Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:48:30

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

A zegary tykają …

Sekcja Astronomiczna

Patka-obrazek Planowanie tematów spotkań Sekcji Astronomicznej jest tylko planowaniem. Jak każdy plan podlegają czasami wielkim zmianom i tak stało się tym razem. Poza punktem przyjęcia nowych członków w skład naszego zespołu (jest już nas 20 osób, w sobotę akces złożyli Mateusz, Marcel, Katarzyna, Tomasz, Patrycja i Damian) , zmianie uległa cała pozostała część. A to za sprawa wielu dyskusyjnych zagadnień otaczających nas. Takim gorącym tematem stał się rok 2012 i różnego rodzaju spekulacje na jego temat. Cześć z nich jak wykazała dyskusja jest popierana Kalendarzem Majów i zawartymi, podobno, w nim informacjami na temat naszych czasów.


Jak jednak szybko wykazaliśmy, precyzja wskazywania takich kalendarzy wybranych wydarzeń z naszych czasów jest często bardzo niewielka. Wynika to z różnych mechanizmów rachuby kalendarzowej. Każda z nich, zależnie od epoki i cywilizacji, była opierana na różnych podstawach, czy to ruchu Księżyca czy tez innych zjawisk astronomicznych, a w końcu na ruchu Słońca. Jak jednak wykazały współczesne pomiary precyzja tej skali jest bardzo niewielka. I jeśli nie liczyć niewielkich zmian w małych skalach czasowych, to na przestrzeni wieków różnice, a zatem precyzja, gwałtownie maleją.

Jak się okazuje rachuba czasu jest uzależniona również od samej czasoprzestrzeni i ruchu. Czas różnie biegnie w różnych warunkach grawitacyjnych. Również dochodzi do zmian w biegu czasu jeśli układ podlega ruchowi.

Przykładami są cząstki elementarne wpadające do naszej atmosfery. Dzięki olbrzymiej prędkości, często bardzo bliskiej światłu, dochodzi do tak dużego spowolnienia jego biegu, że cząstki nietrwałe „żyją” wystarczająco długo byśmy je mogli badać na powierzchni ziemi. Zegar takiej cząstki z naszego punktu widzenia porusza się bardzo, bardzo wolno. I dopiero teoria względności jest w stanie nam wyjaśnić dlaczego tak się dzieje.

Nie udało się jednak nam zgłębić tajemnicy czasu. Czym on tak naprawdę jest? Jak to się dzieje, że płynie? Jaki jest jego kierunek? Czy w ogóle ma kierunek?

Czy czas pomaga nam odnaleźć się w kosmosie? Astronomowie poszukują ciągle odpowiedzi jak odnaleźć życie na innych planetach. Gdzie go szukać i jak tego dokonać? Jak się okazuje słychać nas w kosmosie od 50-60 lat. Nadajemy na wielu częstotliwościach, ale ograniczenie prędkości światła ogranicza zasięg naszych sygnałów tylko do najbliższych rejonów naszej galaktyki. Musimy byś więc cierpliwi a nawet bardzo cierpliwi, nim otrzymamy odpowiedź na nasze zaproszenia wysyłane codziennie w Kosmos.

17/18 listopada nastąpi maksimum roju Leonidów. To bardzo ciekawy rój meteorów. Ponadto Księżyc będzie w nowiu więc warunki obserwacji będą super, jeśli tylko pogoda nie sprawi nam niemiłej niespodzianki. Przy pogodnym niebie odbędą się obserwacje Leonidów. Spotkanie planujemy na Stalagu przy ulicy Aliantów – Muzeum (będzie to druga część obchodów Żagania Wśród Gwiazd). Tam jest wystarczająco ciemno na obserwacje spadających „gwiazd”. Zapraszamy już dzisiaj wszystkich chętnych. Wykorzystajmy każdy wieczór na obserwacje tego roju. Prognozy przewidują pogodę na noc z 18 na 19 listopada. I choć to już po maksimum, to warunki nadal będą bardzo dobre. Na stronie znajdzie się stosowna adnotacja o planowanym spotkaniu obserwatorów.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,112 unikalne wizyty