25-04-2018
Nawigacja
Kalendarz
<< Kwiecień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Brak wydarzeń.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
OstatnieFoto

Księżyc mozaika
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: DamianZlobinski
Odwiedziny gości
Dziś:1,911
Wczoraj:4,377
W tym tygodniu:12,122
W tym miesiącu:95,533
W tym roku:512,018
Wszystkich:12,103,523
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Archiwa November 2014

Czy wewnątrz Mimasa znajduje się ocean?

Mimas,Cassini Mimas - mozaika zdjęć wykonanych przez Cassini podczas przelotu w 2010 roku / Credits - NASA/JPL-Caltech/Space Science InstitutePomiary wykonane przez sondę Cassini sugerują, że Mimas – mały lodowy księżyc Saturna – może mieć w swoim wnętrzu ocean ciekłej wody. Sonda Cassini, która od 2004 krąży wokół Saturna, dokonała prawdziwej rewolucji w naszym postrzeganiu tej planety, jej pierścieni oraz księżyców. Dzięki obserwacjom i pomiarom wykonanym przez Cassini dziś wiemy już, że księżyce takie jak Tytan czy Enceladus charakteryzują się dużą aktywnością, zaś inne, takie jak maleńka Phoebe, mają kilka cech przypisywanych planetom. Ponadto, odkryto wcześniej nieznany pierścień Saturna.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [912] Komentarzy: [0]

Lema pierwszy rok w kosmosie

Lem,satelita Ponad 5,2 tys. okrążeń Ziemi ma na swoim koncie polski satelita naukowy LemPonad 5,2 tys. okrążeń Ziemi ma na swoim koncie polski satelita naukowy Lem, który wraz z końcem listopada świętuje rok obecności w przestrzeni kosmicznej. Lem wystartował 21 listopada 2013 r.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [930] Komentarzy: [0]

2014 - rok odkryć egzoplanet

Teleskop Kepler Teleskop Kosmiczny Kepler / Credits: NASA-JPL, domena publicznaW tym roku odkryto już mniej więcej tyle samo egzoplanet co we wszystkich wcześniejszych latach razem wziętych. Ostatnie lata to fascynujący czas ważnych odkryć naukowych. Jeszcze w latach 90. XX wieku nie było wiadome na ile powszechne są inne układy planetarne we Wszechświecie. W tamtej dekadzie – od historycznego odkrycia układu planetarnego wokół pulsara PSR 1257+12 – zazwyczaj wykrywano „dziwactwa”, którymi zwykle były masywne egzoplanety krążące bardzo blisko swych gwiazd. Te egzoplanety nazwano „gorącymi Jowiszami”.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1442] Komentarzy: [0]

Szczegóły lądowania Philae

Czy Philae zahaczył o zbocze krateru po pierwszym lądowaniu? Philae,Rosetta Analiza dynamiczna ruchu Philae z zaznaczoną dużą zmianą o 17:20 CET (16:20 GMT) / Credits: ESA/Rosetta/ROMAP/IGeP_TU/Braunscheig/Hungarian Academy of Sciences/Centre for Energy Research/ Space Research Institute GrazAnaliza danych z magnetometru sugeruje, że Philae o „coś” zahaczył po pierwszym lądowaniu i odbiciu od komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1049] Komentarzy: [0]

Mózg nie tylko komputerowy

Czyli czego nie wyprawiamy na zajęciach Sekcji? slowaKluczowe Okna programu Python - kod programu obliczania JD oraz fazy Księżyca. Obok wynik działania programu.Niemal codziennie poznajemy kolejne odkryte tajemnice komety odwiedzonej przez Rosettę. Czasami bywają to informacje sprzeczne z wcześniej podanymi, ale nie ma się czemu dziwić, gdy wszystko podawane jest na gorąco. Teraz, gdy emocje nieco opadły, poznajemy więcej szczegółów jakie miały miejsce w czasie lądowania Philae. Kometa okazała się twarda nadspodziewanie. Do tego nie wiemy, czy udało się pobrać jakieś próbki z jej powierzchni i zbadać z czego to ona się składa. Ale i na to przyjdzie czas. Trzeba się przyglądać kolejnym opracowaniom wyników przez naukowców.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1112] Komentarzy: [0]

Urania z 1920 roku

Urania,1920 Okładka Uranii nr 2/1920. Źródło: PTA / Urania. Odnaleziono historyczne egzemplarze „Uranii” z 1920 roku Czytelnicy najnowszego numeru Uranii Postępów Astronomii mają okazję poznać historię pierwszego numeru czasopisma astronomicznego dla miłośników astronomii jaki pojawił się w naszym kraju w roku 1920. To już niedługo 100 lat jak niewielka grupa miłośników kosmosu z warszawskich gimnazjów (1919r.), powołała do życia międzyszkolne Koło Miłośników Astronomii. Podjęli oni decyzję o rozpoczęciu wydawania kwartalnika popularyzującego wiedze o Wszechświecie.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia ksiązki Czytań: [1174] Komentarzy: [0]

Kolorowa NGC 3532

Kolorowe nagromadzenie gwiazd w średnim wieku

NGC 3532,ESO The colourful star cluster NGC 3532. Credit: ESO2,2-metrowy teleskop MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile uchwycił kolorowy obraz jasnej gromady gwiazd NGC 3532. Część gwiazd gromady nadal świeci gorącym niebieskawym kolorem, ale z kolei wiele z masywnych gwiazd stało się już czerwonymi olbrzymami i świecą w mocnych odcieniach koloru pomarańczowego.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1161] Komentarzy: [0]

Dwie nowe cząstki elementarne

CERN: odkryto dwie dziwne i piękne cząstki elementarne slowaKluczowe Display of a typical event showing the reconstructed decay products of the expected signal.Dwie nowe cząstki elementarne, składające się z kwarków dolnego (d), dziwnego (s) i pięknego (b) zaobserwowano dzięki analizie danych z Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) w Genewie – informuje biuro prasowe CERN. Dr hab. Marek Szczekowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych wyjaśnia, że nowe cząstki pochodzą z rodziny barionów.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [999] Komentarzy: [0]

Dwa lata Polski w ESA

Polska w ESA,dwa lata Infografika Ministerstwa Gospodarki, zawierająca wybrane informacje o udziale Polski w projektach ESA / Credits – MGDziewiętnastego listopada minęła druga rocznica wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dodał: jacek W kategorii: esa Czytań: [1252] Komentarzy: [0]

Walka z czasem

Urania PA Bieżące wydanie Uranii PA - okładkaUrania zawsze była sztandarowym pismem astronomicznym w naszym kraju. Przetrwała wszystkie zawieruchy z wojennym i włącznie. Dzisiaj cieszymy się kolejnym wydaniem, które pokazuje jak niezwykła jest historia jej kart oraz jak wiele jeszcze nie wiemy o niej samej.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia ksiązki Czytań: [1344] Komentarzy: [0]

MAVEN w safe-mode

MAVEN Sonda MAVEN na orbicie Marsa - wizualizacja. Credit: NASASonda MAVEN przeszła w tryb bezpieczny zaledwie tydzień po rozpoczęciu misji naukowej. Niecały tydzień po rozpoczęciu misji naukowej amerykańska sonda MAVEN przeszła w tryb safe-mode, zawieszając pracę instrumentów naukowych. O zdarzeniu poinformowała NASA w komunikacie z 20 listopada. Zdarzenie miało miejsce, gdy 19 listopada operatorzy próbowali przesłać do sondy nowe komendy. Wyłączenie się statku spowodował błąd synchronizacji układów elektronicznych.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [935] Komentarzy: [0]

Bliskie przeloty planetoid

Bliskie przeloty planetoid Bliskie przeloty planetoid 2014 WE6 i 2014 WJ6 (13 i 15.11.2014)W zeszłym tygodniu doszło do dwóch bliskich przelotów planetoid obok Ziemi – 2014 WE6 i 2014 WJ6. Przelot planetoidy 2014 WE6 nastąpił 13 listopada. Moment największego zbliżenia nastąpił około godziny 19:00 CET. Minimalna odległość podczas zbliżenia wyniosła około 219 tysięcy kilometrów, co odpowiada 0,57 dystansu do Księżyca. Średnica 2014 WE6 została oszacowana na zaledwie 3 metry.

Dodał: jacek W kategorii: Niebo za oknem Czytań: [947] Komentarzy: [0]

Ponowne badanie komety Churyumov-Gerasimenko

Polscy naukowcy mają nadzieję na ponowne badanie komety Churyumov-Gerasimenko Rosetta,Philae Powierzchnia komety 67P/CG. Credit: ESAPolskie urządzenie, które wraz z lądownikiem osiadło na komecie Churyumov-Gerasimenko, wbiło się w jej powierzchnię na niedużą głębokość. Naukowcy liczą jednak, że gdy kometa doleci bliżej Słońca i akumulatory lądownika się naładują, urządzenie ponownie zadziała.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1154] Komentarzy: [0]

Zadziwiające ułożenie kwazarów na miliardach lat świetlnych

VLT odkrył zależności pomiędzy orientacją osi obrotu supermasywnych czarnych dziur, a wielkoskalową strukturą Wszechświata

ESO This very detailed simulation of large scale structure was created as part of the Illustris simulation. The distribution of dark matter is shown in blue and the gas distribution in orange. This simulation is for the current state of the Universe and is centered on a massive galaxy cluster. The region shown is about 300 million light-years across.
Źródło: Illustris Collaboration
Nowe obserwacje z teleskopu VLT w Chile dotyczą orientacji w przestrzeni największych struktur we Wszechświecie. Europejski zespół badawczy odkrył, że osie obrotu centralnych supermasywnych czarnych dziur w zbadanych kwazarach są do siebie równolegle na dystansach miliardów lat świetlnych. Okazało się także, że osie obrotu kwazarów zazwyczaj są zgodne z olbrzymimi strukturami kosmicznej sieci, w których obiekty te się znajdują.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1086] Komentarzy: [0]

Keplerowski Wieczór

Kepler Wieczór Johannesa KepleraJest rocznica jest spotkanie. Wszystko to dla uczczenia 384 rocznicy śmierci najwybitniejszego astronoma i matematyka Johannesa Keplera. Słyszy o nim każdy uczeń w szkole na świecie. Po Koperniku to najbardziej rozpoznawalny astronom wszech czasów. A może nawet przed Kopernikiem, gdyż to jego uważa się za twórcę prawdziwej, nowej astronomii. Jako pierwszy użył powszechnego współcześnie narzędzia naukowego jakim jest matematyka, do zmiany naszej wiedzy o dowolnym miejscu w kosmosie. Niewielu jednak wie, że w latach 1628-1630 mieszkał i pracował w Żaganiu (woj. lubuskie). To niewielkie (26 tys. mieszkańców) miasto od pokoleń i wieków oddaje mu cześć i pamięć. My też dołączyliśmy do kultywowania tej tradycji i wzorem lat poprzednich spotykamy się w rocznicę jego śmierci, by zebrać i utrwalić jego nauki w nas samych.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1048] Komentarzy: [0]

JWST z problemami, ale na czas

JWST,teleskop kosmiczny Budowa teleskopu JWST. Na lewym dolnym zdjęciu zaznaczono elementy UPS / Credit: NASANiektóre elementy JWST muszą zostać zbudowane na nowo. Nie mam mieć to jednak wpływu na datę startu teleskopu. Niektóre elementy konstrukcyjne Kosmicznego Teleskopu im. Jamesa Webba muszą zostać wyprodukowane jeszcze raz, bo nie spełniły norm wytrzymałościowych. Problemy te nie powinny mieć wpływu na datę startu, którą pozostaje października 2018 roku (rakietą Ariane 5).

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia sprzęt Czytań: [1096] Komentarzy: [0]

Jadro twardsze od betonu

No jeszcze jedna wiadomość z Philae Zaskakujące pierwsze wyniki działania MUPUS-a MUPUS MUPUS. Fot. Crazy NaukaKończymy już częste wpisy na temat Philae – poprzedniej nocy lądownik wyczerpał baterie i przeszedł w stan hibernacji. Jednak stopniowo zaczynają spływać informacje na temat pierwszych wyników badań i – musimy przyznać – są bardzo zaskakujące.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1186] Komentarzy: [0]

Rosetta-Philae

Przedstawiamy podsumowanie ostatniego dnia działania Philae, w tym pierwsze informacje o rezultatach eksperymentu MUPUS! RosettaW sobotę o 01:36 CET lądownik Philae zakończył misję podstawową i przeszedł w tryb uśpienia z powodu niedostatecznej ilości energii elektrycznej. Rosetta wraca do normalnej pracy – obserwacji komety. Zespół MUPUS-a przedstawił pierwszą interpretację zebranych danych.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1107] Komentarzy: [0]

Kosmos w pigułce

Oto misja Rosetta po 10 latach podróży doczekała się dzięki swojemu sukcesowi, poczesnego miejsca na łamach wszystkich mediów. ale warto poznać szczegóły istoty tej wyprawy przybliżone w sposób niezwykle przyjazny i ciekawy. Całość przedstawia Mateusz Borkowicz.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1309] Komentarzy: [0]

MUPUS.pl

Jak działa polskie urządzenie, które dotarło na powierzchnię komety? MUPUS Geologiczny penetrator MUPUS lądownika Philae wbije się w powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Elementy penetratora zyskały swe właściwości mechaniczne dzięki nowatorskim metodom inżynierii powierzchni, rozwijanym na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej Źródło: CBK PANLądownik Philae europejskiej misji Rosetta wkrótce podejmie pierwsze w historii ludzkości badania geologiczne na powierzchni komety. W podłoże wbije się penetrator MUPUS, skonstruowany specjalnie do prac w mikrograwitacji. Jak działa urządzenie skonstruowane przez naukowców z Polski?

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [891] Komentarzy: [0]

Głębokość mórz na Tytanie

Naukowcy zmierzyli głębokość mórz na Tytanie Mare Ligeia,Tytan,Cassini Cassini radar data reveal the depth of a liquid methane/ethane sea on Saturn's moon Titan near the mouth of a large, flooded river valley.
Image Credit: NASA/JPL-Caltech/ASI/Cornell
Dzięki sondzie Cassini naukowcom udało się zmierzyć głębokość mórz i jezior na powierzchni Tytana, największego księżyca Saturna. Wyniki ogłoszono podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, która odbywa się obecnie w Tucson w Arizonie.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1037] Komentarzy: [0]

GLoria dla internautów

Internauci z sieci Gloria mogą korzystać z kolejnych 8 teleskopów Pi of the Sky W skład sieci teleskopów włączony jest prototypowy detektor Pi of the Sky zainstalowany w obserwatorium w San Pedro de Atacama w Chile oraz detektory pełnego systemu zainstalowane w ośrodku INTA koło miejscowości Huelva w Hiszpanii. Z kolejnych ośmiu teleskopów mogą korzystać internauci w ramach społecznościowego projektu naukowego Gloria. Udostępnia on internautom już 13 teleskopów, dzięki którym miłośnicy astronomii mogą prowadzić obserwacje i wykonywać eksperymenty.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia sprzęt Czytań: [1005] Komentarzy: [0]

Wielka Czerwona Plama i Słońce

Czy za kolor Wielkiej Czerwonej Plamy odpowiada promieniowanie słoneczne? WCP,jupiter Zbliżenie na WCP / Credits - NASA/JPL-Caltech/ Space Science InstitutePrawdopodobnie promieniowanie słoneczne odpowiada za czerwonawy kolor największego huraganu w Układzie Słonecznym. Wielka Czerwona Plama (WCP) to największy huragan w Układzie Słonecznym. WCP istnieje już przynajmniej od początku XIX wieku, choć niektóre dawne zapiski astronomiczne sugerują, że ten huragan był mocno rozbudowany nawet w XVII wieku.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1077] Komentarzy: [0]

Philae wylądował

Europejska sonda kosmiczna wylądowała na komecie Rosetta,Philae,67P/CG Pierwsze zdjęcie z lądowania Philae w czasie oddalania się po separacji z sonda RosettaPo raz pierwszy w historii sonda kosmiczna wylądowała na powierzchni komety. Lądownik Philae osiadł na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko - potwierdziła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), prowadząca misję Rosetta.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [945] Komentarzy: [0]

Polskie urządzenie pomoże sondzie Rosetta

MUPUS Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd MupusNa kluczowy moment misji Rosetta - osadzenie na komecie lądownika Philae - niecierpliwie czekają polscy naukowcy. Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd MUPUS, który będzie m.in. badał jej temperaturę.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1055] Komentarzy: [0]

Lądownik Philae odłączył się od sondy Rosetta

Philae,Rosetta,ESA Separacja lądownika Philae od sondy Rosetta. Źródło: ESAKilka minut po godz. 10.00 w środę Europejska Agencja Kosmiczna uzyskała potwierdzenie, że lądownik Philae udanie odłączył się od sondy Rosetta. Teraz przez kilka godzin potrwa podejście do komety 67P/Churyumov–Gerasimenko. Będzie to pierwsze w historii łagodne lądowanie na komecie.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [898] Komentarzy: [0]

Jesienna Szkoła Wirtualnej Eksploracji Układu Słonecznego

Jesienna Szkoła Wirtualnej Eksploracji Układu Słonecznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

UZ,IA,obserwatorium Obserwatorium Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego

Chcesz dowiedzieć się jak poruszają się naturalne i sztuczne ciała niebieskie, jak wynosi się sztuczne satelity i sondy kosmiczne na orbity, co zrobić aby wynieść statek kosmiczny w przestrzeń, wylądować na Marsie czy Księżycu i bezpiecznie wrócić, chcesz usłyszeć do czego przydają się nam satelity? A może lubisz programować i pragniesz zaprojektować własną misję kosmiczną? Weź udział w zajęciach jesiennej szkoły wizualizacji trajektorii sztucznych satelitów i sond kosmicznych, która odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2014 r., w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Szafrana 2, budynek A2.


Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1006] Komentarzy: [0]

Na szlaku Andromedy

M31,M32,M110 Galaktyki z naszych zajęć. Źródło: WikipediaDługi weekend to dobry czas na zajęcie się amatorską pasją. Szkoła za nami, a wolne kilka dni przed. Dają one nam czas na poznanie kolejnych, nieodkrytych tajemnic Wszechświata. I choć listopadowe wieczory nie rozpieszczają nas rozgwieżdżonym niebem, to tym razem było inaczej. Tego wieczora czekały nas różne atrakcje na pełnym gwiazd niebie.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1029] Komentarzy: [0]

MUSE i prawdziwa historia galaktycznej katastrofy

slowaKluczowe The MUSE instrument on ESO’s Very Large Telescope has provided researchers with the best view yet of a spectacular cosmic crash. Observations reveal for the first time the motion of gas as it is ripped out of the galaxy ESO 137-001 as it ploughs at high speed into a vast galaxy cluster. The results are the key to the solution of a long-standing mystery — why star formation switches off in galaxy clusters.
In this picture the colours show the motions of the gas filaments — red means the material is moving away from Earth compared to the galaxy and blue that it is approaching.
Note that the upper-left and lower-right parts of this picture have been filled in using the Hubble image of this object.
Credit:
ESO/M. Fumagalli
Nowy instrument MUSE, zainstalowany na należącym do ESO teleskopie VLT, dostarczył badaczom najlepszego jak dotąd obrazu spektakularnej kosmicznej katastrofy. Najnowsze obserwacje po raz pierwszy ukazują ruchy gazu wyrywanego z galaktyki ESO 137-001, gdy ta przemieszcza się z dużą prędkością przez wielką gromadę galaktyk. Wyniki są kluczem do rozwiązania starej zagadki – dlaczego w gromadach galaktyk „wyłączają się” procesy powstawania gwiazd.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1149] Komentarzy: [0]

Gwałtowny rozbłysk gamma

Gwałtowny rozbłysk gamma w pobliżu czarnej dziury w innej galaktyce IC310 Mapa obszaru nieba w pobliżu galaktyki IC 310. Jasne źródło promieniowania gamma po prawej zostało zarejestrowane przez teleskopy MAGIC w dniu 12.11.2012 r. W ramce widać powiększenie obszaru na podstawie obserwacji na falach radiowych wykonanych dwa tygodnie później. Źródło: MAFIC / EVN.Polscy astronomowie z Uniwersytetu Łódzkiego brali udział w obserwacjach silnego rozbłysku promieniowania gamma z bliskich okolic supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki IC 310. Wyniki obserwacji publikuje czasopismo naukowe „Science Express”.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1007] Komentarzy: [0]

100 lat meteorytu Morasko

W Poznaniu odbędzie się konferencja z okazji 100 lat meteorytu Morasko Morasko Meteoryt Morasko (PTM)Sto lat temu znaleziono pierwszy z fragmentów najsłynniejszego polskiego meteorytu. Z okazji jubileuszu w środę 12 listopada odbędzie się w Poznaniu konferencja popularnonaukowa związana z tematem – informuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1015] Komentarzy: [0]

Wszechświat jest jaśniejszy niż sądziliśmy

CIBER Sekwencja czasowa zdjęć ze startu rakiety atmosferycznej w ramach eksperymentu Cosmic Infrared Background Experiment (CIBER) w 2013 roku. Źródło: T. Arai/University of Tokyo. Amerykańska agencja kosmiczna podała wyniki swojego eksperymentu przeprowadzonego za pomocą rakiety atmosferycznej. Wskazała przy tym na nieoczekiwany rezultat: w ciemnej przestrzeni pomiędzy galaktykami zaobserwowano nadwyżkę światła podczerwonego.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [923] Komentarzy: [0]

Pierwsze wyniki obserwacji przelotu komety C/2013 A1

siding spring Jądro komety C/2013 A1 okiem instrumentu HiRISE orbitera MRO / Credits - NASA/JPL-Caltech/University of ArizonaUdostępniono pierwsze opracowanie wyników obserwacji komety C/2013 A1 Siding Spring, która 19 października przeleciała blisko Marsa. Kometa C/2013 A1 jest obiektem z obłoku Oorta wykrytym 3 stycznia 2013 roku przez Roberta McNaughta z Siding Spring Observatory za pomocą 50-centymetrowego teleskopu Uppsala Southern Schmidt Telescope. Kometa minęła Marsa z prędkością względną około 56 km/s 19 października 2014 roku.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [978] Komentarzy: [0]

Wyniki badań Curiosity

NASA podała najnowsze wyniki badania marsjańskich skał przez łazik Curiosity Curiosity,odwierty,wyniki badań Pierwszy odwiert dokonany przez łazik Curiosity w skale u podnóża góry Aeolis Mons (Mount Sharp). Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS. NASA poinformowała o obecnym statusie misji łazika Curiosity, znajdującym się na powierzchni Marsa. Automatyczna sonda zbadała próbkę z pierwszego odwiertu w marsjańskich skałach, potwierdzając informacje o minerałach wykrytych przez inne sondy znajdujące się na orbicie.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [994] Komentarzy: [0]

ATV chroni ISS

Europejski statek ATV uchronił stację orbitalną przed kosmicznymi śmieciami ATV, Juliusz Verne ATV-1 Jules VerneW ubiegłym tygodniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) groziło zderzenie z pozostałością po rosyjskim satelicie. Problemów udało się jednak uniknąć dzięki statkowi ATV, który uruchomił silniki i zmienił orbitę ISS na bezpieczną – podała Europejska Agencja Kosmiczna (ISS).

Dodał: jacek W kategorii: ISS Czytań: [1204] Komentarzy: [0]

Rozbłysk klasy X1.6 z grupy 2205

rozbłyski słoneczne Grupa plam 2209Grupa 2205 wyemitowała 7 listopada swój pierwszy rozbłysk klasy X po stronie Słońca widocznej z Ziemi. Grupa 2205 to obecnie najbardziej aktywny obszar po stronie Słońca widocznej z Ziemi. Silniejsze rozbłyski z tej grupy były już rejestrowane zanim 2205 ukazała się na tarczy słonecznej. W dniach 3 – 7 listopada grupa 2205 wyemitowała łącznie 12 rozbłysków klasy M oraz jeden najbardziej energetycznej klasy X.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [963] Komentarzy: [0]

Hayabusa2 wystartuje 30 listopada

Japońska misja Hayabusa2 do planetoidy typu C wystartuje 30 listopada. Hayabusa2 Hayabusa2 przy planetoidzie - wizja artystyczna / Credit: JAXAWe wtorek 3 listopada japońska agencja kosmiczna JAXA podała oficjalnie datę i godzinę startu sondy Hayabusa2. Rakieta H-IIA, lot F26, ma wystartować z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima 30 listopada 2014 r. o godz. 13:24:48 JST, czyli o 04:24:48 GMT. Transmisja startu, aż do odłączenia sondy od rakiety nośnej (ok. 107 minuta lotu), będzie dostępna w Internecie.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [863] Komentarzy: [0]

Niesamowity obraz z ALMA ukazuje genezę planet

ESO ALMA/Hubble composite image of the region around the young star HL TauriZaprezentowane nowe zdjęcie z ALMA, Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, pokazuje coś czego nigdy aż tak szczegółowo do tej pory nie oglądano: dokładną strukturę dysku wokół młodej gwiazdy, w którym tworzą się planety. Są to pierwsze obserwacje ALMA wykonane z prawie docelową konfiguracją sieci i najostrzejszy obraz uzyskany na falach submilimetrowych. Nowe wyniki to wielki krok naprzód w obserwacjach rozwoju dysków protoplanetarnych i powstawania planet.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1139] Komentarzy: [0]

Obiekt w okolicy centrum Drogi Mlecznej

Zidentyfikowano tajemniczy obiekt w pobliżu centrum Drogi Mlecznej G2 Credit: Andrea Ghez, Gunther Witzel/UCLA Galactic Center Group/W. M. Keck ObservatoryAstronomowie zbadali tajemniczy obiekt zbliżający się do supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Obiekt znany jako G2 jest najprawdopodobniej parą gwiazd, która złączyła się w jedną – podało amerykańskie W.M. Keck Observatory.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [949] Komentarzy: [0]

Agilkia, manewry i wolne licencje

Rosetta szykuje się do lądowania Philae. Obszar J zmienił nazwę na Agilkia, a zdjęcia z NAVCAM uzyskały wolną licencję. Przygotowania do lądowania Philae Odłączenie Philae od sondy Rosetta / Credit: ESA/ATG medialabNad ranem ostatniego dnia października Rosetta przeprowadziła manewr przygotowujący ją do wypuszczenia lądownika Philae. O 02:09:55 UTC włączono silnik sondy na 90 sekund, zmieniając jej prędkość o 9,3 cm/s. Był to drugi i ostatni manewr “deterministyczny”, tj. ustalony zawczasu. Umieścił on Rosettę na wysokości ok. 30 km nad powierzchnią komety, na trajektorii potrzebnej do wykonania manewru opuszczenia Philae. Znacząco zmieniło się też nachylenie orbity. Trajektoria ta będzie utrzymywana (korygowana na bieżąco) do dwóch godzin przed odłączeniem, zaplanowanym na 08:35 UTC 12 listopada.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [992] Komentarzy: [0]

Izerski Park Ciemnego Nieba świętuje piąty rok działalności

Izery Mapa zaświetlenia nieba nocnego w rejonach Izerskiego Parku Ciemnego NiebaPrawie 2 tys. gwiazd można zobaczyć w Izerskim Parku Ciemnego Nieba, znajdującym się w Sudetach Zachodnich. W listopadzie placówka, przybliżająca problem zanieczyszczenia światłem i zabiegająca o zachowanie ciemności nocnego nieba, świętuje piątą rocznicę powstania.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [997] Komentarzy: [0]

VLTI wykrył światło egzozodiakalne

Nowe wyzwanie dla bezpośredniego fotografowania egzoplanet typu ziemskiego

ESO Artist’s impression of bright exozodiacal lightWykorzystują pełną moc interferometru VLTI, międzynarodowy zespół astronomów odkrył światło egzozodiakalne blisko tzw. „strefy życia” wokół dziewięciu pobliskich gwiazd. Jest to światło gwiazdy odbite przez pył utworzony w wyniku zderzeń pomiędzy planetoidami i aktywności komet. Występowanie dużych ilości tego rodzaju pyłu w wewnętrznych rejonach niektórych układów planetarnych może stanowić przeszkodę w uzyskiwaniu w przyszłości bezpośrednich obrazów planet podobnych do Ziemi.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1161] Komentarzy: [0]

Gimnazjalista też może badać kosmos

Gimnazjalista też może badać kosmos Widok z balonu. Fot. materiały prasoweDwóch gimnazjalistów z podwarszawskiego Legionowa wysłało balon wyposażony w zestaw kamer w przestrzeń kosmiczną. Zbudowania przez nich kapsuła - jako pierwsza misja amatorska - nagrała film 3D w jakości HD ukazujący Ziemię widzianą z kosmosu.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1112] Komentarzy: [0]

Bliski przelot planetoidy 2014 UU56

slowaKluczowe Dziewiętnastego października doszło do bliskiego przelotu planetoidy 2014 UU56.Dziewiętnastego października doszło do bliskiego przelotu planetoidy 2014 UU56. Planetoida 2014 UU56 została wykryta dopiero kilka dni po swoim bliskim przelocie obok Ziemi, który nastąpił 19 października około godziny 13:00 CEST. Późne wykrycie jest spowodowane przede wszystkim trajektorią „podejścia” planetoidy do Ziemi, która uniemożliwiała nocne obserwacje astronomiczne. Minimalny dystans pomiędzy tą planetoidą a Ziemią wyniósł około 261 tysięcy kilometrów, czyli 0,68 średniej odległości do Księżyca. Co ciekawe, 2014 UU56 wykryto w tym samym czasie co planetoidę 2014 UF56, która dokonała bliskiego przelotu obok Ziemi osiem dni później. 2014 UF56 wykryto jeszcze przed przelotem.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [932] Komentarzy: [0]

stat4u
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 5:41
Zachód słońca: 20:12
Dzień trwa:
14 Godzin 30 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 4:06
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz, Marek
Faza Księżyca

Data: 25-4-2018 16:04:13

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3757 planety
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

astropogoda,pogoda,astro,twojapogoda
Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2018

2017

2016

2015

2014

Wygenerowano w sekund: 0.13 19,845,947 unikalne wizyty
strzaka do gry