Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 18:20:46

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Teleskopy rosną jak grzyby po deszczu

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Pogoda jest trudna do zaakceptowania dla pasjonaty i badacza nieba, ale to wcale nie znaczy, że czas musi być stracony. Każdy z nas wykorzystuje ten czas na przygotowanie się do zadań badawczych. Tak też było i tego sobotniego dnia – 5 grudnia 2009r.

W planie mieliśmy budowę przyrządów astronomicznych. Ale w pierwszym rzędzie musimy poznać tajniki optyki i różnych zagadnień fizycznych związanych z działaniem i budową takich instrumentów. Trzeba poznać takie podstawowe zagadnienia jak co to jest ogniskowa soczewki, apertura. Ważne jest poznanie podstawa budowy lunety astronomicznej oraz zasady jej działania. Wiemy, że nie jest to zadanie na jedno popołudnie, ale dzięki takim zajęciom zdobywamy wiedzę do dalszej pracy samodzielnej. Kolejne zajęcia pozwolą już nam dożo swobodniej przystąpić do realizacji swojego wymarzonego celu własnego teleskopu. Problem jest na tyle poważny, że przecież większość z nas nie miała jeszcze optyki na zajęciach w szkole. Musimy sami ja zdobyć, a w przyszłości wykorzystamy ją w szkole. Tym bardziej jest to wspaniała przygoda.


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Za tablice robi wielki arkusz szarego papieru. Można na nim rysować do woli, a po wykorzystaniu do celów edukacyjnych może służyć za opakowanie czy tez poddany recyklingowi i wrócić do nas na stół. Sprawa była dość poważna. Każdy z nas chce wykorzystać każdą chwilę pogody na obserwacje. Brak obserwatorium bardzo nas ogranicza. W tygodniu ciężko jest zrealizować przygotowania – wychłodzić teleskop, wyjechać za miasto, rozstawić sprzęt, bo nauki i pracy jest bardzo dużo. W ferie zimowe na pewno będzie łatwiej, ale na to jeszcze trzeba poczekać.

Opiekun sekcji przekazał już cześć swojego sprzętu naszym miłośnikom, dzięki temu prowadzenie samodzielnych prac obserwacyjnych stało się łatwiejsze. Ale w kolejce jest nas jeszcze wielu. Naprzeciw tym potrzebom wyszedł Pan Jacek Uniwersał – Honorowy Członek Sekcji Astronomicznej. Nawiasem mówiąc takie członkostwo to nie tylko czysty status honorowy. Na takiej osobie spoczywa wiele niełatwych obowiązków. Pan Jacek Uniwersał to jednak wielki pasjonata astronomii i dobrze zna problemy miłośników Uranii. Wie również, jaki potencjał drzemie w każdym z nich i że są oni gotowi do wielkich czynów dla osiągnięcia swoich celów. Tak tez stało się tym razem.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Pewnego pięknego dnia do drzwi zapukał kurier z paczką zdrowych rozmiarów i wagi. Adresatem nadawcą był Zakład Optyki Instrumentalnej z Żywca. W środku znajdowały się nieprzebrane skarby. To jak skarb Ali Baby. Sezam został otworzony a w środku szkła optyczne – soczewki, pryzmaty oprawy … słowem wszystko czego potrzebujemy do budowy naszych lunet. Kiedyś był to najbardziej deficytowy towar. Dzisiaj częściej ludzie kupują lunety w sklepach niż sami je budują, ale my jesteśmy żywym dowodem, że idea samodzielnego budowania teleskopu nie umarła.

Na zajęciach poznaliśmy podstawy konstrukcji lunety. Dla łanie lornetki. Do ręki mogliśmy wziąć pryzmaty przeróżnych kształtów i przeznaczenia. Niezliczone soczewki w tym również achromatyczne układy pozwalały na szybkie budowanie lunety. Proste próby przeprowadzały już dzieci Keplera. Wystarczy wziąć jedną soczewkę do jednej ręki a druga jako okular do drugiej i po ustawieni ich jednej osi mamy lunetę.

Tak prosta zabawa i doświadczenie pozwoliły na zapoznanie się z równego rodzaju wadami układów optycznych i sposobami ich zmniejszania, dla poprawieni obrazu. Prosty schemat konstrukcji stał się naszym zadaniem domowym. Musimy teraz zebrać materiały pozwalające skonstruować tubus teleskopu i oprawę okularu. Kolejne zajęcia mimo chmur upłyną więc w miłej atmosferze budowani, ciecie i klejenia – słowem tworzenia.

Gwiezdne Wrota - Sekcja AstronomicznaPrzy okazji zrealizowaliśmy tez budowę spektroskopu opartego na zakupionych siatkach dyfrakcyjnych. Możemy teraz badać widmo latarni ulicznych ale również Słońca, Księżyca i planet. Każdy może się wykazać stosownie do swoich umiejętności i możliwości. Jedni pomagają drugim w budowaniu i tym sposobem powstają więzi jakich nikt by się nie spodziewał.

Wielka atrakcją stał się mikroskop Rafała. Przyniósł on go na zajęcia i pokazał jakie są jego możliwości. Podłączony do komputera pozwala na bezpośrednia obserwację obrazu na jego ekranie. A to już prawdziwy XXI wiek. Jest to tak samo ważny obszar zainteresowań jak badanie odległych gwiazd. Na przykładzie naszego meteorytu mogliśmy się przekonać jak ten instrument możemy wykorzystać do badań astronomicznych. Obrazy w powiększeniu naszego GIBEONU odkryły wiele ciekawych jego szczegółów. Zobaczyliśmy stopione struktury, które powstały zapewne w czasie wejścia meteoru w atmosferę i uderzenia w jego powierzchnie w Afryce skąd pochodzi.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Jeszcze kilka miesięcy temu wydawałoby się, że takie rzeczy w naszej sekcji są niemożliwe. Dzisiaj wiemy już, że nie ma rzeczy niemożliwych. Co prawda w Chorzowie miłośnicy zbudowali teleskop o średnicy 50 centymetrów plasując się tym samym w czołówce największych polskich teleskopów w kraju. Nasze początki są jednak nie mniej spektakularne. Wszak ruch miłośników astronomii dopiero powstał w Żaganiu. I nadal wielu zadziwia.

Dajmy czas by niedowiarki uwierzyły w to, że astronomia nie zginęła w naszym mieście, ale tylko przysnęła na … kilkaset lat.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,237 unikalne wizyty