Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 18-4-2024 15:17:22

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Spotkanie Sekcji 26.09.2009r.

Sekcja Astronomiczna

Patka-obrazekOstanie spotkanie Sekcji było bardzo emocjonujące. Zaczęliśmy obserwacjami Słońca z racji jego nieco wzmożonej aktywności. Radość z plam była krótka. Na tarczy pozostały tylko bardzo słabe ślady po ostatnich grupach plam, a przy naszym refraktorze trzeba było nieco wysiłku i skupienia by je dostrzec. Obserwacje wzbudziły natychmiast zainteresowanie przechodniów. Pomału wrastamy w nasze miasto z astronomią. Osoby bez specjalnego zaproszenia podchodziły do teleskopu i obserwowały z nami Słońce. To wspaniałe uczucie, kiedy coś takiego ma miejsce.


Ale największym aplauzem przywitana została wiadomość, że w Żaganiu powstanie Obserwatorium Astronomiczne. Zaskoczenie było wielkie wszystkich członków Sekcji, aż niektórzy okazali niedowierzanie i trzeba ich była przekonywać, że to nie żart. Na takie tematy to my raczej nie żartujemy. Rozpętała się dyskusja i każdy miał jakieś ciekawe pomysły. Warto więc z tego będzie skorzystać.

Na temat Obserwatorium Żagańskiego poświęcimy oddzielny artykuł.

Kiedy już zaszło Słońce, przystąpiliśmy do drugiego punktu naszych zajęć. Rozliczyliśmy swój udział w Jarmarku Michała. W zasadzie wszystkim należały się gratulacje z racji tego, że od najmniejszego po najstarszego wszyscy włożyli w to przedsięwzięcie ogromną ilość pracy. Wszyscy jednak stwierdzili, że warto było, dla tej radości ludzi widzących odległy świat księżyców Jowisza, czy widzących najdalsze planety naszego Układu Słonecznego.

W ramach zajęć edukacyjnych obejrzeliśmy film „Gwiezdny Pył” opowiadający o tym jak powstałą materia z której jesteśmy dzisiaj zbudowani. Reasumując wyniki projekcji wszyscy jesteśmy kosmitami, a każda cząstka nas pochodzi z wnętrza gwiazd. Poznaliśmy jak w procesie Super Nowych powstają pierwiastki cięższe od żelaza. I jakie to ma znaczenia dla nas i dla całego Kosmosu.

Patka-obrazek Rozpoczęliśmy również cykl zajęć mający na celu przedstawienie kosmicznej menażerii, czyli poznania obiektów kosmicznych i wielu szczegółów astrofizycznych z nimi związanych. Będziemy go prowadzić przez szereg zajęć, gdyż do poznania jest ogromna ilość obiektów.

W ostatniej fazie zajęć przeszliśmy do obserwacji nieba, które tego wieczoru było wspaniale czyste i bezchmurne. Już na samym początku zaobserwowaliśmy jasny bolid na zachodnim niebie. Przeciął on niebo od zenitu do zachodniej strony horyzontu urywając ślad nad drzewami. Coś pięknego.

Patryk przyniósł swój teleskop i zaczęliśmy prowadzenie obserwacji Jowisza. Jego spartańskie wykonanie nieco utrudniło namierzenie planety, ale wprawna ręka opiekuna grupy pomogła rozwiązać problem. Trzy księżyce z lewej – Io, Eropa, Genimedes oraz jeden z prawej – Kalisto wyraźnie dawały się dostrzec w okularze lunety. Z obserwacji każdy ma wykonać notatkę do dziennika obserwacji.

Wieczory są już bardzo chłodne i trzeba pamiętać o ciepłym ubieraniu się na zajęcia obserwacyjne. Zmarznięcie nie sprzyja miłym wrażeniom z obserwacji. To doświadczenie dla wszystkich, jak pogoda przy tak słabej aktywności Słońca zmienia się z każdym dniem jesieni. Wstępująca ekliptyka sprzyjać będzie obserwacjom, a do tego to czarne jesienne niebo.

Na koniec miesiąca – 30 września będziemy mogli zobaczyć koniunkcję Jowisza i Księżyca. Przygotujemy się więc na środę na kolejne obserwacje.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,242,922 unikalne wizyty