Woda na Marsie

Geolog z PAN o wodzie na Marsie: to przełomowa informacja woda na Marsie Ciemne pasma na zboczach krateru Garni na Marsie. Źródło: NASA/JPL/University of Arizona. Co innego – podejrzewać, że woda w stanie płynnym może być obecna na Marsie, a co innego – potwierdzić to. To przełomowa informacja – powiedziała PAP dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN we Wrocławiu.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1359] Comments: [0]

W piątek Europejska Noc Naukowców

Europejska,noc,Naukowców Gzie można spędzić naukową noc 25/26 września?Warsztaty detektywistyczne, pokazy średniowiecznych walk, możliwość skorzystania z kuli - żyroskopu, to niektóre atrakcje Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się w piątek 25 września. Nocne, naukowe atrakcje przygotowały instytucje naukowe z kilku polskich miast.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1338] Comments: [0]

Międzynarodowy Dzień Obserwacji Księżyca

sekcja,astronomiczna Międzynarodowy Dzień Obserwacji Księżyca19 września 2015r. Sekcja Astronomiczna realizowała zajęcia praktyczne w ramach Międzynarodowego Dnia Obserwacji Księżyca. Obserwacje naszego satelity odbywały się z pałacowej oranżerii (Żagański Pałac Książęcy).

Posted by: jacek In Category: Sekcja Astronomiczna Reads: [1268] Comments: [0]

Kosmiczna róża o wielu imionach

ESO The star formation region Messier 17
This image of the rose-coloured star forming region Messier 17 was captured by the Wide Field Imager on the MPG/ESO 2.2-metre telescope at ESO’s La Silla Observatory in Chile. It is one of the sharpest images showing the entire nebula and not only reveals its full size but also retains fine detail throughout the cosmic landscape of gas clouds, dust and newborn stars.
Źródło:ESO
Najnowsze zdjęcie obszaru gwiazdotwórczego Messier 17, widocznego w kolorach róży, zostało wykonane za pomocą instrumentu Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile, placówce należącej do ESO. Jest to jeden z najostrzejszych obrazów pokazujących całą mgławicę, który nie tylko ukazuje jej pełen rozmiar, ale także nie traci na szczegółowości kosmicznego krajobrazu obłoków gazu, pyłu i niedawno narodzonych gwiazd.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [4151] Comments: [0]

ESO Camp 2015

Polscy uczniowie mogą zgłaszać się na obóz ESO Astronomy Camp 2015 ESO Camp Polscy uczniowie mogą zgłaszać się na obóz ESO Astronomy Camp 2015Jeszcze przez dwa tygodnie polscy uczniowie mogą zgłaszać chęć udziału w obozie astronomicznym dla młodzieży organizowanym przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1210] Comments: [0]

No to mamy jesień

jesień Jesień już się zaczęła ....W środę 23 września Słońce przejdzie przez punkt Wagi, nastąpi równonoc jesienna i tym samym rozpocznie się astronomiczna jesień, która potrwa aż do momentu przesilenia zimowego, czyli do 22 grudnia.

Posted by: jacek In Category: Niebo za oknem Reads: [1215] Comments: [0]

F-Chroma z Wrocławskim IA UWr

Wrocławscy naukowcy zachęcają do obserwacji rozbłysków słonecznych F-Chroma Logo KampaniiAstronomowie amatorzy mają okazję wesprzeć naukowców w badaniach Słońca. W sobotę rozpoczęła się kampania obserwacyjna F-HUNTERS w ramach europejskiego projektu F-CHROMA. W Polsce koordynuje ją Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Posted by: jacek In Category: Słońce Reads: [1474] Comments: [0]

Rozpoczął się Dolnośląski Festiwal Nauki

DFN Rozpoczął się Dolnośląski Festiwal NaukiBlisko półtora tysiąca spotkań, wykładów, warsztatów i pokazów z niemal wszystkich dziedzin nauki znalazło się w programie tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN), który w piątek rozpoczął się we Wrocławiu.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1237] Comments: [0]

Młody Tytan zimnym i niegościnnym światem

Metan w atmosferze Tytana jest nietrwały. Księżyc może zmienić się diametralnie kiedy go zabraknie i stanie się bliższy… sobie samemu z przeszłości. Sonda Cassini, która znajduje się w Układzie Saturna już od 2004 roku, dostarczyła wielu wiadomości na temat obiektów tworzących tamtejszy system. Tytan, z “kolejnego interesującego księżyca”, stał się światem który wciąż dostarcza zaskakujących wiadomości o sobie. Można postawić go na równi z Marsem i Europą jeśli mówimy o implikacjach astrobiologicznych.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1333] Comments: [0]

Wyprawa na 100km

Polscy twórcy rakiet ponownie chcą osiągnąć pułap stu kilometrów Meteor 2 Rekonstrukcja rakiety Meteor 2. Źródło: WikipediaW drugiej połowie XX wieku Polska jako szósty kraj na świecie prowadziła sondaż rakietowy atmosfery, a rakiety Meteor mogły sięgnąć nawet 100 kilometrów. Teraz specjaliści z Instytutu Lotnictwa znów pracują nad rakietami, które osiągną taki pułap.

Posted by: jacek In Category: Astronautyka Reads: [1371] Comments: [0]

Obserwatorium SOHO odkryło już 3000 komet

Obserwatorium SOHO odkryło już 3000 komet Kropka pokazana na powiększeniu to kometa zmierzająca w kierunku Słońca, trzytysięczna na liście odkryć dokonanych przy pomocy obserwatorium kosmicznego SOHO. Niniejszez zdjęcie wykonano 14.09.2015 r., a kometę odkryto dzień wcześniej. Źródło: ESA/NASA/SOHO. W niedzielę, 13 września, kosmiczne obserwatorium SOHO odnotowało odkrycie swojej komety numer 3000, o czym poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Istotny udział w powiększaniu licznika odkryć mieli polscy miłośnicy astronomii.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1389] Comments: [0]

Teleskopy ESO są bezpieczne

ESO,VLT Laser sztucznej gwiazdy teleskopu VLT Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), które posiada w Chile wielkie teleskopy do obserwacji kosmosu, w swoim komunikacie informuje, że żaden z instrumentów nie ucierpiał w wyniku trzęsienia Ziemi, które nawiedziło Chile w nocy ze środy na czwartek polskiego czasu.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1142] Comments: [0]

Nieśmiała galaktyczna sąsiadka

slowaKluczowe Sculptor Dwarf GalaxyGalaktyka Karłowata w Rzeźbiarzu jest bliską sąsiadko naszej Drogi Mlecznej. Została sfotografowana za pomocą kamery Wide Field Imager zainstalowanej na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium La Silla. Pomimo swojej bliskości, obie galaktyki mają bardzo różne historie i cechy. Omawiana galaktyka jest znacznie mniejsza i starsza niż Droga Mleczna, co czyni ją cennym obiektem zarówno dla badań nad powstawaniem gwiazd, jak i galaktyk we wczesnym Wszechświecie. Jednak z powodu słabego blasku badania tego obiekty nie są prostym zadaniem.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1317] Comments: [0]

W Poznaniu odbędą się kinowe pokazy filmów o kosmosie

Poznańskie pokazy filmów o kosmosie Plakat „Poznańskich pokazów filmów o kosmosie”. Źródło: PTA.„Poznańskie pokazy filmów o kosmosie” to tytuł kilku seansów filmowych dla publiczności we wrześniu w Poznaniu. M.in. w ramach pokazów filmu „Europe to the Stars” widzowie będą mogli poznać historię i współczesność Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Posted by: jacek In Category: Filmy Reads: [1335] Comments: [0]

Badania nad mezonami

... fizycy oddzielają ziarno od plew slowaKluczowe Niemal co czwarty mezon K to efekt rozpadów poza jądrem atomowym. Źródło: FUW Dla fizyków ważnym źródłem informacji o tym, co się dzieje we wnętrzu jąder atomowych są mezony, cząstki emitowane podczas zderzeń jąder. Badania fizyków z UW rzucają światło na to, które mezony niosą wiarygodną informację, a które ją zakłócają.

Posted by: jacek In Category: Nauka Reads: [1245] Comments: [0]

Polski e-Uniwersytet za darmo

Copernicus College Copernicus College. Kurs: Wprowadzenie do Kosmologii dr Łukasz Lamża Copernicus College to miejsce, gdzie każdy może online studiować za darmo u polskich uczonych. Materiały obejmują nagrane wykłady oraz artykuły naukowe, fragmenty książek i zestawy ćwiczeń. Kursy kończą się egzaminami sprawdzającymi wiedzę.

Posted by: jacek In Category: Nauka Reads: [1383] Comments: [0]

Uran i Neptun ponownie na celowniku NASA

Neptun,Voyager 2 Sonda Voyager 2 agencji NASA przeleciała w pobliżu systemu Neptuna w sierpniu 1989 roku / Credits: NASAAmerykańska agencja kosmiczna NASA ponownie zamierza wysłać bezzałogową misję do ostatnich planet w Układzie Słonecznym. Może to nastąpić w ciągu najbliższych dwudziestu lat. W najbliższym czasie ma zostać przeprowadzone studium, nadzorowane przez jeden z ośrodków NASA – Jet Propulsion Laboratory (JPL), w ramach którego naukowcy i inżynierowie będą zgłaszać koncepcje wykonania bezzałogowych misji z celem wejścia na orbitę wokół dwóch ostatnich planet Układu Słonecznego, Urana i Neptuna.

Posted by: jacek In Category: Astronautyka Reads: [1447] Comments: [0]

Inny Saturn

Jeden z pierścieni Saturna jest nieco inny niż pozostałe Saturn,Cassini,NASA Planeta Saturn sfotografowana przez sondę Cassini w 2009 roku w trakcie równonocy. Źródło: NASA/JPL/Space Science Institute. NASA informuje, że jeden z pierścieni planety Saturn ma nieco inną budowę niż pozostałe, tak wynika z najnowszych analiz danych zebranych przez sondę Cassini.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1299] Comments: [0]

Kwazary: Światło sprzed 13 mld lat

Kwazary Mała czarna dziura może „zasysać” materię z pobliskiej gwiazdy. Ściągany przez siłę grawitacji gaz tworzy wirujący dysk, który osiąga bardzo wysoką temperaturę i jasno świeci. Czasami powstają także dżety – prostopadłe do dysku wiązki bardzo intensywnego promieniowania. Dzięki obserwacjom dalekich kwazarów możemy poznać odległą historię wszechświata i wkrótce będziemy lepiej mierzyć kosmiczne dystanse – mówi dr hab. Szymon Kozłowski.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1381] Comments: [0]

1 SOAA w Poznaniu

SOAA Prezes PTA Agnieszka Kryszczyńska otwiera SOAA. Źródło: STMAW dniu 6 września 2015r. w Kampusie Morasko, Wydział Fizyki, Audytorium A. Piekary, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz przy współpracy Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyło się pierwsze Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych. Ideą spotkania była konsolidacja środowisk astronomicznych i astronautycznych różnych sektorów branżowych. Uczestnicy dążyli do stworzenia mostów między profesjonalistami i amatorami.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1355] Comments: [0]

Przyłącz się do kampanii obserwacyjnej F-HUNTERS

F-chroma Przyłącz się do kampanii obserwacyjnej F-HUNTERSWspółczesna astronomia jest bardzo zaawansowaną dziedziną nauki, ale nie oznacza to wcale że wkład do niej mogą wnosić już tylko specjaliści. Astronomia wysoko ceni wkład rozproszonych obserwacji amatorskich. Pomagają one w wielu aspektach uściślić i uzupełnić pomiary dokonywane przez specjalistów. W najlepszym obserwatorium może akurat nie być pogody, a i wyszkolony obserwator może pewne zjawiska przegapić. F-CHROMA to projekt badawczy, którego celem jest lepsze zrozumienie fizyki chromosfery słonecznej podczas rozbłysków. Częścią projektu jest kampania obserwacyjna, w którą zaangażowani będą również astronomowie amatorzy w ramach akcji F-HUNTERS.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1461] Comments: [0]

Zespół z Kanady zwycięzcą ERC

Podzamcze, 6.08.2015 r. ERC Zespół z Kanady zwycięzcą European Rover ChallengeZespół z Kanady zwycięzcą European Rover Challenge. Białystok drugi Kanadyjczycy zdominowali podium drugiej edycji międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Pierwsze miejsce zajęła drużyna University of Saskatchewan Space Design Team z Kanady. Tuż za nimi uplasowali się Polacy z Politechniki Białostockiej (#next team). Na trzecim Mc Gill University z Montrealu.

Posted by: jacek In Category: Roboty Reads: [1485] Comments: [0]

Nowe oblicze czarnych dziur

czarna dziura Czarna dziura w Interstellar. Fot. ©2014 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND PARAMOUNT PICTURES CORPORATIONStephen Hawking znowu ratuje czarne dziury czyli jak nie zniszczyć informacji Czarne dziury odsłaniają kolejną ze swoich tajemnic. A przynajmniej tak twierdzi Stephen Hawking. To jedne z najdziwniejszych tworów Wszechświata. Jesteśmy pewni, że istnieją, choć nikt ich nie widział. A mimo tego badania nad nimi trwają, choć odbywają się głównie w głowach fizyków i matematyków. Czarne dziury wymykają się zdrowemu rozsądkowi, a ostatnie odkrycia Stephena Hawkinga czynią je jeszcze bardziej niesamowitymi.

Posted by: jacek In Category: Astronomia Reads: [1486] Comments: [0]

Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych SOAA

slowaKluczowe Na ilustracji: Należące do ESO obserwatorium astronomiczne La Silla oraz satelita BRITE-PL (wykorzystano materiały ESO oraz BRITE). Za: www.pta.edu.plW dniu 6 września 2015r. w Kampusie Morasko, Wydział Fizyki, Audytorium A. Piekary, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz przy współpracy Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbędzie się I. Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych. Ideą spotkania jest konsolidacja środowisk astronomicznych i astronautycznych różnych sektorów branżowych,

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1377] Comments: [0]

Festiwal Mobilnych Planetariów w Poznaniu

slowaKluczowe Festiwal Mobilnych Planetariów w PoznaniuW niedzielę 6 września 2015 r. w Poznaniu odbędzie się Festiwal Mobilnych Planetariów. W kilku dużych galeriach handlowych zostaną rozstawione planetaria, a wstęp na seanse będzie bezpłatny. Festiwal Mobilnych Planetariów jest największym w Polsce zgromadzeniem przenośnych planetariów z otwartym dostępem dla każdego. Od stacjonarnych planetariów różnią się najczęściej wielkością – kopuły planetariów mobilnych mają po około 5 metrów średnicy, a stacjonarnych czasem nawet 15 metrów.

Posted by: jacek In Category: Wydarzenia Reads: [1360] Comments: [0]

Młodzi naukowcy inspirują nauką na YouTube

Experimentum Simplex Młodzi naukowcy inspirują nauką na YouTubeJak wykorzystać fizykę w zaawansowanej radioterapii, dlaczego srebro czernieje, skąd bierze się kształt kropli wody, odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielają młodzi naukowcy, którzy biorą udział w projekcie Experimentum Simplex. To seria filmów popularnonaukowych, które można oglądać w serwisie YouTube.

Posted by: jacek In Category: Filmy Reads: [1272] Comments: [0]

Nowe "Astronarium"

„Astronarium” powraca do Telewizji Polskiej – premiera odcinków drugiej serii Astronarium AstronariumOd 5 września na ogólnopolskiej antenie TVP Regionalna emitowane będą premierowe odcinki drugiej serii cyklu programów „Astronarium”, który opowiada o astronomii i kosmosie, przedstawiając osiągnięcia polskich naukowców w tej dziedzinie.

Posted by: jacek In Category: Filmy Reads: [1295] Comments: [0]

Kosmiczny recykling

ESO,Mgławica Krewetka The Prawn Nebula in close-upZaprezentowane zdjęcie jest zdominowane przez olbrzymią mgławicę Gum 56, rozświetloną przez jasne, gorące i młode gwiazdy, które się w niej narodziły. Przez miliony lat z gazu w mgławicy powstawały gwiazdy, a gdy starzały się, zwracały materię do swojego gwiezdnego matecznika, czyniąc to albo poprzez łagodne wyrzuty materii w przestrzeń kosmiczną, albo przez znacznie bardziej dramatyczne wybuchy supernowych. Zdjęcie zostało wykonane za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile w ramach programu Kosmicznych Klejnotów ESO.

Posted by: jacek In Category: eso Reads: [1519] Comments: [0]