Start studenckiego satelity PW-Sat2 planowany na koniec 2017 roku

PWSAT-2 Wizualizacja PW-Sat2 na orbicie. Autor: Marcin ŚwietlikStart satelity PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej, planowany jest na koniec 2017 roku. Satelita w przestrzeń kosmiczną ma wyruszyć z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Będzie to drugi satelita studentów PW, który znajdzie się w kosmosie.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1317] Comments: [0]

New Horizons zakończyła przesyłanie danych z przelotu w pobliżu Plutona

New Horizons Sonda New Horizons nad Plutonem z anteną skierowaną ku Słońcu i Ziemi / Credits - grafika NASASonda New Horizons zakończyła w tym tygodniu przesyłanie danych naukowych zebranych w trakcie zeszłorocznego przelotu w pobliżu Plutona. Po przebyciu ponad 5 miliardów kilometrów (5 godzin 8 minut świetlnych), ostatnie zdjęcie układu Pluton-Charon wykonane za pomocą kamery Ralph/LEISA dotarło do centrum kontroli misji w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland o godzinie 5.48 25 października br. Zdjęcie odebrane zostało za pomocą stacji DSN (Deep Space Network) w Canberra w Australii. Były to ostatnie dane z ponad 50 gigabajtów danych przesyłanych na Ziemię w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1678] Comments: [0]

Geometria trąbki

Geometria trąbki może być istotna dla wczesnej ewolucji Wszechświata Geometria trąbki Mrówki poruszające się po torach na powierzchni o ujemnej krzywiźnie (hiperboloidy). Źródło: FUW, K. TurzyńskiOpisując gwałtowne „pęcznienie” Wszechświata tuż po Wielkim Wybuchu być może powinniśmy uwzględnić efekty podobne do tych, które powodują rozchodzenie się ścieżek mrówek podróżujących po powierzchni trąbki - przekonują naukowcy z Polski i z Francji.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1428] Comments: [0]

Pod morzami enceladusa

slowaKluczowe OpisZdjeciaMamy coraz więcej dowodów, że na lodowym księżycu Saturna znajdują się aktywne kominy hydrotermalne, dzięki czemu ten obiekt kosmiczny staje się jednym z głównych celów do poszukiwania życia poza Ziemią

Posted by: jacek In Category: US Reads: [1565] Comments: [0]

Znaleziono nieźle zdeformowane jądro całkiem lekkiego pierwiastka

slowaKluczowe Jądra atomowe pierwiastków nie zawsze są kuliste, jak na górnym rysunku. Przy większej liczbie protonów i neutronów jądro może być w różnym stopniu wydłużone lub skrócone wzdłuż jednej, dwóch, a nawet trzech osi. Ten ostatni przypadek, pokazany w prawym dolnym rogu, jest nazywany superdeformacją trójosiową. Źródło: IFJ PAN Jądro atomu wcale nie musi kształtem przypominać kuli. Dotąd wydawało się jednak, że nieźle zdeformowane bywają tylko jądra ciężkich pierwiastków. Tymczasem fizycy m.in. z Polski pokazali, że do skomplikowanych deformacji jąder atomowych dochodzi także w pierwiastkach tak lekkich jak wapń.

Posted by: jacek In Category: Nauka Reads: [1385] Comments: [0]

Co się stało z lądownikiem Schiaparelli?

Schiaparelli Obrazy przesłane z MRO / Credits – NASA/JPL-Caltech/MSSSDotarcie do Marsa, a szczególnie lądowanie na jego powierzchni od zawsze stanowiło niemałe wyzwanie. Nawet najwięksi niejednokrotnie musieli oddać wyższość Marsowi nad ich ambicje lądowania na Czerwonej Planecie. I choć latamy w kosmos niejedną dekadę, to każdy start a przede wszystkim lądowania stoją i stać będą jakie największe wyzwania w kosmonautyce. Nie inaczej jest i tym razem, gdy początkowy etap misji EXOMARS zakończył się niepowodzeniem w części lądowania na czerwonych pustyniach Marsa.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1571] Comments: [0]

Bliski przelot 2016 UD (18.10.2016)

2016 UD Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyOsiemnastego października nastąpił bliski przelot planetoidy 2016 UD. Minimalny dystans do Ziemi wyniósł ok. 73 tysiące kilometrów. Moment przelotu 2016 UD nastąpił 18 października, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 01:32 CEST. Minimalny dystans pomiędzy tą planetoidą a Ziemią wyniósł około 73 tysięcy kilometrów, czyli 0,19 średniej odległości do Księżyca.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1350] Comments: [0]

Misja ExoMars: stan lądownika marsjańskiego - wciąż niepewny

EXOMARS Lądownik oddzielający się od TGO. Fot. PAP/EPA/ ESA/ATGWciąż nie jest znany stan lądownika Schiaparelli, który w środę wieczorem miał osiąść na Marsie. Dobrze miewa się za to sonda TGO (Trace Gas Orbiter), która weszła na orbitę Marsa.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1402] Comments: [0]

Kiedy kometa zawiruje się na śmierć

Kometa ISON Kometa ISON. Fot. PAP/EPA/ AARON KINGERY / NASA/MSFC 19.11.2013Komety, tak jak inne ciała w kosmosie, obracają się wokół własnych osi. Naukowcy przypuszczają, ze prędkość ich wirowania czasami jednak niebezpiecznie wzrasta, a wtedy kometa rozpada się na kawałki i umiera, zawirowując się na śmierć. Ten rodzaj samobójczej śmierci komet bada polski naukowiec, chcąc określić naturalny czas życia tych ciał. Swoje obserwacje prowadzi m.in. za pomocą Teleskopu Hubble'a.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1405] Comments: [0]

Obraz układu Eta Carinae w najwyższej rozdzielczości

Interferometr VLTI uchwycił wiatry szalejące w słynnym masywnym systemie gwiazdowym

Eta Carinae Szczegółowy widok na układ Eta Carinae
Mozaika zdjęć pokazuje Mgławicę Carina (lewa część obrazu), dom systemu gwiazdowego Eta Carinae. Ta część była obserwowana przy pomocy instrumentu Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESOw Obserwatorium La Silla. Środkowa część pokazuje bezpośrednie otoczenie gwiazdy: Mgławicę Homunculus,utworzoną przez materiał wyrzucony z systemu Eta Carinae. Zdjęcie zostało wykonane przy pomocy instrumentu optyki adaptatywnej NACO w bliskiej podczerwieni na teleskopie VLT. Prawe zdjęcie prezentuje najbardziej wewnętrzną część systemu widzianą przez interferometr VLTI. Jest to obraz Eta Carinae o największej kiedykolwiek uzyskanej rozdzielczości.
Źródło: ESO/G. Weigelt
Międzynarodowy zespół astronomów użył interferometru VLTI do zobrazowania systemu gwiazdowego Eta Carinae w najdokładniejszych jak dotąd szczegółach. Okazało się, że w systemie podwójnym są nowe, nieoczekiwane struktury, w tym w obszarze pomiędzy obydwoma gwiazdami, w którym zderzają się wiatry gwiazdowe o niezwykle dużych prędkościach. Nowy widok na ten zagadkowy system gwiazdowy może doprowadzić do lepszego zrozumienia ewolucji bardzo masywnych gwiazd.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1706] Comments: [0]

Sondy ExoMars 2016 dolatują do Marsa

ExoMars Odłączenie EDM od sondy ExoMars 2016 - wizualizacja / Credit: ESADzisiaj sondy europejsko-rosyjskiej misji ExoMars 2016 dolecą do Czerwonej Planety. Na orbitę ma trafić Trace Gas Orbiter, zaś na powierzchni wyląduje demonstrator Technologii EDM Schiaparelli. Celem misji ExoMars 2016, realizowanej we współpracy z rosyjskim przedsiębiorstwem Roskosmos jest poszukiwanie biologicznych śladów życia na Marsie. Misja składa się z czterech platform kosmicznych, które wysłane zostaną w stronę Czerwonej Planety w dwóch turach. 14 marca 2016 roku rosyjska rakieta Proton-M wyniosła w przestrzeń kosmiczną lądownik EDM Schiaparelli badający warunki meteorologiczne na Marsie oraz orbiter ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi.

Posted by: jacek In Category: Sondy Reads: [1642] Comments: [0]

Misja sondy Rosetta zakończyła się

slowaKluczowe Miejsce lądowania na komecie.Mozaika sekwencji zdjęć wykonanych w czasie lądowania sondy Rosetta na komecie. Copyright ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA30 września historyczna misja sondy Rosetta zakończyła się zgodnie z planem – kontrolowanym upadkiem na kometę, którą sonda badała przez ponad dwa lata. Potwierdzenie końca misji dotarło do centrum kontroli lotów ESA w Darmstadt o 13:19, w momencie uderzenia Rosetta przestała nadawać sygnał. Sonda wykonała ostatni manewr o 22:50 w nocy poprzedzającej lądowanie, kierując się na kurs kolizyjny z kometą z wysokości około 19 kilometrów. Rosetta celowała w mniejszy płat komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, w obszar o nazwie Ma’at blisko regionu rejestrowanych wyziewów z jam.

Posted by: jacek In Category: Rosetta Reads: [1805] Comments: [0]

1 urodziny Planetarium Wenus w Zielonej Górze

slowaKluczowe 22 października 2016 roku Planetarium Wenus obchodzi będzie swoje pierwsze urodzinyW sobotę 22 października Planetarium Wenus będzie świętowało 1 rok działalności! Zapraszamy serdecznie na nasze pierwsze urodziny, mamy nadzieję, że będziecie z nami!

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1562] Comments: [0]

Pradawne serce Drogi Mlecznej

Teleskop VISTA znalazł pozostałości po archaicznej gromadzie kulistej gwiazd

slowaKluczowe Gwiazdy zmienne w centrum Galaktyki
Centralna częśc Drogi Mlecznej w zakresie podczerwienii. Zdjęcie zrobione teleskopem Vista w ramach Variables in the Via Lactea (VVV). Zazwyczaj skryte za obłokami pyłu, ale dzięki możliwościom teleskopu Vista można badać gwiazdy z centralnych rejonach Galaktyki.
Astronomowie odkryli na tym zdjęciu kilka starych gwiazd typu RR Lyrae. Gwiazdy tego typu znajdują się zwykle w starych populacjach gwiazdowych, ponad 10 mld lat, Odkrycie to sugeruje, że centralne wybrzuszenie Drogi Mlecznej rosło przez łączenie pierwotnych gromad gwiazd.
Źródło: ESO/VVV Survey/D. Minniti
W centrum Drogi Mlecznej po raz pierwszy odkryto stare gwiazdy z typu znanego jako RR Lyrae. Dokonano tego przy pomocy podczerwonego teleskopu VISTA należącego do ESO. Gwiazdy typu RR Lyrae zazwyczaj występują w starych populacjach gwiazdowych mających ponad 10 miliardów lat. Ich odkrycie sugeruje, że zgrubienie w centrum Drogi Mlecznej przypuszczalnie uformowało się poprzez połączenie pradawnych gromad gwiazd. Gwiazdy te mogą być nawet pozostałościami po najbardziej masywnych i najstarszych gromadach gwiazd, które przetrwały w całej Drodze Mlecznej.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1638] Comments: [0]

Za tydzień mija termin zgłoszeń do szkolnej 60. Olimpiady Astronomicznej

olimpiada astronomiczna Plakat 60. Olimpiady Astronomicznej. Źródło: Planetarium Śląskie. Do poniedziałku (17 października) uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą nadsyłać rozwiązania pierwszej serii zadań 60. Olimpiady Astronomicznej, której organizatorem jest Planetarium Śląskie.

Posted by: jacek In Category: Astronomia konkursy Reads: [1303] Comments: [0]

Bliski przelot 2016 TB19 (11.10.2016)

2016 TB19 Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyJedenastego października nastąpi bliski przelot meteoroidu 2016 TB19. Minimalny dystans do Ziemi wyniesie ok. 315 tysięcy kilometrów.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1397] Comments: [0]

Politechnika Śląska "zaFRAKTALuje" uczniów

fraktal,zafraktaluje Politechnika Śląska "zaFRAKTALuje" uczniówTworzenie fraktali, czyli specyficznych obiektów geometrycznych o unikatowych kształtach w specjalnym oprogramowaniu takie zadanie czeka uczestników konkursu „zaFRAKTALuj się!”, organizowanego przez Politechnikę Śląską. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Posted by: jacek In Category: Astronomia konkursy Reads: [1523] Comments: [0]

Kosmiczny taniec siedmiu sióstr

M 45 Fot. NASA Ames/JPL-Caltech/T PyleTe siostry to Plejady, czyli jedna z najlepiej poznanych gromad gwiazd. Na półkuli północnej wyśmienicie widać je zimą gołym okiem. Ostatnio odkryto tam niezwykłe rzeczy. Przemek Berg

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1839] Comments: [0]

Wiele planet, mało życia

Wiele planet, mało życia Nadal nie wiemy, jakie warunki są potrzebne do powstania życiaNadal nie wiemy, jakie warunki są potrzebne do powstania życia; może okazać się, że występuje ono bardzo rzadko Paul Davies

Posted by: jacek In Category: Egzoplanety Reads: [1561] Comments: [0]

Na tropach tajemnic Słońca

sekcja astronomiczna,wykład Obraz Słońca uzyskany w ramach pracy Sekcji AstronomicznejNajbliższa nam gwiazda ciągle skrywa w sobie wiele tajemnic. Pod rozpaloną powłoką gazowej atmosfery Słońca skrywa się jeszcze niejedna tajemnica gwiazd. Czy od początków naukowej penetracji Słońca do czasów dzisiejszych wiemy już wystarczająco dużo? Czy wiedza ta przydaje się w odkrywaniu tajemnic innych gwiazd naszej i nie tylko naszej Galaktyki? Czego jeszcze powinniśmy się dowiedzieć o naszej gwieździe i czy amator ma szansę wnieść do tej nauki jakiś wartościowy udział? Te i jeszcze wiele innych aspektów związanych ze słońcem można było poznać w ramach otwartego wykładu na spotkaniu Sekcji Astronomicznej „ Słońce – z życia gwiazdy” w sobotę 1 października br. Był to kolejny wykład astronomiczny w ramach comiesięcznych wykładów otwartych, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani w tym niezrzeszeni w Szkole Talentów Centrum Kultury w Żaganiu.

Posted by: jacek In Category: Sekcja Astronomiczna Reads: [1712] Comments: [0]

Pogromca pyłu z ESO ujawnił ukryte gwiazdy

Messier 78,M78,ESO,VISTA Obraz Messier 78 z teleskopu VISTA
Bogaty w szczegóły obszar formowania gwiazd w mgławicy Messier 78 konstelacji Orion wykonany w podczerwieni teleskopem VISTA w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Niebieskie światło odbite z młodych gorących gwiazd,strumienie ciemnego pyłu oraz czerwone dżety z tworzących się nowych gwiazd
Źródło: ESO
Na nowym zdjęciu mgławicy Messier 78, młode gwiazdy rozpościerają w swoim otoczeniu niebieskie odcienie, natomiast te raczkujące wyglądają w odcieniach czerwieni poza swoje kokony z kosmicznego pyłu. Większość tych gwiazd byłaby ukryta dla naszych oczu przez pył, ale teleskop Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy (VISTA) widzi w zakresie bliskiej podczerwieni i dzięki temu potrafi spojrzeć przez pył. Teleskop jest niczym gigantyczny pogromca pyłu, który pozwala astronomom na głębokie badania w sercu gwiezdnego otoczenia.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1652] Comments: [0]

Nobliści z fizyki 2016

Nobliści z fizyki - pionierzy teoretycznych badań nad zjawiskami topologicznymi nobel,fizyka,2016 Fot. PAP/EPA/ ANDERS WIKLUND 04.10.2016David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz otrzymali Nobla z fizyki za teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii. W opinii ekspertów dali oni początek rozległej dziedzinie badań.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1391] Comments: [0]

EPIC 204278916 - kolejne zagadkowe spadki jasności

EPIC,204278916 Możliwe wyjaśnienie tranzytów KIC 8462852 - komety krążące wokół gwiazdy / Credits - NASA/JPL-CaltechAstronomowie odkryli dziwną charakterystykę spadków jasności gwiazdy EPIC 204278916. Te zagadkowe zmiany wydają się być podobne do tych, które zaobserwowano u KIC 8462852. W połowie października 2015 roku świat obiegła informacja o “dziwnej” charakterystyce zmian jasności u gwiazdy KIC 8462852. Ich niezwykłość polega na nieregularności. Typowy tranzyt egzoplanety lub kilku egzoplanet wprowadza dość łatwo zauważalną regularność spadków jasności gwiazdy.

Posted by: jacek In Category: Egzoplanety Reads: [1510] Comments: [0]

Czwartkowe spotkania z nauką

Czwartkowe spotkania z nauką Centrum Nauki Keplera serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań naukowych do Planetarium Wenus. Centrum Nauki Keplera serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań naukowych do Planetarium Wenus. Zaczynając od października, w każdy pierwszy czwartek miesiąca, w Sali Projekcyjnej odbędą się wykłady popularnonaukowe wygłaszane przez naukowców Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1623] Comments: [0]

Bliski przelot 2016 TH (03.10.2016)

Bliski przelot 2016 TH (03.10.2016) Orbity ponad 1400 znanych potencjalnie niebezpiecznych planetoid (2013).. Źródło: WikiPediaTrzeciego października nastąpił bliski przelot meteoroidu 2016 TH obok Ziemi. Obiekt zbliżył się na dystans około 127 tysięcy kilometrów.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1408] Comments: [0]

200 lat astronomii na Uniwersytecie Warszawskim

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego. Fot. PAP/ Paweł Supernak 19.08.2016200 lat temu, jeszcze przed oficjalną inauguracją Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, powstała Katedra Astronomii. Po kilku latach wybudowano w Alejach Ujazdowskich budynek obserwatorium, istniejący do dzisiaj.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1312] Comments: [0]