Kosmiczne śmieci

Polskie teleskopy pomagają śledzić zagrożenia na orbicie - kosmiczne śmieci LEO,GEO Wygenerowany komputerowo obraz przedstawiający szczątki kosmiczne, które można zobaczyć z wysokiej orbity Ziemi . Dwa główne pola szczątków to pierścień obiektów na geosynchronicznej orbicie Ziemi (GEO) i chmura obiektów na niskiej orbicie Ziemi (LEO). Źródło: WikiPediaSatelity telekomunikacyjne, nawigacyjne czy obserwacyjne, które na co dzień ułatwiają nam życie, wymagają ochrony przed kosmicznymi śmieciami. Polska dzięki - m.in. robotycznym teleskopom - pomaga śledzić te kosmiczne śmieci i informować o zagrożeniach - mówili przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [654] Comments: [0]

Proxima c - druga planeta w układzie Proximy Centauri

proxima c, egzoplaneta Artystyczna wizja Układu Proximy Centaura, w którym znajduje się planeta Proxima c. Credit: Lorenzo SantinelliWieloletnie obserwacje najbliższej Słońcu gwiazdy – Proximy Centauri wskazują na obecność drugiej planety w tym układzie planetarnym. Proxima c jest blisko sześć razy masywniejsza od Ziemi, panuje na niej kosmiczny mróz - jej powierzchnia nagrzewa się zaledwie do -230 C.

Posted by: jacek In Category: Egzoplanety Reads: [643] Comments: [0]

Dokąd dotrze Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11?

voyeger 1, voyager 2, Pionier 10 i 11 Trajektoria Voyagera 1 widziana z Ziemi, odbiegająca od ekliptyki w 1981 roku na Saturnie i zmierzająca teraz do konstelacji Ophiuchus - Wężownik. Źródło WikipediaDzięki danym z sondy Gaia udało się bardziej precyzyjnie wyznaczyć możliwe zbliżenia sond Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11 do gwiazd w Drodze Mlecznej. Dwie sondy – Voyager 1 i Voyager 2 – są już poza heliopauzą. Dwie kolejne – Pioneer 10 i Pionner 11 – także opuszczą Układ Słoneczny i będą przemierzać Drogę Mleczną. Oczywiście, żadna z tych sond nie została wysłana ku jakiejkolwiek gwieździe w naszej Galaktyce – jest jednak możliwe, że wcześniej czy później nastąpi zbliżenie.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [314] Comments: [0]

Czy w pobliżu Ziemi są jakieś "gwiazdy śmierci"?

Orion,Betelgeza,supernowa Fot: Betelgeza i Rigel - gwiazdy z naszej Galaktyki widoczne w gwiazdozbiorze Oriona staną się kiedyś supernowymi. Źródło: Nicolas Eynaud [CC BY-SA]Wybuch supernowej w naszej Galaktyce mógłby doprowadzić do zmian w składzie naszej atmosfery, a także do uszkodzeń w satelitach lub elektronice na Ziemi - mówią PAP astronomowie. Uspokajają jednak, że takie kosmiczne wybuchy w pobliżu Ziemi to naprawdę niezwykła rzadkość.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [611] Comments: [0]

Bliski przelot 2020 AP1

planetoidy blisko ziemi Przestrzeń okołoziemska systematycznie jest odwiedzana przez małe ciała Układu SłonecznegoDrugiego stycznia nastąpił bliski przelot 2020 AP1. Obiekt przemknął w odległości około 327 tysięcy kilometrów od Ziemi. Jest to pierwszy przelot małego obiektu w 2020 roku.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [666] Comments: [0]

Skalista egzoplaneta GJ 1252 b

GJ 1252 b,egzoplaneta Mała, jałowa skalista egzoplaneta krążąca blisko swej gwiazdy / Credits - K. Kanawka, kosmonauta.netAstronomowie poinformowali o wykryciu skalistej egzoplanety GJ 1252 b. Ten obiekt jest około dwa razy masywniejszy od naszej Ziemi. Egzoplaneta o oznaczeniu GJ 1252 b krąży wokół czerwonego karła o masie około 40% masy naszego Słońca. Ta planeta pozasłoneczna ma masę około 2 razy większą od Ziemi oraz promień o ok. 20% większy od promienia naszej planety. Jest to zatem z pewnością obiekt skalisty. Gwiazda GJ 1252 znajduje się około 65 lat świetlnych od Ziemi.

Posted by: jacek In Category: Egzoplanety Reads: [523] Comments: [0]