25-04-2018
Nawigacja
Kalendarz
<< Kwiecień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Brak wydarzeń.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
OstatnieFoto

Księżyc mozaika
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: DamianZlobinski
Odwiedziny gości
Dziś:1,820
Wczoraj:4,377
W tym tygodniu:12,031
W tym miesiącu:95,442
W tym roku:511,927
Wszystkich:12,103,432
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Archiwa July 2014

AstroShow 2014

Przeżyj z nami fascynującą przygodę astronomiczną! slowaKluczowe Uczestnicy AstroShow 2013Wszystkich miłośników nocnego nieba i sprzętu obserwacyjnego zapraszamy na IV Międzynarodowy Otwarty Zlot Astronomiczny AstroShow 2014, który w tym roku odbędzie się wśród pięknych i czystych mazurskich wód i lasów w Piaskach koło Rucianego-Nidy. Jako miejsce zlotu wybraliśmy położony w malowniczym miejscu, nad brzegiem jeziora Bełdany ośrodek wypoczynkowy Mazurski Raj. Kto nigdy nie był w Puszczy Piskiej, ma niesamowitą okazję przekonać się o pięknie mazurskiego nieboskłonu. Wybór ośrodka to niezwykle ważne zadanie, ponieważ lokalizacja musi gwarantować nie tylko komfort i wszystkie udogodnienia, ale przede wszystkim hotel musi znajdować się z dala od miast, w miejscu gdzie ciemne niebo jest odkryte.
slowaKluczowe logo

Dodał: jacek W kategorii: Wakacje Czytań: [1771] Komentarzy: [0]

Nowe wyniki badań ostatnich chwil komety ISON

ISON Obraz komety 2012/S1 (ISON) z instrumentu SUMER sondy SOHO w dniu 28 listopada 2013 r. o godzinie 18.01 czasu uniwersalnego (GMT). Źródło: MPS.Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o nowych wynikach analiz ostatnich chwil istnienia komety 2012/S1 (ISON), zanim obiekt rozpadł się przy bliskim przejściu koło Słońca.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1212] Komentarzy: [0]

Życie i śmierć gwiezdnego rodzeństwa

NGC 3293 The star cluster NGC 3293Na tym pięknym, nowym zdjęciu z Obserwatorium ESO La Silla w Chile widać młode gwiazdy tłoczące się na tle obłoków świecącego gazu i pasm pyłu. 10 milionów lat temu gromada gwiazd, znana jako NGC 3293, była tylko obłokiem gazu i pyłu, ale gdy zaczęły powstawać gwiazdy, stała się jasną grupą w obecnym kształcie. Podobne gromady są kosmicznymi laboratoriami, które pozwalają astronomom poznać sposób ewolucji gwiazd.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1220] Komentarzy: [0]

Apollo 11 - 45 lat temu!

Czterdzieści pięć lat temu człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu. Neil Armstrong Neil Armstrong na Księżycu / Credits - NASALata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to okres szybkiego rozwoju technologii lotniczych i rakietowych, związany z rywalizacją pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Te dwa państwa rywalizowały pomiędzy sobą także w przestrzeni kosmicznej. Część ważnych historycznych dokonań, takich jak pierwszy satelita, pierwszy lot załogowy, pierwsze zdjęcie drugiej strony Księżyca, pierwszy spacer kosmiczny czy pierwsze automatyczne lądowanie na Srebrnym Globie to dokonania Rosjan. Stany Zjednoczone jednak były w stanie dogonić ZSRR w tym „wyścigu w kosmos” i druga połowa lat 60. XX wieku przebiegała bardziej pod dyktando Amerykanów.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1382] Komentarzy: [0]

OZMA XVIII (14-17.08.2014)

OZMA 18 OZMA 18 / Credits - PPSAEPomiędzy 14 a 17 sierpnia odbędzie się osiemnasty Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii. W tym roku ten zlot odbędzie się w Niedźwiadach koło Szubina. Trwają zapisy na XVIII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii – OZMA 2014, który odbędzie się w dniach 14-17 sierpnia 2014 r. (czwartek-niedziela) w Niedźwiadach koło Szubina, woj. kujawsko-pomorskie.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1223] Komentarzy: [0]

Letnia Szkoła Wirtualnej Eksploracji Układu Słonecznego

Letnia Szkoła Wirtualnej Eksploracji Układu Słonecznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Chcesz dowiedzieć się jak poruszają się naturalne i sztuczne ciała niebieskie, jak wynosi się sztuczne satelity i sondy kosmiczne na orbity, co zrobić aby wynieść statek kosmiczny w przestrzeń, wylądować na Marsie czy Księżycu i bezpiecznie wrócić, chcesz usłyszeć do czego przydają się nam satelity? A może lubisz programować i pragniesz zaprojektować własną misję kosmiczną? Przyjdź do nas na pierwszą szkołę wizualizacji trajektorii sztucznych satelitów i sond kosmicznych, która odbędzie się w dniach 22-24 lipca 2014 r., w godzinach 10:00-14:00 w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Szafrana 2, budynek A2.

Dodał: jacek W kategorii: Wakacje Czytań: [1595] Komentarzy: [0]

Dzień bez plam słonecznych (17.07.2014)

Jedne znikają drugie się pojawiają .... ale tym razem ... SDO Pierwszy od 14 sierpnia 2011 dzień bez plam słonecznych / Credits - NASA, SDOPo 2 latach, 11 miesiącach i 3 dniach na widocznej Ziemi tarczy słonecznej nie zaobserwowano żadnej plamy. Czy to znak końca maksimum aktywności słonecznej?

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1363] Komentarzy: [0]

Dziwna 67P

67P Interpolowane zdjęcie jądra komety 67P z kamery OSIRIS sondy Rosetta, 14 lipca 2014 / Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDAESA opublikowała mozaikę zdjęć komety 67P widzianą z odległości ok. 12 000 kilometrów. Kometa jest dziwna!

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1218] Komentarzy: [0]

Shoemaker-Levy 9

20 lat od uderzenia komety Shoemaker–Levy 9 w Jowisza Jowisz po uderzeniach komety S-L 9 Jowisz po uderzeniach komety S-L 9 / Credits - NASA, ESA, HSTMija właśnie 20 lat od uderzenia pierwszych fragmentów komety Shoemaker–Levy 9 w Jowisza. Była to pierwsza bezpośrednia obserwacja kolizji w Układzie Słonecznym. Cała historia rozpoczęła się w nocy 24 marca 1993 roku, kiedy amerykańscy astronomowie Carolyn Shoemaker, Eugene Shoemaker i David Levy odkryli interesujący obiekt w ramach programu przeglądu nieba. Szybko okazało się, że jest to kometa – już dziewiąta odkryta przez astronomów. Obiekt otrzymał nazwę Shoemaker–Levy 9 (S-L 9).

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1355] Komentarzy: [0]

Na niebie pierwsze Perseidy

Perseidy Deszcz PerseidW najbliższych dniach na naszym niebie można będzie obserwować pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów. Kalendarze astronomiczne podają, że aktywność roju rozpoczyna się 17 lipca i kończy 24 sierpnia. Obie daty są jednak niepewne, bo jest wiele sygnałów, że Perseidy widać na naszym niebie tak naprawdę od okolic 12 lipca nawet do końca sierpnia.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1507] Komentarzy: [0]

Rozbłysk klasy M6.5

Rozbłysk klasy M6.5 z grupy 2113 (08.07.2014) rozbłysk klasy M6.5, SDO Tuż po fazie całkowitej rozbłysku klasy M6.5 z 8 lipca 2014 / Credits - NASA, SDOPonad trzy tygodnie trwała przerwa w silniejszych rozbłyskach. Wreszcie, 8 lipca Słońce wyemitowało rozbłysk klasy M6.5. Czy to zapowiedź kolejnych rozbłysków?

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1287] Komentarzy: [0]

Polska Agencja Kosmiczna

Bez poprawek w II czytaniu ustawy powołującej agencję kosmiczną POLSA POLSA Bez poprawek w II czytaniu ustawy powołującej agencję kosmiczną POLSAŻadnych poprawek nie zgłoszono w II czytaniu w Sejmie projektu ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Wszystkie kluby opowiedziały się w piątek za przyjęciem projektu, który trafi pod głosowanie całego Sejmu na następnym posiedzeniu.

Dodał: jacek W kategorii: Astronautyka Czytań: [1189] Komentarzy: [0]

Hubble znajduje dwa KBO dla rozszerzonej misji New Horizons

Potencjalni kandydaci,hubble Potencjalni kandydaci znalezieni przez Teleskop Hubble dla misji New Horizons / Credits: NASA, ESAPo kilku latach poszukiwań astronomowie nie mogą pochwalić się dobrymi informacjami odnośnie potencjalnych dalszych celów dla sondy New Horizons po jej przelocie obok Plutona w 2015 roku. Sytuację tę może jednak uratować najsłynniejszy teleskop kosmiczny na orbicie wokółziemskiej.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1265] Komentarzy: [0]

Kampania obserwacyjna gwiazdy zaćmieniowej EE Cep

EE Cep Diagram zaćmienia EE CepRozpoczyna się kolejna kampania obserwacyjna poświęcona jednej z najciekawszych gwiazd zaćmieniowych naszego nieba, EE Cep - poinformowało Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie na swojej stronie internetowej.

Dodał: jacek W kategorii: Astrnomia zjawiska Czytań: [1233] Komentarzy: [0]

Rosetto, daleko jeszcze? ... czy nie :)

Rosetta baner konkursu Rosetto, daleko jeszcze?Po 10-letniej podróży i przebyciu ponad 6 miliardów kilometrów, statek kosmiczny Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej szybko zbliża się do komety – celu swojej podróży. ESA zaprasza Cię w tę podróż. Dołącz do kampanii “Rosetta, daleko jeszcze?” („Rosetta, are we there yet?”), czyli konkursu fotograficznego wspierającego ostatni etap niezwykłej wyprawy do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i daj sobie szansę na wygranie fantastycznych nagród.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1229] Komentarzy: [0]

Letnia przygoda z astronomią

Na spotkanie ze Słońcem wakacje 2014 Na spotkanie ze Słońcem - wakacyjna przygodaLato wszystkim kojarzy się ze słoneczna i piękną pogodą. Nie zawsze tak jest i często narzekamy na deszcz czy chmury. Ale letnia przygoda ze słońcem może przybrać zupełnie inny obrót i dać nam możliwość spojrzenia na naszą gwiazdę z zupełnie innej perspektywy. Tak tez stało się na tegorocznych zajęciach w ramach letni akcji wakacyjnej prowadzonej jak co roku przez Centrum Kultury. Ponad 30 dzieci wzięło udział w zajęciach astronomicznych, którym dopisywała piękne pogoda.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1280] Komentarzy: [0]

VLT wyjaśnił pyłową tajemnicę

Nowe obserwacje pokazały w jaki sposób wokół supernowej powstaje kosmiczny pył

SN 2010jl The dwarf galaxy UGC 5189A, site of the supernova SN 2010jl.
This image from the NASA/ESA Hubble Space Telescope shows the irregular dwarf galaxy UGC 5189A. This star-forming galaxy was the site of the bright supernova SN 2010jl. VLT observations of this supernova have shown that these cosmic dust factories make their grains in a two-stage process, starting soon after the explosion, but continuing long afterwards.
This image was taken before the supernova exploded, but the position of the massive progenitor star that exploded is marked.
Credit: ESO
Grupie astronomów udało się prześledzić powstawanie pyłu w czasie rzeczywistym – w następstwie wybuchu supernowej. Po raz pierwszy naukowcy pokazali, że fabryki kosmicznego pyłu tworzą ziarna w dwuetapowym procesie, rozpoczynającym się krótko po eksplozji i przebiegającym przez kolejne lata. Zespół wykorzystał należący do ESO teleskop VLT w północnym Chile, aby przeanalizować światło od supernowej SN2010jl gdy powoli słabł jej blask. Najnowsze wyniki zostały opublikowane 9 lipca 2014 r. w internetowej wersji czasopisma Nature.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1906] Komentarzy: [0]

Układ planetarny wokół Gwiazdy Kapteyna

Zaledwie 12,75 roku świetlnego od nas znajduje się fascynujący układ planetarny o intrygującej przeszłości. Kapteyna Wizja artystyczna układu Gwiazdy Kapteyna / Credits - Copyright, University of California, IrvineDopiero od kilkunastu lat lepiej poznajemy nasze bezpośrednie „sąsiedztwo” w Drodze Mlecznej. Spośród 55 gwiazd, które znajdują się w odległości do 16,2 roku świetlnego od nas, aż 12 gwiazd i kilka dodatkowych towarzyszy wcześniej znanych gwiazd jaśniejszych astronomowie odkryli od lat 90. XX wieku. Jest jednak pewne, że wiele słabszych gwiazd (takich jak brązowe karły) wciąż czeka na odkrycie. Na odkrycie czekają także egzoplanety krążące wokół pobliskich nam gwiazd.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1377] Komentarzy: [0]

Pierwsze obserwacje z teleskopu H.E.S.S. II

Obserwatorium H.E.S.S. II w Namibii Obserwatorium H.E.S.S. II w Namibii. W środku 28-metrowy teleskop Czerenkowa do obserwacji promieniowania gamma. Źródło: Christian Föhr, MPIK. - LinkMiędzynarodowe konsorcjum H.E.S.S., w którego składzie znajduje się Polska, poinformowało o pierwszych udanych obserwacjach z wykorzystaniem nowego dużego teleskop do obserwacji promieniowania gamma. Naukowcom udało się zarejestrować promieniowanie gamma od jednego z pulsarów – podało Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1077] Komentarzy: [0]

Zimna Ziemia w układzie podwójnym gwiazd

OGLE-2013-BLG-0341L Wizja artystyczna pozasłonecznego układu planetarnego OGLE-2013-BLG-0341L (Cheongho Han, Chungbuk National University, Republic of Korea)Międzynarodowy zespół naukowców, którego trzon stanowią astronomowie z prowadzonego w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Udalskiego wielkoskalowego przeglądu nieba, OGLE, (The Optical Gravitational Lensing Experiment) ogłosił na łamach amerykańskiego prestiżowego tygodnika naukowego Science odkrycie unikalnego pozasłonecznego systemu planetarnego.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1031] Komentarzy: [0]

Pierwsze "zdjęcie" bozonu Higgsa

Fizycy: "zdjęcie" bozonu Higgsa już mamy, lecz jest dalekie od ideału Bozon Higgsa Bozon Higgsa gdzieś tu powinien byćPierwsze „zdjęcie” bozonu Higgsa już mamy, ale potrzebne są nam kolejne ostrzejsze „ujęcia” by lepiej zrozumieć oddziaływania fundamentalne. Umożliwi to ulepszony zderzacz LHC uruchamiany w 2015 roku - mówią polscy fizycy dwa lata po odkryciu bozonu Higgsa.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1087] Komentarzy: [0]

Jak to w rodzinie ...

Gwiezdny matecznik kształtowany i niszczony przez niewdzięczne potomstwo

The Gum 15 star formation region The Gum 15 star formation region.
This richly detailed new view from the MPG/ESO 2.2-metre telescope at the La Silla Observatory in Chile shows the star formation region Gum 15. This little-known object is located in the constellation of Vela (The Sails), some 3000 light-years from Earth. The glowing cloud is a stunning example of an HII region. It also has a similarity to a more famous HII region, the Trifid Nebula (Messier 20).
Credit:ESO
Mało znany obłok kosmicznego gazu i pyłu o nazwie Gum 15 jest miejscem narodzin i domem młodych, gorących gwiazd. Gwiazdy te - piękne i śmiertelnie niebezpieczne – uformowały wygląd swojej macierzystej mgławicy, a w miarę dorastania ostatecznie spowodują jej zniszczenie.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1483] Komentarzy: [0]

Duży meteor eksplodował dziś w nocy nad Anglią

slowaKluczowe Duży meteor eksplodował dziś w nocy nad AngliąDzisiaj w nocy o 02:04 czasu uniwersalnego, nad hrabstwem Devon w Anglii, doszło do obserwacji upadku dużego meteoru. Jego majestatyczny przelot udało się uchwycić dzięki jednej z kamer ustawionych przez astronomów. Podobne obiekty widziano na terenie dużej części Wielkiej Brytanii.

Dodał: jacek W kategorii: Niebo za oknem Czytań: [1414] Komentarzy: [0]

stat4u
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 5:41
Zachód słońca: 20:12
Dzień trwa:
14 Godzin 30 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 4:06
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz, Marek
Faza Księżyca

Data: 25-4-2018 16:04:14

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3757 planety
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

astropogoda,pogoda,astro,twojapogoda
Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2018

2017

2016

2015

2014

Wygenerowano w sekund: 0.10 19,845,837 unikalne wizyty
strzaka do gry