Zaobserwowano gigantyczną protogromadę galaktyk z młodego Wszechświata

protogromada Nowo odkryta protogromada galaktyk w gwiazdozbiorze Woźnicy, w polu NOAO Deep Wide-field Survey. Zielonymi okręgami oznaczono galaktyki, dla których potwierdzono członkostwo w gromadzie. Kontury gęstości (białe linie) wskazują na koncentrację galakty Astronomowie wykonali obserwacje, dzięki którym odkryli gromadę galaktyk z wczesnego etapu ewolucji Wszechświata. Ta „protogromada” odległa jest od nas o 12 miliardów lat świetlnych i widzimy ją w stadium, w jakim Wszechświat miał około 12 proc. obecnego wieku – informuje amerykańskie National Optical Astronomy Observatory (NOAO).

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1180] Comments: [0]

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wzbogaciła się o moduł mieszkalny BEAM

BEAM,ISS Przebieg napełniania powietrzem modułu BEAM zacumowanego do ISS (28 maja 2016). Credit: WikipediaUdało się napełnić powietrzem i rozłożyć nadmuchiwany moduł mieszkalny BEAM, który ma stanowić część zewnętrznego wyposażenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Astronauci muszą poczekać jednak jeszcze tydzień, zanim będą mogli wejść do środka.

Posted by: jacek In Category: ISS Reads: [1227] Comments: [0]

Zaobserwowano oznaki formowania się planet w dysku wokół gwiazdy

ALMA Rozmieszczenie gazu HCO+ (kolor niebieski) oraz pyłu (kolor czerwony) w dysku wokół HL Tauri. Elipsami wskazano położenie przerw w dysku. Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Yen et al. Sieć radioteleskopów ALMA przeprowadziła obserwacje dysku wokół gwiazdy HL Tauri, w którym widoczne są przerwy spowodowane najprawdopodobniej niedawno uformowanymi w nim planetami. Dzięki nowym analizom danych uzyskano więcej argumentów za tą hipotezą.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1228] Comments: [0]

Space Scoop ogłasza konkurs astronomiczny

slowaKluczowe Space Scoop ogłasza konkurs astronomiczny10 lat temu wystartował projekt Universe Awareness. Dla uczczenia tej rocznicy i z okazji uruchomienia nowe witryny Space Scoop, wystartował ogólnoświatowy konkurs, w którym czytelnicy Space Scoop mogą stworzyć własny komiks. Space Scoop udostępnia szablon komiksu - wystarczy jedynie wybrać tekst i uwolnić swoją kreatywność!

Posted by: jacek In Category: Astronomia konkursy Reads: [1584] Comments: [0]

Kontrakt na największa kopułę

ESO podpisało największy w historii astronomii naziemnej kontrakt na kopułę i główną strukturę teleskopu E-ELT

ESO,EELT ESO podpisało największy w historii astronomii naziemnej kontrakt na kopułę i główną strukturę teleskopu E-ELT
25 maja 2016 r. podczas uroczystości w Garching koło Monachium (Niemcy) został podpisany kontrakt pomiędzy ESO, a ACe Consortium, obejmującym firmy Astaldi, Cimolai oraz podwykonawcę EIE Group, dotyczący budowy kopuły i głównej struktury Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT). Jest to największy kontrakt przyznany przez ESO i największy kontrakt w historii astronomii naziemnej. Z tej okazji nastąpiła prezentacja projektu budowlanego E-ELT.
Wizja artystyczna E-ELT jest oparta na szczegółowym projekcie budowlanym teleskopu.
Źródło:ESO/L. Calçada/ACe Consortium
25 maja 2016 r. podczas uroczystości w Garching koło Monachium (Niemcy) został podpisany kontrakt pomiędzy ESO, a ACe Consortium, obejmującym firmy Astaldi, Cimolai oraz podwykonawcę EIE Group, dotyczący budowy kopuły i głównej struktury Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT). Jest to największy kontrakt przyznany przez ESO i największy kontrakt w historii astronomii naziemnej. Z tej okazji nastąpiła prezentacja projektu budowlanego E-ELT. Od teraz rozpocznie się budowa kopuły i głównej struktury teleskopu.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1299] Comments: [0]

Anomalie mikrofalowe - dowody na istnienie Wieloświata?

the Planck Collaboration Mikrofalowe tło z danych teleskopu Planck / Credits – ESA and the Planck CollaborationAnaliza danych zebranych za pomocą europejskiego kosmicznego teleskopu Plancka ujawniła istnienie anomalii, mogących świadczyć o dawnej interakcji pomiędzy naszym Wszechświatem a innym. Czteroletnia misja wystrzelonego w 2009 roku kosmicznego teleskopu Plancka polegała na zbadaniu mikrofalowego promieniowania tła z wysoką rozdzielczością kątową, umożliwiając wgląd w procesy zachodzące tuż po narodzinach Wszechświata, którym zawdzięczamy jego dzisiejszy wygląd. Analiza tych danych, na zakresie pomiędzy 100 a 545 GHz, wykonana przez Dr Ranga-Ramę Chary’ego ze znajdującego się w Pasadenie instytutu CIT, wykazała obecność czterech anomalii, charakteryzujących się znacznie silniejszym sygnałem, niż przewiduje to model teoretyczny. Według Dr Chary’ego może to być świadectwo odległej interakcji pomiędzy naszym nowo narodzonym Wszechświatem, a jakimś innym, do czego miałoby dojść kilkaset tysięcy lat po Wielkim Wybuchu, czyli około 13,8 miliarda lat temu.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1380] Comments: [0]

Ponad 450 konstruktorów z całego świata na zawodach ERC

ERC Ponad 450 konstruktorów z całego świata na zawodach ERCRekrutacja na European Rover Challenge 2016 zakończona – w zawodach wezmą udział aż 44 drużyny z 10 krajów świata. Oprócz 17 zespołów reprezentujących Polskę, w konkursie wystąpią przedstawiciele Australii, Kanady, Włoch, Hiszpanii, Peru, Bangladeszu, Indii, Egiptu czy Turcji. Jednocześnie trwa nabór wystawców do strefy pokazów naukowo – technologicznych.

Posted by: jacek In Category: Roboty Reads: [1510] Comments: [0]

Szczecinek - miasto Pana Adama

Szczecinek planuje otwarcie obserwatorium astronomicznego szczcinek,giedrys Pomnik Pana Adama Giedrysa w SzczcinkuSzczecinek ma w planach adaptację zabytkowej wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne. Placówka będzie służyć edukacji i popularyzacji astronomii. Aktualnie trwa przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1334] Comments: [0]

Ocean na Marsie: nowe tropy

Ocean na Marsie Ocean na Marsie. Wizja artystyczna. ESO/M. Kornmesser/N. Risinger (skysurvey.org)Znaną od lat hipotezą jest istnienie wielkiego oceanu na północnej półkuli Marsa. Wskazuje na to kilka tropów, chemicznych – śladów pierwiastków w atmosferze i na powierzchni jak i fizycznych – linii brzegowych. Linie brzegowe są jednak znacznie bardziej tajemnicze i dopiero teraz zespół geologów przedstawił teorię na temat ich niespodziewanego rozmieszczenia i kształtu.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1174] Comments: [0]

Opublikowano katalog odległości do ponad 100 tysięcy gwiazd

USNO Robotic Astrometric Telescope USNO Robotic Astrometric TelescopeO tym, jak daleko od nas znajduje się gwiazda astronomowie mogą wywnioskować mierząc tzw. paralaksę. Obserwatorium Morskie Stanów Zjednoczonych (USNO) opublikowało nowy katalog zawierający wyznaczone w ten sposób dystanse do 112 tys. gwiazd, który nazwano „URAT Parallax Catalog”.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1273] Comments: [0]

W sobotę koniunkcja Marsa i Księżyca

slowaKluczowe Opozycja Marsa 2016 to przedsmak opozycji w 2018 rokuW sobotni wieczór i noc na niebie będzie można podziwiać zbliżenie planety Mars i Księżyca. Zjawisko zbiegnie się z tzw. opozycją Marsa, która powoduje, że aktualnie panują bardzo dobre warunki do obserwowania tej planety.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1305] Comments: [0]

Wiosenne deszcze mogą przynieść meteoryty

Jak znaleźć w domu malutkie kawałki przestrzeni kosmicznej? meteoryty Do poszukiwania meteorytów wystarczy .... solidny magnesDuże meteoryty spotyka się nadzwyczaj rzadko, ale ich miniaturowe odpowiedniki ustawicznie bombardują Ziemię. NASA ocenia, że każdego dnia na naszą planetę spada około 100 t kosmicznego pyłu, żwiru i kamieni o różnych rozmiarach. „Na każdym kilometrze kwadratowym powierzchni Ziemi powinien znajdować się średnio jeden taki obiekt o wielkości kulki do gry – mówi cywilny astronauta i poszukiwacz meteorytów Richard Garriott. – Meteoryty o rozmiarach ziarenek ryżu występują powszechnie”.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1279] Comments: [0]

W Australii znaleziono dowody na upadek wielkiej planetoidy

Marble Bar Widok sferuli z osadów w Marble Bar w Australii. Fot. A. Glikson / ANU. Ślady uderzenia w Ziemię dużej planetoidy około 3,5 miliarda lat temu znaleźli naukowcy w Australii (oryginalny artykuł podaje 2.6 mld lat - z niewiadomych przyczyn NwP podaje 3.5 mld). O wynikach badań osadów z odwiertu w Marble Bar poinformował Narodowy Uniwersytet Australii w Canberze. Naukowcy zbadali małe kulki szkliwa, zwane sferulami, które znaleźli w odwiercie z Marble Bar w północno-zachodniej Australii. Są to jedne z najstarszych znanych osadów na Ziemi. Sferule powstają na skutek stopienia się meteorytu lub skał podczas upadku meteorytu. Badania prowadził min. dr Andrew Glikson z Narodowego Uniwersytetu Australii w Canberze, który od 20 lat zajmuje się poszukiwaniami dowodów na dawne upadki meteorytów i planetoid. Australijczyk uważa, że sferule odnalezione w północno-zachodniej Australii uformowały się właśnie w trakcie takiego gwałtownego wydarzenia.

Posted by: jacek In Category: Nauka Reads: [1437] Comments: [0]

Piękny przykład gwiezdnych dekoracji

ESO,LHA 120-N55 The glowing gas cloud LHA 120-N55 in the Large Magellanic Cloud
In this image from ESO’s Very Large Telescope (VLT), light from blazing blue stars energises the gas left over from the stars’ recent formation. The result is a strikingly colourful emission nebula, called LHA 120-N55, in which the stars are adorned with a mantle of glowing gas. Astronomers study these beautiful displays to learn about the conditions in places where new stars develop.
Źródło:ESO
Na tym zdjęciu, z należącego do ESO teleskopu VLT, światło od świecących na niebiesko gwiazd energetyzuje gaz pozostały po niedawnych procesach gwiazdotwórczych. Efektem jest zaskakująco kolorowa mgławica emisyjna o nazwie LHA 120-N55, w której gwiazdy są ozdobione płaszczem świecącego gazu. Astronomowie badają te piękne widoki, aby poznać warunki w miejscach, w których rozwijają się nowe gwiazdy.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1464] Comments: [0]

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrążyła Ziemię 100 tys. razy

ISS,100000 Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) na orbicie okołoziemskiej. Źródło: STS-132 Crew, Expedition 23 Crew, NASAMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wykonała w poniedziałek swe stutysięczne okrążenie Ziemi od czasu umieszczenia na orbicie jej pierwszego elementu ponad 18 lat temu.

Posted by: jacek In Category: ISS Reads: [1537] Comments: [0]

Naukę Tworzą Romantycy

Kepleriada 2016 Kepleriada 2016 - festiwal nauki w Żaganiu. Stanowiska edukacyjnePod takim hasłem odbyła się tegoroczna Kepleriada w Żaganiu. W dniu 11 maja 2016r. w mieście Johannesa Keplera, odbył się coroczny festiwal nauki zwany Kepleriadą. Organizatorami przedsięwzięcia są od lat Centrum Kultury w Żaganiu oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Keplera. Uczestniczą za to w niej wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne z miasta.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1345] Comments: [0]

Tranzyt Merkurego oczyma Keplera

Tranzyt,Merkurego,9-05-2016 Merkury na tle tarczy Słońca w dniu 9 maja 2016 rok. Obserwacje w Żaganiu - Sekcja Astronomiczna Centrum Kultury. Autor: Jacek Patka, SkyWatcher 900x102, kamera DMK21Na to wydarzenie roku czekali wszyscy, nie tylko następcy Keplera w Żaganiu. I choć wszystko zależało od pogody przygotowania trwały od kilku tygodni, a na trzy dni przed były nawet próby generalne. Na licznych portalach rozbrzmiewały reklamy organizowanych pokazów tego dość rzadkiego zjawiska. Tranzyt planty na tle gwiazdy to obecnie specjalność współczesnej astronomii. Wszak tak Teleskopem Keplera odkrywamy dzisiaj większość planet pozasłonecznych. 9 maja najważniejszym miało być przeżycie widowiska na dziennym niebie.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1308] Comments: [0]

Polscy konstruktorzy ruszają na zawody łazików marsjańskich

Polscy konstruktorzy ruszają na zawody łazików marsjańskich Polscy konstruktorzy ruszają na zawody łazików marsjańskichNa tegoroczne zawody University Rover Challange w USA, które odbędą się w dniach 2-6 czerwca 2016, wyrusza aż 7 polskich drużyn. Czy po raz kolejny polskie konstrukcje zwyciężą z międzynarodową konkurencją? University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Celem zawodów jest stworzenie i przetestowanie konstrukcji, które w przyszłości mogłyby zostać wykorzystane w prawdziwej misji marsjańskiej – jako samodzielny pojazd badawczy, lub jako pomoc dla astronautów w przypadku misji załogowej na Czerwoną Planetę. Do tegorocznych zawodów zgłosiły się rekordowo 63 zespoły z dwunastu krajów. W finale ostatecznie weźmie udział 30 drużyn, w tym aż 7 z Polski.

Posted by: jacek In Category: Roboty Reads: [1476] Comments: [0]

NASA potwierdziła odkrycie 1284 nowych planet poza Układem Słonecznym

1284 nowych planet poza Układem Słonecznym Artystyczna wizja odkrytych planet. Fot. PAP/EPA/ W. STENZEL / NASA 10.05.2016Z nowej analizy wynika, że dzięki należącemu do NASA kosmicznemu teleskopowi Kepler odkryto 1284 kolejne planety, które krążą wokół innych gwiazd - poinformowała we wtorek amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Posted by: jacek In Category: Egzoplanety Reads: [1241] Comments: [0]

XIV Kepleriada

Marek Nikodem,kepleriada,Żagań Naukę Tworzą Romantycy - słowa z programu Sonda. Autor zdjęcia: Marek NikodemJuż w najbliższą środę (11.05) razem z Sekcją Astronomiczną Szkoły Talentów Centrum Kultury, Burmistrzem Miasta Żagań, Zespołem Szkół nr 2 w Żaganiu zapraszamy od godz. 11:00 na Przedzamcze Pałacu Książęcego, gdzie będzie czekało na Państwa wiele edukacyjnych niespodzianek przygotowanych z okazji XIV Kepleriady . Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żaganiu przygotują stoiska z ciekawymi doświadczeniami chemicznymi, fizycznymi, gry matematyczne, stoiska przyrodnicze, biologiczne, historyczno – archeologiczne, geograficzne i astronomiczne. Dużą atrakcją tego dnia będą warsztaty z robotyki. Do tego Sekcja Astronomiczna CK przygotuje obserwacje astronomiczne i kilka niespodzianek dla naszych mieszkańców, którzy odwiedzą tego dnia przedzamcze Żagańskiego Pałacu Książęcego. Jak co roku uczniowie z żagańskich szkół w ramach Kepleriady wezmą udział w Rajdzie Szlakiem Keplera.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1367] Comments: [0]

W poniedziałek tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca

slowaKluczowe tranzyt Merkurego 2016r.W poniedziałek będzie można zobaczyć jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych ostatnich lat - planeta Merkury przejdzie na tle tarczy Słońca. W Polsce zjawisko będzie widoczne przez kilka godzin. Następna taka okazja za 16 lat.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1273] Comments: [0]

Astronomowie zaobserwowali plamy na powierzchni innej gwiazdy niż Słońce

slowaKluczowe Plamy na powierzchni gwiazdy Zeta Andromedae. Źródło: Rachael Roettenbacher i John Monnier (University of Michigan). Międzynarodowy zespół astronomów użył najnowocześniejszych technik obserwacyjnych do uzyskania obrazu struktur na powierzchni gwiazdy odległej o 181 lat świetlnych od Ziemi. Dostrzeżono struktury odpowiadające plamom słonecznym.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1247] Comments: [0]

Czy marsjańska woda wrze w trakcie płynięcia?

woda,mars Zdjęcie ukazujące nowo powstałe ciemne obszary, które mogą mieć związek z płynącą wodą. Po pewnym czasie te struktury przybierają barwę podobną do otoczenia, co sugeruje ucieczkę wody / Credits – NASA/JPL-Caltech/Univ. of ArizonaNaukowcy uważają, że podczas płynięcia woda na Marsie wrze, co ma duży wpływ na otoczenie. Miliardy lat temu na Marsie znajdowały się zbiorniki ciekłej wody, m.in. wewnątrz krateru Gale, w którym obecnie przemieszcza się łazik Curiosity. Jest bardzo prawdopodobne, że nawet dziś na Marsie występuje woda w stanie ciekłym. Nie jest to jednak stała obecność wody, a jedynie krótkie przepływy w małych marsjańskich żlebach, znajdujących się na zboczach niektórych kraterów.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1296] Comments: [0]

20 lat Komeciarza

Specjalny numer „Komeciarza” na 20-lecie czasopisma Komeciarz „Komeciarz” nr 48. Źródło: SOK PTMA. Jedno z nielicznych na świecie czasopism poświęconych wyłącznie kometom świętuje 20-lecie istnienia. „Komeciarz” jest wydawany przez Sekcję Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (SOK PTMA). Z okazji jubileuszu ukazał się specjalny numer czasopisma.

Posted by: jacek In Category: Astronomia ksiązki Reads: [1314] Comments: [0]

ExoMars opóźniony do 2020 roku

ExoMars Wizja łazika ExoMars na powierzchni Czerwonej Planety / Credits - ESADrugiego maja ESA oficjalnie poinformowała o opóźnieniu startu misji łazika ExoMars o dwa lata, do 2020 roku. Czternastego marca tego roku rakieta Proton wykonała udany start misji ExoMars 2016. Pojazd międzyplanetarny, składający się z marsjańskiego orbitera Trace Gas Orbiter (TGO) oraz lądownika Schiaparelli, zmierza obecnie ku Czerwonej Planecie. Planowane wejście na orbitę Marsa datuje się na 19 października.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1337] Comments: [0]

powrócił po miliardach lat

Kometa z Obłoku Oorta przyniosła wskazówki na temat początków Układu Słonecznego

ESO,Obłok Oorta Artist's impression of the unique rocky comet C/2014 S3 (PANSTARRS)
Artist's impression of the unique object C/2014 S3 (PANSTARRS). Observations with ESO’s Very Large Telescope, and the Canada France Hawai`i Telescope, show that this is the first object to be discovered that is on a long-period cometary orbit, but that has the characteristics of a pristine inner Solar System asteroid. It may provide important clues about how the Solar System formed.
Because the object has spent most of its life away from the inner Solar System it suffered very few collisions, and its surface displays few or no craters. As it formed in the same region as the Earth did, it is mostly rocky, and therefore has only very limited cometary activity.
Źródło:ESO/M. Kornmesser
Astronomowie znaleźli wyjątkowy obiekt, który wydaje się być stworzony z materii wewnętrznego Układu Słonecznego w czasach gdy powstawała Ziemia, a następnie przez miliardy lat znajdował się w Obłoku Oorta. Obserwacje przy pomocy teleskopu VLT, który należy do ESO, a także Teleskopu Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego (CFHT), pokazują, że C/2014 S3 (PANSTARRS) jest pierwszym odkrytym obiektem na długookresowej orbicie kometarnej, który posiada cechy pierwotnej planetoidy z wewnętrznego Układu Słonecznego. Może dostarczyć ważnych wskazówek na temat tego, w jaki sposób uformował się Układ Słoneczny.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1586] Comments: [0]

Najlepsze miejsce do poszukiwania życia poza Układem Słonecznym

Wokół pobliskiego ultrachłodnego gwiazdowego karła odkryto trzy światy potencjalnie nadające się do zamieszkania.

TRAPPIST-1 Artist’s impression of the ultracool dwarf star TRAPPIST-1 from the surface of one of its planets
This artist’s impression shows an imagined view from the surface one of the three planets orbiting an ultracool dwarf star just 40 light-years from Earth that were discovered using the TRAPPIST telescope at ESO’s La Silla Observatory. These worlds have sizes and temperatures similar to those of Venus and Earth and are the best targets found so far for the search for life outside the Solar System. They are the first planets ever discovered around such a tiny and dim star.
In this view one of the inner planets is seen in transit across the disc of its tiny and dim parent star.
Źródło:ESO/M. Kornmesser
Astronomowie korzystający z teleskopu TRAPPIST w Obserwatorium La Silla odkryli trzy planety krążące wokół ultrachłodnego gwiazdowego karła w odległości zaledwie 40 lat świetlnych od Ziemi. Światy te mają rozmiary i temperatury podobne do Wenus oraz Ziemi i są jak dotąd najlepszymi odnalezionymi celami do poszukiwań życia poza Układem Słonecznym. Są pierwszymi planetami odkrytymi wokół tak niewielkiej i słabej gwiazdy. Najnowsze wyniki zostaną opublikowane 2 maja 2016 r. w czasopiśmie „Nature”.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1525] Comments: [0]