Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
AstroSklepy
Aktualnie online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
Łącznie użytkowników: 1 Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:
721
Wczoraj:
2,479
W tym tygodniu:
16,224
W tym miesiącu:
76,900
W tym roku:
141,333
Wszystkich:
13,173,120
Ankieta
WEB-Kamerką w Kosmos
Powraca temat astrofotografii planetarnej i księżycowej na nasze łamy. A to za sprawą kamerki SPC900NC firmy Philips. Nie są to nowoczesne kamery, ale mają jedna zaletę: matrycę CCD i to znacznie większą od poprzednio prezentowanej przez nas SPC880NC. Dziewięć-setka ma 1,3MPix, a to prawie 5 razy tyle co poprzedniczka.
Jak pokazaliśmy w poprzednim artykule, można przerobić SPC880 na SPC900, ale jedynie programowo. Wymiana matrycy na większą jest oczywiście możliwa, ale w przypadku kamerki internetowej zaprzęgniętej do astrofotografii nie ma to większego sensu. No chyba, że akurat jesteśmy w stanie bez większych kosztów stać się posiadaczami komponentów. Przygoda z majsterkowaniem będzie wtedy przednia.
Jak poprzedniczkę tak i SPC900 można za niewielkie pieniądze zakupić na Allegro SPC880NC i SPC900NC. Jeśli aukcje skończą się, to warto poszukać sprzedawcy, gdyż praktyka pokazuje, że wznawiają oni sprzedaż towaru jeśli tylko jeszcze nim dysponują.
Kamery pochodzą oczywiście ze starszej produkcji, ale mają one swoje zalety. Podłączony aparat fotograficzny stwarza problemy z wyważeniem teleskopu. Do małych jednostek trudno jest podłączyć aparaty. Gro aparatów nie udostępnia funkcji AVI – filmowania obrazu – a jedynie robienie pojedynczych klatek. Z różnych względów tych klatek potrzeba czasami bardzo wiele, co znacznie wydłuża i utrudnia pracę. Wadą kamerek, jest potrzeba posiadania komputera przy teleskopie. Ale lekka kamerka nie trzęsie teleskopem w czasie robienia zdjęć i filmów.
Zdając sobie sprawę z ograniczeń możemy przystąpić do bardzo prostego przystosowania kamery do podłączenia do teleskopu. Należy jedynie wymontować obiektyw kamery i wkręcić końcówkę – trzeba ją zakupić oddzielnie w Astrokrak. I już możemy podłączać kamerę w miejsce okularu. Taka konstrukcja pozwala na stosowanie wszystkich filtrów z naszych zasobów – np. polaryzacyjne i inne.
Do pobierania obrazu stosujemy jeden z wielu programów komputerowych. W pliku PDF zamieściliśmy opracowanie Piotra Biniarza, który przedstawia jak takim prostym zestawem wykonać zdjęcia Jowisza, i Księżyca wykorzystując program FireCapture oraz RegiStax. Natomiast w stopce newsa znajdziecie wszystkie informacje jak poradzić sobie z obydwoma kamerami, a nawet przerobić je na kamery z długimi czasami naświetlania. To właśnie dlatego ważna jest konstrukcja kamery w standardzie CCD.
Życzymy wspaniałej zabawy i wielu ciekawych astro-fotografii.