Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 11:46:41

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Astronomiczny dzień – sobota

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna, astro-kalendarz Kiedy wybuja 16:00 w sobotni zimowy wieczór wszyscy śpieszymy na spotkanie we wspólnym gronie pasjonatów nieba. Tym razem pogoda już nas tak nie rozpieszczała i nie pozwoliła na zgłębianie gwiezdnych tajemnic Kosmosu. Ale i tak mieliśmy wiele wrażeń, bo emocji ostatnio mamy co niemiara. Przede wszystkim ruszyła spraw naszego obserwatorium astronomicznego. To najważniejsze obecnie zadanie do realizacji. Obserwatorium to narzędzie, które w naszych rękach da wspaniałe efekty. Już dzisiaj planujemy wiosenne prace przy obiekcie i nasze obserwacje nieba w nowym miejscu.


Naszym koncie bankowym pomału rośnie kwota wpłat ludzi dobrej woli, którzy chcą nas wspierać w naszym dziele naukowego rozwoju społeczeństwa. Oczywiście jako pierwsi wpłat dokonali członkowie Sekcji. Jakże mogłoby być inaczej. To właśnie nam winno na tym najbardziej zależeć i tak jest. Na razie to kilka set złotych. Ale jak mawia przysłowie, grosz do grosza … gdyby nie marna pogoda już teraz rozpoczęlibyśmy tam prace. Za to wiosenny rajd Keplera będzie już miał zakończenie w nowej lokalizacji.

Dyskusji poddaliśmy nasz projekt Ciemne Niebo nad Żaganiem. W zeszłym tygodniu przekazaliśmy jego wstępna koncepcję do konsultacji w Urzędzie Miasta. Chcemy by znalazły się w nim koncepcje akceptowane przez wszystkich zainteresowanych. Sam pomysł zdobył uznanie. Wymaga jednak długoterminowej realizacji. I tak właśnie ma być. Chcemy by nasz pomysł był realizowany przez wiele lat. Przyniesie to korzyści wszystkim mieszkańcom oraz naszemu środowisko naturalnemu.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna, astro-kalendarz Przygotowaliśmy AstroKalendarz na 2011 rok. Zawiera on przepiękne obrazy Kosmosu i wiele ciekawych informacji o najważniejszych zjawiskach we Wszechświecie w nadchodzącym roku. Koszty jego druku poniesiemy sami. Ale ten pierwszy raz kiedyś musi nastąpić. W przyszłym roku planujemy spory nakład. A tym razem tworzymy swego rodzaju zastępcze rozwiązanie astro kalendarza wydawanego w zeszłych latach. Ze względu na problemy formalnoprawne nie będzie on już wydawany, a szkoda. Trzeba wiec wziąć sprawy we własne ręce co niniejszym uczyniliśmy. Chcemy AstroKalendarz przekazać do szkół i niektórych współpracujących z nami osób. W ten sposób spopularyzujemy własną organizację i nasze miasto, które ostatnio zaczęło się wspaniale rozwijać z korzyścią dla wszystkich. Do naszego Kalendarza zdjęcia udostępnili nam: NASA i Giovanni Banintende z Sycylii oraz GaBany Jay R. z Comografy.com. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za ich hojność.

Supernowe i inne gwiazdy stały się tematem naukowej części spotkania. Wyjątkowe obiekty, których tajemnice odkrywane są dzisiaj przy pomocy największych teleskopów i super technologii. Przy okazji oglądania filmu wszyscy dowiedzieli się dlaczego stały się one tak ważne w astronomii. Stały się podobnie do Cefeid świecami standardowymi i służą do wyznaczania odległości do najodleglejszych nawet galaktyk. Badaniom tych gwiazd wielu astronomów i naukowców poświęciło całe swoje życie. Choć znane są już od starożytności, a na początku naszej ery opisywane były już przez Chińskich obserwatorów, nadal nie znane jest wiele ich tajemnic. Nowoczesne komputery i odkrycia współczesnej fizyki pozwalają zrozumieć ich różnorodność gwałtowność zjawiska. Pozostawiając po sobie przepiękne pomniki pozwalają obserwować wyjątkowe ferie barw. Czego mieliśmy możliwość dokonać w Celestii 1.6. Program ten pozwala na umieszczanie w nim nowych obiektów i wywoływanie ich przy pomocy konsoli. Tak nowatorskie rozwiązanie daje możliwość podróżowania po bezkresach kosmosu i poznawania z bliska tych niesamowitych obiektów.

Na koniec dokonaliśmy planów na zimowe ferie. Być może uda nam się zorganizować zimowe biwakowanie w Muzeum na Stalagu. Zaprosimy naszych kolegów do współudziału. Życzliwość dyrekcji Centrum Kultury i Muzeum bardzo nam pomaga. A na wiosenne dla młodzieży i dzieci z przedszkoli przygotujemy kosmiczne zabawy edukacyjne. Czeka nas więc ogrom pracy.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,132,397 unikalne wizyty