Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 16:44:28

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

17 października - astronomiczne spotkanie

Sekcja Astronomiczna

Patka-obrazekDo spotkań w sobotę już się tak przyzwyczailiśmy, ze inny dzień nikomu by nie pasował na astronomiczne spotkanie. I tak jak co tydzień o 17 spotkała się spora grupa kilkunastu już osób na astrodyskusję.

Pogoda była do niczego. Co chwile padał deszcz i było zimno, więc szybko uciekliśmy do naszej sali. Jaka ona jest taka jest, ale sucho i na głowę nie pada. Spraw jak zwykłe co nie miara do przetrawienia. Najważniejsza, to zbliżająca się rocznica śmierci Keplera, co jest dla nas okazją do zaprezentowania się i zorganizowania wspólnie z Centrum Kultury oraz Urzędem Miasta – wydziałem promocji – oraz Izby Keplera, wydarzenia artystyczno-astronomicznego. Będzie występ teatru Cztery Żywioły – to odkrycie Pani Anny Mrowińskiej naszej dyrektorki, niesamowicie kreatywnej osoby, oraz wycieczka szlakiem Keplera w Żaganiu, dzięki uprzejmości Izby Keplera.


Patka-obrazekJak szczęście nam dopisze będzie można zobaczyć owianą tajemnicą, bibliotekę poaugustiańską, czy jak kto woli klasztorną. Pogoda winna dopisać więc znajdą się tez obserwacje, a że niebo należy do sprzyjających czarnym całunem więc będzie można zobaczyć co nie co. Na niebie króluje cały czas Jowisz, ale są tez ukryte niespodzianki. W zenicie stoi słynna już M31, a niedaleko mgławica planetarna – pozostałość po supernowej.

Zaćmienie i warunki jego powstania były tematem wziętym z zaskoczenia, ale jako, że nie ma tematów zakazanych ustaliliśmy wszystkie szczegóły. To ważne zjawisko nawet z punktu widzenia historycznego. Często towarzyszące różnym wydarzeniom, miało w zamierzchłych czasach swoją moc tajemną. Dzisiaj, szczególnie po zajęciach wszyscy wiemy jak to jest z tym zaćmieniem, szczególnie Księżyca. To ważne dla nas informacje, bo 31 grudnia zagości na niebie częściowe zaćmienie Księżyca. Sylwester więc będzie atrakcyjny, jak zwykle.

W temacie gwiazd wchodzimy w rozległy i miejscami niełatwy obszar wiedzy – widma gwiazd i ewolucje tych gazowych olbrzymów zajmują już swoje stałe miejsce n a zajęciach. Jak by to dobrze było przelać teorie w praktykę i zaraz udać się pod gwiazdy na obserwacje. Niestety pogoda jest fatalna, i choć na chwilę wychynęły gwiazdy na koniec zajęć, już po godzinie wróciła mgła i niewiele dało się zobaczyć. Poznaliśmy zasadę działania siatki dyfrakcyjnej, która jest oczywiście wykorzystywana przez astronomów do badania widma gwiazd i światła innych obiektów. To jedno z najważniejszych źródeł informacji dla astronomów, którzy jako jedyni badacze nie mogą badanych obiektów dotknąć własnoręcznie. Stąd tak rozbudowane metody pośrednie.

Patka-obrazekObecna pora jest już szczególna na obserwacje. Teleskop wymaga już długiego wychładzania, by można nim było prowadzić obserwacje. Jeśli się dysponuje obserwatorium to teleskop jest gotowy do dyspozycji w każdym czasie, ale kiedy trzyma się go w ogrzewanym pomieszczeniu, to wymaga niestety dodatkowych zabiegów przygotowawczych. To kolejny atut za budową domu dla teleskopu. Kuba na pewno będzie się z tego cieszył, bo zawsze wygląda za gwiazdami z wielką niecierpliwością. Nie ma co mu się dziwić, bo każdy z nas ma totalnego bzika na tym punkcie, a jeśli nie ma to szybko go dostaje. To taka choroba, na którą warto zachorować.

Przygotowujemy się jeszcze do konkursu. Będziemy szykować materiał astronomiczny o Żaganiu i zapewne znajdzie się on w wydaniach ogólnopolskich, co bardzo przyda się w popularyzacji Żagania na szerokich niwach.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,814 unikalne wizyty