Pluton z odległości 75 mln kilometrów

slowaKluczowe Porównanie obrazów Plutona z 12 kwietnia i 8 maja / Credits – NASAPomiędzy 8-12 maja sonda New Horizons wykonała serię zdjęć Plutona. Najbliższe z nich zostało wykonane z odległości 75 mln kilometrów. Misja sondy New Horizons (NH) to bardzo ciekawa wyprawa ku słabo poznanym obrzeżom Układu Słonecznego. Głównym celem misji NH jest planeta karłowata 134340 Pluton (do 2006 uznawana za pełnoprawną planetę). Start sondy nastąpił 19 stycznia 2006 roku. Przelot obok Plutona nastąpi za nieco ponad dwa miesiące, 14 lipca 2015 roku. Sondę zbudowało wspólnie kilka amerykańskich firm, instytutów naukowych oraz uniwersytetów.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1113] Komentarzy: [0]

Nowa rekordzistka w kategorii najjaśniejszych galaktyk

Kosmiczne obserwatorium NASA wykryło najjaśniejszą galaktykę we Wszechświecie slowaKluczowe Artystyczna wizja rekordowo jasnej galaktyki WISE J224607.57-052635.0, odkrytej w ramach misji WISE. Źródło: NASA/JPL-Caltech. Nową rekordzistką w kategorii najjaśniejszych galaktyk jest WISE J224607.57-052635.0, zaobserwowana przez podczerwone obserwatorium WISE, należące do NASA. Galaktyka świeci blaskiem 300 bilionów słońc.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1143] Komentarzy: [0]

Wgryźć się w Marsa albo w Księżyc

Wizualizacja wiertnicy. Źródło: AGH Wizualizacja wiertnicy. Źródło: AGH Poszukiwanie wody albo śladów życia pod powierzchnią Marsa? Zbadanie przeszłości geologicznej Księżyca? Takich badań nie da się wykonać bez odpowiedniego sprzętu. Polscy naukowcy mają już prototyp kosmicznej wiertnicy, dzięki której można będzie się wgryźć w grunt ciał niebieskich.

Dodał: jacek W kategorii: Astronautyka Czytań: [1211] Komentarzy: [0]

Photo Nightscape Awards 2015

Photo Nightscape Awards 2015 Photo Nightscape Awards 2015Wygraj wycieczkę do Paranal w konkursie Photo Nightscape Awards 2015

Ciel et Espace Photos, we współpracy z ESO, ogłosiło drugi konkurs astrofotografii

ESO zaprasza do wzięcia udziału w drugim Photo Nightscape Awards (PNA) – międzynarodowym konkursie nocnego krajobrazu dla astrofotografów. Jako partner konkursu zorganizowanego przez Ciel et Espace Photos, ESO ufunduje nagrodę dla laureata pierwszego miejsca w kategorii Nightscape (nocny krajobraz), będzie to wycieczka do Paranal, domu teleskopu VLT w północnym Chile.

Dodał: jacek W kategorii: Astrofotografia Czytań: [1650] Komentarzy: [0]

Szampańskie święto w kosmosie

The star forming cloud RCW 34,ESO The star forming cloud RCW 34. This richly coloured cloud of gas called RCW 34 is a site of star formation in the southern constellation of Vela (The Sails). This image was taken using the FORS instrument on ESO’s Very Large Telescope in northern Chile. Źródło: ESOGaz w najjaśniejszym obszarze mgławicy RCW 34 jest intensywnie rozgrzewany przez młode gwiazdy i ekspanduje poprzez otaczający go chłodniejszy gaz. Gdy rozgrzany wodór dociera do granicy obłoku gazu, wystrzeliwuje na zewnątrz w próżnię niczym korek od butelki szampana. Ale młody obszar gwiazdotwórczy RCW 34 ma dużo więcej do zaoferowania niż kilka bąbelków, wydaje się, że w obłoku wystąpiły wielokrotne epizody powstawania gwiazd.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1342] Komentarzy: [0]

Polowanie na supernowe

Polowanie na supernowe za pomocą superkomputerów Polowanie na supernowe Symulacja zachowania materii po wybuchu supernowej. Na niebiesko zaznaczono obszar, w którym trafia na drugą z gwiazd układu podwójnego. Źródło: Daniel Kasen, Berkeley Lab/UC Berkeley. Naukowcom udało się zaobserwować błysk promieniowania ultrafioletowego po wybuchu supernowej typu Ia, co jest zgodne przewidywaniami z 2010 roku na podstawie obliczeń z wykorzystaniem superkomputerów. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie „Nature”.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1112] Komentarzy: [0]

Trzeci ESO Astronomy Camp dla uczniów szkół średnich

Wygraj wycieczkę w Alpy

ESO Astronomy Camp 2015 ESO Astronomy Camp 2015

ESO wraz ze swoją Siecią Popularyzacji Nauki współpracują ze Sterrenlab, organizatorem imprez edukacyjnych, w ramach przygotowań do trzeciego ESO Astronomy Camp na temat Układu Słonecznego i planet pozasłonecznych. Obóz odbędzie się od 26 grudnia 2015 r. do 1 stycznia 2016 r. w Astronomical Observatory of the Autonomous Region of the Aosta Valley, umiejscowionym w Saint-Barthélemy, w Nus, we Włoszech. Kilku partnerów, w tym ESO, ufundowało stypendia, które zostaną przyznane zwycięzcom konkursu.


Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1341] Komentarzy: [0]

Pierwsze światło nowego lasera w Obserwatorium Paranal

Pierwsze światło nowego lasera w Obserwatorium Paranal Pierwsze światło lasera do tworzenia sztucznej gwiazdy porównania na jednym z teleskopów VLT. Wiązka świeci w miejsce na niebie w pobliżu planety Saturn. Źródło: ESO/D. Bonaccini Calia and the 4LGSF team. W Obserwatorium Paranal w Chile rozpoczął pracę nowy laser do wytwarzania sztucznej gwiazdy porównania dla Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), do którego należy obserwatorium i teleskop.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia sprzęt Czytań: [1199] Komentarzy: [0]

Nowa sieć radioteleskopów do obserwacji całego nieba

slowaKluczowe Kilka z liczącej ponad 250 anten sieci radioteleskopów OV-LWA oraz centrum Drogi Mlecznej. Źródło: Gregg Hallinan/Caltech Konsorcjum amerykańskich instytucji naukowych, kierowane przez Caltech, uruchomiło nową sieć radioteleskopów przeznaczoną do obserwacji całego nieba przez 24 godziny na dobę. Sieć nazwano Owens Valley Long Wavelength Array (OV-LWA).

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1087] Komentarzy: [0]

Nietypowy magnetar

Nietypowo zachowujący się magnetar w centrum Drogi Mlecznej Nietypowy magnetar Okolice supermasywne czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej na falach rentgenowskich. Na powiększeniu pokazano mangetara SGR 1745-2900. Źródło: NASA/CXC/INAF/F.Coti Zelati et al Naukowcy zaobserwowali w promieniowaniu rentgenowskim nietypowe zachowanie w przypadku jednego z magnetarów, czyli gwiazd neutronowych o niezwykle silnym polu magnetycznym. O wynikach poinformowała NASA oraz jej Obserwatorium Rentgenowskie Chandra.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1207] Komentarzy: [0]

AstroCamera 2015

Ogłoszono wyniki konkursu AstroCamera 2015 slowaKluczowe Zdjęcia nagrodzone w konkursie AstroCamera 2015. Źródło: Centrum Hewelianum. Centrum Hewelianum w Gdańsku ogłosiło wyniki konkursu astronomiczno-fotograficznego AstroCamera 2015. Uczestnicy z całego świata nadesłali setki zdjęć obiektów astronomicznych.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia konkursy Czytań: [1018] Komentarzy: [0]

Nieregularne pole grawitacyjne Merkurego

slowaKluczowe Zdjęcie: Obszary o gęstszej materii podpowierzchniowej na Merkurym. Źródło: NASA, GSFC's SVS, JHU's APL, Carnegie Inst. WashingtonCo znajduje się pod powierzchnią Merkurego? Zakończona już misja MESSENGER pozwoliła na udzielenie odpowiedzi na to ciekawe pytanie.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1156] Komentarzy: [0]

Ciemna strona gromad gwiazd

VLT odkrył nowy rodzaj gromad kulistych

slowaKluczowe The giant elliptical galaxy Centaurus A (NGC 5128) and its strange globular clusters
This huge elliptical galaxy NGC 5128 (also known as Centaurus A) is the closest such galaxy to the Earth, at a distance of about 12 million light-years. Observations with ESO’s Very Large Telescope in Chile have discovered a new class of “dark” globular star clusters around this galaxy. These are marked in red. Normal globulars are marked in blue and globulars showing similar properties to dwarf galaxies are in green. The dark globulars appear very similar to other globulars around this galaxy but contain much more mass.
Źródło: ESO/Digitized Sky Survey. Acknowledgement: Davide de Martin
Obserwacje wykonane za pomocą należącego do ESO teleskopu VLT w Chile doprowadziły do odkrycia nowej klasy “ciemnych” gromad kulistych gwiazd wokół olbrzymiej galaktyki Centaurus A. Te tajemnicze obiekty wyglądają podobnie do zwykłych gromad, ale zawierają znacznie więcej masy i mogą mieć także zaskakująco duże ilości ciemnej materii albo posiadać masywne czarne dziury – czego się nie spodziewano, ani nie wiadomo dlaczego tak jest.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1443] Komentarzy: [0]

Przerażające piękno Meduzy

slowaKluczowe Mgławica Meduza sfotografowana przez teleskop VLT
Bardzo Duży Teleskop (VLT) w Chile, który należy do ESO, uzyskał najbardziej jak dotąd szczegółowy obraz Mgławicy Meduza (znanej także jako Abell 21 albo Sharpless 2-274). Gdy gwiazda w centrum mgławicy dokonała swojego "przejścia na emeryturę", odrzuciła zewnętrzne warstwy w przestrzeń kosmiczną tworząc kolorowy obłok. Zdjęcie jest zapowiedzą ostatecznego losu Słońca, które także stanie się obiektem tego typu.
Źródło: ESO
Astronomowie użyli należącego do ESO teleskopu VLT w Chile do wykonania najbardziej szczegółowego jak dotąd zdjęcia Mgławicy Meduza. Gdy gwiazda w jej wnętrzu dokonała „przejścia na emeryturę”, odrzuciła swoje zewnętrzne warstwy w przestrzeń kosmiczną tworząc kolorowy obłok. Obraz jest zapowiedzią ostatecznych losów Słońca, które także stanie się obiektem tego typu.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1331] Komentarzy: [0]

Kepleriada 2015

Kepleriada 2015 Stoisko Sekcji Astronomicznej gdzie odbywał się Quiz wiedzy nie tylko astronomicznejTylko w Żaganiu możliwa jest tak nieziemska impreza popularno-naukowa. Wszystko za sprawą jednego wyjątkowe człowieka - Johannesa Keplera. W naszym mieście mieszkał wraz z rodziną ostatnie dwa lata swojego życia. Ale pozostawił piętno swojej osobowości na przeszło 400 lat. Kolejne pokolenia dumne z jego obecności w historii tego niezwykłego księstwa kultywowały pamięć o nim na różne sposoby. Były pomniki, tablice czy nazwy ulic. Było planetarium i obserwatorium astronomiczne oraz działało Towarzystwo Naukowe. A gdy przyszedł nasz czas stanęliśmy na wysokości zadania. I tak zrodził się w Żaganiu kolejny pomysł na rozwijanie naukowych myśli w młodych i dorosłych umysłach. Każdego roku odbywa się Kepleriada a w raz z nią wiele imprez towarzyszących i spójnych z osobą Johannesa Keplera, któremu to wszystko jest poświęcone. Pierwsze Kepleriady rozpoczął prowadzić prof. Janusz Gil (który zmarł w zeszłym roku). Jego bezgraniczna miłość do Keplera została zaszczepiona wraz miłością do nieba, kosmosu i wiedzy. Dzisiaj to święto nauki, która dana nam jest od najlepszych.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1395] Komentarzy: [0]

Twój rysunek na satelicie CHEOPS - konkurs ESA dla dzieci

Twój rysunek na satelicie CHEOPS - konkurs ESA dla dzieci Cheops - wizualizacja / Credits: Uniwersytet BerneńskiESA ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci do lat 14 – ich rysunki trafią na satelitę CHEOPS!

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia konkursy Czytań: [1632] Komentarzy: [0]

Odkrywcy"polskiej" komety: kolejne takie odkrycie to tylko kwestia czasu

slowaKluczowe Mapka trasy komety na tle gwiazd nieba - Astrojawil. Źródło: Michał ŻołnowskiNa koncie mają już odkrycie ponad 100 planetoid i komety "Polonia". To jednak nie koniec misji czwórki pasjonatów astronomii: lekarza, biznesmena, studenta i ucznia technikum. W swoim obserwatorium w Chile zamontowali nowy teleskop i zapowiadają kolejne odkrycia.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1097] Komentarzy: [0]

Astronomowie z Torunia odkryli kolejne trzy planety

Astronomowie z Torunia odkryli kolejne trzy planety 17 układów planetarnych, posiadających łącznie 20 planet, odkrytych do tej pory przez pensylwańsko-toruński projekt poszukiwania planet. Źródło: UMK. Zespół naukowców kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK w Toruniu oraz prof. Aleksandra Wolszczana z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii (USA) odkrył kolejne trzy pozasłoneczne układy planetarne. Łącznie grupa odkryła już 20 planet.

Dodał: jacek W kategorii: Egzoplanety Czytań: [1053] Komentarzy: [0]

Obóz astronomiczny Perseidy 2015

MOA Obóz astronomiczny Perseidy 2015 - Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w NiepołomicachObóz astronomiczny „Perseidy 2015” na Mazurach Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach poinformowało o rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń na Letni Obóz Obserwacyjny „Perseidy” dla młodzieży w okresie wakacyjnym. Obóz będzie poświęcony rozwijaniu astronomicznych pasji uczestników.

Dodał: jacek W kategorii: Wakacje Czytań: [1359] Komentarzy: [0]

V Letnia Szkoła Astronomiczna

Otwarto zapisy na V Letnią Szkołę Astronomiczną dla nauczycieli Nauczyciele, którzy chcą doskonalić umiejętności w zakresie astronomii, mogą skorzystać z warsztatów organizowanych na przełomie czerwca i lipca przez polski oddział European Association for Astronomy Education i Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach.

Dodał: jacek W kategorii: Wakacje Czytań: [1192] Komentarzy: [0]

Astronomowie uzyskali bezpośrednią fotografię masywnej planety pozasłonecznej

Astronomowie uzyskali bezpośrednią fotografię masywnej planety pozasłonecznej Po lewej: zdjęcie planety pozasłonecznej VHS 1256b. Jest to zestawienie obrazów z podczerwonych pasm Y, J, K z teleskopu VISTA. Po prawej: optyczne i podczerwone widmo z teleskopów GTC i NTT. Źródło: Gabriel Pérez, SMM (IAC).Absolwent Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego Bartosz Gauza opublikował unikalne wyniki obserwacji najbliższej i najjaśniejszej egzoplanety. Lewy panel: zdjęcie planety VHS 1256b orbitującej w odległości 100 AU wokół swojej gwiazdy VHS 1256. Obraz w kolorze został uzyskany poprzez połączenie zdjęć w trzech filtrach: Y, J, K, wykonanych przy użyciu teleskopu VISTA Europejskiego Obserwatorium Południowego, w ramach przeglądu nieba VISTA Hemisphere Survey (VHS).

Dodał: jacek W kategorii: Astrofotografia Czytań: [1594] Komentarzy: [0]

Historia polskiej astronomii ocalona z... brytyjskiego śmietnika

Historia polskiej astronomii ocalona z... brytyjskiego śmietnika Historia polskiej astronomii ocalona z... brytyjskiego śmietnika. Źródło: Jakub BochińskiOpis zniszczenia obserwatorium UW podczas powstania warszawskiego i m.in. przedwojenne publikacje polskich astronomów kilka lat temu wyrzuciło londyńskie obserwatorium astronomiczne. Ze śmietnika ocalił je jednak polski badacz, którego uwagę przykuł kontener pełen papierów.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1119] Komentarzy: [0]

Powierzchnia Plutona w obiektywie New Horizons

Pluton i Charon artystyczna wizja Artist’s concept of the New Horizons spacecraft as it approaches Pluto and its largest moon, Charon, in July 2015. The craft's miniature cameras, radio science experiment, ultraviolet and infrared spectrometers and space plasma experiments will characterize the global geology and geomorphology of Pluto and Charon, map their surface compositions and temperatures, and examine Pluto's atmosphere in detail. The spacecraft's most prominent design feature is a nearly 7-foot (2.1-meter) dish antenna, through which it will communicate with Earth from as far as 4.7 billion miles (7.5 billion kilometers) away. Credits: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute (JHUAPL/SwRI)Sonda New Horizons sfotografowała struktury na powierzchni Plutona Sonda New Horizons wykonała zdjęcia, na których udało się dostrzec struktury na powierzchni Plutona - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Sonda w połowie lipca przeleci blisko tej planety karłowatej.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1470] Komentarzy: [0]