NASA udostępniła dane z misji NEOWISE

NASA udostępniła dane z misji NEOWISE Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) sfotografowana przez kosmiczne obserwatorium NEOWISE w dniu 30 stycznia 2015 r. Źródło: NASA/JPL-Caltech.Amerykańska agencja kosmiczna NASA udostępniła publicznie dane zebrane przez misję kosmiczną NEOWISE. Są to miliony zdjęć obiektów niebieskich, w tym planetoid.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1216] Komentarzy: [0]

Pięć nowych gazowych gigantów

Gazowy gigant Gazowy gigant / Credits - K. Kanawka, Kosmonauta.net26 marca potwierdzono istnienie pięciu gazowych egzoplanet w trzech układach planetarnych. Nowe planety pozasłoneczne otrzymały oznaczenia: HD 1666 b, HD 1605 b, HD 1605 c, HD 67087 b i HD 67087 c. Jest to zatem pięć egzoplanet w trzech układach planetarnych.

Dodał: jacek W kategorii: Egzoplanety Czytań: [1221] Komentarzy: [0]

Z soboty na niedzielę zmienimy czas na letni

Zmiana czasu na letni Z soboty na niedzielę zmienimy czas na letniW nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na letni i pośpimy krócej W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co pośpimy godzinę krócej. 29 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Zmiana czasu może pomóc w walce z dziecięcą otyłością, ale też zwiększać ryzyko zawału serca.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1217] Komentarzy: [0]

Polscy pasjonaci astronomii odkryli nową kometę

Polscy pasjonaci astronomii odkryli nową kometę Kometa C/2015 F2 (Polonia) na tle gwiazd (wskazano ją strzałką). Jest to zdjęcie, na którym ją odkryto. Fot.: M. Gędek, M. Kusiak, R. Reszelewski oraz M. Żołnowski.Grupa czterech polskich miłośników astronomii odkryła nową kometę w Układzie Słonecznym. Obiekt otrzymał oznaczenie C/2015 F2 (Polonia). Jest to czwarta kometa w powojennej historii odkryta przez Polaków w wyniku obserwacji teleskopami naziemnymi.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1316] Komentarzy: [0]

G2 przetrwał spotkanie z czarną dziurą

Najlepszy obraz pyłowego obłoku przechodzącego w pobliżu czarnej dziury w centrum Galaktyki

slowaKluczowe Pyłowy obłok G2 przechodzi w pobliżu supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej
Złożenie obrazów pokazuje ruch pyłowego obłoku G2 w momencie gdy zbliża się, a następnie przechodzi obok supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej.
Nowe obserwacje z teleskopu VLT, należącego do ESO, pokazują, że najprawdopodobniej obłok przetrwał swoje spotkanie z czarną dziurą i pozostał zwartym obiektem, nie rozciągniętym w istotnym sposób.
Zaznaczono pozycje obłoku w latach 2006, 2010, 2012 oraz w lutym i wrześniu 2014 r. (od lewej do prawej). Plamom nadano kolory wskazujące ruch obłoku, czerwony oznacza obiekt oddalający się, a niebieski zbliżający się. Krzyżykiem oznaczono pozycję supermasywnej czarnej dziury.
Źródło: ESO/A. Eckart
Obserwacje VLT potwierdzają, że G2 przetrwał zbliżenie i jest zwartym obiektem

Najlepsze jak dotąd obserwacje zapylonego obłoku gazu G2 potwierdzają, że dokonał on największego zbliżenia do supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej w maju 2014 r. i udało mu się przetrwać. Najnowsze wyniki z należącego do ESO teleskopu VLT pokazują, że obiekt nie wydaje się w istotny sposób rozciągnięty i że jest bardzo zwarty. Najprawdopodobniej jest to młoda gwiazda z masywnym jądrem, która ciągle akreuje materię. Czarna dziura nie wykazała jeszcze na razie zwiększonej aktywności po tym przejściu.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1611] Komentarzy: [0]

Czy Ceres jest aktywna?

Ceres,Dawn Ceres z 46 tysięcy km, 19 lutego 2015 / Credits - NASAOstatnie obserwacje sondy Dawn przed fazą naukową misji zdają się sugerować aktywność Ceres. Szóstego marca sonda Dawn o godzinie 13:29 CET została przechwycona przez pole grawitacyjne Ceres. Nie było to jeszcze “pełne” wejście na orbitę tej planety karłowatej, ale od tego czasu Dawn przebywa w pobliżu Ceres. Dopiero od około połowy kwietnia Dawn będzie krążyć wokół Ceres po kołowej orbicie, która z czasem ma być obniżana. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w listopadzie Dawn będzie orbitować na wysokości zaledwie około 375 km nad powierzchnią Ceres.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1263] Komentarzy: [0]

Sięgajmy gwiazd! 3,5 mln zł na obserwatoria astronomiczne

Sięgajmy gwiazd! 3,5 mln zł na obserwatoria astronomiczne Sięgajmy gwiazd! 3,5 mln zł na obserwatoria astronomiczneJak zachęcić lubuskich uczniów do nauk ścisłych, jak pobudzić wyobraźnię dzieci i młodzieży? 24 marca br. zarząd województwa przyjął uchwałę o ogłoszeniu konkursu w ramach LRPO na lata 2007-2013 w zakresie rozwoju i modernizacji infrastruktury społecznej. Wsparcie będą mogły otrzymać projekty, popularyzujące nauki ścisłe wśród dzieci i młodzieży, polegające na tworzeniu na terenie województwa lubuskiego obserwatoriów astronomicznych. Kwota środków przeznaczona na konkurs wynosi 3,5 mln zł. Nabór ruszy 27 marca br.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1228] Komentarzy: [0]

Zderzenie gwiazd wyjaśnieniem zagadkowej eksplozji z XVII wieku

Obserwacje APEX wyjaśniły tajemnicę Nova Vulpeculae 1670

nowa 1670 Gwiazda nowa z 1670 narysowana przez Jana Heweliusza
This chart of the position of a nova (marked in red) that appeared in the year 1670 was recorded by the famous astronomer Hevelius and was published by the Royal Society in England in their journal Philosophical Transactions.
New observations made with APEX and other telescopes have now revealed that the star that European astronomers saw was not a nova, but a much rarer, violent breed of stellar collision. It was spectacular enough to be easily seen with the naked eye during its first outburst, but the traces it left were so faint that very careful analysis using submillimetre telescopes was needed before the mystery could finally be unravelled more than 340 years later.
Źródło: Royal Society
Nowe obserwacje wykonane za pomocą teleskopu APEX wskazują, że gwiazda, którą europejscy astronomowie dostrzegli na niebie w 1670 roku nie była wybuchem gwiazdy nowej, ale znacznie rzadszym, gwałtownym zderzeniem gwiazd. Była wystarczająco spektakularna, aby ją łatwo dostrzec nieuzbrojonym okiem podczas swojego pierwszego wybuchu, ale ślady, które pozostawiła są tak słabe, że dopiero dokładne obserwacje przy pomocy teleskopów submilimetrowych 340 lat później pozwoliły ostatecznie rozwiązać zagadkę. Wyniki badań ukażą się 23 marca 2015 r. w internetowym wydaniu czasopisma „Nature”.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1586] Komentarzy: [0]

ESA w Zielonej Górze

ESA,Zielona Góra Spotkanie Hertz Systems z ESA w Zielonej Górze / Credit: Hertz SystemsZakończenie etapu projektu realizowanego przez Hertz Systems było kolejną okazją do zachęcenia polskich firm do udziału w projektach ESA.

Dodał: jacek W kategorii: esa Czytań: [1619] Komentarzy: [0]

Zwycięzcy konkursu ASTROBOT odwiedzą laboratoria ESA

astrobot Zwycięzcy konkursu ASTROBOT. Fot. Paweł Wernicki/PAPDrużyna gimnazjalistów-konstruktorów robotów wygrała w trzeciej edycji turnieju „ASTROBOT” wakacyjny wyjazd do laboratoriów testowych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Noordwijk niedaleko Amsterdamu.

Dodał: jacek W kategorii: Roboty Czytań: [1123] Komentarzy: [0]

Zaćmienie Słońca na kosmicznych wagarach

zaćmienie słońca 20 marca 2015 Zaćmienie Słońca w dniu 20 marca 2015r. w ŻaganiuWydaje się, że niewiele jest takich wydarzeń astronomicznych, które mogą przyciągnąć tak uwagę społeczeństwa jak właśnie zaćmienia Słońca. Gdy do tego zbiegnie się to z chwilą pierwszego dnia wiosny (w rzeczywistości był on dzień później – w sobotę) i pięknej wiosennej pogody lepszej konfiguracji wymarzyć sobie nie można, by wkraczający do akcji miłośnicy kosmosu mogli wypełnić swoje zadanie w zakresie popularyzacji astronomii. I choć często spora część naszego społeczeństwa odnosi się do tego z dystansem, to tym razem wydaje się, że cel został osiągnięty aż z naddatkiem.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1458] Komentarzy: [0]

Zaćmienie na Spitsbergenie

Polska Stacja polarna obserwowała zaćmienie całkowite Słońca. Stacja znajduje się prawie na tej samej długości geograficznej co Żagań, stąd czas obserwacji był prawie identyczny z obserwatorami w naszym mieście. Dzięki większej szerokości załoga stacji mogła oglądać tym razem całkowite przesłonięcie Słońca przez Księżyc. Poniższy film prezentuje jak bardzo zmieniły się warunki w czasie zjawiska.

Total Solar Eclipse, March 20, 2015 - Spitsbergen, Arctic from Witek Kaszkin on Vimeo.


Dodał: jacek W kategorii: Niebo za oknem Czytań: [1420] Komentarzy: [0]

Aktywne Planetoidy

slowaKluczowe OpisZdjeciaZespół astronomów z Uniwersytetu Jagielońskiego obserwował za pomocą teleskopów Kecka na Hawajach nietypową klasę "aktywnych planetoid", których cechą charakterystyczną jest gwałtowna emisja pyłu i gazu. Obiekty tego typu były zagadką dla astronomów już od wielu lat. Tym razem udało się zmierzyć prędkość rotacji jednego z nich i okazało się, że planetoida obracała się na tyle szybko, że uległa rozerwaniu. Wyniki tych badań publikuje wczorajsze wydanie Astrophysical Journal Letters (20.3.2015).

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1343] Komentarzy: [0]

Pierścienie dookoła 2060 Chiron?

Pierścienie dookoła 2060 Chiron Wizja artystyczna planetoidy z pierścieniami / Credits: ESO/L. Calçada/M. Kornmesser/Nick RisingerPlanetoida 2060 Chiron prawdopodobnie posiada pierścienie. W Układzie Słonecznym pierścienie wykryto i potwierdzono u zaledwie pięciu obiektów: czterech gazowych gigantów oraz jednej planetoidy. Tą planetoidą jest 10199 Chariklo, u której w 2013 roku wykryto dwa pierścienie.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1304] Komentarzy: [0]

Nowoczesne planetarium w Łodzi

Nowoczesne planetarium w Łodzi Nowoczesne planetarium ma ruszyć we wrześniu w zabytkowej EC1 w ŁodziNowoczesne planetarium ma ruszyć we wrześniu w zabytkowej EC1 w Łodzi Nowoczesne planetarium, które powstaje w zrewitalizowanej zabytkowej elektrociepłowni EC1 w Łodzi, ma rozpocząć działalność we wrześniu tego roku. Planetarium będzie wyposażone w najnowocześniejszy system projekcji cyfrowej o rozdzielczości ponad 32 mln pikseli.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1189] Komentarzy: [0]

Zorza polarna widoczna w Polsce

slowaKluczowe Najsilniejsza faza zorzy polarnej z 17 marca 2015 / Credits - K. Kanawka, Kosmonauta.netWieczorem 17 marca oczom obserwatorów w Polsce ukazał się niecodzienny widok – silna zorza polarna. Obserwacje zorzy polarnej są możliwe z Polski, jednak w naszej części Europy jest to dość rzadkie zjawisko. Jeśli już wystąpi, to wcale nie musi być atrakcyjne: na niebie widać zwykle szarawą i niekształtną “plamkę”, która powoli zmienia swoje rozmiary. Znacznie rzadziej można obserwować silniejsze zorze polarne, u których gołym okiem można zobaczyć różne struktury, szybką zmianę kształtu oraz kolory (zwykle odcienie zieleni).

Dodał: jacek W kategorii: Niebo za oknem Czytań: [1371] Komentarzy: [0]

Dwanaście nowych egzoplanet (marzec 2015)

egzoplanety Gazowy gigant / Credits - K. Kanawka, kosmonauta.netW marcu 2015 roku doszło do odkrycia tysiąć dziewięćsetnej planety pozasłonecznej. Ostatnie lata to “złota era” w poszukiwaniu planet pozasłonecznych. Od czasu odkrycia obiektów planetarnych krążących dookoła pulsara PSR 1257+12 (odkrycie polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana), ludzkość poznała wiele różnych egzoplanet. Najwięcej z nich poznano w ciągu ostatnich pięciu lat, za sprawą kosmicznego obserwatorium Kepler. Do dziś Kepler odkrył ponad 4 tysiące kandydatów czekających na potwierdzenie. Ponadto, Kepler odkrył 1019 planet, co do których istnienia nie ma wątpliwości. Jest to ponad połowa wszystkich znanych i potwierdzonych planet pozasłonecznych wykrytych przez ludzkość.

Dodał: jacek W kategorii: Egzoplanety Czytań: [1194] Komentarzy: [0]

Zaćmienia Słońca pomagają w datowaniu historycznych wydarzeń

zaćmienie Słońca Fot. PAP/EPA/ BRIAN CASSEY 14.11.2012Zaćmienie Słońca zaskoczyło króla Władysława Jagiełłę podczas jednej z wypraw, miało też przerwać starożytną bitwę między Medami a Lidyjczykami. Znane z przeszłości zaćmienia Słońca nawet dziś pomagają w ustaleniu dat odległych historycznych wydarzeń.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1093] Komentarzy: [0]

Zorza polarna nad Polską 17 marca 2015!

zorza polarna Zorza polarna sfotografowana przez Huberta Dróżdża dzisiaj - 17 marca -2015 - nad PolskąZorza polarna może być widoczna nad Polską tej nocy! Jej światło nie jest tak intensywne jak bywa w okolicach koła podbiegunowego, tym niemniej da się je zobaczyć, zwłaszcza poprzez sprzęt fotograficzny. Patrzcie na północne niebo!

Dodał: jacek W kategorii: Niebo za oknem Czytań: [1292] Komentarzy: [0]

W piątek nastąpi zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca Zapraszamy na obserwacje zaćmienia SłońcaW piątek będzie można zobaczyć w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. W fazie maksymalnej Księżyc zakryje od około 60 do nawet 76 proc. tarczy Słońca, w zależności od regionu kraju.

Dodał: jacek W kategorii: Niebo za oknem Czytań: [1204] Komentarzy: [0]

Oceany Ganimedesa

slowaKluczowe Zorze na Ganimedesie. Rys. NASA, ESA i G. Bacon (STScI)Ganimedes ma ocean 10 razy głębszy od ziemskiego Ganimedes jest największym księżycem w Układzie Słonecznym, większym nawet od planety – Merkurego. Pomiary jego gęstości wskazują, że z pewnością nie jest litą skałą – jest na to stanowczo za lekki. Od dawna więc podejrzewano, że musi być zbudowany z mieszaniny skał i wody, nie wiadomo było jednak, w jakiej postaci znajduje się tam woda.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1303] Komentarzy: [0]

Hydrotermalna aktywność na księżycu Saturna

Cassini,Enceladus Schemat budowy Enceladusa, księżyca Saturna. Przypuszcza się, że w okolicach bieguna południowego pod 30-40 km warstwą lodu znajduje się podpowierzchniowy ocean o głębokości 10 km. Źródło: NASA/JPL-CaltechNajnowsze wyniki badań z sondy Cassini wskazują, że na Enceladusie - księżycu Saturna, występuje aktywność hydrotermalna – na dnie podpowierzchniowego oceanu może występować gorąca woda.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1207] Komentarzy: [0]

Cała prawda o zaćmieniu Słońca

Zaćmienie Zaproszenie na zaćmienie .... SłońcaZaćmienia zachwycają współczesnego człowieka. Ci którym przyszło przeżyć zaćmienie całkowite opowiadają o niezwykle głębokich emocjach jakie im przyszło przeżyć. Nie inaczej było setki lat temu. Tyle, że nasza wiedza na temat zaćmień, a raczej niewiedza większości, zaćmiewała nasze umysły. I tak na ten przykład Wikingowie wierzyli, że Słońce pożera okrutny wilk. Wznosili głośne okrzyki by go przepłoszyć, co im się każdorazowo udawało. Dzisiaj już niewielu jest takich na Ziemi, co dają wiarę takim zabobonom. Ale i jedni i drudzy nie do końca zdają sobie sprawę co tak naprawdę się dzieje w czasie tego wydarzenia astronomicznego.

Dodał: jacek W kategorii: Niebo za oknem Czytań: [1520] Komentarzy: [0]

Planetarium Keplera w Żaganiu

planetarium Gotowy segment kopuły planetariumOkresie przedwojennym Żagań miał swój astronomiczny charakter. Było tu prywatne planetarium i obserwatorium. Działało też Towarzystwo Naukowe. Nikogo więc nie powinno dziwić, że podejmowane są różne społeczne działania mające na celu kontynuację tych tradycji. Są one bowiem związane z niezwykłym mieszkańcem Żagania, którym był Johannes Kepler. Takimi społecznymi działaniami o charakterze astronomicznym zajmują się miłośnicy astronomii, którzy już od lat działają na terenie miasta i okolic. Jednym z takich działań jest właśnie budowa planetarium.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1465] Komentarzy: [0]

Korekta kursu sondy New Horizons

Korekta kursu sondy New Horizons Wizja artystyczna przelotu sondy New Horizons w pobliżu Plutona / Credits - NASAW przygotowaniu na minięcie planety karłowatej Pluton w lipcu tego roku kilka dni temu przeprowadzony został manewr z użyciem silników sondy New Horizons. Przeprowadzony 10 marca manewr New Horizons polegał na uruchomieniu silników sondy na okres 93 sekund. Korekta kursu zakończyła się pomyślnie – sonda zwolniła o 1,14 m/s, dzięki czemu bliski przelot w pobliżu Plutona 14 lipca będzie bardziej efektywny pod kątem badań naukowych.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1383] Komentarzy: [0]

Nie śmieć światłem - nowa akcja Centrum Nauki Kopernik

Zanieczyszczenie sztucznym światłem - Light Pollution Zanieczyszczenie sztucznym światłem - Light PollutionZbędne światła miejskie utrudniają zobaczenie gwiazd, zwiększają zużycie energii i zaburzają życie zwierząt. Dlatego Centrum Nauki Kopernik 20 marca - w dzień zaćmienia Słońca - zaczyna walkę o ciemniejsze niebo, inaugurując akcję "Nie świeć, nie śmieć".

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1181] Komentarzy: [0]

Kolejny etap przygotowań do budowy największego radioteleskopu na świecie

SKA Jeden z elementów sieci radioteleskopów SKA - anteny dipolowe w Australii (wizja artystyczna). Źródło: SKA.Projekt astronomiczny SKA przeszedł do kolejnej fazy. Na spotkaniu koło Manchesteru w Wielkiej Brytanii rada projektu jednogłośnie zatwierdziła przejście do kolejnego etapu realizacji gigantycznej sieci radioteleskopów. Na pierwszy etap budowy zostanie wydanych 650 milionów euro.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia sprzęt Czytań: [1127] Komentarzy: [0]

HAYABUSA 2 - status misji

Japońska sonda Hayabusa 2 Japońska sonda Hayabusa 2Japońska sonda Hayabusa 2 zakończyła niedawno wstępne testy i ocenę pracy systemów - proces trwający od momentu startu 3 grudnia ubiegłego roku. Bazująca na pierwszej misji Hayabusa do asteroidy bliskiej Ziemi - 25143 Itokawa, Hayabusa 2 także zaprojektowana została w celu dostarczenia na Ziemię próbki z asteroidy 1999 JU3. Sonda powinna dotrzeć do swojego celu w lipcu 2018 roku. Po 18 miesiącach badań, w grudniu 2019 roku sonda zorientuje się w kierunku Ziemi, gdzie powinna dotrzeć w grudniu 2020.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1269] Komentarzy: [0]

14 marca: Święto liczby Pi

Pi PiBadali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. 14 marca swój dzień obchodzi liczba Pi. Sprawdź, jakie wydarzenia zaplanowano z tej okazji w poszczególnych miastach Polski!

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1383] Komentarzy: [0]

Kamera sondy Mars Express do dyspozycji internautów

Mars Express Mars Express. Credit: WikipediaCentra nauki, koła astronomiczne, szkoły i organizacje młodzieżowe mogą zaproponować miejsce, które na powierzchni Marsa sfotografuje kamerka internetowa sondy Mars Express. Zgłoszenia do konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej można przesyłać do 27 marca.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1255] Komentarzy: [0]

Rozbłysk klasy X2.1 z grupy 2297 (11.03.2015)

plamy 2297 Grupa plam 2297. Credit NASAGrupa 2297 wyemitowała pierwszy rozbłysk klasy X w 2015 roku. Ostatni rozbłysk klasy X po stronie Słońca zwróconej do Ziemi wydarzył się 20 grudnia 2014 roku. Od tego czasu notowano jedynie rozbłyski klasy M. W marcu te rozbłyski klasy M zaczęły być większej mocy za sprawą grupy 2297. Najsilniejszy z nich był klasy M9.2, wyemitowany 7 marca.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1221] Komentarzy: [0]

NASA zbada pole magnetyczne Ziemi

MMS,rekoneksja magnetyczna Nowa misja NASA zbada pole magnetyczne Ziemi NASA / Frankie MartinZ przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono rakietę z sondami MMS, które zbadają zjawisko rekoneksji magnetycznej. Proces ten jest uważany za katalizator najpotężniejszych eksplozji w naszym Układzie Słonecznym.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1355] Komentarzy: [0]

Dżety zdradzają sekrety najbardziej egzotycznego stanu materii

LHC Wizualizacja symulacji zderzenia dwóch protonów w którym powstaje mikroskopijna czarna dziura / Credit: CERNTuż po Wielkim Wybuchu Wszechświat był wypełniony „zupą” kwarków i gluonów. Ważny krok ku poznaniu jej właściwości zrobił zespół pracujący przy detektorze ATLAS w akceleratorze LHC. Gdy w tunelu akceleratora LHC w ośrodku CERN pod Genewą zderzają się jądra ołowiu pędzące niemal z prędkością światła, materia na ułamki sekund przechodzi do najbardziej egzotycznego stanu znanego współczesnej fizyce: staje się plazmą kwarkowo-gluonową. Nowe informacje o właściwościach tej plazmy, zebrane dzięki analizie strumieni penetrujących ją cząstek, zostały właśnie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Physical Review Letters” przez międzynarodowy zespół fizyków pracujących przy detektorze ATLAS.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1332] Komentarzy: [0]

LHC gotowy

LHC Tunel LHC, w którym montowane są nadprzewodzące elektromagnesy GNU FDL LHC, największy akcelerator na świecie gotowy do ponownego uruchomienia

Fizycy z całego świata czekali na tę chwilę. W Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie właśnie przygotowano najpotężniejszy akcelerator, Wielki Zderzacz Hadronów (LHC, Large Hadron Collider) do ponownego uruchomienia.

Jak w dobrym serialu, po sukcesie odcinków z sezonu pierwszego (odkrycie bozonu Higgsa podczas tzw. „Run 1”) oczekuje się jeszcze ciekawszych wydarzeń w kolejnych odsłonach sezonu drugiego. „Run 2” czas zacząć!

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1347] Komentarzy: [0]

W poszukiwaniu życia na Europie

Wizja artystyczna przekroju powierzchni Europy Wizja artystyczna przekroju powierzchni Europy / Credits: NASADecyzje związane z finansowaniem NASA zwiększają szansę na realizację misji na Europę. Znany od czasów Galileusza księżyc Jowisza ma stać się celem kolejnej bezzałogowej misji Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej– NASA. Naukowcy chcą odnaleźć na tym odległym lodowatym globie ślady życia.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1302] Komentarzy: [0]

Próba kontaktu z Philae 12 marca

Philae Philae na komecie 67P/CG12 marca Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) spróbuje nawiązać łączność z Philae. ESA zapowiedziała, że 12 marca o 05:00 CET podejmie próbę nawiązania łączności z lądownikiem Philae sondy Rosetta.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1201] Komentarzy: [0]

Zapytaj fizyka

Zapytaj Fizyka Logotyp Zapytaj FizykaPrawie półtora miliarda miliardów fotonów emituje w sekundę żarówka, człowiek jest 10 tys. razy za ciężki, żeby chodzić po wodzie, kawałek materii eksplodowałby, gdyby usunąć z niego elektrony - to niektóre z odpowiedzi, które wszystkim ciekawskim udzielają fizycy w portalu "Zapytaj fizyka".

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1069] Komentarzy: [0]

Masowa produkcja nowych gwiazd

ESO Gromada gwiazd NGC 6193 i mgławica NGC 6188. Credit: ESO
This image, taken by OmegaCAM on the VLT Survey Telescope at Paranal Observatory, shows a section of the Ara OB1 stellar association. In the centre of the image is the young open cluster NGC 6193, and to the right is the emission nebula NGC 6188, illuminated by the ionising radiation emitted by the brightest nearby stars.
Ten efektowny krajobraz południowego gwiazdozbioru Ołtarza jest skarbnicą ciał niebieskich. Gromady gwiazd, mgławice emisyjne oraz aktywne obszary powstawania gwiazd to tylko przykłady bogactw obserwowanych w tym rejonie położonym 4000 lat świetlnych od Ziemi. Zaprezentowane piękne, nowe zdjęcie jest najbardziej szczegółowym widokiem tej części nieba spośród uzyskanych do tej pory. Fotografię wykonano za pomocą teleskopu VLT Survey Telescope (VST) w Obserwatorium Paranal w Chile, należącym do ESO.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1402] Komentarzy: [0]

Dziesiąty zlot miłośników astronomii w Zatomiu

Zlot w Zatomiu Zlot w Zatomiu - banerW dniach 18-22 marca w Zatomiu w województwie zachodniopomorskim odbędzie się duży zlot amatorów astronomii. Będzie to jubileuszowa dziesiąta edycja tej imprezy. Termin dobrano tak, aby pokrywał się z zaćmieniem Słońca, które nastąpi 20 marca.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1169] Komentarzy: [0]

Samolot słoneczny wystartował

Samolot słoneczny wystartował w pierwszy lot dookoła świata Solar Impulse 2 Solar Impuls 2 - samolot napędzany energia słonecznąSamolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wystartował w poniedziałek z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczynając pierwszy lot dookoła świata. Celem pięciomiesięcznej podróży jest promowanie energii ze źródeł odnawialnych.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1209] Komentarzy: [0]

Mars: planeta, która straciła ocean wody

ESO,Masrs Artist’s impression of Mars four billion years ago
This artist’s impression shows how Mars may have looked about four billion years ago. The young planet Mars would have had enough water to cover its entire surface in a liquid layer about 140 metres deep, but it is more likely that the liquid would have pooled to form an ocean occupying almost half of Mars’s northern hemisphere, and in some regions reaching depths greater than 1.6 kilometres.
Źródło: ESO/M. Kornmesser
Pierwotny ocean na Marsie miał więcej wody niż ziemski Ocean Arktyczny i pokrywał większą powierzchnię planety niż Ocean Atlantycki na Ziemi – tak wskazują opublikowane dzisiaj najnowsze wyniki badań. Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał należący do ESO teleskop VLT, a także instrumenty w W. M. Keck Observatory oraz NASA Infrared Telescope Facility, do monitorowania atmosfery planety i wykonania mapy własności wody w różnych częściach marsjańskiej atmosfery w okresie sześciu lat. Nowe mapy są pierwszymi tego rodzaju opracowaniami. Wyniki ukażą się dzisiaj w internetowym wydaniu czasopisma „Science”.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1438] Komentarzy: [0]

Odszedł Profesor Janusz Kałużny

Profesor Janusz Kałużny Profesor Janusz KałużnyWspomnienie o prof. Kałużnym napisane przez prof. Aleksandra Schwarzenberga-Czernego.

Dodał: jacek W kategorii: in_memoriam Czytań: [2579] Komentarzy: [0]

Dawn przechwycona przez Ceres!

dawn,ceres Obraz z 19 lutego 2015 - widoczny krater z bardzo jasnym fragmentem powierzchni / Credits - NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDASonda Dawn została przechwycona przez Ceres. To początek wielomiesięcznych badań tej zagadkowej planety karłowatej. Ceres jest największym obiektem w Pasie Planetoid. Jest to także pierwszy mały obiekt niebędący kometą, który został wykryty przez astronomów – stało się to 1 stycznia 1801 roku. Od tego czasu Ceres była celem wielu różnych programów obserwacyjnych, w tym wykorzystujących kosmiczny teleskop Hubble, jednak nigdy żadna misja nie przeleciała blisko tego obiektu, który od 2006 roku posiada status planety karłowatej.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1138] Komentarzy: [0]

Naukowcy zajrzą do wnętrza egzoplanet

Jakub Bochiński Autor: Jakub BochińskiJaki jest skład chemiczny małej planety oddalonej od Ziemi o 1500 lat świetlnych? Odpowiedzi na to pytanie szuka m.in. Jakub Bochiński, którego badania w międzynarodowym zespole astronomów pozwolą poznać budowę i mechanizm powstawania nawet odległych planet.

Dodał: jacek W kategorii: Egzoplanety Czytań: [1331] Komentarzy: [0]

Galaktyka sfotografowana ponownie po 25 latach

NGC 6300 Najnowsze zdjęcie galaktyki spiralnej NGC 6300, wykonane teleskopem NTT. Źródło: ESO/C. Snodgrass. Naukowcy użyli teleskopu NTT do zbadania galaktyki spiralnej NGC 6300. Dla porównania opublikowali także stare zdjęcie tego obiektu wykonane tym samym teleskopem 25 lat temu – informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Dodał: jacek W kategorii: Astrofotografia Czytań: [1592] Komentarzy: [0]

Egzoplaneta z czterema słońcami

Egzoplaneta z czterema słońcami Wizja artystyczna układu 30 Ari, w centralnej części widać jedyną (znaną) egzoplanetę układu / Credits - Karen Teramura, UH IfAAstronomowie poinformowali o odkryciu egzoplanety w układzie, w którym znajdują się aż cztery gwiazdy.

Dodał: jacek W kategorii: Egzoplanety Czytań: [1106] Komentarzy: [0]

Demon Maxwella

... im bardziej badacze go szukają, tym bardziej go nie ma Demon Maxwella Demon MaxwellaNiektórzy badacze nie chcieli pogodzić się z myślą, że w mikroświecie też obowiązuje druga zasada termodynamiki. Próbowali ją obejść i znaleźć coś na kształt demona Maxwella - mechanizmu, który pozwoliłby na budowanie superwydajnych silników. Nic z tego. Tym razem badania m.in. Polaka pokazały, że w skali mikro jest zauważalnych nawet więcej ograniczeń niż w makro.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1320] Komentarzy: [0]

Wiosenne zloty miłośników astronomii

Forum AstroCD oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii zaprasza amatorów, miłośników astronomii do uczestnictwa w organizowanych przez nas zlotach. Damy Ci możliwość uczestniczenia w niesamowitej przygodzie, którą będziesz mógł(mogła) realizować z nami. Proponujemy uczestnictwo w zbliżających się 2 zlotach astronomicznych ...

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1740] Komentarzy: [0]

Wyglądająca staro galaktyka w młodym Wszechświecie

ALMA i VLT zbadały zaskakująco zapyloną i wyewoluowaną galaktykę ESO This spectacular view from the NASA/ESA Hubble Space Telescope shows the rich galaxy cluster Abell 1689. The huge concentration of mass bends light coming from more distant objects and can increase their total apparent brightness and make them visible. One such object, A1689-zD1, is located in the box — although it is still so faint that it is barely seen in this picture.
New observations with ALMA and ESO’s VLT have revealed that this object is a dusty galaxy seen when the Universe was just 700 million years old.
Źródło:NASA; ESA; L. Bradley (Johns Hopkins University); R. Bouwens (University of California, Santa Cruz); H. Ford (Johns Hopkins University); and G. Illingworth (University of California, Santa Cruz)

Jedna z najdalszych zaobserwowanych galaktyk umożliwiła astronomom wykrycie po raz pierwszy pyłu w tak odległym systemie formującym gwiazdy oraz ciekawego dowodu na błyskawiczną ewolucję galaktyk po Wielkim Wybuchu. Do najnowszych obserwacji wykorzystano ALMA, aby zarejestrować słaby blask od zimnego pyłu galaktyce A1689-zD1 oraz teleskop VLT, aby zmierzyć odległość do niej.


Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1505] Komentarzy: [0]