Bliskie przeloty 2016 WT i 2016 WW

Bliskie przeloty 2016 WT3 (21.11.2016) i 2016 WW (25.11.2016) NEO,planetoidy Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyW mijającym tygodniu doszło do dwóch przelotów meteoroidów blisko Ziemi. Obiekty otrzymały oznaczenia 2016 WT3 i 2016 WW. Moment przelotu 2016 WT3 nastąpił 21 listopada, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 13:53 CET. Minimalny dystans pomiędzy planetoidą a Ziemią wyniósł około 365 tysięcy kilometrów, czyli 0,95 średniej odległości do Księżyca. Średnicę 2016 WT3 wyznaczono na około 7 metrów.

Posted by: jacek In Category: Reads: [1576] Comments: [0]

Wieczór Keplera

slowaKluczowe Wieczór KEplera 19 listopada 2016r.
Tradycyjnie listopad Sekcja Astronomiczna poświęca pamięci wielkiego astronoma Johannesa Keplera, który w latach 1628-1630 mieszkał wraz z rodziną w Żaganiu.
Pan Stefan opowiada o swoim projekcie Planetarium Keplera.
Tradycyjnie listopad Sekcja Astronomiczna poświęca pamięci wielkiego astronoma Johannesa Keplera, który w latach 1628-1630 mieszkał wraz z rodziną w Żaganiu. 19 listopada br. miłośnicy astronomii przygotowali dla mieszkańców miasta ''Wieczór Keplera'', będący spotkaniem poświęconym astronomii, historii i najnowszym odkryciom naukowym.

Posted by: jacek In Category: Sekcja Astronomiczna Reads: [1439] Comments: [0]

Virgo I: najsłabsza karłowata galaktyka satelitarna Drogi Mlecznej

Virgo I Położenie Virgo I w gwiazdozbiorze Panny (po lewej). Prawy panel przedstawia mapę gęstości gwiazd Virgo I na obszarze 0.1 x 0.1 stopni w oparciu o gwiazdy znajdujące się wewnątrz zielonej strefy na wykresie kolor-jasność na rysunku poniżej. Zakres: niebieski -> biały -> żółty -> czerwony wskazuje rosnącą gęstość. Źródło: Tohoku University/NAOJOdkryto ekstremalnie słabą galaktykę karłowatą o nazwie Virgo I, która znajduje się w kierunku gwiazdozbioru Panny. Międzynarodowy zespół kierowany przez badaczy z Tohoku University odkrył ekstremalnie słabą galaktykę karłowatą, będącą galaktyką satelitarną Drogi Mlecznej. Odkrycie stanowi element trwającego przeglądu Subaru Strategic Survey, do którego wykorzystywana jest kamera Hyper Suprime-Cam. Galaktyka satelitarna o nazwie Virgo I znajduje się w kierunku gwiazdozbioru Panny. Przy jasności absolutnej wynoszącej -0.8 magnitudo w zakresie optycznym może to być najsłabsza dotąd odkryta galaktyka satelitarna. Jej odkrycie wskazuje na obecność dużej liczby jeszcze nieodkrytych galaktyk karłowatych w halo Drogi Mlecznej i umożliwia nam wgląd w formowanie galaktyk poprzez hierarchiczne gromadzenie ciemnej materii.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1585] Comments: [0]

Bliski przelot 2016 WT (17.11.2016)

Bliski przelot 2016 WT Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidySiedemnastego listopada doszło do bliskiego przelotu meteoroidu 2016 WT obok Ziemi. Minimalny dystans wyniósł około 142 tysiące kilometrów. Moment przelotu 2016 WT nastąpił 17 listopada, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 07:53 CET. Minimalny dystans pomiędzy planetoidą a Ziemią wyniósł około 142 tysiące kilometrów, czyli 0,50 średniej odległości do Księżyca.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1427] Comments: [0]

Sonda Dawn przekazuje nowe obrazy powierzchni Ceres

Ceres,Dawn Zdjęcie przedstawiające obszar leżący w pobliżu Krateru Occator wykonane przez sondę Dawn w październiku (NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA)Należąca do NASA sonda kosmiczna Dawn, orbitująca wokół planety karłowatej Ceres, przesłała zdjęcie wykonane 16 października, przedstawiające intrygujący obszar Krateru Occatora. Sonda kosmiczna Dawn znajdowała się wówczas na swojej piątej orbicie naukowej, umożliwiającej wykonanie zdjęcia wspomnianego krateru z wysokości około 1480 kilometrów, przy nieco innym oświetleniu niż miało to miejsce w przypadku poprzednich orbit. Dzięki temu instrumenty pojazdu mogły zarejestrować w szczegółach dużą liczbę niezwykle wyrazistych kraterów uderzeniowych na powierzchni Ceres, a także niezwykle ciekawego obszaru, znajdującego się wewnątrz szerokiego na 92 kilometry i głębokiego na 4 kilometry Krateru Occator. Co interesujące – krater ten nosi znamiona aktywności geologicznej, która musiała mieć miejsce stosunkowo niedawno.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1534] Comments: [0]

Stolica: ponad 100 kosmicznych eksponatów na wystawie Gateway to Space

MIR,wystawa,Warszawa Model stacji MIR na wystawie. Źródło PAP-Nauka w PolsceModuł stacji kosmicznej MIR, modele rakiet, skafandry astronautów, asteroidy i kamienie księżycowe - to niektóre z ponad stu kosmicznych eksponatów, które będzie można obejrzeć od soboty 19 listopada w Warszawie na wystawie GATEWAY TO SPACE.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1182] Comments: [0]

Zaobserwowano nieznaną supergromadę galaktyk ukrytą za Drogą Mleczną

VSC Obraz pokazuje rozmieszczenie galaktyk w Supegromadzie w Żaglu (elipsa oznaczona jako VSC) oraz w jej otoczeniu. Kolory wskazują zakres odległości do galaktyk od 500 mln do miliarda lat św. (żółty – bliżej niż supergromada, zielony – w odległości supergromady, czerwony – dalej niż supergromada). Drugą elipsą (SC) oznaczono położenie znanej już wcześniej Supergromady Shapleya. Źródło: Thomas Jarrett (UCT), opracowanie na podstawie 2MASS Photometric Redshift catalogue (Bilicki et al. 2014), nowej publikacji (Kraan-Korteweg et al. 2016) oraz All-Sky Milky Way Panorama (Mellinger 2009). Nieznaną do tej pory supergromadę galaktyk w gwiazdozbiorze Żagla, częściowo ukrytą na niebie za Drogą Mleczną, odkrył międzynarodowy zespół astronomów z udziałem polskiego naukowca. O wynikach badań poinformowały Uniwersytet w Kapsztadzie (RPA) i Uniwersytet w Lejdzie (Holandia).

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1306] Comments: [0]

Johannes Kepler - 386 rocznica

Johannes Kepler Johannes Kepler
Johannes Kepler (ur. 27 grudnia 1571 w Weil der Stadt, zm. 15 listopada 1630 w Ratyzbonie) – niemiecki matematyk, astronom i astrolog, jedna z czołowych postaci rewolucji naukowej w XVII wieku. Najbardziej znany jest z nazwanych jego nazwiskiem praw ruchu planet, skodyfikowanych przez późniejszych astronomów na podstawie jego prac Astronomia nova, Harmonices Mundi i Epitome astronomiae Copernicanae. Prawa te wykorzystano do potwierdzenia słuszności teorii grawitacji Izaaka Newtona.
386 lat temu zmarł Johannes Kepler. Postać niezwykle ważna dla świata astronomii, ale i nie tylko. Był on biegłym w tak wielu dziedzinach nauki i życia, że mało kto był mu w stanie dorównać w historii naszej cywilizacji. Zmieniając oblicze astronomii wprowadził całkowicie nowe narzędzia badawcze. Sam stanął na granicy między astrologią i astronomią – taka jaka znamy ja dzisiaj. Kepler ważny jest szczególnie dla nas, gdyż to w naszym mieście miał znaleźć schronienie przed prześladowaniami religijnymi czasów Wojny Trzydziestoletniej. I tak zaczęła się jego historia na naszej Żagańskiej ziemi.

Posted by: jacek In Category: Astronomowie Reads: [1544] Comments: [0]

W Szczecinie zaproponowano budowę obserwatorium astronomicznego

slowaKluczowe Mapka przedstawia lokalizację Szczecińskiego obserwatorium astronomicznego. Źródło: Astrolab - http://astrolab.szczecin.plPomysł na budowę w Szczecinie obserwatorium astronomicznego i planetarium, mających służyć celom edukacyjnym, zaprezentowano podczas konferencji dla nauczycieli, która odbyła się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1378] Comments: [0]

Australijski radioteleskop rozpoczyna poszukiwania pozaziemskich cywilizacji

Parkes 64-metrowy radioteleskop w Obserwatorium Parkes. Fot. Shaun Amy/CSIRO We wtorek w Australii rozpoczął się nasłuch kosmosu w poszukiwaniu pozaziemskich cywilizacji. Do tego celu zostanie wykorzystany radioteleskop w Obserwatorium Parkes – poinformowała australijska agencja naukowa CSIRO.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1308] Comments: [0]

Axcic a kosmiczne żagle NASA

Nowy robot do operacji oka Axsis Watch what you’re doing. Axsis / Cambridge Consultants. New ScientistNiewielki chirurgiczny robot pozwala znacznie zwiększyć precyzję zabiegu usunięcia zaćmy - informuje „New Scientist”.

Posted by: jacek In Category: Roboty Reads: [1378] Comments: [0]

Rzeźbienie układów słonecznych

Instrument SPHERE od ESO ukazuje dyski protoplanetarne kształtowane przez nowo narodzone planety

slowaKluczowe Protoplanetary discs observed with SPHERE
These three planetary discs have been observed with the SPHERE instrument, mounted on ESO’s Very Large Telescope. The observations were made in order to shed light on the enigmatic evolution of fledgling planetary systems.
The central parts of the images appear dark because SPHERE blocks out the light from the brilliant central stars to reveal the much fainter structures surrounding them.
Źródło: ESO
Nowe, ostre obserwacje pokazały ciekawe struktury w dyskach, w których formują się planety wokół młodych gwiazd. Instrument SPHERE, zamontowany na należącym do ESO teleskopie VLT, uczynił możliwymi obserwacje złożonej dynamiki młodych układów słonecznych – w tym jednego z nich rozwijającego się „na żywo”. Trzy zespoły astronomów opublikowały niedawno wyniki pokazujące imponującą zdolność SPHERE do sprawdzania sposobu, w jaki planety „rzeźbią” dyski, z których powstają – uwidaczniając złożoność środowiska, w których formowane są nowe światy.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1585] Comments: [0]

Bliski przelot 2016 VB1 (07.11.2016)

planetoida,NEO Siódmego listopada nastąpił bliski przelot planetoidy 2016 VB1 koło ZiemiSiódmego listopada nastąpił bliski przelot planetoidy 2016 VB1 koło Ziemi. Minimalny dystans do naszej planety wyniósł ok. 269 tysięcy kilometrów.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1523] Comments: [0]

Lemur pomoże w sprzątaniu kosmosu

Lemur Symulacja pracy Lemura, który przybliża się do nieczynnego satelity. Źródło: Karol Seweryn Lemur - robotyczne ramię budowane przez polskich naukowców - niczym perfekcyjna ręka może wyłapywać z kosmosu duże kosmiczne śmieci, np. nieczynne satelity. W przyszłości może przydać się do serwisowania ISS, satelitów telekomunikacyjnych czy budowy laboratoriów orbitalnych.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1349] Comments: [0]

Curiosity także znajduje meteoryty!

Curiosity,meteoryt Mały meteoryt z października - jasne ślady pochodzą od lasera Curiosity / Credits - NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/IRAP/LPGNantes/CNRS/IAS/MSSSMisja marsjańskiego łazika Curiosity trwa i do tej pory pojazd dostarczył wiele informacji na temat przeszłości geologicznej Marsa. Jednak łazik ma możliwości badania nie tylko samej Czerwonej Planety, bowiem napotyka także na meteoryty, które spadły na powierzchnię Marsa. Niektóre z nich są naprawdę duże.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1648] Comments: [0]

Czy PSR 0636 ma diamentową planetę?

slowaKluczowe Wizja artystyczna pulsara / Credits - MPGObserwacje pulsara PSR 0636 sugerują, że wokół tego ciała kosmicznego krąży po bardzo ciasnej orbicie masywny obiekt, który prawdopodobnie jest planetą. Ludzkość zna już obecnie ponad 3500 potwierdzonych egzoplanet oraz kilka tysięcy potencjalnych kandydatów czekających na weryfikację. Prawie wszystkie te planety pozasłoneczne krążą wokół „normalnych” gwiazd, czyli obiektów wewnątrz których wciąż zachodzi pewien rodzaj fuzji termojądrowej. Znacznie mniej znamy planet orbitujących wokół bardziej „egzotycznych” obiektów, np. pulsarów.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1448] Comments: [0]

Filary zniszczenia

Kolorowa Mgławica Carina rozdmuchana przez pobliskie jasne gwiazdy

Pillars of destruction,ESO Pillars of destruction
These composite image shows several pillars within the Carina Nebula which were observed and studied with the MUSE instrument, mounted on ESO’s Very Large Telescope. The massive stars within the star formation region slowly destroy the pillars of dust and gas from which they are born.
Źródło:ESO/A. McLeod
Uzyskano nowe, spektakularne obserwacje olbrzymich, podobnych do kolumn, struktur w Mgławicy Carina. Użyto do tego celu instrumentu MUSE, na należącym do ESO teleskopie VLT. Poszczególne kolumny zostały przeanalizowane przez międzynarodowy zespół naukowców i wydają się być filarami zniszczenia – w przeciwieństwie do nazwy Filarów Stworzenia z Mgławicy Orzeł, które mają podobną naturę.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1670] Comments: [0]

Bliski przelot 2016 VA (02.11.2016)

2016 VA (02.11.2016) Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidy Drugiego listopada nastąpi bliski przelot planetoidy 2016 VA. Minimalny dystans do Ziemi wyniesie ok. 96 tysięcy kilometrów.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1438] Comments: [0]

Halo wokół odległych kwazarów

Teleskop VLT niespodziewanie wykrył olbrzymie halo wokół odległych kwazarów

ESO Bright halos around distant quasars
This mosaic shows 18 of the 19 quasars observed by an international team of astronomers, led by the ETH Zurich, Switzerland. Each observed quasar is surrounded by a bright gaseous halo. It is the first time that a survey of quasars shows such bright halos around all of the observed quasars.
The discovery was made using the MUSE instrument at ESO’s Very Large Telescope.
Źródło:ESO/Borisova et al.
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył świecące obłoki gazu otaczające odległe kwazary. Nowy przegląd wykonany przy pomocy instrumentu MUSE na teleskopie VLT wskazuje, że halo wokół kwazarów są znacznie powszechniejsze niż sądzono. Na dodatek własności halo nie są zgodne z obecnie akceptowanymi teoriami na temat powstawania galaktyk we wczesnym Wszechświecie.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1656] Comments: [0]