy wg. architekta Scotta Portera. Wizualizacja: Scott PorterKraków, 19.04.2016 r. – Pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowa baza księżycowa powstanie w Rzepienniku Biskupim w woj. małopolskim. Ambitny projekt naukowy realizowany jest przez Europejską Fundację Kosmiczną, która uruchomiła właśnie projekt społecznościowego zbierania funduszy na portalu Polak Potrafi.

Posted by: jacek In Category: Astronautyka Reads: [1460] Comments: [0]

Zakończyło się 42. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu

 42. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu Grupowe zdjęcie uczestników 42. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego w Grudziądzu (OMSA). Źródło: OMSA. Od 7 do 9 kwietnia trwały w Grudziądzu finałowe zawody Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA). W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie z 11 województw.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1456] Comments: [0]

Grant ERC dla polskiego astronoma

slowaKluczowe Teleskop Warszawski w Obserwatorium Las Campanas w Chile. Fot. K. Ulaczyk.
Kosmonauta.net
Prof. Grzegorz Pietrzyński z Obserwatorium Astronomicznego UW otrzymał “Advanced Grant” w wysokości prawie 2,4 mln euro. To 12 grant Europejskiej Rady ds. Badań dla UW. Astronom prof. Grzegorz Pietrzyński otrzymał prestiżowy Advanced Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) warty prawie 2,4 mln euro. Naukowiec chce w swoich badaniach dokładniej wyznaczyć tempo rozszerzania się Wszechświata.

Posted by: jacek In Category: Astronomowie Reads: [1660] Comments: [0]

Pierwszy stopień Falcona 9R U wrócił na Florydę

Falcona 9R U ierwszy stopień Falcona 9R U wpływa do portu Canaveral / Credits - port Canaveral webcamW nocy 12 kwietnia platforma morska firmy SpaceX sprowadziła pierwszy stopień rakiety Falcon 9R U na Florydę. Ósmy kwietnia 2016 roku na trwale zapisze się na kartach historii astronautyki. Tego dnia o godzinie 22:43 CEST nastąpił start rakiety Falcon 9R U z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Ładunkiem tej rakiety była kapsuła Dragon do misji CRS-8, która dwa dni później została przyłączona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Posted by: jacek In Category: Astronautyka Reads: [1637] Comments: [0]

Teleskop kosmiczny Kepler działa ponownie

slowaKluczowe Artystyczna wizja teleskopu KepleraPo kilku dniach niepokoju należący do NASA teleskop kosmiczny Kepler znów zaczął pracować w normalnym trybie. O sukcesie poinformowała 11 kwietnia amerykańska agencja kosmiczna. Naukowcy wciąż jednak nie mogą odetchnąć z ulgą. Problemy pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia. Kepler przygotowywał się wtedy do kolejnej misji – „Campaign 9”, której celem była obserwacja środka galaktyki. 7 kwietnia, podczas próby nawiązania kontaktu z teleskopem, inżynierowie zauważyli, że przeszedł on do trybu awaryjnego (z ang. emergency mode – EM).

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1363] Comments: [0]

Rekordowa liczba drużyn w European Rover Challenge 2016

European Rover Challenge 2016 Rekordowa liczba drużyn w European Rover Challenge 2016
Wśród 60 zgłoszonych drużyn znajdują się ekipy z Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Peru, Indii, czy Bangladeszu oraz aż 19 zespołów z Polski. Pełną listę zgłoszonych można znaleźć na stronie: Link
Do trzeciej edycji European Rover Challenge zgłosiło się 60 drużyn, niemal dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. To reprezentanci 12 krajów całego świata, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Polski, a nawet Peru. Finał zawodów odbędzie się w dniach od 10 do 13 września 2016, w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym w Jasionce, w województwie podkarpackim. Wydarzeniu patronuje Europejska Agencja Kosmiczna.

Posted by: jacek In Category: Roboty Reads: [1711] Comments: [0]

Wewnątrz kosmicznego pieca

slowaKluczowe Finding Chart for the Fornax Galaxy Cluster
The Fornax Galaxy Cluster is one of the closest of such groupings beyond our Local Group of galaxies. This new VLT Survey Telescope image shows the central part of the cluster in great detail. The brightest galaxies are labelled.
Źródło:ESO. Acknowledgement: Aniello Grado and Luca Limatola
Teleskop VST sfotografował Gromadę w Piecu

Nowe zdjęcie z teleskopu VLT Survey Telescope (VST) w należącym do ESO Obserwatorium Paranal w Chile pokazuje widowiskowe nagromadzenie galaktyk znane jako Gromada w Piecu, widoczna w gwiazdozbiorze Pieca na niebie półkuli południowej. Gromada obejmuje całą menażerię galaktyk we wszystkich kształtach i rozmiarach, z których niektóre skrywają sekrety.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1632] Comments: [0]

Edukacyjny obóz astronomiczny dla młodzieży AstroCamp 2016 w Portugalii

astrocamp LOGOOrganizatorzy edukacyjnego obozu astronomicznego AstroCamp 2016 w Portugalii rozpoczęli nabór zgłoszeń. W obozie, który odbędzie się w sierpniu, mogą wziąć udział także polscy uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych.

Posted by: jacek In Category: Wakacje Reads: [1350] Comments: [0]

Planeta swobodna koło US

slowaKluczowe Artystyczna wizja samotnej planety wielkości Jowisza. WikipediaOdkryto swobodnie poruszającą się planetę w niedalekim sąsiedztwie Układu Słonecznego Astronomowie odkryli jedną z najmłodszych i najjaśniejszych tzw. swobodnie poruszających planet, a ściślej: obiektów podobnych do planet, czyli takich, które przemierzają przestrzeń kosmiczną samotnie, bez gwiazdy. O odkryciu poinformował instytut Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1344] Comments: [0]

Trwa Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba

Light Pollution Zdjęcia satelitarne przedstawiające wzrost udziału oświetlenia zewnętrznego na przestrzeni lat. Zdjęcia te wykonane zostały za pomocą instrumentu OLS (Operational Linescan System) znajdującego się na satelitach z serii DMSP (Defense Meteorological Satellite Program) LinkDo 10 kwietnia trwa International Dark Sky Week, czyli Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba. Ma on na celu zwiększenie świadomości społeczeństw w kwestii problemów, jakie powoduje nadmierne zanieczyszczenie nocnego nieba sztucznym światłem.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1471] Comments: [0]

Twórcy planetariów z całego świata spotkają się w Warszawie

IPS Logo IPSW czerwcu planetarium Niebo Kopernika zyska dwie dodatkowe kopuły i uruchomi specjalne „miasteczko kopuł". Skorzystają z nich twórcy planetariów z całego świata, którzy między 19 - 25 czerwca wezmą udział w konferencji International Planetarium Society.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1439] Comments: [0]

IASC kampania PanStarrs

IASC Przykładowe zdjęcia z obecnego projektu IASC PanStarrsOd 31 marca rozpoczęła się nowa kampania poszukiwania planetoid. Projekt IASC (The International Astronomical Search Collaboration) jest projektem w dużej części edukacyjnym i skierowanym do młodzieży w różnym wieku i początkujących miłośników astronomii. Polega on na analizie przekazywanych pakietów zdjęć wykonanych w pewnych odstępach czasu z wykorzystaniem dedykowanego programu Astrometrica. To znacząco ułatwia realizacje działań przez młodych naukowców-odkrywców. Dzięki projektowi można zasmakować w byciu naukowcem, a przy okazji odkryć rzeczywiste nowe obiekty układu słonecznego.

Posted by: jacek In Category: Sekcja Astronomiczna Reads: [1604] Comments: [0]

Znaleziono rotującą gwiazdę neutronową w Galaktyce w Andromedzie

Galaktyka w Andromedzie (M31) Galaktyka w Andromedzie (M31) oraz krzywa zmian blasku rentgenowskiego obiektu 3XMM J004301.4+413017. Źródło: Andromeda: ESA/Herschel/PACS/SPIRE/J. Fritz, U. Gent/XMM-Newton/EPIC/W. Pietsch, MPE; dane: P. Esposito et al. (2016). Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że dzięki danym z jej obserwatorium XMM-Newton udało się odkryć pierwszą obracającą się gwiazdę neutronową w rentgenowskim układzie podwójnym w galaktyce M31, jednej z sąsiadek naszej Drogi Mlecznej.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1312] Comments: [0]

Świat zdrowo zafalował

Fot. LIGO Laboratory,fale grawitacyjne Fot. LIGO LaboratoryZ prof. Tomaszem Bulikiem z Obserwatorium Astronomicznego Wydziału Fizyki UW, członkiem zespołu LIGO/VIRGO, o odkryciu fal grawitacyjnych rozmawia Przemek Berg

Czy istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że to, co odkryto w interferometrach LIGO w USA i co zelektryzowało nie tylko środowiska naukowe, ale też światową opinię publiczną, to nie są fale grawitacyjne?

Prawdopodobieństwo to jest niezwykle małe. Obliczono, że przypadkowe zaobserwowanie silnego sygnału w dwóch interferometrach LIGO jednocześnie i pomyłkowe uznanie go za falę grawitacyjną może się wydarzyć raz na 200 tys. lat. Czyli raczej należy sądzić, że po raz pierwszy zidentyfikowano falę grawitacyjną, zwłaszcza że kształt zarejestrowanego sygnału jest zaskakująco zbieżny z oczekiwaniami naukowców.

Posted by: jacek In Category: Nauka Reads: [1720] Comments: [0]