Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-8-2021 08:12:36

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

W Nowy ROK wielki skok - czyli AstroSobota

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Sobotnie zajęcia rozpoczęły edycję spotkań w roku 2010. Niektórzy jeszcze dosypiali sylwestrowe zabawy, a my już kontynuowaliśmy swoją pracę i przygodę z astronomią. Patryk jest już pełnym właścicielem Galileoskopu, tzn. ma go już w swoich rękach. Przedstawił nam go na naszych zajęciach, co pozwoliło na zapoznanie się z nim. Nie mieliśmy do tej pory okazji na poznanie tej konstrukcji osobiście. Jak się okazało nie taki diabeł straszny. Teleskop daje się całkowicie rozebrać na części o poznać jego wewnętrzną budowę. Można go również rozbudować o soczewkę wydłużająca ogniskową zwaną berlowem. Dzięki niej powiększenie wzrasta dwukrotnie.

Kolejna zaletą tej konstrukcji jest jej mobilność. Male gabaryty oraz nieznaczna waga pozwalają łatwo zabierać lunetę w dowolne miejsce obserwacyjne. Oczywiście nie jest to teleskop o jakichś rewelacyjnych parametrach optycznych, ale zawsze musi być coś za coś. Za cenę 100zł dostajemy ciekawą konstrukcję, która pozwala poznać wszystkie tajemnice budowa i działania teleskopu soczewkowego.


Gwiezdne Wrota - Sekcja AstronomicznaKontynuując ten temat przeprowadziliśmy badania przygotowanych soczewek. Do budowy teleskopów z naszych układów optycznych potrzebowaliśmy ustalić ogniskowe obiektywów i okularów. Dzięki temu określimy wielkość tubusu teleskopu i resztę parametrów konstrukcyjnych.

Do tego doświadczenia zastosowaliśmy przygotowany przyrząd pozwalający zmierzyć doświadczalnie niezbędne parametry do wyliczenia ogniskowej. W celu obliczenia tej cechy soczewki wykorzystaliśmy równanie soczewki. Co prawda zarówno pomiary jak i obliczenia są obarczone nieznacznym błędem. Chociażby taki, że soczewka nie jest wystarczająco cienka by w pełni zastosować te obliczenia. Ale to wystarcza w zupełności do ustalenia naszej konstrukcji.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Pomiar polegał na ustawieni elementów doświadczenia w taki sposób, by na ekranie uzyskać ostry obraz slajdu z projektora. Obraz był tworzony przez badaną przez nas soczewkę. Podstawione do wzoru zmierzone wartości odległości przedmiotu i obrazu pozwoliły wyliczyć szukaną f soczewki.

Zapoznaliśmy się tez z kolejnym projektem, który jest w fazie uruchamiania. GalxyZOO – supernowa. Jego celem jest wyszukiwanie supernowych. Projekt jest rozwinięciem GlaxyZOO2-klasyfikacja galaktyk. Jak tylko będą gotowe materiały przystępujemy do analiz. Niestety nie udało nam się uruchomić Mikroobserwatorium. Coś stało się na serwerze NASA i skrypt nie pozwalał na uruchomienie interfejsu. Może w tygodniu go naprawią i wszystko wróci do normy. Każdy uczestnik otrzymał instrukcję w języku polskim i na kolejnych zajęciach , jak wszystko dobrze pójdzie zajmiemy się analiza obrazów. Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszego wielkiego teleskopu. Mamy nadzieję, że Nowy Rok zaczniemy od uruchomienia naszego kolosa. Jak tylko pogoda dopisze zorganizujemy pokazy dla naszych mieszkańców. Oj będzie się działo.

Tymczasem na ścianach przybyły nam mapy nieba i Księżyca. Oprawione w antyramy pozwolą na ich wykorzystanie w czasie zajęć obserwacyjnych i stanowią też ciekawy wystrój naszego miejsca pracy. Już mamy kolejne pomysły na wystrój, a wszystko własnymi rękoma. Za to jest sporo frajdy.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,270,538 unikalne wizyty