Hipoteza na temat pól kameleonowych

pola kameleonowe Komora próżniowa, która posłużyła do eksperymentu sprawdzającego jedną z teorii na temat ciemnej energii (tzw. pola kameleonowe). Źródło: UCLA. W laboratorium sprawdzono jedną z hipotez na temat ciemnej energii Oprócz zwykłych atomów, z których są zbudowane planety, gwiazdy i wszystko, co widzimy, istnieje też tajemnicza ciemna materia oraz ciemna energia, przy czym ta ostatnia odpowiada za większość energii i masy Wszechświata.

Posted by: jacek In Category: Nauka Reads: [1254] Comments: [0]

Nietypowy krater na marsie

Mars Nietypowy krater na marsie / Credits: NASA, MRONASA dostrzegła na Marsie ogromną taflę lodu tuż pod powierzchnią krateru Na powierzchni Marsa w rejonie Arcadia Planitia odkryto nietypowy krater uderzeniowy, który mógł powstać w wyniku oddziaływania lodu na powierzchnię planety.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1311] Comments: [0]

Wirtualna ISS

ISS Wirtualny spacer po ISSJeżeli jest to coś, co was pasjonuje, zdecydowanie będzie zadowoleni. Z pewnością wielu z was marzyło kiedyś o zostaniu astronautą. I nie, w tym wam nie pomożemy, ale możemy za to sprawić, byście przez chwilę poczuli się jak we wnętrzu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jacyś chętni?

Posted by: jacek In Category: ISS Reads: [1829] Comments: [0]

Księżyc. Tam i z powrotem

Księżyc Księżyc mozaika zdjęć. Autor Jacek Patka, 24.08.2015r.Kiedy Johannes Kepler wybrał się w podróż na księżyc … powstała książka Sen. Pierwsza publikacja fantastyczno-naukowa. Naukowiec musiał uciec się do triku, by przekazać czytelnikowi swoje przemyślenia o podróżach międzygwiezdnych. Ale jeśli chcesz może każdej pogodnej nocy wybrać się w podróż śladami Keplera korzystając z teleskopu, lornetki, a jeszcze lepiej dokumentując swoją wyprawę naukową z kamerą. Z kamerą? Ale jak?

Posted by: jacek In Category: Astrofotografia Reads: [1908] Comments: [0]

W poszukiwaniu przepisu na Wszechświat

kosmologia Kosmologia = historia powstania Wszechświata. Credit: WikiPediaPolscy kosmolodzy i astrofizycy zajmują mocną pozycję w światowej lidze naukowej. W hołdzie pamięci wybitnego uczonego Romana Juszkiewicza, od 24 do 28 sierpnia odbywa się w Warszawie międzynarodowe sympozjum kosmologów, podczas którego ponad 70 ekspertów prezentuje projekty badawcze sięgające gwiazd.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1393] Comments: [0]

IceCube wykrył neutrina spoza Układu Słonecznego

IceCube Grafika przedstawia jedno z najintensywniejszych przejść kosmicznych neutrin przez laboratorium IceCube na Biegunie Południowym. Credits: IceCube CollaborationDetektor IceCube znajdujący się na Antarktydzie wykrył neutrina, które pochodzą spoza Układu Słonecznego. Neutrina są cząstkami elementarnymi o znikomej masie i zerowym ładunku elektrycznym. Bardzo słabo oddziałują z materią, dlatego niezwykle trudno jest je wykryć. Powstają w gwałtownych procesach zachodzących w trakcie fuzji termojądrowej w gwiazdach, przy przechodzeniu cząstek promieniowania kosmicznego przez atmosferę, w ziemskich reaktorach jądrowych, a także przy powstawaniu supernowych. Ich emisja wiąże się także, teoretycznie, z występowaniem czarnych dziur. Najbliższym Ziemi źródłem neutrin jest Słońce i z tego też względu trudność wykrycia „tych właściwych”, spoza Układu Słonecznego, wzrasta. Należy oddzielić wyniki świadczące o słonecznym pochodzeniu.

Posted by: jacek In Category: Nauka Reads: [1741] Comments: [0]

Wycieczka życia .... na MArsa

InSight W ramach misji InSight na pokładzie lądownika marsjańskiego będzie zamontowany chip z imionami osób, które nadeślą zgłoszenia do NASA. Źródło: NASA NASA umożliwia każdemu wysłanie imienia lub nazwiska na Marsa Entuzjaści kosmosu mogą wysłać na Marsa swoje imiona lub nazwiska. Umożliwi to NASA w chipie zamontowanym na pokładzie swojej kolejnej sondy lecącej do tej planety. Będzie to lądownik InSight, który ma zostać wystrzelony w przyszłym roku.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1446] Comments: [0]

Aktywna grupa 2403

słońce Obraz tarczy Słońca z grupą 2403. Źródło: SOHO, NASATrzy rozbłyski klasy M z grupy 2403 (22.08.2015) Grupa 2403 nie daje o sobie zapomnieć. W sobotę 22 sierpnia ten obszar aktywny wyemitował trzy rozbłyski klasy M, z których najsilniejszy był klasy M3.5. Lipiec i sierpień to w większości okres niskiej aktywności słonecznej. W związku z pojawieniem się grupy o numerze 2403 i jej szybkim rozrostem, sytuacja zmieniła się dopiero 20 sierpnia. 21 sierpnia ten obszar aktywny wyemitował pierwsze od prawie siedmiu tygodni rozbłyski klasy M.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1479] Comments: [0]

Curiosity wykrywa krzem i wodór na Marsie

slowaKluczowe Odwiert “Buckskin”, wykonany w regionie Marias Pass / Credits – NASA/JPL-Caltech/MSSSŁazik Mars Science Laboratory na początku sierpnia badał obszar o nazwie Marias Pass, położony u podnóża Mt Sharp. W czerwcu Mars przebywał w pobliżu Słońca z perspektywy ziemskiego nieba. Ograniczyło to komunikację z orbiterami i łazikami marsjańskimi, w tym z Curiosity. W lipcu łazik wznowił ruch i badania naukowe. Na początku sierpnia bieżącego roku, marsjański łazik Curiosity wykonał majestatyczne „selfie”, na zboczu Bucskin w rejonie Marias Pass, skąd pobrał próbki skał, bogatych w krzemień i wodór. Występowanie zawartość tych dwóch pierwiastków może być przesłanką wskazującą na obecność wody na Czerwonej Planecie.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1485] Comments: [0]

W Bałdach otwarto stację radioastronomiczną

LOFAR O stacji w Bałdach pisze prestiżowy holenderski instytut Radio Astronomy – najbardziej prestiżowy instytut astronomiczny w Europie. Credit: Radio OlsztynW Bałdach pod Olsztynem uruchomiono w piątek pierwszą w Polsce stację radioastronomiczną należącą do europejskiego systemu LOFAR. Ten system to wieloantenowy radioteleskop, który ma pomóc naukowcom poznać odległe zakątki Wszechświata.

Posted by: jacek In Category: Astronomia sprzęt Reads: [1552] Comments: [0]

Wywiad z obcymi

slowaKluczowe Plakat filmuJedynymi kosmitami, jakich dotąd zna nauka, pozostają ciągle organizmy żyjące na Ziemi. Ale już teraz możemy obejrzeć film dokumentalny, opowiadający o wizycie obcej cywilizacji na naszej planecie. O wydarzeniu, które nigdy jeszcze nie miało miejsca.

Posted by: jacek In Category: Filmy Reads: [1418] Comments: [0]

W poszukiwaniu odległych Jowiszy

W poszukiwaniu odległych Jowiszy The Gemini Planet Imager is the next generation adaptive optics instrument being built for the Gemini Telescope. The goal is to image extrasolar planets orbiting nearby stars. In 2011, the GPI Exoplanet Survey team was selected to carry out an 890-hour survey campaign from 2014 to 2016 to search and characterize exoplanets around ~600 stars. Credit: Exoplanet SurveyDwa rywalizujące ze sobą zespoły astronomów próbują uzyskać bezprecedensowe obrazy olbrzymich planet obiegających odległe gwiazdy. Te odkrycia mogą wpłynąć na przyszłe metody poszukiwania planet.

Posted by: jacek In Category: Astronomia sprzęt Reads: [1919] Comments: [0]

Struktury wirowe a komety

Księżyc: wyjaśnienie istnienia wirowych struktur Struktury wirowe Pochodzenie tajemniczych, jasnych wirów i wstęg na Księżycu można tłumaczyć impaktami komet - do takich wniosków doszli naukowcy z Brown University. Credits: NASANaukowcy z Brown University, przy użyciu zaawansowanych modeli i symulacji komputerowych, wysnuli hipotezę o pochodzeniu tajemniczych, jasnych wirów i wstęg na Księżycu. Ich pochodzenie wiąże się z kometami.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1466] Comments: [0]

Gwiezdne rodzeństwo

ESO The rich star cluster IC 4651
This rich view of a tapestry of colourful stars was captured by the Wide Field Imager (WFI) camera, on the MPG/ESO 2.2-metre telescope at ESO’s La Silla Observatory in Chile. It shows a open cluster of stars known as IC 4651, a stellar grouping that lies at in the constellation of Ara (The Altar).
Źródło:ESO
Gromady otwarte gwiazd, takie jak widoczna na zdjęciu, to nie tylko idealne obiekty do wykonywania pięknych fotografii. Większość gwiazd powstaje w gromadach, a gromady mogą być wykorzystywane przez astronomów jako laboratoria do badania w jaki sposób gwiazdy ewoluują i umierają. Gromada sfotografowana przez Wide Field Imager (WFI) w należącym do ESO Obserwatorium La Silla, znana jest jako IC 4651, a narodzone w niej gwiazdy pokazują szeroką gamę charakterystyk.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1524] Comments: [0]

Wkrótce startuje Europejski Konkurs Kosmiczny!

Odysseus II „The Youth for Space Challenge – ODYSSEUS II”Jesteś w wieku od 7 do 22 lat? Weź udział w kosmicznym konkursie. Do wygrania są skomputeryzowane teleskopy i iPady. Zwycięzcy odwiedzą Europejskie Centrum Kosmiczne w Gujanie Francuskiej. Projekt „The Youth for Space Challenge – ODYSSEUS II” ma na celu inspirowanie i angażowanie młodych ludzi z całej Europy w badania kosmiczne poprzez serię aktywności edukacyjnych łączących teoretyczne badania naukowe z eksperymentowaniem. Poprzez organizację nastawionego na zabawę i pobudzenie wyobraźnie kilkuetapowego konkursu skierowanego do uczniów oraz studentów z całej Europy, projekt sprzyja rozwojowi wykwalifikowanej kadry naukowej i technicznej w dziedzinach związanych z priorytetami europejskiej polityki kosmicznej.

Posted by: jacek In Category: Astronomia konkursy Reads: [1871] Comments: [0]

Ostatni przelot Cassini obok Dione

Dione "Surowe" zdjęcie Dione wykonane 17 sierpnia przez sondę Cassini podczas przelotu / Credits - NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute Siedemnastego sierpnia sonda Cassini przeleciała po raz ostatni w pobliżu księżyca Dione. Od lipca 2004 roku sonda Cassini krąży w układzie Saturna, wokół jego pierścieni i księżyców. Ta misja powoli dobiega końca – w 2017 roku Cassini spłonie w atmosferze tego gazowego giganta. Oznacza to, że w najbliższych latach orbita sondy zostanie wyraźnie zmodyfikowana i większość z księżyców Saturna znajdzie się daleko poza zasięgiem Cassini.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1409] Comments: [0]

W Niedźwiadach działa już duży amatorski teleskop astronomiczny

60-cm teleskop 60-cm teleskop w Niedźwiadach. Fot. K. Czart.W czwartek wieczorem, podczas XIX Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA 2015, odbyła się uroczystość otwarcia dużego teleskopu przeznaczonego do obserwacji kosmosu. Teleskop ma średnicę 60 cm i jest jednym z największych amatorskich teleskopów w Polsce.

Posted by: jacek In Category: Astronomia sprzęt Reads: [1423] Comments: [0]

Na przekór wiatrom i burzom. Czyli noc z Perseidami

Perseidy Obserwacje Perseid 12.08.2015r.Nie jeden rok nam umknął z Perseidami zasłoniętymi chmurami, deszczem czy burzą. Ale tym razem, szczęście pogodowe dopisało, choć nerwy i tak trzeba było mieć ze stali. Na pomorzu zachodnim przyjaciele musieli tym razem odłożyć obserwacje i schować się przed ulewami. W Żaganiu za to jak na audiencji u samego króla rozłożyli się obserwatorzy na kocach. Leżakach i śpiworach, by wśród powiewów ciepłego i lekkiego wiatru wypatrywać kosmicznych podróżników. A było co podziwiać.

Posted by: jacek In Category: Sekcja Astronomiczna Reads: [1522] Comments: [0]

Geckonem w kosmiczne śmieci

slowaKluczowe This is an image of a gecko foot. Researchers at NASA's Jet Propulsion Laboratory have developed a gripping system based on the way that gecko feet are able to stick to surfaces. Just as a gecko's foot has tiny adhesive hairs, the JPL devices have small structures that work in similar ways. Image credit: Wikimedia Commons. Image credit: Wikimedia CommonsKosmiczny śmietnik nad naszymi głowami spędza sen z oczy niejednemu specjaliście w NASA i innych agencjach kosmicznych na cały świecie. Martwić mogą się też zwykli mieszkańcy ziemi, gdyż za niedługi czas nie będzie możliwości wysłania bezpiecznie jakiegokolwiek satelity na orbitę, a nasza codzienność jest niezwykle ściśle związana z technologią na skraju kosmosu. Począwszy od GPS, przez sieci komórkowe po telewizję satelitarną i wiele innych rozwiązań wypełnia naszą codzienność i stopniowo uzależnia nas od siebie. Jak więc poradzić sobie z zagrożeniem jakie nieuchronnie nas dopadnie? Jak bezpiecznie podróżować w kosmos? Inżynierowie z JPL podpatrują przyrodę i stosują sprawdzone od milionów lat rozwiązania.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1537] Comments: [0]

Dżet z komety 67P uchwycony przez sondę Rosetta

67P/Czuriumow-Gierasimienko Dżet wydobywający się z komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Credits: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDASonda Europejskiej Agencji Kosmicznej Rosetta stała się świadkiem wyrzutu materii z komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Kometa 67P/C-G za jeden dzień znajdzie się w peryhelium (punkt na orbicie najbliżej Słońca). Mamy możliwość obserwacji zjawisk, które teraz zachodzą w jądrze komety dzięki temu, że od roku wraz z kometą przemieszcza się sonda Rosetta.

Posted by: jacek In Category: Rosetta Reads: [1691] Comments: [0]

Śledzenie powolnej śmierci Wszechświata

Przegląd GAMA opublikował pierwsze dane podczas Kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej

ESO,ALMA,VLT,VISTA Galaxy images from the GAMA survey
This composite picture shows how a typical galaxy appears at different wavelengths in the GAMA survey. This huge project has measured the energy output of more than 200 000 galaxies and represents the most comprehensive assessment of the energy output of the nearby Universe. The results confirm that the energy produced in a section of the Universe today is only about half what it was two billion years ago and find that this fading is occurring across all wavelengths from the ultraviolet to the far infrared.
Źródło:ICRAR/GAMA and ESO
Międzynarodowy zespół astronomów badając ponad 200 000 galaktyk zmierzył energię generowaną w dużym fragmencie kosmosu, robiąc to bardziej precyzyjnie niż dotychczasowe pomiary. Jest to najbardziej kompleksowa ocena wydajności energetycznej w pobliskim Wszechświecie. Udało się potwierdzić, że energia produkowana obecnie w części Wszechświata stanowi zaledwie połowę stanu sprzed dwóch miliardów lat oraz okazało się, że to osłabienie zachodzi na wszystkich długościach fali od ultrafioletu do dalekiej podczerwieni. Wszechświat powoli umiera.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1798] Comments: [0]

Czy we Wszechświecie istnieje olbrzymia struktura?

Dystrybucja dalekich GRB Dystrybucja dalekich GRB analizowanych w tych badaniach przez amerykańsko-węgierski zespół astronomów / Credits - L. BalazsAmerykańsko-węgierski zespół astronomów odkrył interesującą korelację rozbłysków GRB, sugerującą istnienie potężnej struktury złożonej z wielu galaktyk we Wszechświecie. Problem w tym, że modele teoretyczne wykluczają istnienie tak wielkich struktur. Współczesna astronomia to między innymi odkrycia kolejnych najdalszych, najbardziej masywnych i najstarszych galaktyk albo najbardziej energetycznych rozbłysków gamma (GRB) we Wszechświecie. Na początku sierpnia amerykańsko-węgierski zespół astronomów poinformował o wykryciu potencjalnej, olbrzymiej struktury o długości ponad 5 miliardów lat świetlnych. Z perspektywy ziemskiego nieba jest to obszar około 70 razy większy od tarczy naszego Księżyca.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1395] Comments: [0]

Gdzie poleci dalej New Horizons?

news horizons Potencjalni kandydaci znalezieni przez Teleskop Hubble dla misji New Horizons / Credits: NASA, ESAJuż niebawem zapadnie decyzja odnośnie wyboru celu kolejnego przelotu sondy New Horizons. Niełatwy wybór nastąpi spośród dwóch obiektów.

Czternastego lipca sonda New Horizons (NH) przeleciała w pobliżu planety karłowatej Pluton. Był to pierwszy przelot obok tego obiektu i symboliczny koniec pierwszej fazy eksploracji Układu Słonecznego. Oczom naukowców ukazał się niespodziewany widok: ślady ciągłej aktywności i w wielu miejscach młoda (w geologicznym sensie) powierzchnia Plutona.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1758] Comments: [0]

Wakacje z Perseidami

Perseidy 2 meteory Perseid z oznaczonym radiantem. Autor: Brocken Inaglory Anton (only painting). Źródło: WikiPediaTego lata warto nacieszyć oczy nocnym niebem, gdyż nasz największy wróg w postaci komarzyc nie ma fartu w tym sezonie. Tym samym od połowy lipca, a szczególnie w sierpniu warto poświęcić choć część nocy na zgłębienie widoków Drogi Mlecznej i aż siedmiu rojów tylko w samym sierpniu (jeden z nich to właśnie Perseidy - zwane "łzami świętego Wawrzyńca"). Ale czy w dzisiejszych czasach wizualne obserwacje rojów meteorowych mają jakikolwiek sens poza oczekiwanym zachwytem jaki nam zapewne będzie towarzyszył? Warto się o tym przekonać osobiście.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1798] Comments: [0]

Planetarium bez wychodzenia z domu?

Planetarium bez wychodzenia z domu? Stellarium + Oculus Rift Planetarium bez wychodzenia z domu Planetarium bez wychodzenia z domu? Stellarium + Oculus RiftAstronomowie z Edynburga połączyli Oculus Rift - ukulary wirtualnej rzeczywistości, oraz popularne, darmowe oprogramowanie typu planetarium - Stellarium tworząc niezwykle ekscytujący i wciągający sposób na podróż po niebie. System zaprezentowano 7 lipca na National Astronomy Meeting w teatrze Venue Cymru w Llandudno (Walia). Już wkrótce narzędzie będzie dostępne dla każdego, kto posiada Oculus Rift i połączenie z Internetem. Technologia ta oferuje nowe sposoby na promocję astronomii, np. poprzez prowadzenie wirtualnych pokazów planetaryjnych.

Posted by: jacek In Category: Astronomia sprzęt Reads: [2122] Comments: [0]

Duch umierającej gwiazdy

ESO 378-1,ESO The planetary nebula ESO 378-1
This extraordinary bubble, glowing like the ghost of a star in the haunting darkness of space, may appear supernatural and mysterious, but it is a familiar astronomical object: a planetary nebula, the remnants of a dying star. This is the best view of the little-known object ESO 378-1 yet obtained and was captured by ESO’s Very Large Telescope in northern Chile.
Źródło: ESO
Niezwykły bąbel, świecący niczym duch gwiazdy w ciemnościach panujących w kosmosie, może wydawać się nadnaturalny i tajemniczy, ale jest dobrze znanym astronomom: mgławicą planetarną, pozostałością po umierającej gwieździe. Niniejsze zdjęcie to najlepszy jak dotąd widok mało znanego obiektu ESO 378-1. Fotografię uzyskano za pomocą teleskopu VLT w północnym Chile.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1685] Comments: [0]

Ocalone publikacje polskich astronomów trafiły do Biblioteki Narodowej

ocalone,publikacje,polskich,astronomów Ocalone publikacje polskich astronomów trafiły do Biblioteki Narodowej
Źródło: Jakub Bochiński
Publikacje polskich astronomów sprzed kilkudziesięciu lat, które ocalił z brytyjskiego śmietnika młody, polski badacz, niemal w całości trafiły do zbiorów Biblioteki Narodowej. Szczególne zainteresowanie wzbudził spis prac polskich astronomów w latach 1923-1963.

Posted by: jacek In Category: Astronomowie Reads: [1344] Comments: [0]

Zakończył się proces ratyfikacji umowy o wstąpieniu Polski do ESO

ESO,Polska,ratyfikacja Mapa krajów członkowskich Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESOFormalna procedura ratyfikacji umowy o członkostwie Polski w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) została zakończona - poinformowała organizacja. Polska stała się piętnastym krajem członkowskim ESO.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1382] Comments: [0]

XIX Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii

OZMA,2015 Od 13 do 16 sierpnia w Amatorskim Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach koło Szubina (woj. kujawsko-pomorskie) odbędzie się XIX Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2015. Wkrótce XIX Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2015 Od 13 do 16 sierpnia w Amatorskim Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach koło Szubina (woj. kujawsko-pomorskie) odbędzie się XIX Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2015.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1359] Comments: [0]