Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 28-1-2021 02:01:15

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

AstroBiwak Perseidy 2010

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna - AstroBiwak Perseidy 2010Obserwacje rojów meteorytowych należą do stosunkowo prostych obserwacji i przeprowadzone na najprostszym poziomie mogą posiadać wartość naukową. Warto się do tego przygotować, tym bardziej, że nad naszymi głowami witają już pierwsi gości z roju Perseidów jednego z najsłynniejszych rojów meteorytowych.

Jak przeczytamy w WIKI: jest to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle. Radiant owego roju znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, w pobliżu gwiazdy η Persei. Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach mieści się w granicach 100 ZHR.


Od pierwszych dni występowania tego roju (lipiec) radiant przemieszcza się między gwiazdozbiorami Perseusz i Kasjopei. Identyfikacja meteorów odbywa się na podstawie graficznego przedłużenia toru lotu i oszacowania prędkości. W ciągu krótkiego czasu można zaobserwować kilka maksimów aktywności podzielonych nieznacznymi spadkami ilości obserwowanych meteorów. Czy tak będzie i tego roku?

Tegoroczny sierpień został nagrodzony w dniach maksimum perseidów młodym Księżycem. Zajdzie on stosunkowo wcześnie i nie będzie przeszkadzał w obserwacjach. Przeszkodzić może za to pogoda. Niestety nie mamy na to większego wpływu. Biorąc jednak pod uwagę stan pogody w ostatnich latach w tym okresie, może być nie wesoło. Szczyt lata już mamy za sobą. Niska aktywność Słońca wzmaga zachmurzenie i zwiększa liczbę opadów. Szczególnie dokuczliwe jest to pierwsze.

Sekcja Astronomiczna przygotowuje mimo wszystko biwak astronomiczny w dniach 12-13 sierpnia. Udział w nim mogą wziąć wszyscy członkowie Sekcji w tym również członkowie honorowi oraz zaproszeni goście i nasi znajomi. Jeśli ktoś chce z nami wziąć udział w obserwacjach prosimy o wcześniejsze zgłoszenie tego nam. Nie tylko samymi obserwacjami żyjemy i oprócz nich organizujemy cześć innych zamierzeń, w tym prelekcję o meteorytach i obserwacje teleskopowe.

Do obserwacji roju należy się przygotować. Po pierwsze należy się odpowiednio wyposażyć. Informacje jak i co należy zabrać zdobędziemy u profesjonalistów z PKiM. Ponadto należy przygotować się pod względem teoretycznym. Dobrze poznać niebo szczególnie na ten okres. Pomocne mogą być programy komputerowe. Przygotować dokumentację zgodnie z zaleceniami PKiM. Po obserwacjach składamy raport zgodnie z obowiązującymi zasadami. Zakładamy oczywiście, że oprócz wartości estetycznych nasze nocne czuwanie ma mieć wartość naukową. No i najważniejsza rzecz. Należy się solidnie wyspać. Wstyd by było w taką noc zasnąć na materacu w czasie obserwacji. Dwie poprzedzające noce należy położyć się spać stosunkowo wcześnie by nasz organizm solidnie wypoczął. Aktywne funkcjonowanie przez kolejną noc nie powinno być problemem.

W czasie Perseidowego Biwaku Sekcji grupa zostanie podzielona na zespoły – parami, by ułatwić notowanie zaobserwowanych zdarzeń. Część meteorów będzie pochodzić z innego roju, a niektóre mogą być sporadyczne. Jedna osoba nie da rady obserwować skrupulatnie całego nieba, dlatego podzielimy je na sektory i przydzielimy je zespołom.

Zajęcia warsztatowe Perseidy2010 odbędą się na terenie Muzeum przy ul. Lotników Alianckich. Jest to nasze wypróbowane stanowisko obserwacyjnej. Miejmy nadzieję, że obserwacje Łez św. Wawrzyńca jak nazywa się ten rój będą naszą niezapomnianą przygodą. Przy każdym spadku meteoru nie zapomnimy o życzeniach.

Perseidy zwane są też czasem “Łzami świętego Wawrzyńca”, którego wspomnienie obchodzimy 10 sierpnia. Zmarł bowiem 10 sierpnia 258 roku śmiercią męczeńską, upieczony na metalowej kracie. Kult św. Wawrzyńca był bardzo popularny w średniowieczu. Czczono go jako patrona ubogich i wszystkich tych, którzy mogą doznać szkody ze strony ognia: piekarzy, kucharzy i ... bibliotekarzy. Uważano, że chroni od pożarów i pomaga w poparzeniach. W Polsce niemal zupełnie nieznany jest łaciński odpowiednik jego imienia; Laurencjusz (Laur – Wawrzyn), choć żeńska odmiana; Laura, czasem się trafia.

Do dzisiaj św. Wawrzyniec jest bardzo popularny wśród mieszkańców Beskidów. Jest patronem kościoła w Rajczy, a “Wawrzyńcowe Jarmarki” ku jego czci są jednym z największych świąt górali Beskidu Żywieckiego. Kulminacyjnym punktem obchodów jest zapalenie na stokach gór w Rajczy i Rycerki ogromnych ognisk zwanych Hudami Wawrzyńcowymi. Jeśli ktoś będzie w okolicy Rajczy lub Rycerki 10 sierpnia, nie może przegapić tego wspaniałego widowiska upamiętniającego śmierć męczeńską św. Wawrzyńca, a dwa dni później i sam Wawrzyniec zapłacze świetlistymi łzami spływającymi po nocnym niebie.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna - Mapka radiantu perseid

Linki:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,179,800 unikalne wizyty