Kalendarz

<< Sierpień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Jutro:

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:1,066
Wczoraj:1,128
W tym tygodniu:2,194
W tym miesiącu:14,019
W tym roku:438,951
Wszystkich:14,202,322

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 5:40
Zachód słońca: 20:28
>Dzień trwa:
14 Godzin 47 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 3:49
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Lukrecja, Herman, Włodzimierz, Tyburcja, Zuzanna, Ligia, Aleksander

Księżyc


Data: 11-8-2020 23:00:17

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Tajemnica Gwiazdy Wigilijnej

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna; wigilia, poradnik, miłośnika, astronomii Ostatnie formalnie w tym roku spotkanie Sekcji Astronomicznej odbyło się w sobotę 18 grudnia br. W ramach spotkania zorganizowaliśmy Wigilijny poczęstunek. Stół uginał się pod słodkościami. I niestety nie daliśmy rady wszystkim darom na stole. Siłą rzeczy część ostanie się na Nowy Rok.

Tematem przewodnim były teorie związane z wyjaśnieniem zagadki Gwiazdy Wigilijnej. Zadanie nadal pozostaje trudne do wykonania. Coraz doskonalsze metody obliczeń prowadzonych przez astronomów nie dają jednoznacznej odpowiedzi co do tego czym ten biblijny fenomen był. Pozostaje więc w domyśle przyjąć jedno z możliwych wyjaśnień.


Na obrazach sakralnych często gwiazda wigilijna przedstawiana jest jako kometa. I z takim obrazem często jest przez wszystkich kojarzona. Historia wskazuje, że takie zjawiska na niebie zawsze przykuwały uwagę nawet całkowitych laików. Innym przyjmowanym wyjaśnieniem jest koniunkcja jasnych planet. W tym Wenus, Jowisza i Saturna. Jest to stosunkowo rzadkie zjawisko i mogło mieć wyjątkowe znaczenie w historii ludzkości. Być może to one przyciągnęło uwagę na tyle by się odbić tak wyraźnie nie tylko w historii chrześcijaństwa.

Wśród teorii na temat słynnej Gwiazdy Zwiastunki, jest tez gwiazda supernowa. Badania tego typu zjawisk w dokumentach historycznych wskazują na to, że supernowe potrafiły wyjątkowo skutecznie odciskać się w dokumentach z przeszłości. Podobno przy świetle supernowej z 1054 roku, chińczycy potrafili w nocy czytać dokumenty a sama gwiazda była widoczna nawet na dziennym niebie.

Dlaczego więc nadal mamy trudności z wyjaśnieniem zagadki? No cóż. Kiedy sami zasiądziemy nawet za konsolą komputera i spróbujemy dokonać stosownych symulacji, okazuje się, że do uwzględnienia jest niesamowicie ogromna liczba różnych perturbacji w ruchach planet i ciał w układzie naszego słońca. I by jednoznacznie zidentyfikować lub odrzucić takie rozwiązanie trzeba te tysiące założeń uwzględnić, a to doprowadza wręcz do nie rozwiązywalności równań ruchu. W przypadku komety możemy mieć do czynienia z ciałem, które przestało istnieć, lub przynajmniej przestało tworzyć widoczny na niebie obiekt. Jądro komety odbija zaledwie 4% padającego na nie światła. Przy 7% w przypadku asfaltu powoduje to niesłychanie duże problemy z odszukaniem takiego obiektu.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna; wigilia, poradnik, miłośnika, astronomii Wszelkie dane na temat widoczności Gwiazdy Wigilijnej i wyjaśnienia czym ona była jest tym bardziej trudne, że niezliczona ilość dokumentów z tamtego okresu po prostu już nie istnieje. Przy tej okazji zastanawialiśmy się jak dzisiaj należałoby postąpić by wiedza ludzkości i fakty z naszej historii mogły przetrwać dla potomności przez tysiące lat. Mimo wysokiej technologii w przypadku codziennego życia jest to prawdziwe wyzwanie dla nas. Choć ludzkość istnieje na ziemi przez tysiące lat, o pradawnych cywilizacjach znajdujemy jedynie nieliczne szczątki, a im dalej w tył strzałki czasu, tym mniej jesteśmy w stanie odczytać.

Jak by jednak nie było, mamy za sobą już początek astronomicznej zimy. Mija najkrótszy dzień w roku. A za pasem święta i wszystkie tajemnice z nimi związane. Największa jest ta drzemiąca w nas. Po raz kolejny odkryjemy siebie. Może to ziemni nas na zawsze.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna; wigilia, poradnik, miłośnika, astronomii Przedstawiliśmy tez pierwsze wydanie książki dla miłośników astronomii na pisanej przez miłośnika astronomii. Poradnik Miłośnika Astronomii to nowa pozycja na rynku księgarskim przeznaczona dla pasjonatów nieba. W skrócie ujmując przynajmniej warto się z nią zapoznać nim zabierzemy się za zakupy czy obserwowanie Wszechświata. W dzisiejszych czasach wiele problemów stojących przed początkującym pasjonatą jest rozwiązywanych na wszelkie sposoby rękami firm zewnętrznych. I o ironio właśnie przez to, wszystko robi się coraz bardziej skomplikowane. Książka jest na pewno wspaniałym prezentem pod choinkę. Stanie się naszym wielkim przyjacielem w te zimowe wieczory i na pewno nie będzie bezczynnie stała na półce gdy my będziemy poszukiwać kolejnych obiektów na gwiaździstym niebie.

Przy tej okazji skałą damy wszystkim naszym czytelnikom i sympatykom najserdeczniejsze życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech je wszyscy spędzą w szczęściu i radości i aby nikt w te dni nie musiał być sam.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,387,702 unikalne wizyty