Kalendarz

<< Styczeń 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:199
Wczoraj:3,027
W tym tygodniu:14,672
W tym miesiącu:30,131
W tym roku:30,131
Wszystkich:13,793,502

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 7:54
Zachód słońca: 16:24
>Dzień trwa:
8 Godzin 29 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 10:07
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Beatrycze, Bogumił, Krystyna, Liberata, Lubart, Małgorzata, Piotr, Zuzanna, Wenerand

Księżyc


Data: 18-1-2020 01:30:42

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4106 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Światowy Miesiąc Astronomii w Żaganiu cz.3

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna - Światowy Miesiąc Astronomii 2010 Prawdziwe Wielki Odkrycie – takim mianem winniśmy określić wczorajszy dzień obchodów Miesiąca Astronomii przez Sekcję Astronomiczną. Jednym z celów jakie sobie postawiliśmy to wykazanie przydatności poszczególnych stanowisk do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Nasz wczorajszy wybór pobił wszelkie nasze oczekiwania. Określenie rewelacja to za mało by oddać skalę ekscytacji i radości jakiej ulegaliśmy na wczorajszym spotkaniu. Wspaniałe niebo odcięte jedynie przy horyzoncie szczytami drzew. Przez liczne konary prześwitywały jedynie resztki świateł z oddalonych domów. Pomimo, że rejon Muzeum ma swoje oświetlenie uliczne, nie jest ono włączone, co wydatnie poprawia warunki tego miejsca. Wspaniały dojazd. Piękny teren, ławeczki, jest nawet miejsce na ognisko i grula – dla wytrwałych. A na dokładkę nieskazitelna cisza, co w naszych warunkach nie jest takim łatwym celem do osiągnięcia. Wszyscy przyznali, że to bardzo dobre pod względem astronomicznym miejsce na Żagańskie Obserwatorium.


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna - Światowy Miesiąc Astronomii 2010 Kolejny dzień obserwacyjny to nie tylko „lukanie” przez naszego wspaniałego kolosa, ale również spotkanie ludzi jednej pasji. Pomimo dużego rozrzutu wieku nie ma problemu z porozumieniem się. To niesamowite jak takie zainteresowanie potrafi zjednać ze sobą ludzi. Już tylko dla tego faktu warto pokonać wszelkie przeciwności trudy by tam dotrzeć. A niektórzy naprawdę mieli co pokonywać. Pan Stefan to zaprawiony Piechu i biegacz. Jego żadna odległość nie jest w stanie złamać i zniechęcić. To wspaniały przykład dla naszych młodych adeptów życia jaką siłę można w sobie uzyskać. Kuba i Patryk pokonać musieli całe miasta i ładnych kilka kilometrów by dotrzeć na Stalag, a wszystko oczywiście pieszo. Najwygodniej ma za to nasz teleskop bo zawsze go albo niosą albo wiozą. Taki ma dobrze. Pani Joanna wytrwale dociera do nas z Żar – codziennie. Zaznaczyć trzeba że rano wszyscy [prawie ruszają do szkoły i pracy. Nie możemy wiec poświęcić tyle czasu na obserwacje jak byśmy sobie tego życzyli. Ale 2 godziny potrafimy wyłuskać na rzecz tego Gwiezdnego Party.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna - Światowy Miesiąc Astronomii 2010 Pogoda spaniel nas ugościła na Stalagu. Z zapadaniem zmroku spadała tez temperatura. Co niektórych zaskoczyło i kiedy doszliśmy do 0,5 stopnia, zaczęły się dreszcze. Teleskop pokrył się lodem. Palce skostniały. Tak to bywa. Trzeba się ubierać jak w zimę. Ale widoki była tyk wspaniałe, że wynagrodziły wszystkie dolegliwości. Praktycznie każdy zajmował sie astrofotografią Księżyca, który właśnie po 1 kwadrze coraz silniej rozświetlał okolice. To właśnie moc jego światła uniemożliwiła obserwacje zaplanowanej komety. Ale za to cały wianuszek planet i gromada Praesepe – czyli M44 – zostały „zestrzelone”. Jak zwykle niebo przemierzały liczne satelity. Mieliśmy nadzieję zaobserwować jakiś spóźniony bolid po wczorajszym maksimum Liryd. W Czechach Mieli okazję miłośnicy obserwować deszcz meteorytów, u nas za deszcz padał z nieba. Bartkowi udało się jednak dostrzec jednego spóźnialskiego. Co oczywiście ogłosił gromkim okrzykiem o godzinie 21:34. Fascynujący widok zostanie w nim na zawsze.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna - Światowy Miesiąc Astronomii 2010 W obecnej chwili jesteśmy już w stanie wykonać zdjęcia nie tylko tradycyjną metodą w projekcji okularowej za pomocą aparatu z telefonie komórkowym. Jak się okazuje nie wszystkie aparaty spełniają odpowiednie wymagania by móc takie zdjęcia wykonać. Wprawne ręce Patryka potrafią jednak czynić cuda. Bartek podłączył Nikona przez specjalne pierścienie do okularu Hyperion Baader’a. Efekty widzimy poniżej. Potrzebne jest nabranie jeszcze stosownej wprawy, Ele to już tylko kwestia czasu i ilości ekspozycji.

Wszyscy zadowoleni musieliśmy udać się w drogę powrotną, ale emocje jeszcze długo nie pozwalały zasnąć. W sobotę (24-04-2010r.) spotykamy się na Bażanciarni. Kolejny dzień pokazów nieba z dodatkową atrakcją – lotem prawie w kosmos.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna - Światowy Miesiąc Astronomii 2010

Stanowisko Obserwacji

w dniu 22 kwietnia (czwartek) w rejonie Muzeum przy Lotników Alianckich od godziny 20:30


Pokaż polowe obserwacje Sekcji Astronomicznej na większej mapie
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
21,895,422 unikalne wizyty