19-09-2018
Nawigacja
Kalendarz
<< Wrzesień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Brak wydarzeń.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
OstatnieFoto

Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:647
Wczoraj:1,643
W tym tygodniu:4,227
W tym miesiącu:28,161
W tym roku:973,707
Wszystkich:12,565,212
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Archiwa October 2014

Otwarcie Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie

Park Technologiczny Nowy Kisielin UZ Premier Ewa Kopacz wzięła udział w czwartek w otwarciu Parku Naukowo-Technologicznego (PNT) Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry.Premier Ewa Kopacz wzięła udział w czwartek w otwarciu Parku Naukowo-Technologicznego (PNT) Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Szefowa rządu podkreśliła podczas uroczystości, że polski rząd stawia na współpracę nauki z gospodarką.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1041] Komentarzy: [0]

ESO Astronomy Camp 2014

ESO Camp Rozgwieżdżone niebo nad górskim obserwatorium Aosta Valley w Saint-Barthelemy we Włoszech. Fot.: J. Durnwalder/ESOOgłoszono wyniki polskiego konkursu związanego z międzynarodowym obozem astronomicznym dla młodzieży we Włoszech. Podobnie jak w roku poprzednim, polscy uczniowie wykazali bardzo duże zainteresowanie udziałem – informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), które wraz z partnerami przeprowadziło konkurs w naszym kraju.

Dodał: jacek W kategorii: Wakacje Czytań: [1525] Komentarzy: [0]

W układzie podwójnym odkryto "linię życia" wspomagającą powstawanie planet

ALMA zbadała pyłowo-gazowe ”koło w kole”, niczym w biblijnej Księdze Ezechiela

ESO Artist’s impression of the double-star system GG Tauri-APo raz pierwszy naukowcy korzystający z ALMA wykryli strumień gazu poruszający się od masywnego zewnętrznego dysku w stronę wewnętrznych części układu podwójnego gwiazd. Takiej struktury nigdy wcześniej nie obserwowano. Może być odpowiedzialna za utrzymywanie drugiego, mniejszego dysku materii formującej planety, która w przeciwnym wypadku zaniknęłaby dawno temu. Połowa gwiazd podobnych do Słońca powstaje w układach podwójnych, co oznacza, że wyniki badań będą mieć spore konsekwencje dla poszukiwania egzoplanet. Rezultaty opublikowano 30 października 2014 r. w czasopiśmie „Nature”.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1171] Komentarzy: [0]

Polska w ESO

Naukowcy: umowa Polski z ESO przełomowa dla naszej nauki ESO,ELT,teleskopy To najbardziej astronomiczne miejsce na ziemi staje otworem dla polskich astronomówPodpisanie przez Polskę umowy z Europejskim Obserwatorium Południowym to przełomowy moment dla rodzimej nauki - oceniają naukowcy. Dodają, że Polska zdąży włączyć się w budowę powstającego w Chile największego teleskopu optycznego na świecie.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [913] Komentarzy: [0]

Chang'e 5-T1 po przelocie obok Księżyca

Chang Ziemia i Księżyc obserwowane przez Chang'e 5-T1 / Credits - CNSAChińska misja bezzałogowa Chang’e 5-T1 dokonała przelotu obok Księżyca. Start chińskiej misji bezzałogowej Chang’e 5-T1 nastąpił 23 października z kosmodromu Xichang. Celem tej wyprawy jest dokonanie przelotu obok Księżyca a następnie powrót na Ziemię. Częścią Chang’e 5-T1 jest kapsuła, wzorowana na załogowych kapsułach Shenzhou. Powrót na Ziemię nastąpi z prędkością około 11,2 km/s, co jest większą wartością niż powrót statku kosmicznego z orbity okołoziemskiej.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1078] Komentarzy: [0]

Kosmiczna konferencja w Krakowie

Astronomia, Nova,logo Logo Stowarzyszenia Astronomia Nova - organizatora konferencji Meet The SpaceNa spotkanie sektora kosmicznego podczas konferencji "Meet The Space" zaprasza 27 i 28 listopada do Krakowa Stowarzyszenie Astronomia Nova oraz Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Udział w międzynarodowym zjeździe naukowo-biznesowym będzie bezpłatny, ponieważ organizatorzy liczą przede wszystkim na młodych uczestników.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [958] Komentarzy: [0]

Polska w ESO

Polska przystąpi do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO,ELT,teleskopy To najbardziej astronomiczne miejsce na ziemi staje otworem dla polskich astronomówPo wielu latach starań, Polska podpisze we wtorek umowę o przystąpieniu do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Członkostwo oznacza łatwiejszy dostęp Polaków do światowej aparatury i miejsca pracy dla specjalistów sektora kosmicznego.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1056] Komentarzy: [0]

Bliski przelot planetoidy 2014 UF56

slowaKluczowe Dwudziestego siódmego października nastąpi bliski przelot planetoidy 2014 UF56. Minimalny dystans pomiędzy Ziemią a planetoidą wyniesie około 165 tysięcy kilometrów.Dwudziestego siódmego października nastąpi bliski przelot planetoidy 2014 UF56. Minimalny dystans pomiędzy Ziemią a planetoidą wyniesie około 165 tysięcy kilometrów. Moment największego zbliżenia planetoidy 2014 UF56 nastąpi 27 października około godziny 22:15 CET. Dystans pomiędzy Ziemią a 2014 UF56 wyniesie wtedy około 165 tysięcy kilometrów. Odpowiada to około 0,43 odległości między Ziemią a Księżycem.

Dodał: jacek W kategorii: Niebo za oknem Czytań: [1304] Komentarzy: [0]

Rozbłyski klasy X3.1 i X1.0 z grupy 2192

SDO Dwie minuty po fazie całkowitej rozbłysku z 24 października / Credits - NASA, SDOGrupa 2192 wyemitowała 24 i 25 października dwa rozbłyski klasy X. Obszar aktywny o numerze 2192 to największa grupa plam słonecznych od 24 lat. Ta grupa wykazuje się także dość wysoką aktywnością, jak na obecny cykl słoneczny.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [990] Komentarzy: [0]

Liczba prawdę ci powie

zakrycie,Saturn,Księżyc,gif Zakrycie Saturna przez Księżyc sfotografowane przez kolegę z dalekiego krajuZaplanowane jak każdego tygodnia sobotnie spotkanie pasjonatów astronomii miało szansę na ładną do obserwacji pogodę. W planach była grupa plam, zakrycie Saturna przez Księżyc oraz przynajmniej początek obserwacji Orionidów – meteorów z radiantem w Orionie oraz Leonidów – radiant w Lwie.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1454] Komentarzy: [1]

Czas na egzokomety

Znaleziono dwie rodziny komet wokół pobliskiej gwiazdy
Największy przegląd egzokomet wokół Beta Pictoris


ESO Artist’s impression of exocomets around Beta PictorisInstrument HARPS w Obserwatorium La Silla posłużył do wykonania najbardziej kompletnego jak dotąd przeglądu komet wokół inne gwiazdy. Francuski zespół astronomów zbadał prawie 500 indywidualnych komet okrążających gwiazdę Beta Pictoris i odkrył, że należą do dwóch osobnych rodzi egzokomet: starych egzokomet, które prawdopodobnie dokonały już wielu zbliżeń do gwiazdy, oraz młodszych egzokomet, które prawdopodobnie pochodzą z niedawnego rozbicia jednego lub więcej obiektów. Nowe wyniki ukażą się 23 października 2014 r. w czasopiśmie „Nature”.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1217] Komentarzy: [0]

Tydzień Otwartej Nauki

Tydzień Otwartej Nauki od poniedziałku na całym świecie Uwolnij Naukę Tydzień Otwartej Nauki od poniedziałku na całym świecieAkcje promujące otwarty dostęp do zasobów nauki odbędą się w całej Polsce w ramach Tygodnia Otwartej Nauki, między 20 a 26 października. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń można znaleźć na nowym portalu Uwolnij Naukę.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1060] Komentarzy: [0]

Aktywna grupa 2192

Rozbłysk klasy X1.1 z grupy 2192 (19.10.2014) grupa,plam,2192 Grupa plam 2192, która wygenerowała rozbłysk klasy XDziewiętnastego października grupa o numerze 2192 wyemitowała rozbłysk klasy X1.1. To pierwszy rozbłysk tej klasy od 10 września. Od prawie tygodnia obserwujemy aktywny obszar przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej, który otrzymał numer 2192. Ten obszar pod koniec września oraz na początku października nosił numer 2173 i wówczas wyemitował kilka rozbłysków klasy M. Podczas pobytu po niewidocznej z Ziemi stronie Słońca ten obszar aktywny rozbudował się i zmienił swoją konfigurację magnetyczną na pozwalającą na emisję rozbłysków klasy

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1030] Komentarzy: [0]

Zmarł prof. Janusz Gil

Janusz Gil Profesor Janusz Gil - twórca lubuskiej astronomii. Miłośnik Johannesa Keplera i wielki popularyzator jego nauki.Zmarł prof. Janusz Gil, znany zielonogórski astrofizyk W niedzielę 19 października zmarł nagle profesor Janusz Gil, astrofizyk, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego do spraw nauki i współpracy z zagranicą.

Dodał: jacek W kategorii: in_memoriam Czytań: [1605] Komentarzy: [0]

Lód na Merkurym

MESSENGER,Mercury,lód Krater uchwycony przez sondę MESSENGER. Źródło: NASASonda MESSENGER sfotografowała lód na Merkurym Amerykańska sonda MESSENGER dostarczyła zdjęć lodu w kraterach w pobliżu północnego bieguna Merkurego, czytamy w komunikacie amerykańskiego instytutu Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [985] Komentarzy: [0]

Przelot komety C/2013 A1 obok Marsa

MArs,Siding Spring Misje marsjańskie i inne, które biorą udział w obserwacjach C/2013 A1 / Credits – NASADziś nastąpi wyjątkowe zjawisko na marsjańskim niebie – bardzo bliski przelot komety C/2013 A1. Minimalna odległość pomiędzy Marsem a kometą wyniesie zaledwie ok. 135 tysięcy kilometrów. Kometa C/2013 A1 jest obiektem z obłoku Oorta wykrytym 3 stycznia 2013 roku przez Roberta McNaughta z Siding Spring Observatory za pomocą 50-centymetrowego teleskopu Uppsala Southern Schmidt Telescope. Kometa minie Marsa z prędkością względną około 56 km/s 19 października 2014 roku.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1160] Komentarzy: [0]

Mamy polskiego Urana

OGLE Artystyczna wizja planety pozasłonecznej w układzie podwójnym gwiazd. Źródło: ESO/L. Calçada. Polscy astronomowie odkryli planetę podobną do Urana Zespół złożony głównie z astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego, a kierowany przez polskiego astronoma pracującego w Stanach Zjednoczonych, odkrył planetę pozasłoneczną podobną nieco do Urana, odległą o 25 tysięcy lat świetlnych.

Dodał: jacek W kategorii: Egzoplanety Czytań: [1140] Komentarzy: [0]

Pierwsze zdjęcia z MAVEN

MAVEN Pierwsze zdjęcia Marsa z sondy MAVEN / Credits - University of Colorado/NASAAmerykańska sonda kosmiczna MAVEN, przeznaczona do badania górnych warstw atmosfery Marsa przesyła pierwsze, próbne zdjęcia, w niespełna miesiąc po tym jak dotarła na orbitę Czerwonej Planety. Misja MAVEN ma na celu poznanie przyczyn utraty atmosfery przez Marsa. Obecnie, naukowcy testują instrumenty zainstalowane na pokładzie statku. Wyniki są bardzo pozytywne – jak podkreśla jeden z kluczowych członków programu – jakość danych przesłanych przez sondę przekroczyła oczekiwania.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1058] Komentarzy: [0]

Hubble wykrył trzy potencjalne KBO dla New Horizons

Hubble,News Horizons Pole obserwacyjne Hubble i PT1 / Credits – NASA, ESA SwRI, JHU/APL, and the New Horizons KBO Search TeamKampania obserwacyjna kosmicznego teleskopu Hubble przyniosła trzy potencjalne cele dla misji New Horizons po przelocie obok Plutona. Misja New Horizons (NH) to pierwsza wyprawa ku planecie karłowatej 134340 Pluton (która do 2006 roku była uznawana za planetę). Wyniesiona 19 stycznia 2006 roku sonda NH dotrze do Plutona już w przyszłym roku. Przelot, w trakcie którego NH zbierze informacje na temat Plutona i jego systemu księżyców, nastąpi za mniej niż rok – 14 lipca 2015 roku.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1167] Komentarzy: [0]

Potwierdzono scenariusz lądowania Philae

Philae Obszar J na komecie 67P/C-G widziany z sondy Rosetta z odległości ok. 30 km / Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDAESA potwierdziła miejsce i przebieg lądowania Philae na komecie 67P/C-G. Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła 14 października miejsce lądowania, obszar J, i przebieg czasowy lądowania Philae na jądrze komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Będzie to pierwsza w historii próba lądowania na komecie, zaplanowanej na 12 listopada tego roku.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1161] Komentarzy: [0]

Problem z ciemną materią

Galaktyka,Droga Mleczna Droga mleczna widziana na naszym niebieNajnowsze pomiary sugerują, że ciemnej materii w Drodze Mlecznej, galaktyce, w której żyjemy, może być nawet o połowę mniej niż do tej pory zakładano. O wynikach badań poinformowało centrum badawcze ICRAR z Australii.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [949] Komentarzy: [0]

Inna historia wody na Ziemi

wnętrze Ziemi Budowa wewnętrzna Ziemi. Źródło: WIKINGPytanie skąd na Ziemi wzięły się tak duże ilości wody wraca na usta naukowców coraz częściej, a to za sprawą kolejnych niezwykle ciekawych badań i odkryć. Już od wielu lat astronomowie przychylali się do stwierdzenia, że woda na nasza planetę przywędrowała w jądrach komet i planetoid. Szereg badań i doświadczeń miało uczynić tę teorię bardziej wiarygodną. Ale naprzeciw astronomom wyszli geolodzy z jeszcze śmielszym stwierdzeniem … woda na Ziemi była od zawsze.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1047] Komentarzy: [0]

Sekrety budowy galaktycznej metropolii

APEX ujawnił ukryte procesy powstawania gwiazd w protogromadzie

ESO Artystyczna wizja protomgławicy we wczesnym Wszechświecie.
Credit: ESO/M. Kornmesser
Astronomowie użyli teleskopu APEX do zbadania olbrzymiej gromady galaktyk, która powstaje we wczesnym Wszechświecie i pokazali jak wiele procesów gwiazdotwórczych w niej zachodzi - nie tylko przesłoniętych przez pył, ale także w różnych nieoczekiwanych miejscach. Po raz pierwszy uzyskano pełny przegląd procesów powstawania gwiazd w tego typu obiekcie.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1145] Komentarzy: [0]

Internetowe archiwum Uranii

Urania,archiwum Okładki różnych numerów czasopisma „Urania”. Źródło: PTA / PTMA Internetowe archiwum Uranii wzbogaciło się o roczniki z lat 60. i 70. W internecie udostępniono kolejne zeskanowane roczniki czasopisma „Urania”, poszerzając zasoby cyfrowego archiwum o numery wydane w latach 60. i 70. - informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Archiwum jest dostępne bezpłatnie.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia ksiązki Czytań: [1115] Komentarzy: [0]

Kosmos dla najmłodszych

ESA razem z "Kopernikiem" wprowadzi temat kosmosu do szkół planety układu słonecznego ESA razem z "Kopernikiem" wprowadzi temat kosmosu do szkółNawet najmłodszym uczniom warto przybliżać wiedzę o kosmosie, aby w przyszłości wybierali oni zawody związane z inżynierią i technologią. Taką ideę propaguje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), pod której auspicjami działa w krajach europejskich Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej (ESERO). W Polsce jego koordynatorem jest Centrum Nauki Kopernik.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [952] Komentarzy: [0]

Plutonie gdzie jesteś?

Pluton, ALMA Astronomowie używając interferometru radiowego ALMA dokonują bardzo precyzyjnych pomiarów położenia Plutona i jego orbity wokół Słońca. Na zdjęciu widać powierzchnię Plutona i jego największego księżyca Charona zaobserwowane w dniu 15 lipca 2014r. Credit: NRAO/AUI/NSFPluton oddalony jest od Słońca 40 razy bardziej niż Ziemia. Jej okres obiegu wokół naszej gwiazdy wynosi 248 lat. I pomimo obserwacji tej planetki od kilku dziesięcioleci, nadal nie potrafimy precyzyjnie wyznaczyć jego orbity. Niepewność pomiaru sięga nawet tysięcy kilometrów. Sytuacja jest poważna w przypadku zbliżającej się do Plutona sondy News Horizons.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1006] Komentarzy: [0]

Sięgnij oczami wyobraźni

Lascaux Malowidła naskalne w jaskini Lascaux we FrancjiWyobraź sobie, że jest rok 13500 przed naszą erą. Wychodzisz z domu – jaskini – jest godzina 21:02. Czy jesteś w stanie sobie wyobrazić co widzą twoje oczy? Jeśli nie, to nie dziwię się Tobie. Mało kto jest w stanie to zrobić. Ale okazało się, że są wśród nas tacy ludzie, którzy podjęli się tego wyzwania i …. doszli do niezwykłych wniosków. Aby poznać ich odkrycia przygotowaliśmy specjalną projekcję filmu „Gwiazdy Prehistoryczna Astronomia”, w miejscu magicznym dla każdego widza …w kinie, jak za starych dobrych czasów tylko w jakość Blue Ray.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1246] Komentarzy: [0]

Toksyczna chmura na Tytanie

Tytan Mapa widma Tytana uzyskana przez sondę Cassini. Obłok nad biegunem południowym ma wyraźnie różne własności od reszty atmosfery, w szczególności wykazuje obecność zamarzniętych cząsteczek cyjanowodoru. Źródło: NASA/JPL-Caltech/ASI/University of Arizona/SSI/Leiden Observatory & SRON. Sonda kosmiczna Cassini sfotografowała olbrzymi toksyczny obłok nad południowym biegunem największego księżyca Saturna – Tytana. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature”.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [987] Komentarzy: [0]

Ukryty krater na planetoidzie Lutetia

Lutetia Układy bruzd na powierzchni planetoidy Lutetia powiązane z trzema kraterami, w tym jednym niewidocznym na zdjęciu (oznaczono je różnymi kolorami). Źródło: dane: Besse et al (2014); fot.: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA. Na niewidocznej stronie planetoidy Lutetia znajduje się prawdopodobnie duży krater uderzeniowy, poinformowała w środę Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Planetoidę minęła w 2010 roku sonda Rosetta, która obecnie bada kometę 67P/Churyumov–Gerasimenko

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [994] Komentarzy: [0]

Rosetta obniża orbitę do 10 km!

Rosetta Poszczególne etapy obniżania orbity sondy Rosetta wokół komety 67P / Credits - ESATydzień po tym jak Rosetta utrzymywała się na wysokości ok. 20 km ponad kometą 67P/C-G zapadła decyzja o obniżeniu odległości sondy do 10 km.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1020] Komentarzy: [0]

Rewolucja oświetleniowa

Prof. Suski: tegoroczni nobliści dali początek rewolucji oświetleniowej diody LED Diody LED zostały nagrodzone Nagrodą NOBLAPrace tegorocznych noblistów, prowadzone w latach 90., dały początek rewolucji oświetleniowej, określając kierunek rozwoju przemysłu oświetleniowego na świecie na wiele lat - powiedział PAP prof. Tadeusz Suski z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1045] Komentarzy: [0]

Nobel z fizyki dla twórców niebieskiej diody

nobel,nagroda,fizyka,2014 Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED – Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki i świetlówki. Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED – Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki i świetlówki.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1099] Komentarzy: [0]

Wygasz rozjaśnia umysły

Wygasz Uczestnicy zajęć projektu Wygasz w trakcie jednego z wykładówW ramach Ścieżek Kopernika Instytut Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego realizuje projekt Wygasz, który w ogólnym ujęciu zajmuje się tematyką zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Aby oddać istotę działań zespołu niezwykłych ludzi realizujących ten projekt trzeba dodać, że ich celem jest nie tyle zmiana samego stanu rzeczy, ale zmiana stanu umysłu uczestników – beneficjentów - projektu. Gdy do tego dodamy niezwykle magiczne miejsce w Górach Izerskich znane wielu pod nazwą Izerski Park Ciemnego Nieba, to taka mieszanka pokazuje jaki potencjał tkwi w tym przedsięwzięciu.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1269] Komentarzy: [0]

Zagadkowy twór na morzu Tytana

Titan Trzy ujęcia wykonane przez radar syntetycznej apertury (SAR) sondy Cassini w różnych momentach. Źródło: NASA/JPL-Caltech/ASI/CornellSonda Cassini zaobserwowała tajemnicze zjawisko na obszarze Ligeia Mare, jednego z największych mórz węglowodorowych na księżycu Saturna – Tytanie. Do zaobserwowania tworu doszło podczas dwóch zbliżeń w 2013 i 2014 roku. Zajmująca powierzchnię ok. 260 km2 formacja w obu przypadkach przyjmowała odmienny wygląd.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1120] Komentarzy: [0]

CERN świętuje 60 lat istnienia

CERN Tunel CERNEuropejska Organizacja Badań Jądrowych - CERN - w poniedziałek 29 września obchodził 60. rocznicę powstania. Położone pod Genewą jest największym na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych. W rocznicowych uroczystościach uczestniczą delegacje z 35 państw.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1204] Komentarzy: [0]

Dzikie kaczki w locie przez gromadę otwartą gwiazd

ESO The Wild Duck ClusterInstrument Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w należącym do Obserwatorium ESO La Silla w Chile posłużył do uzyskania pięknego, usianego niebieskimi gwiazdami, zdjęcia bogatej gromady otwartej gwiazd znanej jako Messier 11, a także po określeniami NGC 6705 i Gromada Dzika Kaczka.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1176] Komentarzy: [0]

stat4u
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:41
Zachód słońca: 19:04
Dzień trwa:
12 Godzin 23 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 6:13
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Więcemir, Teodor, Wilhelmina, Marta, Alfons, Trofim, Konstancja, Festus, January, Zuzanna, Arnolf, Arnulf
Faza Księżyca

Data: 19-9-2018 10:46:04

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
38250planety
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.10 20,401,601 unikalne wizyty
strzaka do gry