Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-3-2021 07:57:13

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Piegowate Słońce

Niebo za oknem

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Jakie jest każdy wie. Ale w cale nie powinno takie być. Piegów powinno być jak u Pipi. Nic jednak z tego. Po dwóch tygodniach widzimy znowu te same grupy plam. To i tak dobrze, że są wystarczająco trwałe, i możemy je zobaczyć po obrocie kuli słonecznej. Wiele plam znikało do tej pory szybciej niż jeden obrót naszej gwiazdy. Dlatego warto jest prowadzić obserwacje systematycznie przez więcej niż miesiąc.

Szczególnie teraz nie są one zbyt trudne. Jeśli nie mamy własnego teleskopu z filtrem słonecznym, to możemy skorzystać z naszego serwisu, czy też z serwisu SOHO, by każdego dnia mieć dostęp do aktualnych obrazów tarczy z wieloma szczegółami powierzchni i korony. Samo jednak patrzenie na obrazki nie wystarczy. Trzeba zgromadzić zdjęcia na swoim komputerze. W serwisie zmieniają się one każdego dnia. Już w kolejnych dniach zobaczymy zachodzące zmiany. Przesuwanie się plam w wyniku rotacji. Pojawianie się nowych plam i grup i znikanie starych. Zależnie od tego czy wybierzemy zdjęcia wykonane z różnymi filtrami czy nie, możemy zajmować się też innymi zjawiskami w atmosferze Słońca. Pochodnie zawsze towarzyszą plamom i często zwiastuję ich powstanie. Na zdjęciach widoczne jako jasne nitki na tle ciemnego obszaru pociemnienia brzegowego. W środkowej części tarczy trudno jest je zaobserwować bez filtra.


Solar Continuum pozwala już na obserwacje wielu innych szczegółów na tarczy. Obszary aktywności są znacznie lepiej widoczne. Dostrzeżemy tez zjawisko granulacji w atmosferze Słońca. Wielkie granule ulegają przemianom na naszych oczach. Dokładny obserwator bez trudu dostrzeże zachodzące zmiany. Ważnym jest by nie dać ujść naszej uwadze żadnym szczegółom. Ważne jest wszystko co widzimy. Świetnie jest jak możemy zweryfikować swoje spostrzeżenia ze zdjęcia z rzeczywistym obrazem widzianym w teleskopie. Jednak UWAGA!. Słońce przez teleskop obserwujemy jedynie gdy jest on zabezpieczony specjalnym filtrem Mylarowym. Zatrzyma on na tyle znaczną część światła gwiazdy, że nie uszkodzimy oczu i sprzętu. Należy do tego stosować najgęstszy filtr. Numer 3.5 służy do zdjęć tarczy. Przepuszcza on znacznie więcej widma ultrafioletowego, co może zaszkodzić naszemu wzrokowi. Podobny efekt zachodzi u spawaczy elektrycznych, gdy nieskutecznie zabezpieczą się w czasie swojej pracy. Zapalenie spojówki i ostre pieczeni to tylko zwiastuny problemów.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Szczególnie większe teleskopy gromadzą tak wiele energii, że bez trudu ta moc wypali nasze gałki oczne w ułamku chwili. Kto nie zna survivalowego pomysłu na rozpalenie ognia przy pomocy luby ten może jeszcze tego nie wiedzieć. Ilość energii zgromadzonej na bardzo małej powierzchni przez skupiającą zdolność układu optycznego sprzętu jest ogromna i niebezpieczna.

Widok jest jednak warto zachodu. Wykonanie filtra jest proste i wymaga od nas jedynie minimalnych zdolności manualnych nabytych w szkole. Oprawę filtra możemy wykonać samemu lub zakupić w sklepie ze sprzętem astronomicznym. W czasie pracy należy zachować wysoką staranność, by nie uszkodzić powierzchni folii Mylar.

Nawiasem mówiąc folia ta jest wynikiem kosmicznej technologii. To właśnie ona została stworzona do zabezpieczenia stacji Skylab. Kiedy ja umieszczono na orbicie okazało się, że temperatura wewnątrz pomieszczeń astronautów rośnie do niebezpiecznych wartości. Promieniowanie Słońca rozgrzewało konstrukcję i w środku było około 40ºC. folia dostarczona na orbitę została wypchnięta na zewnątrz przez wylot z ubikacji kosmicznej stacji. Po jej rozpostarciu nad powierzchnią kosmicznego domu problem się rozwiązał i wreszcie klimatyzacja była w stanie regulować temperaturę.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,379,275 unikalne wizyty