
Tym razem nie było tyle radości w czasie naszego sobotniego spotkania. Od rana wszyscy byliśmy wstrząśnięci niewyobrażalną katastrofą w której zginęli jedni z najważniejszych ludzi naszego kraju w tym nasz prezydent. Katastrofy lotnicze się zdarzają na całym świecie. Niebezpieczniejsze od latania samolotem są tylko loty kosmiczne. Z tego ryzyka wszyscy winniśmy zdawać sobie sprawę. Dzisiejsze wydarzenia już zawsze będą nam o tym przypominać. Ślepa wiara w niezawodność technologii to odmiana ignorancji ludzkiej. Takiej samej, jak w Czesie katastrofy Challendger’a czy Columbii, promów kosmicznych które zabrały życia najlepszych kosmonautów. Stary samolot, oszczędzanie na wydatkach i kosztach nie tam gdzie to jest dopuszczalne. Postępujemy tak w nadziei, że technologia sama sobie poradzi. Aż giną ludzie, nasi bliscy, i wtedy dopiera zadajemy sobie pytanie czy temu można było zapobiec. Tak. Można było. Żal wyciskał nam łzy na policzki. Smutek nie pozwalał się śmiać i cieszyć tak jak za każdym razem, na naszych spotkaniach.
Przedyskutowaliśmy zagadnienia naszego udziału w obchodach
Międzynarodowego Miesiąca Astronomii - kwiecień. Ta spontaniczna inicjatywa pasjonatów astronomii z całego świata znalazła odzew również u nas. Postanowiliśmy zorganizować cykl pokazów nieba dla wszytych chętnych z wykorzystaniem wszystkich teleskopów będących w naszej dyspozycji. Znajdzie się tam nasz teleskop sekcyjny i wiele sprzętu prywatnego – refraktory i zwierciadła. Miejscem pokazów będzie park w okolicach Pałacu, co pozwoli na dotarcie wszystkich chętnych. Trzeba pamiętać, że po zmianie czasu na letni, gwiazdy na niebie pokazują się znacznie później niż jeszcze miesiąc temu. Pokażemy przez nasz sprzęt Wenus i Merkurego, Saturna i wiele galaktyk oraz mgławic i gromad gwiazd. Pomysł ten został zaczerpnięty z Międzynarodowego Roku Astronomii, a dokładnie z projektu „100 godzin dla astronomii”. Sprawdził się on tak dobrze, że podjęto w tym roku ponownie pomysł otwartych obserwacji astronomicznych. Pokazy zrealizujemy w różnych częściach miasta by wszyscy mogli w nich wziąć udział, a szczególnie dzieci i młodzież.
W części praktycznej zapoznaliśmy się z konstrukcją refraktora, który jest prototypem konstrukcji jakie wykonamy z materiałów przekazanych nam przez wspaniałego i wielkiego pasjonatę astronomii,
Jacka Uniwersała z Żywca. Nie jest to pierwsze wsparcie Pana Jacka dla naszej Sekcji. Dzięki niemu mogliśmy zakupić naszą Syntę 10”, otrzymaliśmy części do budowy modeli układów optycznych oraz otrzymaliśmy laserowy kolimator, który służy obecnie wszystkim członkom Sekcji oraz naszej Białej Damie (Synta). Największym jednak jego wsparciem dla nas był jego udział w zeszłorocznym Jarmarku Michała. To dzięki Panu Jackowi mogliśmy umożliwić obserwacje nieba w czasie jarmarku wszystkim mieszkańcom i gościom tej corocznej imprezy. Dzięki niemu podjęliśmy się inicjatywy budowy Obserwatorium Astronomicznego. Jego pomoc czujemy cały czas i jest ona dla nas bardzo ważna. Wiemy, że to co robimy jest wykonywane dobrze i że zawsze możemy liczyć na jego pomoc.
Dzięki temu prototypowi powstanie kilka lunet do prowadzenia obserwacji nieba. Jest to dla nas taki priorytet, by każdy na zajęciach obserwacyjnych dysponował sprzętem do podglądania zakątków Wszechświata.
W drugim etapie zajęć zajęliśmy się kolimacją naszego newtona. Przy pomocy kolimatora laserowego dokonaliśmy korekcji ustawień optyki, a członkowie naszego zespołu poznali na czym polega kolimacja i czemu ona służy. Teraz obrazy gwiazd będą idealnie wyglądały w naszym teleskopie.
Na kolejnych zajęciach mamy zamiar dokończyć nasz statek kosmiczny i jeśli pogoda się poprawi wyniesiemy go w … górne warstwy atmosfery. Musi być jednak bezwietrznie i sucho, gdyż rakieta jest wielokrotnego użytku i po wymianie silnika będzie mogła się wznieść ponownie. Zakończymy tym cykl kosmonautyczny naszych zajęć i skupimy się ponownie na jaśniejącej komecie oraz planetach i całej reszcie tego zwierzyńca.