Bliskie przeloty 2017 DG16 (23.02.2017) i 2017 DR34 (25.02.2017)

Bliskie przeloty 2017 DG16 (23.02.2017) i 2017 DR34 (25.02.2017) Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyDwudziestego trzeciego lutego doszło do bliskiego przelotu meteoroidu 2017 DG16. Minimalny dystans do Ziemi wyniósł około 138 tysięcy kilometrów. Dwa dni później meteoroid 2017 DR34 przemknął w odległości 223 tysięcy kilometrów. Moment największego zbliżenia 2017 DG16 do Ziemi nastąpił 23 lutego o godzinie 22:10 CET. W momencie tego zbliżenia 2017 DG16 znalazł się w odległości około 138 tysięcy kilometrów. Odpowiada to około 0,36 średniego dystansu do Księżyca.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1391] Comments: [0]

30 lat od SN 1987A

30 lat od SN 1987A Zdjęcie pozostałości po SN 1987A wykonano przez HST w styczniu 2017 roku / Credits - NASA, ESA, R. Kirshner (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics and Gordon and Betty Moore Foundation), and M. Mutchler and R. Avila (STScI)Dwudziestego czwartego lutego minęło trzydzieści lat od czasów supernowej SN 1987A. Supernowe to jedne z najbardziej energetycznych zjawisk we Wszechświecie. W momencie ?zapłonu? jasność pojedynczej supernowej może przewyższyć jasność całej galaktyki, w której się znajduje. Supernowe są zjawiskami, dzięki którym we Wszechświecie znajduje się więcej pierwiastków cięższych od tlenu (a w szczególności od żelaza), ważne także dla powstania planet oraz życia.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1489] Comments: [0]

Odkrycie związków organicznych na Ceres

Ceres,Dawn Obraz krateru Ernutet, z wyraźniej zaznaczonymi czerwonymi obszarami / Credits - NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDASonda Dawn odkryła związki organiczne na powierzchni Ceres. Wystrzelona w 2007 roku sonda ma na celu zbadanie największych obiektów w pasie planetoid między Marsem a Jowiszem, a mianowicie ? największego obiektu tam się znajdującego ? planety karłowatej Ceres oraz planetoidy Westa. Zadaniem sondy jest określenie parametrów dotyczących rozmiaru, kształtu, składu oraz charakterystyki ich wnętrz (jąder). Dodatkowo misja znalazła ostatnio związki budujące życie na Ziemi.

Posted by: jacek In Category: US Reads: [1444] Comments: [0]

Ultrachłodny karzeł i siedem planet

W wyjątkowo bogatym systemie planetarnym znaleziono planety wielkości Ziemi i z przyjemną temperaturą

TRAPPIST-1,siedem egzoplanet Artystyczne wizualizacje planet w systemie TRAPPIST-1 i skalistych planet Układu Słonecznego
Infografika prezentuje artystyczne ilustracje możliwego wyglądu siedmiu planet krążących wokół gwiazdy TRAPPIST-1 ? uwzględniając możliwość występowania oceanów wody ? a także zdjęcia skalistych planet w naszym Układzie Słonecznym. Dla porównania podano także informacje o rozmiarach i okresach orbitalnych dla wszystkich planet. Wszystkie planety w układzie TRAPPIST-1 mają mniej więcej rozmiar Ziemi.
Źródło: NASA
Astronomowie znaleźli system z siedmioma planetami wielkości Ziemi, położony zaledwie 40 lat świetlnych od nas. Do okrycia użyto teleskopów naziemnych i kosmicznych, w tym - należącego do ESO - Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Wszystkie planety wykryto, gdy przechodziły przed swoją gwiazdą, ultrachłodnym karłem znanym jako TRAPPIST-1. Według publikacji, która ukaże się dzisiaj w czasopiśmie ?Nature?, trzy planety są położone w ekosferze i mogą posiadać oceany wody na swoich powierzchniach, co zwiększa szanse na to, iż ten system planetarny może być siedliskiem dla życia. Układ ma także największą liczbę planet wielkości Ziemi, spośród znalezionych do tej pory, a także największą liczbę światów mogących posiadać ciekłą wodę na powierzchni.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [2119] Comments: [0]

Zbliża się koniec 2-go cyklu europejskiego konkursu kosmicznego ODYSSEUS II

slowaKluczowe Zbliża się koniec 2-go cyklu europejskiego konkursu kosmicznego ODYSSEUS II31 marca br. kończy się możliwość rejestracji i składania projektów w Europejskim Konkursie Kosmicznym Odysseus II. W związku z tym jeszcze raz zachęcamy wszystkich młodych miłośników astronomii i badań kosmicznych do wzięcia w nim udziału.

Posted by: jacek In Category: Astronomia konkursy Reads: [1711] Comments: [0]

Teraz każdy może szukać planet pozasłonecznych

GJ411 Wizja artystyczna przedstawiająca planetę krążącą wokół gwiazdy GJ 411. Źródło: Ricardo RamirezUpubliczniono dane, które oferują wszystkim zainteresowanym unikalny dostęp do jednego z największych na świecie programów poszukiwania egzoplanet. Międzynarodowy zespół astronomów opublikował największy w historii zbiór danych obserwacyjnych, który można wykorzystać do poszukiwań planet pozasłonecznych. Obserwacje prowadzono z wykorzystaniem metody prędkości radialnych. Badacze udowodnili wartość danych w poszukiwaniu planet pozasłonecznych wykrywając w nich ponad 100 potencjalnych egzoplanet ? w tym także planetę krążącą wokół czwartej najbliższej gwiazdy od Słońca znajdującej się w odległości 8,1 lat świetlnych.

Posted by: jacek In Category: Egzoplanety Reads: [1653] Comments: [0]

Od Robota do Roboty...ki

Roboty,NXT,sekcja astro Robot kroczący jak maszyna bojowa z Gwiezdnych WojenCzasami niebo zasnują chmury. Taki klimat i to nic dziwnego. Nasi koledzy z Zielonej Góry patrzą wtedy w gwiazdy w Turcji za pomocą zdalnego teleskopu. W Żaganiu za to przechodzimy do nieco innych obszarów zainteresowań. Zastanawiając się jak sobie ulżyć w codziennym życiu a szczególnie pracy marzyłem już jako dziecko aby mieć swojego robota. Mógłby za mnie chodzić do pracy, a ja miałbym czas na inne fajne sprawy. Co prawda koncepcja robotów pracujących za człowieka wygląda obecnie nieco inaczej i nie zawsze jesteśmy z tego zadowoleni. Ale pomysł sam w sobie jest ciekawy. Jak więc dzisiaj mają się roboty?

Posted by: jacek In Category: Sekcja Astronomiczna Reads: [1326] Comments: [0]

Manewry sondy Trace Gas Orbiter i zdjęcia z CaSSIS

Trace Gas Orbiter,Phobos,Mars Zdjęcie satelity Fobos z kamery CaSSIS sondy Trace Gas Orbiter / Źródło: ESA/Roscosmos/CaSSIS ? CC BY-SA IGO 3.0Wysłany w celu badania Marsa nowy orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej przemieszczany jest w kierunku roboczej orbity. Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter przybyła do układu marsjańskiego w październiku zeszłego roku. Jej celem jest zebranie informacji dotyczących śladowych gazów w atmosferze, m.in. o metanie, które mogłyby stanowić wskazówkę odnośnie aktywności biologicznej lub geologicznej na Marsie. Misja potrwa przynajmniej kilka lat.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1613] Comments: [0]

Hubble odkrywa większą wersję Komety Halleya rozrywaną przez białego karła

WD 1425+540 PR Image heic1703a Comet falling into white dwarf (artist's impression) Naukowcy korzystający z Kosmicznego Teleskopu Hubble?a po raz pierwszy w historii zaobserwowali masywny obiekt podobny do komety rozrywany i rozpraszany w atmosferze białego karła. Międzynarodowy zespół astronomów obserwował białego karła WD 1425+540 znajdującego się około 170 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wolarza. Podczas badań atmosfery białego karła za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble?a i teleskopów znajdujących się w Obserwatorium W. M. Kecka, zespół odkrył dowody wskazujące na opadanie na gwiazdę obiektu przypominającego masywną kometę. W trakcie opadania obiekt ten był pływowo rozrywany przez białego karła.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1512] Comments: [0]

Odkrycia żagańskich miłosników astronomii

IASC,Żagań,planetoidy,NEO Logo projektu IASCW dniu dzisiejszym otrzymaliśmy potwierdzanie, że członkowie Sekcji Astronomicznej Centrum Kultury w Żaganiu, odkryli siedem planetoid w Układzie Słonecznym w ramach projektu International Astronomical Search Collaboration (IASC).

Posted by: jacek In Category: Sekcja Astronomiczna Reads: [1441] Comments: [0]

Wiosenne "Spotkania z astronomią" w CAMK

slowaKluczowe OpisZdjeciaCentrum Astronomiczne im. Mikolaja Kopernika z siedzibą w Warszawie już teraz zaprasza na "Wiosenne Spotkania z astronomią - cykl wykładów popularnonaukowych z astronomii. Przy sprzyjającej pogodzie możliwe także obserwacje teleskopem optycznym! Miejsce: Warszawa, ul. Bartycka 18 Prosimy zwrócic uwagę na zmianę godziny rozpoczynania wykładów. Teraz zaczynają się one o godzinie 18:00.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1540] Comments: [0]

Fizycy z UMK chcą stworzyć globalną sieć detektorów poszukujących ciemnej materii

slowaKluczowe Laboratoryjne poszukiwania ciemnej materii w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej FAMO w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fizycy w badaniach wykorzystują Polski Optyczny Zegar Atomowy (POZA). Ciemna materia jest niewidoczna, a jedyny sposób, w jaki wnioskujemy o jej istnieniu, to obserwacje efektów jej oddziaływania grawitacyjnego na zwykłą materię. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Nature Astronomy". Fot. PAP/Tytus Żmijewski 23.01.2017Fizycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu pracują nad stworzeniem globalnej sieci detektorów poszukujących ciemnej materii. Rozszerzenie zasięgu badań ma przyczynić się do skuteczniejszych pomiarów, które mogą zrewolucjonizować dotychczasową wiedzę fizyczną.

Posted by: jacek In Category: Nauka Reads: [1264] Comments: [0]

Brązowy karzeł - zamiast dwóch planet

slowaKluczowe Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze, należące do Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na zdjęciu widać budynek obserwatorium wraz z kopułą, pod którą umieszczony jest 60. cm teleskop. Źródło: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.Wokół układu podwójnego gwiazd o nazwie NSVS 14256825 prawdopodobnie krąży brązowy karzeł, a nie - jak przypuszczano do tej pory - jedna lub dwie planety ? poinformował Uniwersytet Zielonogórski. Wskazują na to najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Polski i Turcji.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1264] Comments: [0]

Gwiezdny kot spotyka kosmicznego homara

ESO The Cat?s Paw and Lobster Nebulae.
This spectacular image from the VLT Survey Telescope shows the Cat?s Paw Nebula (NGC 6334, upper right) and the Lobster Nebula (NGC 6357, lower left). These dramatic objects are regions of active star formation where the hot young stars are causing the surrounding hydrogen gas to glow red. The very rich field of view also includes dark clouds of dust. With around two billion pixels this is one of the largest images ever released by ESO. A zoomable version of this giant image is available here.
Note that the circular features in the image around bright stars are not real, they are due to reflections within the optics of the telescope and camera.
Źródło: ESO
Od dawna astronomowie badają świecące kosmiczne obłoki gazu i pyłu skatalogowane jako NGC 6334 i NGC 6357. Nowe, gigantyczne zdjęcie z należącego do ESO teleskopu VST jest tylko najnowszym. Zdjęcie ma około dwa miliardy pikseli i jest jedną z największych fotografii kiedykolwiek opublikowanych przez ESO. Sugestywne kształty obłoków są powodem łatwych do zapamiętania nazw: Mgławica Kocia Łapa oraz Mgławica Homar.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1734] Comments: [0]

Bliski przelot 2017 BJ30 (31.01.2017)

2017 BJ30 W pobliżu Ziemi przelatuje spora liczba małych planetoid.Trzydziestego pierwszego stycznia doszło do bliskiego przelotu planetoidy 2017 BJ30. Obiekt o średnicy porównywalnej z bolidem czelabińskim przemknął w odległości około 396 tysięcy kilometrów. Moment największego zbliżenia 2017 BJ30 do Ziemi nastąpił 31 stycznia o godzinie 03:35 CET. W momencie tego zbliżenia 2017 BJ30 znalazł się w odległości około 396 tysięcy kilometrów. Odpowiada to około 1,03 średniego dystansu do Księżyca.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1467] Comments: [0]

Poszukiwany Piecki

Meteoryt poszukiwany na warmińsko-mazurskich mokradłach slowaKluczowe Kwadrans przed północą z 12 na 13 września 2016 roku, niebo nad Warmią i Mazurami rozświetlił meteor o jasności porównywalnej z Księżycem w kwadrze. Credit: arXiverWe wrześniu niebo Warmii i Mazur przeciął meteor, którego część spadła 4 km na południe od miejscowości Reszel na podmokłym, trudno dostępnym terenie. Pierwsze poszukiwania nie przyniosły rezultatu, ale na wiosnę planowane są kolejne. Znalezienie meteorytu to szansa na zbadanie materii pamiętającej początki Układu Słonecznego.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1462] Comments: [0]