Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 24-10-2021 22:49:29

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Grudniowe Geminidy

Niebo za oknem

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Grudzień obfituje w wyjątkowo ciemne niebo. To właśnie w tym miesiącu przypada najdłuższa noc w roku. Wspaniała czerń nocnego nieba sprzyja obserwacjom astronomicznym. Trzeba to doceniać z racji szczególnych warunków panujących w naszym kraju. Do trudności z tym związanych dokładają się uruchamiane coraz to nowe iluminacje miejski i tanie rozwiązania w zakresie oświetlenia miejskiego. Wzrastające zanieczyszczenia Ciemnego Nieba utrudnia dostrzeganie wspaniałości zimowego nieba. A nad naszymi głowami właśnie w tym miesiącu odbywa się niebywały koncert.


To przepiękne Geminidy rozświetlają swoimi błyskami gwiezdny dywan. By je zaobserwować warto wybrać sie nawet na wycieczkę za miasto. Na ten rok maksimum planowane jest na 14 grudnia. W ciągu godziny można dostrzec nawet kilkadziesiąt meteorów. Rój jest związany z rozpadem planetoidy 3200 Phaethon. Należy ona do grupy Apolla. Wyjątkowość jej związana jest z niesłychanym zbliżaniem się jej do Słońca. W peryhelium podchodzi na odległość 0,14 AU co powoduje jej rozgrzewanie się jej powierzchni do temperatur 1025-1500K. To ta właściwość spowodowała nadanie jej imienia syna Heliosa.

W XVII wieku meteory uważano za zjawiska w pełni atmosferyczne. Trudność zbadania tego zjawiska polegała na nieprzewidywalności zjawisk. Dopiero wyjątkowe obserwacje bezpośrednich upadków brył kosmicznych na ziemię i powiązane z nimi widowiska fajerwerków pozwoliły stopniowo odkryć ich tajemnice. Sporo takich zjawisk było obserwowanych na terenie naszego kraju i zostały różny sposób opisane i udokumentowane. Najbliższe nam miało miejsce w Wilkanowie pod Zieloną Górą. Meteoryt z tego spadku znajduje się w Muzeum Berlińskim. W samym Wilkanowie znajduje się dzisiaj kamienny pomnik upamiętniający wydarzenie, a Zielonej Górze powstała dzięki temu zjawisku Wieża Braniborska, na której zamontowano teleskop astronomiczny i udostępniono ją mieszkańcom.

Po różnych perypetiach w tym zawieruchach wojennych wieża została odbudowana. Przez wiele lat prowadzona przez miłośników astronomii z PTMA została w ostatnich latach przekształcona w Obserwatorium Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zwieńczona wspaniała kopułą skrywa duży teleskop i jest całkowicie zautomatyzowana. Astronomowie z obserwatorium prowadza popularyzację astronomii. Ale sama wieża nie jest już tak dostępna jak kiedyś.

Dzięki inicjatywie miłośników astronomii z Żagania powstanie w naszym mieście obserwatorium astronomiczne dostępne dla wszystkich zainteresowanych. To niezwykłe przedsięwzięcie jest realizowane dzięki wspieraniu przez Urząd Miasta i Centrum Kultury. Już niedługo będzie możliwość zobaczenia pierwszego światła z jego teleskopów. Na razie cieszmy się spotkaniami z miłośnikami i obserwacjami Geminidów.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,768,116 unikalne wizyty