Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-4-2024 12:03:54

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Śpiewające Słońce na zajęciach Sekcji

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Słońce bez tajemnicWraz z ostatnimi zajęciami rozpoczęliśmy cykl spotkań mających na celu poznanie budowy gwiazd. Zaczęliśmy oczywiście do Słońca, bo o nim wiemy w zasadzie najwięcej. Znane jest bardzo dużo szczegółów które warto poznać dla lepszego zrozumienia budowy innych gwiazd. Nie jest to jednak prosta sprawa, bo ilość danych do poznania jest bardzo duża. Postaramy się jednak ograniczyć tylko do informacji niezbędnych miłośnikowi astronomii, a tylko w uzasadnionych przypadkach spróbujemy pójść nieco dalej, an ile to tylko będzie możliwe. Trzeba zawsze pamiętać, że w naszej grupie SA też bardzo młodzi adepci sztuki Uranii nie mający jeszcze podstaw fizyki, co bardzo utrudnia im zrozumienie niektórych wydawałoby się oczywistych spraw. Wszystko jednak przed nami.


Na początku warto poznać odpowiedź na pytania dlaczego gwiazdy świecą? Skąd bierze się tak ogromna energia przez tyle miliardów lat? Prosta odpowiedź – synteza jądrowa, tu nie wystarcza. Jak się okazuje w jądrze naszej gwiazdy zachodzi wiele procesów odpowiedzialnych za produkcję energii, postaraliśmy się choć w części je poznać. Ilość energii emitowana przez Słońce w każdym kierunku Wszechświata jest ogromna, a przecież jest ono tylko żółtym karłem klasy G2.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Okazało się, że Słońce jak Ogry ma warstwy. Nad jądrem jest warstwa promienista, tam energia wędruje ku powierzchni w postaci promieniowania, ale znaczy to tylko tyle, że jest to dominujący mechanizm transportu energii. 450km od jądra zaczyna się strefa konwekcyjna. Do wysokości 700 000 km od jądra energia jest transportowana głównie przez przemieszczające się masy gazu. Na wierzchu znajduje się fotosfera, to widzimy patrząc na Słońce. Ta 400 km warstwa tworzy granicę gwiazdy. Nim jednak zobaczymy wygenerowany w syntezie jądrowej foton w jądrze mija 10 milionów lat. W tym czasie fotony są wielokrotnie pochłaniane i emitowane i w końcu część z nich zmienia się z promieniowania gamma w promieniowanie widzialne.

Nie jest to jednak koniec bo nad powierzchnią Słońca znajduje się podobnie jak na Ziemi atmosfera gwiazdy – chromosfera i korona. W czasie zaćmienia przez Księżyc SA one widoczne, choć obserwacje wymagają pewnej wiedzy, by stwierdzić kiedy co widzimy. Chromosfera daje możliwość zobaczenia w czasie zaćmienia widma błyskowego. Występują w nim silne linie emisyjne odpowiadające widmu absorpcyjnemu Słońca. Kiedy Księżyc zasłoni tarczę gwiazdy widać wtedy czerwoną obwódkę tak świeci wodór – na czerwono. W chromosferze można zaobserwować spikule, cienkie bryzgi wystające nad fotosferą do 10000km. Zjawisko to może być powiązane z granulami które w postaci wielkich bąbli wynurzają się z wnętrza słonecznego. Granule zanikają w ciągu około 10 minut, a na ich miejsce pojawiają się nowe twory tego typu. Zjawiska na naszym słońcu są widać bardzo dynamiczne. Nad całością góruje korona, która wspaniale prezentuje się czasie zaćmienia i jej kształt i wielkość zależy od aktywności słonecznej. Korona bardziej gorąca od niższych warstw atmosfery przez wiele lat była dla naukowców zagadką, do momentu aż odkryto rozchodzenie się fal dźwiękowych w atmosferze. Na koniec udało nam się posłuchać tego dźwięku. Dla niektórych był on zaskoczeniem. Ale tak właśnie gra nasza gwiazda.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Jak dzisiaj prowadzi się obserwuje Słońca? Przede wszystkim robią to sondy kosmiczne. Prowadzi się prognozę pogody słonecznej, bo jest ona bardzo ważna dla mieszkańców ziemi oraz tych z nim, którzy pracująca orbicie. Mamy za sobą wydarzenia, które niemiło skutkowały dla ludzkiej gospodarki i warto wiedzieć o rozbłyskach protuberancjach na tyle wcześniej by móc podejmować działania. Obserwacje z Ziemi prowadzone są coraz częściej przez amatorów, ale zaćmienia Słońca nadal pozostawiają w nas niezapomniane przeżycia i niesamowite wspomnienia do końca życia.

W następnym tygodniu zaczynami wielkie badania nieba nad Żaganiem w ramach projektu GLOBE AT Night. Prowadząc obserwacje zgodnie z dokumentacją projektu przeprowadzimy ocenę czystości nocnego nieba nad naszym miastem. Z okazji rocznicy naszej działalności zapraszamy wszystkich mieszkańców Żagania do udziału w tych obserwacjach. Pakiety rodzinne będą przygotowane przez nasz zespół. Obserwacje będzie można przeprowadzić samodzielnie lub wraz naszą grupą pasjonatów astronomii. Obserwacje są proste, a przy okazji można poznać najpiękniejszy gwiazdozbiór zimowego nieba Oriona, który jest tematem tych badań. A przy okazji za pomocą naszego wielkiego teleskopu będzie można zobaczyć przepiękną mgławicę M42 w tymże gwiazdozbiorze. Nasi członkowie wszystkim chętnym wyjaśnią na czym cała zabawa naukowa polega. Już dzisiaj zapraszamy pod niebo pełne gwiazd.

Widmo dźwięków na Słońcu
Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Słońce bez tajemnic


Przykładowy plik z głosem Słońca: MP3

We wnętrzu Słońca

Przewodnik po Słońcu
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,245,226 unikalne wizyty