Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-4-2024 00:44:10

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Urania nr 4 już w naszych domach

Astronomia ksiązki

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Prenumeratorzy dwumiesięcznika Urania Postępy Astronomii już od kilku dni mają w swoich rękach kolejne wydanie czasopisma. Jak zwykle wita nas wspaniałe zdjęcie mgławicy emisyjnej Kocia Łapa z gwiazdozbioru Skorpiona. Za to na rozkładówce oglądamy wspaniałe zdjęcie opublikowane przez NASA przedstawiające pyłowe słupy w mgławicy w Kilu. Zrobiono to z okazji dwudziestolecia Teleskopu Hubble’a. Obraz zapierający dech w piersiach i zawsze przyciągający uwagę wszystkich, będąc przy okazji marzeniem wszystkich astro fotografów. Rozkładówka wzbogacona jest pięknymi zdjęciami astro amatorów. Jest też fotoreportaż z powtórnego pochówku szczątków Mikołaja Kopernika, szczątków wokół których stale toczy się zażarta dyskusja.








Do przeczytania mamy szereg artykułów. W tym:
  • Współczesne badania Słońca i innych gwiazd;
  • Gwiazdy pulsujące z katalogu ASAS;
  • Nowe perspektywy detekcji fal grawitacyjnych;
  • Udział RT90 w badaniach kosmologicznych;
  • Astronomia w Starożytnym Egipcie.

Kronika wydarzeń astronomicznych donosi o przepięknej i ciekawej wystawie w Muzeum Techniki w Warszawie pt. „Kosmos w zasięgu ręki”. Jest to bardzo duża wystawa meteorytów oraz prezentacja szerokiej wiedzy na ten temat. Jest tez informacja o „II Częstochowskiej Konferencji Naukowej Młodych – Astrophisica Nova”. Jest to konferencja młodych astronomów prezentująca wyniki ich pracy naukowej. Wszystkie to bardzo ambitne projekty badawcze. Wśród wydarzeń nie zabrakło sprawozdania ze spotkania z Załogą STS-130. Pamiętamy z wcześniejszych doniesień o wizycie amerykańskich astronautów. Tu przeczytamy jak cała wizyta przebiegała i kto miał okazję uścisnąć rękę i porozmawiać kosmicznymi kowbojami.

Na szczególną uwagę zasługuje tu obszerne opracowanie związane z tegoroczną Olimpiadą Astronomiczną. W tym roku wzięło w nich udział 112 uczniów z całej polski. No w zasadzie prawie z całej, bo z naszego województwa – lubuskiego – nie wziął udziału ŻADEN uczeń. Olimpiadę organizowało Planetarium Śląskie. Ukończyło ją 12 finalistów i 6 laureatów. Autorzy przedstawiają w artykule szczególne perturbacje, które towarzyszyły tegorocznej olimpiadzie. Niewiele brakowało, a z przyczyn pseudoformalnych mogła ona nie dojść do skutku. Ponadto planowany jest swego rodzaju zamach na Olimpiadę Astronomiczną, a mianowicie wydumano pomysł połączenia jej z olimpiadą fizyczną. Iście szatański pomysł. Pięćdziesiąta trzecia Olimpiada Astronomiczna może okazać się ostatnią w swojej historii. Czy to naprawdę aż tak komuś przeszkadza?

W sprawozdaniu jak zwykle umieszczona finałowe zadania z rozwiązaniami. Materiał godny polecenia wszystkim zainteresowanym nie tylko samą olimpiadą ale i problemami poruszanymi w jej ramach. Zadania jak okazuje się były naprawdę wysokim poziomie. W klasyfikacji końcowej – po trzech etapach – miejsce pierwsze zajął Damian Puchalski z Torunia, drugie Przemysław Mróz, a trzecie Jakub Bartas.

Patrząc w niebo Kopernika - Kazimierz Schilling Numer czwarty prezentuje nowo wydaną książkę - Patrząc w niebo Kopernika, będąca zbiorem felietonów astronomicznych Kazimierza Schilinga, który jest między innymi współtwórcom Olsztyńskiego Planetarium Lotów kosmicznych. Jest to pokłosie drukowanych w Gazecie Olsztyńskiej cyklu felietonów „Z niebem za pan brat”. Cykl zawierał ponad 400 artykułów, natomiast w książce ukazało się ich 74. Zdaniem Pana Adama Woszczyka, prezentującego książkę na łamach Uranii, książka ta winna znaleźć się w biblioteczce każdego amatora nieba. Czas więc się zrujnować na 38zł i zakupić tę wspaniałą pozycję.

Amatorów łamania głowy zapraszamy do rozwiązania krzyżówki astronomicznej w której jak zwykle można wygrać książkę i przy okazji wykazać się wnikliwym studiowaniem bieżącego wydania gazety.

Linki:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,243,956 unikalne wizyty