Bliski przelot 2019 GP21 (31.03.2019)

NEO Okolice Ziemi często są odwiedzane przez kosmicznych gości z głębin Układu Słonecznego a nawet z dalekiego kosmosuOstatniego dnia marca nastąpił bliski przelot meteoroidu 2019 GP21. Obiekt przemknął w odległości 357 tysięcy kilometrów od Ziemi. Moment przelotu meteoroidu 2019 GP21 nastąpił 31 marca z maksymalnym zbliżeniem około godziny 21:00 CEST. W tym momencie obiekt znalazł się w odległości około 357 tysięcy kilometrów od Ziemi. Odpowiada to 0,93 średniego dystansu do Księżyca. 2019 GP21 ma szacowaną średnicę około 5 metrów.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [481] Comments: [0]

Bliski przelot 2019 GN20 (12.04.2019)

NEO Okolice ziemi często odwiedzane są przez niewielkie ciała niebieskiDwunastego kwietnia nastąpił bliski przelot planetoidy 2019 GN20. Minimalny dystans do Ziemi wyniósł 377 tysięcy kilometrów.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [524] Comments: [0]

Satelita zbudowany przez krakowskich studentów w środę poleci w kosmos

KRAKsat,lecęz kraksat Lecę z KRAKsat to projekt, w którym 1200 osób przekazało swoje zdjęcia by poleciały na studenckim satelicie w kosmos. Więc tak jakby będę za dwa dni na orbicie. Osobiście jestem w prawym górnym rogu z KepleremKRAKsat – satelita zbudowany przez krakowskich studentów w środę ma zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z należącego do NASA ośrodka na wyspie Wallops w USA. To piąty polski satelita na orbicie okołoziemskiej. KRAKsat to pierwszy na świecie satelita, który do sterowania orientacją wykorzystywać będzie ciecz magnetyczną.

Posted by: jacek In Category: Astronautyka Reads: [418] Comments: [0]

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

Gagarin, dzień kosmonautyki Pamiętny lot GagarinaDziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. 12 kwietnia upamiętnia bowiem pierwszy lot człowieka w kosmos - w 1961 roku radziecki kosmonauta Jurij Gagarin na statku Wostok 1 jako pierwszy człowiek okrążył Ziemię. Do tej pory w kosmosie przebywało ponad 470. astronautów z ponad 30. krajów. W tej grupie było blisko 50 kobiet. Wielkim sukcesem kosmonautyki stały się bezpośrednie badania Księżyca, zapoczątkowane 20 lipca 1969 roku, kiedy pierwsi ludzie - Amerykanie - Neil Armstrong i Edwin Aldrin wylądowali na Srebrnym Globie na statku kosmicznym Apollo 11.

Posted by: jacek In Category: Astronautyka Reads: [802] Comments: [0]

Bliski przelot 2019 GC6 (18.04.2019)

NEO Osiemnastego kwietnia nastąpi bliski przelot planetoidy 2019 GC6. Osiemnastego kwietnia nastąpi bliski przelot planetoidy 2019 GC6. Obiekt przemknie w odległości około 219 tysięcy kilometrów od Ziemi.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [993] Comments: [0]

Astronomowie uzyskali pierwszy obraz czarnej dziury

ESO, ALMA i APEX wzięły udział w zmieniających paradygmat obserwacjach gigantycznej czarnej dziury w sercu galaktyki Messier 87

Event Horizon Telescope - EHT,black hole Pierwszy obraz czarnej dziury
Teleskop Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope - EHT) — sieć o skali planety obejmująca osiem naziemnych radioteleskopów w ramach współpracy międzynarodowej — został zaprojektowany w celu uzyskiwania obrazów czarnych dziur. Dzisiaj, podczas wspólnej konferencji prasowej w różnych miejscach świata, naukowcy z EHT ogłosili sukces, prezentując pierwsze bezpośrednie wizualne dowody na supermasywną czarną dziurę i jej cień. Widoczny tutaj cień czarnej dziury to najbliższy obszar, do którego możemy dotrzeć na zdjęciu czarnej dziury, czyli całkowicie ciemnego obiektu, z którego nawet światło nie jest w stanie uciec. Granica czarnej dziury – czyli horyzont zdarzeń, od którego projekt EHT przybrał swoją nazwę – jest około 2,5 razy mniejszy niż cień, jaki rzuca (ma rozmiar mniejszy niż 40 miliardów kilometrów). Może się to wydawać dużo, ale pierścień ma na niebie jedynie 40 mikrosekund łuku średnicy - co można porównać do zmierzenia długości karty kredytowej na powierzchni Księżyca. Mimo iż teleskopy nie są fizycznie połączone, sa w stanie synchronizować zebrane dane przy pomocy zegarów atomowych – maserów wodorowych — które precyzyjnie wskazują czas obserwacji. Dane zebrano na fali o długości 1,33 mm podczas globalnej kampanii w 2017 roku. Każdy z teleskopów EHT produkował niezmiernie duże ilości danych – prawie 350 terabajtów dziennie – które były przechowywane na wypełnionych helem dyskach twardych o dużej wydajności. Dane te spływały do wyspecjalizowanych superkomputerów (zwanych korelatorami) w Max Planck Institute for Radio Astronomy i MIT Haystack Observatory w celu połączenia. Następnie były starannie konwertowane na obrazy przy zastosowaniu nowatorskich narzędzi obliczeniowych opracowanych w ramach projektu.
Źródło: EHT Collaboration
Teleskop Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope - EHT) — sieć o skali planety obejmująca osiem naziemnych radioteleskopów w ramach współpracy międzynarodowej — został zaprojektowany w celu uzyskiwania obrazów czarnych dziur. Dzisiaj, podczas wspólnej konferencji prasowej w różnych miejscach świata, naukowcy z EHT ogłosili sukces, prezentując pierwsze bezpośrednie wizualne dowody na supermasywną czarną dziurę i jej cień.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [962] Comments: [0]

Wiosenne porządki z kosmicznymi śmieciami

slowaKluczowe Orbity niektórych szczątków powstałych po teście indyjskiej broni ASAT / Credits - AGI, @TSKelso
Źródło: Kosmonauta.net
Kosmiczne śmieci stale spędzają sen z oczu specjalistów od ich monitorowania. Niewiele krajów dysponuje odpowiednią technologią by taki monitoring prowadzić, a do tego trzeba to robić 24 godziny na dobę. Czy nie byłoby lepiej po prostu posprzątać?

Posted by: jacek In Category: ISS Reads: [785] Comments: [0]

Planetoida z YORP'em - Urania PA donosi

(6478) Gault Asteroid 6478 Gault
The asteroid 6478 Gault is seen with the NASA/ESA Hubble Space Telescope, showing two narrow, comet-like tails of debris that tell us that the asteroid is slowly undergoing self-destruction. The bright streaks surrounding the asteroid are background stars. The Gault asteroid is located between the orbits of Mars and Jupiter. Credit: NASA, ESA, K. Meech and J. Kleyna (University of Hawaii), O. Hainaut (European Southern Observatory)
Planetoida (6478) Gault choruje na swoją przypadłość ponad 100 mln lat. Wtedy na ziemi chodziły dinozaury ale co 10 tys. lat była ona o każdą sekundę bardziej chora. W takich okolicznościach rozwija się scenariusz z filmów SF i katastroficznych. Planetoida choć niewielka, bo zaledwie 4 km, przyciągnęła uwagę astronomów dzięki wielkim przeglądom nieba w celu obserwacji planetoid znajdujących się na torze kolizyjnym z Ziemią. I pewnie nikt by na nią nie zwrócił uwagi gdyby nie dość niezwykły fakt – planetoida umiera.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [731] Comments: [0]

Nadszedł czas na letni czas

zegar słoneczny Zabytkowy zegar słoneczny na dziedzińcu Zamku Książęcego w ŻaganiuZa nami kolejna i jedna z ostatnich zmian czasu zimowego na letni. Coraz częściej słyszy się głosy, że jest to już niepotrzebne i bardziej przeszkadza jak pomaga. Nie są to głosy tylko szarych kowalskich, ale i specjalistów rożnych dziedzin w tym ekonomistów. Niedługo więc możemy się pożegnać z kolejnymi zmianami czasu, które sprawiają nam tyle problemów wiosną i jesienią. Skąd jednak się wzięło takie nasze uzależnienie od tego czasu? I czym ten czas jest a czym nie jest?

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [699] Comments: [0]