Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 24-10-2021 23:38:25

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Rośnie kometa miesiąca czerwca

Niebo za oknem

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Comet C/2009 R1 McNaught

Na tę kometę szykowali się wszyscy już od dłuższego czasu. Smak na nią robili nam nasi koledzy specjaliści od komet, którzy stale ją śledzili i przekazywali nam coraz bardziej pocieszające informacje, że kometa rośnie i ma się coraz lepiej. Obecnie przypuszcza się, ze stanie się może nawet obiektem widocznym okiem nieuzbrojonym. A ktoś mi wmawiał, że tak nie będzie – intuicja naukowa mi już to podpowiadała.

Na obecnych obrazach widać ten tajemniczy obiekt w pełnej okazałości. Podobnie jak kometa Lulin jej głowa jest koloru kocich oczu. Cały czas należy jednak pamiętać, że komety to ciała nieprzewidywalne. Zaskoczyć potrafią nawet najwytrawniejszych graczy w tej branży. U każdego pozostawią jednak niezapomniane wrażenia na całe Zycie, a być może zarazą swoim pięknem nie jednego.


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Komety od zawsze należały do złowieszczych obiektów kosmicznych. Ale to tylko mity i przesądy - oczywiście. Choć na początku uważano je za zjawiska atmosferyczne. Już Kepler wskazywał , że jest to niewłaściwa interpretacja tego zjawiska i ma ono swoją lokalizację w kosmosie.

Jak powstaje kometa? Wielka bryła brudnego lodu zbliża się do słońca. Powodów tego może być wiele, ale generalnie komety jako ciała pochodzące z peryferiów Układu dzięki zderzeniom lub zaburzeniom ich orbit wpadają do jego wnętrza i rozpoczynają wędrówkę ku swojej śmierci w spektakularny sposób. Jedne spadają na słońce inne wielokrotnie je okrążają by rozpaść się na drobiny i utworzyć kolejne roje meteorów. Są tez i takie, które spadną na planety olbrzymy. Ale wszystkie widzimy dopiero wtedy, gdy ich lodowe jądro zaczyna parować. Para tworzy rozległa komę. To ta koma daje wspaniały obraz i pozwala na obserwację tego ciała. Uroku dodają kometom ogony. Przynajmniej dwa – pyłowy i jonowy, choć nie zawsze. Jeden zostaje zawsze z tyłu toru lotu komety a jonowy jest skierowany od Słońca i zgodny z polem magnetycznym i wiatrem słonecznym. Bywały już takie komety obserwowane przez ziemian, że posiadały wiele ogonów i zawsze straszyły ludzi, jako że pojawiały się znienacka i równie szybko znikały.

Wiele komet nie jest widocznych okiem bez teleskopu. Często można je zobaczyć tylko na zdjęciach i to niekiedy, gdy już spadają na naszą gwiazdę. Ale to one posądzane są o dostarczenie wody na Ziemię w tak ogromnych ilościach. A nawet o zapylenie życia przez przeniesienie już zaawansowanych związków chemicznych na nasza planetę co mogło spowodować tak gwałtowną ekspansję życia.

Tym razem kometa jest dostępna w gwiazdozbiorze Perseusza. I najlepiej ją obserwować jest nad ranem nad wschodnim horyzontem. Rano za to mamy dobry seeing, który przyda nam się przy małej wysokości obiektu nad widnokręgiem. Noc krótka i coraz cieplejsza pomoże dotrwać do rannych obserwacji. Przeszkodzi tylko jasne letnie niebo bo obiekt jest obiektem rozmytym. Zapraszamy do obserwacji. Linki:
  1. Mapa widoczności komety
  2. Dane o komecie WIKI
  3. Dane JPL
  4. Dane Heavens-Above
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,769,473 unikalne wizyty