Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 28-3-2024 09:01:19

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Od monitora do Saturna

Niebo za oknem

Gwiezdne Wrota - Sekcja AstronomicznaWraz z wiosną nadeszły pogodne dni nadające się do realizowania obserwacji astronomicznych. To bardzo dobre wiadomości po tak długim okresie posuchy. Na co więc kierować nasze nieuzbrojone i uzbrojone oczy?

Solaris pragnąc pocieszyć nasze oczy prezentuje wieczorami widoki przybierającego Księżyca. Można więc, nie ruszając się z domu od komputera podziwiać naszego satelitę. Widok jest zapewne odmienny od tego widzianego okiem nieuzbrojonym co prezentuje zdjęcie poniżej.


Ale nie ma to jak spacer pod rozgwieżdżone niebo. Za każdym razem pozostaną niezapomniane wrażenia. I w cale nie trzeba na to poświęceń całej nocy. Wieczory są jeszcze na tyle wczesne i ciemne, że bez trudu można spędzić nawet kilka godzin przy teleskopie, lub z lornetką, albo z samą mapą nieba i nie zarwać nocnego snu. Cóż więc tak ciekawego można zaobserwować na naszym niebie?

Jutro – 24 marca – możemy pokusić się o obserwacje maksimum roju meteorów z radiantem w Pannie, pisaliśmy o nim w artykule, pomimo tego, że Księżyc jest już w pierwszej kwadrze.

Wieczorem wysoko gości Mars, co prawda już po opozycji, ale nadal dzięki wysokiej pozycji na niebie wart upolowania. Wymaga on jednak sporego powiększenia – rzędu 200x – by dostrzec szczegóły. Zaważyć przy tym warto, że reklamowane w niektórych teleskopach powiększenia znacznie nawet większe od potrzebnego w tym przypadku, mogą być nierealne. Objawi się to co prawda widokiem pięknej tarczy planety, ale bez najmniejszych szczegółów, gdyż brak idącej za tym stosownej rozdzielczości przyrządu może sprawić nam zawód. Księżyców Marsa nie da się zobaczyć przy pomocy większości amatorskiego sprzętu, ale niektóre egzemplarze teleskopów amatorów bywają pokaźne więc nic straconego.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Drugi w kolejce do obserwacji to Saturn. Wschodzi co prawda dopiero wieczorem więc nim wejdzie wysoko na niebo mija część nocy. Można sobie pozwolić na skuteczne obserwacje tuż po zmierzchu. Planeta jest bardzo jasna i wspaniale prezentuje się ze swoim największym księżycem w towarzystwie. Pierścienie widać prawie w płaszczyźnie krawędzi, ale na powierzchni dojrzymy pasy w atmosferze. Dysponując stosownymi filtrami, można podkreślić ich widoczność, a przy dostatecznie dużym powiększeniu dojrzeć więcej szczegółów w warstwach atmosfery. Pamiętajmy jednak, że Saturn jest znacznie dalej od nas niż Jowisz jesienią i obecnie Mars. Wrażenia są jednak wspaniałe i możecie mi w to wierzyć.

Największy obecnie obiekt kosmiczny na niebie, Księżyc wspaniale prezentuje się w swojej wędrówce do pełni. Terminator wspaniale prezentuje kolejne kratery i „góry” na powierzchni. To piękny i bardzo łatwe w obserwacji ciało niebieskie. Stosując duże powiększenia dostrzegamy wspaniałe kształty i niesamowite cienie. Na drodze staje jedynie stabilność atmosfery ziemskiej.

Życzymy niezapomniany wrażeń z obserwacji i jednocześnie zapraszamy do spotkań z nasza Sekcją Astronomiczną. W czasie spotkań obserwacyjnych można korzystać z naszego teleskopu i wziąć aktywny udział w obserwacjach. Spotkania odbywają się podzamczu pałacu dokąd łatwo jest dotrzeć w każda sobotę. Jeśli wieczorową porą w sobotę na niebie są widoczne gwiazdy to my znajdujemy się właśnie tu - patrz niżej na mapę.




Pokaż polowe obserwacje Sekcji Astronomicznej na większej mapie
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,127,378 unikalne wizyty