Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 18:10:05

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zajęcia Sekcji Astronomicznej

Sekcja Astronomiczna

W ostatnią sobotę odbyło się cotygodniowe spotkanie Sekcji Astronomicznej. Pogoda co prawda nie pozwoliła na przeprowadzenie obserwacji z użyciem sekcyjnego teleskopu, ale za to mogliśmy się zająć równie ważnymi zagadnieniami. Do naszego grona wstąpił Pan Damian. Przez liczne spotkania terenowe we wrześniu mamy pewne zaległości, ale już w kolejne spotkanie powinno zakończyć sprawy formalne.


Spotkanie otwarte zostało przedstawieniem Nowinek Astronomicznych. To nasz nowy element spotkań pobudzający wszystkich do aktywności. Tym razem Michał i Maciej przygotowali informacje o odnalezieniu krateru meteorytowego przy pomocy Google Earth przez włoskiego mineraloga i odkryciu planety Gliesie 581g, która być może nadaje się do życia mając warunki podobne do tych panujących na Ziemi. Gwiazda Gliesie, wokół której krąży podobny do naszego układ planetarny, znana jest ze swoich sensacji w tym zakresie. Astronomowie stale starają się odkryć druga ziemię. Choć zadanie to jest niesłychanie trudne mamy nadzieję, że superczułe technologie wkrótce to umożliwią. Problemem jest jednak nadal dzieląca nas odległość. 20 lat świetlnych to bardzo dużo dla człowieka. A większość gwiazd znajduje się jeszcze dalej.

W miejscu odkrycia krateru (Egipt, Sudan, Libia) znaleziono ponad tonę odłamków meteorytu, który ważył prawdopodobnie ponad 10 ton, a eksplozję można było odczuć na odległości 1000km. Działo się to jednak dość dawno, bo około kilku tysięcy lat temu.

Pan Stefan przygotował nas na spotkanie z kometą Hatley2. Ten niecodzienny obiekt zawsze przekuwał uwagę swoich widzów. Tym razem kometa jaśnieje z dnia na dzień i być może da się ją niedługo obserwować okiem nieuzbrojonym. Nam przyjdzie wyjechać na obserwacje tego gościa na Stalag, gdzie niebo jest dostatecznie ciemne. W naszym Stellarium umieściliśmy przygotowany skrypt, który pozwoli nam na śledzenie komety na ekranie monitora.

Jako przerywnik zajęliśmy się projektem koszulki reprezentacyjnej naszej grupy. Wiemy już jak ma ona wyglądać w ogólnym zarysie i jakie elementy graficzne mają Siena niej znaleźć. Już niedługo powinna być ona dostępna dla członków Sekcji.

Ostatnim zagadnieniem naszego spotkania był projekt CELESTIA – Amatorska Encyklopedia Amatorska. Na razie poznaliśmy jej główne założenia. Będzie to nas stały cel w pracy grupowej i indywidualnej. W ten sposób pozostawimy ślad po sobie już na zawsze, póki będzie istniała ta technologia. Projekt jest skierowany do amatorów. Wiele zagadnień astronomicznych opracowanych w WIKIPEDII jest na poziomie profesjonalnym i nieprzydatnym amatorom. W CELESTI znajdują się zagadnienia wręcz niezbędne amatorom. Jak wykaz programów dla amatorów, astro szkicowanie czy astrofotografia. To niezbędne informacje dla każdego z nas. W pierwszym etapie poznamy zawartość i zasady redagowania haseł.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,192 unikalne wizyty