Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 28-1-2021 02:21:33

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Spotkanie w zadumie i smutku

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Tym razem nie było tyle radości w czasie naszego sobotniego spotkania. Od rana wszyscy byliśmy wstrząśnięci niewyobrażalną katastrofą w której zginęli jedni z najważniejszych ludzi naszego kraju w tym nasz prezydent. Katastrofy lotnicze się zdarzają na całym świecie. Niebezpieczniejsze od latania samolotem są tylko loty kosmiczne. Z tego ryzyka wszyscy winniśmy zdawać sobie sprawę. Dzisiejsze wydarzenia już zawsze będą nam o tym przypominać. Ślepa wiara w niezawodność technologii to odmiana ignorancji ludzkiej. Takiej samej, jak w Czesie katastrofy Challendger’a czy Columbii, promów kosmicznych które zabrały życia najlepszych kosmonautów. Stary samolot, oszczędzanie na wydatkach i kosztach nie tam gdzie to jest dopuszczalne. Postępujemy tak w nadziei, że technologia sama sobie poradzi. Aż giną ludzie, nasi bliscy, i wtedy dopiera zadajemy sobie pytanie czy temu można było zapobiec. Tak. Można było. Żal wyciskał nam łzy na policzki. Smutek nie pozwalał się śmiać i cieszyć tak jak za każdym razem, na naszych spotkaniach.


Przedyskutowaliśmy zagadnienia naszego udziału w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Astronomii - kwiecień. Ta spontaniczna inicjatywa pasjonatów astronomii z całego świata znalazła odzew również u nas. Postanowiliśmy zorganizować cykl pokazów nieba dla wszytych chętnych z wykorzystaniem wszystkich teleskopów będących w naszej dyspozycji. Znajdzie się tam nasz teleskop sekcyjny i wiele sprzętu prywatnego – refraktory i zwierciadła. Miejscem pokazów będzie park w okolicach Pałacu, co pozwoli na dotarcie wszystkich chętnych. Trzeba pamiętać, że po zmianie czasu na letni, gwiazdy na niebie pokazują się znacznie później niż jeszcze miesiąc temu. Pokażemy przez nasz sprzęt Wenus i Merkurego, Saturna i wiele galaktyk oraz mgławic i gromad gwiazd. Pomysł ten został zaczerpnięty z Międzynarodowego Roku Astronomii, a dokładnie z projektu „100 godzin dla astronomii”. Sprawdził się on tak dobrze, że podjęto w tym roku ponownie pomysł otwartych obserwacji astronomicznych. Pokazy zrealizujemy w różnych częściach miasta by wszyscy mogli w nich wziąć udział, a szczególnie dzieci i młodzież.

W części praktycznej zapoznaliśmy się z konstrukcją refraktora, który jest prototypem konstrukcji jakie wykonamy z materiałów przekazanych nam przez wspaniałego i wielkiego pasjonatę astronomii, Jacka Uniwersała z Żywca. Nie jest to pierwsze wsparcie Pana Jacka dla naszej Sekcji. Dzięki niemu mogliśmy zakupić naszą Syntę 10”, otrzymaliśmy części do budowy modeli układów optycznych oraz otrzymaliśmy laserowy kolimator, który służy obecnie wszystkim członkom Sekcji oraz naszej Białej Damie (Synta). Największym jednak jego wsparciem dla nas był jego udział w zeszłorocznym Jarmarku Michała. To dzięki Panu Jackowi mogliśmy umożliwić obserwacje nieba w czasie jarmarku wszystkim mieszkańcom i gościom tej corocznej imprezy. Dzięki niemu podjęliśmy się inicjatywy budowy Obserwatorium Astronomicznego. Jego pomoc czujemy cały czas i jest ona dla nas bardzo ważna. Wiemy, że to co robimy jest wykonywane dobrze i że zawsze możemy liczyć na jego pomoc.

Dzięki temu prototypowi powstanie kilka lunet do prowadzenia obserwacji nieba. Jest to dla nas taki priorytet, by każdy na zajęciach obserwacyjnych dysponował sprzętem do podglądania zakątków Wszechświata.

W drugim etapie zajęć zajęliśmy się kolimacją naszego newtona. Przy pomocy kolimatora laserowego dokonaliśmy korekcji ustawień optyki, a członkowie naszego zespołu poznali na czym polega kolimacja i czemu ona służy. Teraz obrazy gwiazd będą idealnie wyglądały w naszym teleskopie.

Na kolejnych zajęciach mamy zamiar dokończyć nasz statek kosmiczny i jeśli pogoda się poprawi wyniesiemy go w … górne warstwy atmosfery. Musi być jednak bezwietrznie i sucho, gdyż rakieta jest wielokrotnego użytku i po wymianie silnika będzie mogła się wznieść ponownie. Zakończymy tym cykl kosmonautyczny naszych zajęć i skupimy się ponownie na jaśniejącej komecie oraz planetach i całej reszcie tego zwierzyńca.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,179,856 unikalne wizyty