22-06-2018
Nawigacja
Kalendarz
<< Czerwiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
OstatnieFoto

Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:2,636
Wczoraj:3,526
W tym tygodniu:17,627
W tym miesiącu:44,347
W tym roku:655,405
Wszystkich:12,246,910
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Międzynarodowy Dzień Asteroid
Asteroid Day
Międzynarodowy Dzień Asteroid
Astroid Day w Żaganiu

Archiwa September 2014

Teleskop Hubble-a sfotografował galaktykę wyglądającą na zbyt młodą

Galaktyka karłowata DDO 68 Galaktyka karłowata DDO 68 sfotografowana za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Źródło: NASA, ESA, Acknowledgement: A. Aloisi (Space Telescope Science Institute). Kosmiczny Teleskop Hubble’a uzyskał zdjęcie galaktyki, która wygląda na bardzo młodą, a jednocześnie znajduje się zaskakująco blisko. Astronomowie mają wątpliwości, czy wygląd galaktyki ich nie zwodzi. ESA i NASA opublikowały zdjęcie tego nietypowego obiektu

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [993] Komentarzy: [0]

Rosetta: lądowanie na komecie nastąpi 12 listopada

Rosetta, philae Obszar J na powierzchni komety 67P/Churyumov–Gerasimenko, na którym 12 listopada 2014 r. ma wylądować automatyczny lądownik Philae wypuszczony przez sondę kosmiczną Rosetta. Źródło: ESA. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) potwierdziła, iż lądowanie na komecie 67P/Churyumov–Gerasimenko jest planowane na 12 listopada. Sonda kosmiczna Rosetta wypuści wtedy specjalny lądownik o nazwie Philae.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1171] Komentarzy: [0]

Rozbłyski klasy M

Rozbłysk klasy M2.3 z grupy 2172 (24.09.2014) oraz dwa rozbłyski klasy M z grupy 2173 (28.09.2014) SDO, Słońce,rozbłyski Moment fazy maksymalnej rozbłysku klasy M5.1 / Credits - NASA, SDODwudziestego czwartego września grupa 2172 wyemitowała rozbłysk klasy M2.3. Ten rozbłysk wytworzył także koronalny wyrzut masy, jednak nie skierowany ku Ziemi. Od czasu rozbłysku klasy X1.6 z 10 września doszło do znacznego obniżenia aktywności słonecznej. W dniach 11 i 14 września zanotowano jeszcze rozbłyski dolnych stanów klasy M, jednak były to ostatnie wydarzenia tego typu.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [904] Komentarzy: [0]

Na potkanie z kometami

jacques kometa C/2014 e2 Jacques właśnie przemyka nad naszymi głowami.Jeszcze chwile temu trwały zajęcia na których świetnie się bawiliśmy za sprawą spotkania z nauką. Pomału wracają do nas wszyscy koledzy i koleżanki po wakacjach. Niektórym trwa to dłużej innym krócej, ale w sumie przy takiej deszczowej pogodzie to trudno się dziwić. Dzięki temu nie tylko kometami żyliśmy na spotkaniu.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1077] Komentarzy: [0]

Przetestowano sieć radioteleskopów ALMA

ALMA,ESO Odległa antena sieci ALMA. W tle widać inną, bardziej centralną antenę należącą do sieci. Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. Moreno. Wielka sieć radioteleskopów ALMA w Chile dokonała testowych obserwacji w nowej, znacznie szerszej konfiguracji anten. O sukcesie całej operacji poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), które reprezentuje Europę w tym międzynarodowym projekcie astronomicznym.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia sprzęt Czytań: [1053] Komentarzy: [0]

ISS wraca na niebo obserwatorów

ISS,Żagań Każdy przelot ISS to czarujące wydarzenieNa nasze niebo wróciła ISS i warto nieco wcześniej wstać by zobaczyć to piękne widowisko. Dla śpiochów mamy dobrą wiadomość, gdyż już od następnego miesiąca spotkania z ISS odbywać się będą wieczorami.

Dodał: jacek W kategorii: Niebo za oknem Czytań: [1064] Komentarzy: [0]

AMS-02 wykrył nieznane źródło pozytronów

AMS-02 Instrument AMS-02 na ISS / Credits - NASA Instrument AMS-02 zainstalowany na ISS wykrył nadmiar pozytronów względem teoretycznych modeli. Pozytrony mogą pochodzić od ciemnej materii. W maju 2011 roku prom Endeavour podczas ostatniej wyprawy na orbitę (STS-134) wyniósł instrument naukowy Alpha Magnetic Spectrometer – 02 (AMS-02). Jest to duży detektor kosmicznego promieniowania, który został zainstalowany na kratownicy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). AMS-02 jest jednym z najważniejszych instrumentów badawczych, który może przyczynić się do lepszego zrozumienia budowy i ewolucji Wszechświata.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [987] Komentarzy: [0]

MAVEN na orbicie Marsa

MAVEN Sonda MAVEN na orbicie Marsa – wizualizacja / Credits: NASA-GSFCSonda MAVEN, pierwsza poświęcona badaniom górnych warstw atmosfery Marsa, weszła na orbitę Czerwonej Planety w poniedziałek o godz. 00:24 UTC. Sonda MAVEN amerykańskiej agencji kosmicznej NASA pomyślnie weszła na orbitę Marsa. Orbitacja nastąpiła 22 września o godz. 00:24 UTC (21 września o 22:24 EDT), po 10 miesięcznej podróży przez przestrzeń międzyplanetarną. Teraz sonda będzie przygotowywana do podjęcia badań naukowych skupiających się na górnych warstwach atmosfery Marsa. NASA posiada teraz na orbicie Marsa trzy sztuczne satelity: MAVEN, Mars Reconnaissance Orbiter i 2001 Mars Odyssey.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1072] Komentarzy: [0]

Wtorek pierwszym dniem astronomicznej jesieni

jesień Od wtorku g.4:29 Słońce przejdzie przez punkt Wagi i tym samym rozpocznie się astronomiczna jesień. Jesień to niezwykła okazja by po raz drugi w tym roku przekonać się jakie problemy potrafi mieć ludzkość z prowadzeniem swojego kalendarza. Wszystko dlatego, że choć zmiany w kosmosie, w którym jest również nasza Ziemia, zachodzą bardzo powoli w skali życia człowieka, to jednak zachodzą nieustannie i po setkach czy tysiącach lat skutki zmian są niezwykle widoczne. Takimi zmianami obarczona jest chwila rozpoczynania się jesieni (ale podobnie jest z wiosną). Całości towarzyszy niezwykłe określenie precesja

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1141] Komentarzy: [0]

Astronomia XXI wieku i jej nauczanie

slowaKluczoweOd 17 do 19 października w Niepołomicach odbędzie się konferencja poświęcona nauczaniu astronomii z udziałem astronomów, nauczycieli, studentów oraz uczniów z Polski, Słowacji i Ukrainy. Organizatorem jest Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, które obchodzi w tym roku swoje 50-lecie.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [978] Komentarzy: [0]

Kreatorzy planet

NEXUS, model,Księżyc,Ziemia Model ZiemiRozpoczynając tegoroczny cykle zajęć w sekcji zdecydowaliśmy się na dominację małych ciał naszego Układu Słonecznego. Na dobry początek czeka nas spotkanie Marsa z kometą C/2013 A1 Siding Spring, które odbędzie się 19 października – najmniejsza odległość 130 tys. Km od powierzchni planety. Warto się zastanowić jakie są tego implikacje i to nie tylko dla Czerwonej Planety. W skali naszego globu odległość komety była by trzykrotnie mniejsza niż odległość Ziemia-Księżyc. Widok zapewne zapierał by dech w piersiach. Jest jednak pewne ale …

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1213] Komentarzy: [0]

Rosetta: MIRO wykrywa co raz więcej wody

Instrument MIRO sondy Rosetta pokazuje, że kometa 67P traci już nie szklankę a baniak wody na sekundę. MIRO,rosetta Microwave Instrument for the Rosetta Orbiter (MIRO) / Credit: ESAPrzez ostatnie 3 miesiące instrument MIRO sondy Rosetta rejestrował wzmagającą się emisję pary wodnej z komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Nowy wyniki badań podano na Europejskim Kongresie Nauk Planetarnych, który odbył się w zeszłym tygodniu w portugalskiej Lizbonie.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [963] Komentarzy: [0]

Matematyka młoda duchem

V Kongres Młodych Matematyków V Kongres Młodych MatematykówW dniach 18 -20 września br. w Zielonej Górze odbędzie się V Kongres Młodych Matematyków pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej. Głównym celem Kongresu jest umożliwienie spotkania uczniom szkół ponadpodstawowych z całej Polski, dla których matematyka stała się prawdziwą pasją. Marszałek Elżbieta Polak otworzy Kongres 19 września br. o godz. 9:00 na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dodał: jacek W kategorii: Nauka Czytań: [1028] Komentarzy: [0]

Festiwal Nauki w Warszawie

Festiwal Nauki Warszawa Logo FEstiwaluPoznaj naukę od druku w 3D po satelitarne silniki plazmowe Przyjdź na XVIII Festiwal Nauki! Jak nauka wykorzystuje najnowsze technologie? Jak się bada mózg? Czy komputer może myśleć? Dowiesz się tego na XVIII Festiwalu Nauki w Warszawie, który trwa do 19 do 28 września.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1247] Komentarzy: [0]

ALMA zbadała pochodzenie galaktyk z dyskami

Nowe obserwacje wyjaśniły dlaczego galaktyki podobne do Drogi Mlecznej są tak powszechne we Wszechświecie ALMA,ESO Distribution of molecular gas in 30 merging galaxiesOd dziesięcioleci naukowcy wierzyli, że zderzenia galaktyk (galaktyczne mergery) skutkują zazwyczaj wytworzeniem galaktyk eliptycznych. Ale teraz badacze korzystające z ALMA i innych radioteleskopów po raz pierwszy znaleźli bezpośredni dowód na to, że w ten sposób mogą powstawać także galaktyki z dyskami i że proces ten jest całkiem powszechny. Zaskakujący rezultat może stanowić wyjaśnienie dlaczego w kosmosie istnieje tak wiele galaktyk spiralnych podobnych do Drogi Mlecznej.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1334] Komentarzy: [0]

Rosetta-Philae: znamy miejsce, więc co dalej?

Obszar J,philae Obszar J jest wybranym miejscem lądowania Philae w dniu 11 listopada 2014r. Obszar C jest miejscem zapasowym.ESA wybrała miejsce lądowania Philae – lądownika sondy Rosetta. Wiemy też, co Philae będzie robił w trakcie i po lądowaniu na komecie.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1096] Komentarzy: [0]

ROSINA zarejestrowała gazy kometarne

Spektrometr mas Spektrometr mas z podwójnym ogniskowaniem (DMFS) przyrządu ROSINA - jednego z instrumentów sondy Rosetta / Credit: ESA/Rosetta/ROSINA/UBern/ BIRA/LATMOS/LMM/IRAP/MPS/SwRI/TUB/UMichW trakcie Europejskiego Kongresu Nauk Planetarnych opublikowano pierwsze dane z instrumentu ROSINA, który na początku sierpnia zarejestrował gazy z komety 67P.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [999] Komentarzy: [0]

Gaia odkrywa swoją pierwszą supernową!

Obserwatorium kosmiczne Gaia odkryło swoją pierwszą supernową, nazwaną Gaia14aaa. slowaKluczowe Wizja artystyczna supernowej Ia – eksplozji w układzie podwójnym gwiazd: białego karła i zwykłej gwiazdy.W miejscu, gdzie znajduje się niepozorna galaktyka, około 500 milionów lat świetlnych od nas, niespodziewanie pojawiło się pojaśnienie spowodowane kosmiczną eksplozją kończącej życie gwiazdy. Błysk światła dostrzeżono niewiele ponad miesiąc po rozpoczęciu regularnej pracy badawczej obserwatorium Gaia.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1133] Komentarzy: [0]

Inauguracja nowego roku spotkań

kometa Takiej komety życzymy wszystkim.
Kometa C/2006 P1 McNaught – W czasach nam współczesnych również mieliśmy do czynienia z ogromną kometą choć jej piękno i niezwykły wygląd podziwiać mogli raczej obserwatorzy z półkuli południowej. Odkryta w sierpniu 2006 roku przez słynnego łowcę komet Roberta McNaughta. W miarę zbliżania się do Słońca kometa szybko jaśniała. Tuż przed peryhelium stała się obiektem dość dobrze widocznym tuż po zachodzie Słońca. Miała wówczas znaczną jasność i prosty warkocz przypominający snop światła. Przez peryhelium przeszła 12 stycznia 2007 roku w odległości 25 milionów kilometrów od Słońca. W niedzielę 14 stycznia 2006 roku kometa stała się widoczna na niebie dziennym w pobliżu Słońca osiągając jasność około -6 magnitudo. Od tej pory prawdziwy spektakl rozpoczął się na niebie południowym. Kometa rozwinęła ogromy warkocz w kształcie wahlarza, warkocz ten widoczny był przez większą część nocy nawet w chwili gdy sama kometa głowa komety znajdowała się już pod horyzontem. Skrajne, słabe części warkocza dało się też zaobserwować z Europy. Kometa C/2006 P1 jest dziś często określana jako Wielka Kometa 2007 roku.
Wrzesień to miesiąc niezwykły dla każdego ucznia i nauczyciela. Ławki zapełniają się z jednej strony i drugiej. Wszyscy ruszają na spotkanie z wiedzą. Jednym ona przyjdzie łatwo innym mniej. Bo każda szkoła to taki darmowy supermarket. Każdy w z niego może brać ile chce i ile da tylko rade udźwignąć. Ważne jest by chcieć i brać. To jedyna taka okazja w życiu. Tak tez było i w naszej Szkole Talentów, gdzie w piątek (5 września) spotkali się miłośnicy astronomii na pierwszych po wakacjach zajęciach. Odważnych nie brakowało. Bo astronomia należy do niezwykle atrakcyjnych dziedzin wiedzy. Każdy chce przecież poznawać tajemnice Wszechświata.

Dodał: jacek W kategorii: Sekcja Astronomiczna Czytań: [1319] Komentarzy: [0]

Teleskop podobny do oka muchy wypatrzy NEO

Jeden teleskop, 16 obiektywów Jeden teleskop, 16 obiektywówWypatrywanie asteroid zagrażających Ziemi jest trudne, ponieważ niebo jest bardzo duże. ESA i firmy europejskiego przemysłu kosmicznego rozwiązały ten problem naśladując owady, które już dawno temu odkryły metodę patrzenia w wielu kierunkach jednocześnie. W ramach globalnych działań na rzecz wykrywania niebezpiecznych obiektów bliskich Ziemi (NEO –near-Earth objects), takich jak asteroidy czy komety, program Space Situational Awareness (SSA) ESA opracowuje system zautomatyzowanego teleskopu, który będzie mógł wykonywać nocne przeglądy nieba.

Dodał: jacek W kategorii: esa Czytań: [1432] Komentarzy: [0]

Obóz astronomiczny dla młodzieży ESO Astronomy Camp 2014

ESO Astronomy Camp ESO-Astro-Camp 2014Trwa nabór zgłoszeń od uczniów chętnych do udziału w międzynarodowym obozie astronomicznym ESO Astronomy Camp 2014 we Włoszech. Na polskich uczniów czeka kilka stypendiów pokrywających koszty udziału i biletów lotniczych.

Dodał: jacek W kategorii: Wakacje Czytań: [1077] Komentarzy: [0]

Gromada gwiazd nie jest taka, jakby się wydawało

Wniosek z obserwacji gromady Messier 54 za pomocą VLT: problem z litem występuje także poza naszą galaktyką

ESO,Messier 54 The globular star cluster Messier 54Na nowym zdjęciu z teleskopu VST (VLT Survey Telescope) w Obserwatorium Paranal w północnym Chile widać wielki zbiór gwiazd – gromadę kulistą Messier 54. Gromada wygląda bardzo podobnie do wielu innych, ale skrywa pewien sekret. Messier 54 nie należy do Drogi Mlecznej, jest natomiast częścią małej satelitarnej Galaktyki Karłowatej w Strzelcu. To nietypowe umiejscowienie pozwoliło astronomom wykorzystać teleskop VLT (Very Large Telescope – Bardzo Duży Teleskop) do sprawdzenia czy w gwiazdach poza Drogą Mleczną także występują nieoczekiwanie małe poziomy pierwiastka litu.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1195] Komentarzy: [0]

Polska na ISS

Aparatura m.in. z Polski trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną EUSO Balloon Start EUSO Balloon. Fot. Archiwum EUSOAparaturę badawczą do badania promieniowania kosmicznego najwyższych energii - w tym elementy z Polski - pomyślnie przetestowano w balonie stratosferycznym na wysokości ponad 38 km. Wkrótce urządzenia te zostaną zamontowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Dodał: jacek W kategorii: Astronautyka Czytań: [1175] Komentarzy: [0]

67P i Rosetta: mapa morfologiczna i pył w COSIMA

mapa morfologiczna 67p Wstępna mapa morfologiczna komety 67P / Credits: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDAESA przedstawiła pierwszą mapę morfologiczną komety 67P. Eksperyment COSIMA przechwycił pierwsze cząstki pyłu.

Dodał: jacek W kategorii: Rosetta Czytań: [1082] Komentarzy: [0]

Dziewiętnastoletni proces aktywności słonecznej?

Czy pasma materii poruszające się przez około 19 lat na Słońcu sterują cyklem słonecznym? Słońce, Sun Rozpiętość jasnych obszarów w paśmie rentgenowskim pomiędzy 2012 a 2013 rokiem / Credits - NASA/SDO/GoddardŚrednio co 11 lat następuje kolejne maksimum słoneczne, w trakcie którego na Słońcu obserwuje się więcej obszarów aktywnych. Nie jest to jednak stała wartość – dane historyczne podają zakres od 9 do 14 lat. Jednak wciąż mało wiemy o mechanizmie regulującym tę zmienność oraz „siłę” maksimów słonecznych.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1221] Komentarzy: [0]

Gejzery na Europie znikły?

Europa,Jowisz,Jupiter Obserwacje gejzeru na Europie w grudniu 2012 / Credits - Lorenz Roth et al. 2013Niedawno odkryte gejzery wodne na księżycu Jowisza – Europie – znikły. Naukowcy nie do końca wiedzą co jest przyczyną tej zmiany. Zeszły rok był przełomowy w badaniach lodowego księżyca Jowisza o nazwie Europa. Poznano m.in. naturę oceanów pod powierzchnią Europy oraz wykryto obecność gejzerów wodnych. Wstępne wyliczenia wskazywały, że pióropusz wody może sięgać wysokości nawet 200 km i gdy działają, są w stanie uwolnić nawet 7 ton wody na sekundę. Do obserwacji wykorzystano kosmiczny teleskop Hubble (HST).

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1096] Komentarzy: [0]

Dwie twarze nadchloranów

slowaKluczowe Artystyczna wizja lądownika Phoenix w trakcie badań powierzchni Marsa w celu wykrycia wody. Geochemiczne eksperymenty ujawniły także duże stężenie nadchloranów w regolicie marsjańskim. (Credits: NASA)Czy na Marsie może istnieć życie pobierające energię ze związków toksycznych dla ziemskich organizmów? Odpowiedź na powyższe pytanie jest następująca: tak, i istnieją ku temu dwie przesłanki. Pierwszą z nich jest wysoce prawdopodobna obecność ciekłej wody na Marsie a drugą wyniki badań nad organizmami zasiedlającymi okolice kominów hydrotermalnych.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia Czytań: [1144] Komentarzy: [0]

Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca w sobotę

moon W sobotę będzie mieć miejsce kolejna Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca.W sobotę będzie mieć miejsce kolejna Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca. Pierwotnie organizatorem tej imprezy był o ile mnie pamięć nie myli The Lunar and Planetary Institute zaś głównym celem eventu była popularyzacja misji LRO. Obecnie impreza ma bardziej ogólny charakter, zaś jej głównym koordynatorem jest Astronomical Society of The Pacific, działające przez sieć klubów Night Sky Network oraz parę innych organizacji wśród których można znaleźć również UNAWE

Dodał: jacek W kategorii: Niebo za oknem Czytań: [1070] Komentarzy: [0]

Weź udział w Asteroid Mission Time Capsule!

OSIRIS-REx Konkurs "Asteroid Time Capsule" agencji NASA / Credit: NASANASA zaprasza wszystkich do umieszczania tekstów i zdjęć, które polecą w “kapsule czasu” na sondzie OSIRIS-REx i powrócą na Ziemię w 2023 roku. Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprasza wszystkich do konkursu w efekcie którego w “kapsule czasu” na pokładzie sondy OSIRIS-REx zostaną umieszczone wiadomości tekstowe i grafiki. Sonda zostanie wystrzelona w 2016 roku.

Dodał: jacek W kategorii: Wydarzenia Czytań: [1203] Komentarzy: [0]

Kwadratura kopuły

człowiek witruwiański człowiek witruwiański Leonarda da Vinci ... dla nas symbol nierozwiązywalnego zagadnienia matematycznegoTo, że coś jest trudne, to nie znaczy, że się nie da. Ale wszystko to co łatwe i to co trudne trzeba robić dobrze. Ba. Najlepiej jak tylko się da. Ale dobrze nie zawsze znaczy dobrze. Wakacyjna Urania-PA słowami Naczelnego MM zmusza nas kilkoma akapitami do poważnego zastanowienia. A wszystko dla tego, że rośnie ciągle zainteresowanie powstaniem kolejnych obserwatoriów przyszkolnych i nie tylko przy szkołach. To, że rośnie to jak najbardziej dobrze. Ale jak pisałem dobrze nie zawsze znaczy to co znaczy, a w części „Pod Patronatem Uranii” w kilku akapitach streszczone zostało meritum sprawy. Zachęcam jednak do przeczytania sobie osobiście tych słów i wyrobienia osobistego zdania. Bo warto.

Dodał: jacek W kategorii: Astronomia ksiązki Czytań: [1602] Komentarzy: [0]

Największa impreza robotyczno-kosmiczna już w ten weekend w Polsce!

slowaKluczowe OpisZdjeciaJuż w najbliższy weekend w Podzamczu (woj. świętokrzyskie) odbędzie się największa impreza robotyczno-kosmiczna w tej części Europy. Na południe Polski zjadą łaziki marsjańskie z całego świata. Konstruktorzy robotów konkurować będą podczas European Rover Challenge 2014. Wydarzeniu towarzyszyć ma międzynarodowa konferencja Człowiek w kosmosie z udziałem m.in. specjalistów z NASA.

Dodał: jacek W kategorii: Roboty Czytań: [1163] Komentarzy: [0]

Kosmiczna prognoza pogody:

... ciemne chmury rozproszą się i będzie słonecznie

Lupus 4 The Dark Cloud Lupus 4Lupus 4, nagromadzenie pyłu i gazu w kształcie pająka, przesłania gwiazdy w tle niczym ciemne chmury w bezksiężycową noc. Ale obecnie zaciemnione, gęste zasoby materii w obłokach takich jak Lupus 4 to miejsca narodzin nowych gwiazd, które za jakiś czas rozpoczną swoje świetliste życie. Do wykonania zdjęcia użyto instrumentu Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie ESO w Obserwatorium La Silla w Chile.

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1041] Komentarzy: [0]

Sonda Hayabusa 2 zmontowana

Zakończyła się budowa japońskiej sondy Hayabusa 2. Do startu tej sondy dojdzie pod koniec tego roku. Sonda Hayabusa 2 Sonda Hayabusa 2 - silniki jonowe / Credits - Koumei ShibataW maju 2003 roku nastąpił start japońskiej misji bezzałogowej Hayabusa. Celem wyprawy była mała planetoida 25143 Itokawa, do której sonda dotarła we wrześniu 2005 roku. Następnie, jeszcze przed końcem 2005 roku Hayabusa dokonała dwóch (nie w pełni kontrolowanych) „lądowań” na Itokawie, skąd udało się (dość szczęśliwie) zebrać niewielka ilość próbek materiału z powierzchni planetoidy. W okolice Ziemi Hayabusa wróciła w połowie 2010 roku a mała kapsuła z próbkami materii z planetoidy wylądowała w Australii.

Dodał: jacek W kategorii: Sondy Czytań: [1139] Komentarzy: [0]

Najlepszy obraz zderzających się galaktyk w odległym Wszechświecie

ESO Merging galaxies in the distant Universe through a gravitational magnifying glass - Łączenie odległych galaktyk widziane przez grawitacyjna soczewkęMiędzynarodowy zespół astronomów użył Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), a także wielu innych teleskopów naziemnych i kosmicznych, do uzyskania najlepszego obrazu kolizji pomiędzy dwoma galaktykami, która nastąpiła gdy Wszechświat miał zaledwie połowę obecnego wieku. Badacze skorzystali z pomocy szkła powiększającego o rozmiarach galaktyki, aby dostrzec normalnie niewidoczne szczegóły. Nowe badania galaktyki H-ATLAS J142935.3-002836 dowiodły, że ten złożony i odległy obiekt wygląda podobnie jak dobrze znane i znacznie bliższe zderzenia galaktyk o nazwie Galaktyki Anteny (Antennae Galaxies).

Dodał: jacek W kategorii: eso Czytań: [1362] Komentarzy: [0]

stat4u
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 4:42
Zachód słońca: 21:19
Dzień trwa:
16 Godzin 36 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:00
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Agenor, Flawiusz, Achacy, Innocenta, Paulina, Achacjusz, Innocenty, Tomasz
Faza Księżyca

Data: 22-6-2018 11:06:31

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3757 planety
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2018

2017

2016

2015

2014

Wygenerowano w sekund: 0.13 20,036,814 unikalne wizyty
strzaka do gry