Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:220
Wczoraj:789
W tym tygodniu:4,227
W tym miesiącu:1,009
W tym roku:361,988
Wszystkich:14,125,359

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:48
Zachód słońca: 21:18
>Dzień trwa:
16 Godzin 29 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:07
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Otto, Piotr, Urban, Martynian, Bożydar, Juda, Niegosława, Switun, Juwenalis

Księżyc


Data: 02-7-2020 07:38:18

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Festiwal Nauki 2010 - byliśmy, zobaczyliśmy zwyciężyliśmy

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Uniwersytecie kie miasto – Zielona Góra – zaprosiło nas na niecodzienne przedstawienie. Jak co roku Uniwersytet Zielonogórski zorganizował Festiwal Nauki. Przy współudziale wielu instytucji i firm powstała wspaniała impreza naukowa. Gratka dla nas nie, której nie mogliśmy sobie odpuścić.

Niedziela miała w festiwalu niezwykłą kanwę. Na głównym deptaku Zielonej Góry zostały utworzone „stragany” naukowe. To niecodzienna forma bezpośredniego kontaktu przeciętnego człowieka z nauką została przyjęta nie tylko w tym mieście ale i w całej Polsce. Za sprawą zbiorowej zmowy uczelnie w kraju w ciągu tych kilku dni odbywają się festiwale prawie wszędzie.


Jak na każdym „jarmarku” mogliśmy na straganach zobaczyć wszystko co tylko zielonogórska nauka była nam w stanie pokazać. Co prawda nasz zespół głównie zajmuje się astronomią, ale jako, że jest to nauka interdyscyplinarna nie sposób oderwać się od wszystkich innych dziedzin wiedzy. Poczynając od jeżyków pod gzymsami dachów na obserwacjach astronomicznych o 24:00 chłonęliśmy co się dało i jak się dało.

Festiwal o 12:00 został otwarty przez rektora i prezydenta na głównej scenie przy Teatrze Lubuskim. Od tego wspaniałego miejsca ciągnął się szlak naukowy aż do końca deptaku. Wędrując tym traktem z zaciekawieniem oglądaliśmy ekspozycje i pokazy doświadczeń naukowych oraz osiągnięć poszczególnych wydziałów Uniwersytetu. A było co oglądać.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Jak opiekować się ptakami. Jak budować dla nich domy i jak dbać by licznie mieszkały w symbiozie z człowiekiem mogliśmy zobaczyć na stoisku biologii. W zasadzie temat niby prosty, ptaki jakby pospolite, ale okazuje się, mają w sobie wiele ciekawych i wartych poznania rzeczy. Panie wyjaśniły nam jak dzisiaj w dobie nowych technologii budowlanych zmienia się środowisko życia dych stworzeń. Jak można rozwiązać ich problemy urbanistyczne i zapewnić spokojny rozwój. Nietoperze w mieście proszę bardzo a nawet więcej. Każdy stanie się miłośnikiem przyrody po takim pokazie.

Nieco dalej prezentowane są osiągnięcia myśli technicznej. Inteligentne domy, samochody wypasione komputerami. A wszystko po to by poprawić ergonomię, bezpieczeństwo, komfort i zaoszczędzić pieniądze. Tu poznać można było, jak działają alternatywne źródła energii. Technologie do jej wykorzystania można już dzisiaj stosować bez problemów w naszych domach i środowisku pracy.

Halas to temat woda w naszej rzeczywistości. My sprawdziliśmy jak wiele hałasu jesteśmy w stanie wygenerować. Rekord to 125 dB. Sporo bo 130 to startujący odrzutowiec. My doszliśmy do 115 dB, czyli da się jakoś przetrwać. Sporo miejsca w prezentacjach zajęły oczywiście komputery i roboty. Zobaczyliśmy jak w siedmiu ruchach ułożyć kostkę Rubika. Kto w to dzisiaj się bawi. Ale nie o zabawę tu chodzi. Komputer i robot, które to robiły, zajmowały się optymalizacją tego procesu. Czyli nie tylko ułożyć, ale w jak najkrótszym czasie i przy jak najmniejszej liczbie ruchów. Pokaz godny uwagi – tak to się robi w XXI wieku.

Samochód elektryczny. Nie nowość ale nadal szokuje. 100 km trasy kosztuje jedyne 3zł. Jazda z prędkością 100km/h to normalka. Tankowanie – 12 godzin. No to się możemy wtedy przespać. Ale za to cicho i wygodnie pojedziemy w świat. Bo na jednym tankowaniu do 150km. Jeszcze nie wiele, ale pamiętajmy, że nie tak dawno strach było wyjechać choć kawałek za miasto, by nie stanąć.

Czy można wbić gwoździa bananem? Można sami to widzieliśmy. Potrzeba do tego banana dobrze dojrzałego. I trochę ciekłego azotu. Po krótkiej chwili moczenia banan w azocie wbijanie gwoździ to pestka. Nawet gumowy dzwonek „dzwoni” lub raczej terkocze. Guma pęka pod młotkiem jak szkło. A to za sprawą -197 stopni Celsjusza. Przy pomocy tego tajemniczego azotu można zrobić ciekły tlen z atmosfery, co potwierdziło doświadczenie ze sporą ilością tego powszechnego w atmosferze gazu. Tak niska temperatura zmienia również właściwości elektryczne i magnetyczne materiałów. Doświadczeni z magnesami neodymowymi i niską temperaturą dały temu naoczny dowód jak ciekawe rzeczy dzieją się w świecie fizyki. Przy okazji jakby, kilka osób doświadczyło, jak to jest gdy zamiast powietrzem oddycha się helem. Doświadczenia były bardzo efektowne, a wręcz wybuchowe.

Naszą uwagę przyciągnęły dwa wykłady. Tajemnicze tytuły dawały do myślenia. wykładów było oczywiście znacznie więcej ale nie dało się być wszędzie jednocześnie. „ile fizyki jest w mitach?” poszedł an pierwszy ogień. Trochę smętnie prowadzony. Temat ciekawy, ale na koniec nie dowiedzieliśmy się ile tej fizyki jest w tych mitach. Prowadząca dr Bergensztajn jakby sama się bała tych mitów. Trudno jej się było oderwać od starożytnych przesądów i mitów o powstaniu i budowie świata. Dało się odczuć zwątpienie w siłę odkrywczą nauki. Intuicja górą? Czy to wystarcza? Jedno wiadomo, przez tysiące lat mity i intuicja były jedynym narzędziem badawczym człowieka, ale w ciągu kilku dziesięcioleci nauka zmieniła cały nasz obraz wszechświata i żadna intuicja tu nic nie zmieniła. Wręcz nawet narobiła sporego zamieszania.

Dyskusja plenerowa prowadzona w nieco lepszym stylu bo była żywa. Poruszała kolejne tematy królujących mitów, ale już naszej obecnej rzeczywistości. Ciekawa forma przyciągnęła znacznie więcej uwagi słuchaczy. Obecność naukowców pozwoliła wyjaśnić kilka nurtujących nas problemów. Pojedynek astrologii z astronomią nadal pozostaje nierozstrzygnięty. Ale wiadomo jedno, a mianowicie dlaczego taka bzdura wypełnia nawet naszą Xxi wieczna rzeczywistość. Choć nie ma ona żadnego sensu, to niestety tego chcą ludzie – wiedzieć co będzie jutro. Może nie warto wstawać z łóżka? Jak bumerang wrócił temat globalnego ocieplenia i nie ma się czemu dziwić. Czy to jest jednak mit, tego już byśmy nie powiedzieli. A to z powodu, że gdyby nie globalne ocieplenie –efekt szklarniowy atmosfery, to na ziemi panowała by średnia temperatura minus 15 stopni. Więc globalne ocieplenie jest cały czas, raz mniejsze raz większe. Teraz temperatura nieco spadłą co czujemy wszyscy. Dołożą się do tego na pewno wulkany szczególnie ten na Islandii, ale to już znana historia w naszej cywilizacji. Ostatnia mała epoka lodowcowa była również złączeniem Niży plamo-twórczego Słońca i aktywności wulkanicznej na ryfcie kontynentalnym, który w połączeniu z plamą gorąca pod Islandia daje globalne skutki. Wartym dołączenia do tej dyskusji jest film „Jak powstała Ziemia – Islandia” na History. Nigdy bowiem nie jest tak że globalne zmiany zależą jedynie od jednego czynnika. Tak by było najłatwiej, ale i z rozwiązaniem problemu nie było by tyle problemów. Dla nas jest też temat nadal otwarty. Najważniejsze na koniec tej dyskusji jest to że nie będzie końca świata w 2012 roku. UFFF!

Poznaliśmy dzięki temu bardzo ciekawa formę przekazu wiedzy naukowej. Dyskusja plenerowa to niecodzienne doświadczenie, warte naśladowania. Naszym celem głównym pozostało jeszcze Obserwatorium Astronomiczne.

Gwiezdne Wrota - Sekcja AstronomicznaByliśmy, dzięki Profesorowi Gilowi, umówienia na dość szczególne przyjęcie w Obserwatorium. Mieliśmy niecodzienną okazję poznania wszystkich zakamarków tego obiektu. Poznaliśmy jego wyposażenie i budowę. Przy okazji zobaczyliśmy piękną panoramę Zielonej Góry możliwą do podziwiania ze szczytu obserwatorium. Poznaliśmy na czym polega jego działalność, jak korzystają z niego studenci, oraz jakie problemy stoją na drodze jego działalności. W naszych planach jest realizacji podobnego rozwiązania w ramach naszej Przystani Nauki. Jest jednak wiele pułapek na które łatwo wpaść przy takiej inwestycji. To co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy skrzętnie wykorzystamy w naszym obserwatorium. Po krótkiej prelekcji asystenta rozpoczęły się obserwacje nieba. Pogoda się poprawiła. Niebo wyczyściło się z chmur i ku radości wszystkich maszyneria ruszyła. Na nasze niewszczęcie technologia zawiodła i nie dało się usunąć problemu. 14”calowy MADE nie dał nawet najzwyklejszego obrazu jasnych planet na niebie. Nie zawiódł jednak 11cm VIXEN, który w rękach doświadczonego obserwatora pozwolił wypełnić lukę obserwacyjną i przyciągniętą liczną grupę zainteresowanych zaspokoił obrazami Wenus, Marsa i Saturna. Niebo rozświetliły dwa przeloty efektownych satelitów. Wydawało się, że jest to ISS co jednak nie potwierdziliśmy po sprawdzeniu w serwisach internetowych okazało się że były to Radcat i Cosmos 1689 Rocket. Wielkością ponad 3 magnitudo przyciągnęły jednak wzrok wszystkich zainteresowanych.

Na koniec niestety trzeba było jeszcze pokonać drogę do domu. Wnioskiem dla nas jest jednak to, że na tej imprezie za rok spędzimy czas na stoiskach prezentacyjnych a nie na salach prelekcyjnych - terenie jest ciekawiej.

Linki:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,298,722 unikalne wizyty