BLAP - Nowa Klasa Gwiazd Pulsujących

Blue large-amplitude pulsators,BLAP,OGLE Porównanie rozmiarów gwiazd pulsujących różnych typów. Autor: Paweł Pietrukowicz / Obserwatorium Astronomiczne UWDzięki regularnym pomiarom jasności ponad miliarda gwiazd naszej Galaktyki astronomowie z prowadzonego w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego projektu The Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE) odkryli nieznaną klasę gwiazd zmiennych pulsujących. Dodatkowe obserwacje pokazały, że są to obiekty znacznie gorętsze od Słońca. Niezwykłą cechą nowoodkrytych gwiazd jest ogromna zmiana ich parametrów fizycznych zachodząca w ciągu zaledwie około pół godziny. Tak szybkich zmian nie obserwowano dotąd w przypadku żadnych innych obiektów pulsujących. Modele teoretyczne potwierdzają, że takie zachowanie jest możliwe, ale wielką zagadką pozostaje pochodzenie takich gwiazd. Odkrycie nowej klasy gwiazd pulsujących astronomowie ogłosili w prestiżowym czasopiśmie "Nature Astronomy". Projekt OGLE jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1368] Comments: [0]

Martwa galaktyka wymyka się obecnym teoriom

MACS2129-1 Acting as a 'natural telescope' in space, the gravity of the extremely massive foreground galaxy cluster MACS J2129-0741 magnifies, brightens, and distorts the far-distant background galaxy MACS2129-1, shown in the top box. The middle box is a blown-up view of the gravitationally lensed galaxy. In the bottom box is a reconstructed image, based on modeling that shows what the galaxy would look like if the galaxy cluster were not present. The galaxy appears red because it is so distant that its light is shifted into the red part of the spectrum.
Credits: NASA, ESA, S. Toft (University of Copenhagen), M. Postman (STScI), and the CLASH team
Astronomowie z Uniwersytetu Kopenhaskiego odkryli niewielką, lecz masywną i szybko rotującą galaktykę w kształcie płaskiego dysku, w której gwiazdy przestały powstawać już kilka miliardów lat po Wielkim Wybuchu. Jej budowa każe zrewidować teorie na temat powstawania i ewolucji masywnych galaktyk eliptycznych.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1021] Comments: [0]

Juno: czego dowiedzieliśmy się o Jowiszu?

Juno,Jupiter<polar Południowy obszar polarny Jowisza (przetworzony obraz z danych z Juno) / Credits - NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Roman TkachenkoSonda Juno krąży prawie od roku wokół największej planety Układu Słonecznego. Jakie są wyniki pomiarów tego gazowego giganta? Start misji Juno nastąpił 5 sierpnia 2011 roku. Jest to wyprawa NASA w ramach programu New Frontiers - tej samej klasy pojazdu, co New Horizons. Przez kolejne pięć lat Juno krążyła po wewnętrznym Układzie Słonecznym, stopniowo zmieniając swoją orbitę. Piątego lipca 2016 roku amerykańska sonda Juno weszła na orbitę wokół Jowisza. To dopiero druga misja orbitera największej planety Układu Słonecznego - pierwszą był Galileo (1995 - 2003).

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1194] Comments: [0]

Reguła planetoid

Katastrofa Tunguska,Asteroid Day,The Tunguska event Zdjęcie powalonych i spalonych drzew zrobione podczas wyprawy Leonida Kulika w 1927Giuseppe Piazzi na Sycylii odkrył ją całkowicie przypadkowo. Nazwał tę małą planetę Ceres, na cześć bogini-patronki Sycylii. A wszystko w roku 1801 stało się za sprawą prostego wzoru matematycznego, zwanego regułą Titiusa-Bodego. Brzmi ona R = 0.4 + (0.3 x N) gdzie N to kolejna potęga liczby 2 (0,1,2,4,8,16,32,64,128,256). Zaczynając od Merkurego N=0, Wenus=1 itd. Pragnąc sprawdzić poprawność tej reguły odkryto najliczniejszą rodzinę obiektów w naszym układzie słonecznym. Ale choć reguła stała się co najmniej wątpliwą, rola planetoid w naszym świecie rosła stopniowo choć ze zmiennym szczęściem.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1613] Comments: [0]

Bliski przelot 2017 MF (20.06.2017)

planetoida,astroid Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyDwudziestego czerwca nastąpił bliski przelot planetoidy 2017 MF. Ten obiekt znajdzie się w odległości około 392 tysięcy kilometrów od Ziemi. Moment największego zbliżenia 2017 MF do Ziemi nastąpił 20 czerwca około godziny 00:30 CEST. W momencie zbliżenia 2017 MF znalazł się w odległości około 392 tysięcy kilometrów od Ziemi. Odpowiada to około 1,02 średniego dystansu do Księżyca.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1073] Comments: [0]

1000 dni sondy MAVEN

slowaKluczowe strumień rozpędzonych do gigantycznych prędkości cząstek ? głównie protonów i elektronów ? wyrzucanych przez Słońce przenosi ze sobą pole magnetyczne generujące w marsjańskiej atmosferze pole elektryczne, które z kolei rozpędza jony tworzącego marsjańską atmosferę gazu wyrzucając je w przestrzeń kosmiczną.Sonda MAVEN - Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission - spędziła tysiąc ziemskich dni na orbicie wokół Marsa. Informacje, które zebrała pokazują m.in. jak Słońce ogołociło planetę z większości atmosfery i zmieniło ją z potencjalnie wspierającej życie w zimny, pustynny glob.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [970] Comments: [0]

219 nowych kandydatów z danych Keplera!

Kepler,egzoplanets Nowe egzoplanety z nowego zestawu informacji Keplera / Credits - NASANASA opublikowała najnowszy zestaw danych z misji Kepler. Nowy zestaw zawiera 219 kandydatów, z których 10 to obiekty potencjalnie podobne do Ziemi. Misja kosmicznego teleskopu Kepler doprowadziła do prawdziwej rewolucji w poszukiwaniach planet pozasłonecznych. To właśnie dzięki tej misji udało się wykryć większą ilość małych skalistych egzoplanet, w tym i tych które nie krążą zbyt blisko swych gwiazd.

Posted by: jacek In Category: Egzoplanety Reads: [1247] Comments: [0]

ESO Astronomy Camp 2017 - konkurs dla polskich uczniów

slowaKluczowe Na zdjęciu: Uczestnicy ESO Astronomy Camp zorganizowanego w 2016 r. przez ESO i Sterrenlab w Astronomical Observatory of the Aosta Valley, w Saint Barthélemy. Fot.: L. Polo.Rusza tegoroczna edycja konkursu, którego laureaci pojadą na międzynarodowy obóz astronomiczny ESO Astronomy Camp we Włoszech, organizowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Konkurs dla polskich uczniów jest prowadzony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Zachęcamy do udziału!

Posted by: jacek In Category: Wakacje Reads: [1302] Comments: [0]

W środę rano początek astronomicznego lata

slowaKluczowe Astronomiczne lato. Na półkuli północnej światło słoneczne oświetla całą okolicę bieguna. Słońce znajduje się w zenicie na Zwrotnikiem RakaW środę o godz. 6.24 Słońce wstąpi w znak Raka (w rzeczywistości Słońce wejdzie w znak Panny, jedynie w astrologii przyjmuje się, że Słońce wstępuje w znak Raka. Więcej - Zodiak przypis GW) i rozpocznie się astronomiczne lato. Na letnim niebie będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Księżyca, w niektórych rejonach świata także całkowite zaćmienie Słońca. To też dobry czas na obserwacje meteorów, czyli tzw. spadających gwiazd.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1066] Comments: [0]

Polscy astronomowie ulepszyli swoją "kosmiczną linijkę"

slowaKluczowe Teleskopy Magellana na tle gwiaździstego nieba w obserwatorium Las Campanas w północnym Chile. Dwie niebieskie plamki po lewej stronie to Wielki Obłok Magellana i Mały Obłok Magellana, galaktyki sąsiadujące z Drogą Mleczną. Zdjęcie wykonał Yuri Beletsky.Pomiary odległości galaktyk mogą być coraz dokładniejsze. Międzynarodowa grupa badawcza, kierowana przez Polaków, precyzyjnie wyznaczyła zależności dotyczące gwiazd używanych w roli "kosmicznej linijki", mierzącej odległości w kosmosie.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1172] Comments: [0]

Zmiany w Orionie

Orion,Gaia Gwiazdozbiór Oriona / Credits - ESA/Gaia/DPACDzięki danym z dwóch europejskich misji możliwe jest bardziej precyzyjne wyznaczenie ruchu gwiazd względem naszego Słońca. Pozwala to na symulację zmiany wyglądu konstelacji, takich jak Orion. Orion jest jednym z najwyraźniejszych gwiazdozbiorów ziemskiego nieba. Główny kształt tego gwiazdozbioru zawdzięczamy układowi siedmiu jasnych gwiazd, z których dwie najjaśniejsze to Betelgeza i Rigel.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1262] Comments: [0]

Dwa tańczące karły

slowaKluczowe OpisZdjeciaTa pozornie niespotykana seria kropek o różnym dystansie między nimi pokazuje rzeczywiście powolny walc dwóch brązowych karłów. Obraz jest stosem 12 zdjęć wykonanych w ciągu trzech lat za pomocą teleskopu kosmicznego Hubble'a NASA / ESA. Używając precyzyjnej astrometrii, astronomowie z Włoch prowadzili śledzenie obu elementów systemu, poruszając się po niebie i wokół siebie.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1338] Comments: [0]

Kosmiczna demolka

slowaKluczowe OpisZdjeciaWzmocniony przez naturalne soczewki powiększające w przestrzeni, Hubble Space Telescope zdobył unikalne widoki makro najjaśniejszych w podczerwieni galaktyk wszechświata, które są aż 10000 razy jaśniejsza niż nasza Droga Mleczna.

Posted by: jacek In Category: Astrofotografia Reads: [1369] Comments: [0]

ALMA znalazła składnik życia wokół niemowlęcej gwiazdy podobnej do Słońca

slowaKluczowe ALMA wykryła izocyjanian metylu wokół młodej gwiazdy podobnej do Słońca
ALMA obserwowała gwiazdy podobne do Słońca na bardzo wczesnym etapie ich formowania się i znalazła ślady izocyjanianu metylu ? chemicznego składnika budulcowego dla życia. Jest to pierwsza w historii detekcja tej molekuły prebiotycznej wokół protogwiazdy typu słonecznego, podobnej do takiej, z której wyewoluował Układ Słoneczny. Odkrycie może pomóc astronomom w zrozumieniu w jaki sposób powstało życie na Ziemi.
Zdjęcie pokazuje spektakularny obszar gwiazdotwórczy, w którym znaleziono izocyjanian metylu. W ramce pokazano chemiczną strukturę molekuły.
Źródło:ESO/Digitized Sky Survey 2/L. Calçada
ALMA obserwowała gwiazdy takie jak Słońce, w bardzo wczesnym stadium ich formowania się i odnalazła ślady izocyjanianu metylu ? chemicznego składnika życia. Jest to pierwsza w historii detekcja tej molekuły prebiotycznej w pobliżu protogwiazd typu słonecznego, takich z których wyewoluował nasz Układ Słoneczny. Odkrycie może pomóc astronomom w zrozumieniu w jaki sposób powstało życie na Ziemi.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1511] Comments: [0]

Jasna kometa w 2023 roku?

C/2017 K2 (PANSTARRS) Słaby ślad komety C/2017 K2 (PANSTARRS) / Credits - iTelescope-T24Czy w 2023 roku na niebie będziemy obserwować jasną kometę? Niedawno odkryty obiekt nosi oznaczenie C/2017 K2 (PANSTARRS). Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS) została odkryta 21 maja tego roku. W momencie odkrycia kometa miała jasność zaledwie ok. +19 magnitudo. Jednakże, wówczas obiekt znajdował się aż 16 jednostek astronomicznych od Słońca. Dla porównania ? Uran krąży w odległości około 19-20 jednostek astronomicznych od naszej Dziennej Gwiazdy. Oznacza to, że C/2017 K2 (PANSTARRS) została odkryta w zimnej otchłani zewnętrznego Układu Słonecznego, tam, gdzie zwykle komety są nieaktywne i znacznie słabsze. Warto tu przypomnieć, że wyjątkowo jasna kometa C/1995 O1 Hale-Bopp została odkryta w odległości 7,2 jednostki astronomicznej.

Posted by: jacek In Category: US Reads: [1226] Comments: [0]

Kwantowa rewolucja polskich fizyków

Kwantowa rewolucja polskich fizyków Dr hab. Magdalena Stobińska z Uniwersytetu WarszawskiegoDr hab. Magdalena Stobińska z Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowała na łamach prestiżowego czasopisma Physical Review Letters nową metodę kwantowego sterowania cząstkami światła (fotonami). Praca ta jest zwieńczeniem projektu europejskiego Marie Curie Career Integration Grant zrealizowanego przez nią na Uniwersytecie Gdańskim w latach 2012-2016. Zdaniem wielu naukowców, metoda ta może pomóc zrewolucjonizować m.in. sektor informatyczny, wprowadzając skuteczniejsze zabezpieczenia danych, czy też przyspieszać procesy generowania kodów losowych, wykorzystywanych np. w sektorze bankowym. Tematyka ta będzie kontynuowana przez dr hab. M. Stobińską w Warszawie, w ramach jej nowego projektu First Team Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Posted by: jacek In Category: Nauka Reads: [1358] Comments: [0]

Niesamowite nagranie z Jowisza

Jowisz,Juno Artystyczna wizja sondy Juno w pobliżu Jowisza / Credits: NASANa niedzielny poranek zapraszamy do obejrzenia niesamowitego nagrania z sondy Juno krążącej wokół Jowisza. Misja Juno (Jupiter Near-polar Orbiter) jest drugą sondą w historii, która weszła na orbitę największej planety naszego Układu Słonecznego. Start z Ziemi nastąpił w 2011 roku, zaś po trwającym pięć lat locie, w 2016 Juno weszła na orbitę Jowisza.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1317] Comments: [0]

Naukowcy po raz trzeci zarejestrowali fale grawitacyjne

fale grawitacyjne Artystyczna wizja dwóch łączących się czarnych dziur. Źródło: LIGO/Caltech/MIT/Sonoma State (Aurore Simonnet Obserwatorium LIGO dokonało po raz trzeci detekcji fal grawitacyjnych - zmarszczek w czasoprzestrzeni przewidywanych przez ogólną teorię względności Alberta Einsteina.

Posted by: jacek In Category: Nauka Reads: [1351] Comments: [0]

Piąta Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem (X.2017)

OKZŚ 5. Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem / Credits - OKZŚW dniach 19-20 października 2017 w Warszawie odbędzie się piąta Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem. Celem organizowanej cyklicznie Ogólnopolskiej Konferencji na temat Zanieczyszczenia Światłem (OKZŚ) jest szerzenie informacji o problemie, jakim jest niewłaściwa emisja antropogenicznego światła nocą. Konferencja pełni równocześnie rolę najważniejszego w Polsce forum wymiany doświadczeń w zakresie badań naukowych nad zanieczyszczeniem świetlnym.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1342] Comments: [0]