Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:257
Wczoraj:789
W tym tygodniu:4,264
W tym miesiącu:1,046
W tym roku:362,025
Wszystkich:14,125,396

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:48
Zachód słońca: 21:18
>Dzień trwa:
16 Godzin 29 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:07
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Otto, Piotr, Urban, Martynian, Bożydar, Juda, Niegosława, Switun, Juwenalis

Księżyc


Data: 02-7-2020 08:29:54

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

U przyjaciół w Krauschwitz

Sekcja AstronomicznaBookmark and Share

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna, krauschwitz, astronomia, Niemcy Czas ferii szybko mija. Postanowiliśmy skutecznie go wykorzystać. I choć pogoda nie sprzyja podglądaniu kosmosu, to od zwiedzania nie odstąpiliśmy. To właśnie dzisiaj, 3 lutego, udaliśmy się w odwiedziny do naszych Niemieckich przyjaciół od astronomii. W niedalekim Krauschwitz znajduje się prywatne obserwatorium astronomiczne zbudowane i prowadzone przez tamtejszego Burmistrza - Sternwartego Möncha. Nasza Sekcja została przez niego zaproszona w odwiedziny. Dzięki feriom i dostępnym środkom na tę okoliczność udało nam się zorganizować wyjazd wspólnie z uczniami Gimnazjum nr 2 imienia Johannesa Keplera w Żaganiu.

Wyjazd z Żagania odbył się o 8:30 i ruszyliśmy prosto do naszych sąsiadów. Miasteczko jest niedaleko od nas, bo jedynie 60km, więc podróż nie trwała długo. Jedyne, co nam nie dopisywało, to straszna pogoda, śnieg z deszczem, zimno i ogólnie paskudnie. Ale humory były na miejscu i w dobrym stanie. A to przecież najważniejsze.


W Krauschwitz zostaliśmy serdecznie przyjęci przez Pana Sternwartego. To taka cecha wszystkich miłośników astronomii, że są do ludzi bardzo szczerzy i otwarci. Zgotował nam wspaniałe przyjęcie. A my mieliśmy okazję poznać wszystko, co w tym mniejszym od Żagania miasteczku dzieję się związanego z kosmosem. Samo obserwatorium znajduje się w domu właściciela na obrzeżu miasta. Dzięki temu wpływ oświetlenia miejskiego jest nieco mniejszy niż gdzie indziej. Kopuła została posadowiona na 11 metrowej wieży przybudowanej do gmachu domku jednorodzinnego. Wieża i kopuła obserwacyjna tworzą, jako całość, centrum edukacji astronomicznej. W środku znajdują się pomieszczenia, gdzie prowadzone są prelekcje i spotkania. Obserwatorium jest ponadto częścią struktury Stowarzyszenia Łużyczańskich Obserwatorów Gwiazd (Lausitzer Sterngucker E.V.). Stowarzyszenie skupia wielu miłośników astronomii. Obserwatorium w Krauschwitz jest jednym z kilku w stowarzyszeniu.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna, krauschwitz, astronomia, Niemcy Na spotkaniu mieliśmy okazję poznać siłę prowadzonej przez nich popularyzacji astronomii. Sala prelekcyjna jest wspaniale wyposażona. Poziom prelekcji był bardzo wysoki. Nasza grupa składała się z członków Sekcie, dla których przygotowano prelekcję stosowną do niemałej wiedzy naszych członków, za to druga była przeznaczona dla uczniów szkoły gimnazjalnej, którzy na co dzień nie mają żadnej styczności z ta nauką. Jak wykazała praktyka, nawet ograniczenia językowe nie stanowiły problemu. Naszym tłumaczem i przewodnikiem była Pani Justyna Terpińska Juszczyszyn z Izby Keplera w Żaganiu. Przy współpracy z Instruktorem Sekcji (Jacek Patka) skutecznie przekazała całą treść obu prelekcji. Wszyscy wiele się nauczyli. Wspaniale spędziliśmy czas. No i poznaliśmy wspaniałego człowieka.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna, krauschwitz, astronomia, Niemcy Samo obserwatorium jest tez bardzo dobrze przygotowane. Pan Sternwart sam budował je przez okres 3 lat. Kopuła waży około 1300kg i jest wykonana wg projektu berlińskiego. Pamiętajmy, że w czasach przedwojennych Niemcy, w tym Berlin, były stolicą astronomii światowej. Kopuła jest oczywiście obrotowa sterowana z systemu kierowania teleskopem. Teleskop to 10” reflektor w systemie Cassegrain. Wyposażony w binokular umożliwia wygodną obserwację planet oraz po wyposażeniu w kamerę daje możliwość fotografowania obiektów kosmicznych. W obserwatorium znajduje się też 20” teleskop zwierciadlany w systemie Newtona. Ten jednak jest na montażu typu Dobson. Konstrukcja teleskopu jest kratownicowa. Co znacznie ułatwia transport do miejsc pokazów nieba. Teleskop jest własnością Stowarzyszenia. Wykonali go członkowie własnoręcznie. Optykę zakupiono, a całą pozostałą konstrukcję wykonano we własnych warsztatach.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Przy okazji spotkania dowiedzieliśmy się o organizowanych na tym terenie spotkaniach miłośników nieba. Najbliższe odbędzie się 9 kwietnia 2011r., na które otrzymaliśmy zaproszenie. Czy jednak uda nam się wziąć w nim udział to zupełnie inna sprawa. W czasie takich spotkań zjeżdża się nawet 3000 uczestników z teleskopami. To wielka impreza. Spotkania odbywają się w miejscu oznaczonym na pokazywanej nam mapie jako NTT.

To miejsce (NTT) jest szczególne dla miłośników nieba w Niemczech. A to za sprawą jednego z najważniejszych zagrożeń dla astronomii - miejskiego oświetlenia, tworzącego zanieczyszczenie nocnego nieba. W porównaniu do terenów Niemiec teren naszego miasta wygląda wspaniale, ale z oceny lokalnej wynika, że sprawy mają się coraz gorzej. Brak środków na dobre rozwiązania, powoduje stosowanie tanich i bardzo złych technik oświetlenia ulic miasta. Podobnie jak u nas, również w programie działań Stowarzyszenia, starania o ochronę ciemnego nieba jest ważnym celem.

Podsumowując nasz wyjazd należy stwierdzić, że niczym nie różnimy się od naszych kolegów. Ukochaliśmy to samo niebo. Korzystamy z tych samych technologii i przyświecają nam te same cele. Nasza współpraca może przynieść wymierne korzyści obu stronom. Dla nas jest to wspaniała okazja do rozwinięcia przygody z astronomią.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna, krauschwitz, astronomia, Niemcy Po wizycie w obserwatorium udaliśmy się na teren kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. W tym rejonie istniało swego czasu ponad 50 takich fabryk węgla. My zwiedziliśmy jedną z nich w Weiβwasser. Znajduje się tam specjalna wieża widokowa – zdajecie – z której można obserwować całą kopalnię. Na koniec zwiedziliśmy przepiękny Park Mużakowski, a w nim odrestaurowany Nowy Zamek (wspaniała nazwa). Najlepszym okresem do jego zwiedzania jest oczywiście wiosna i lato bądź jesień, ale i teraz trudno nacieszyć oczy wspaniałymi widokami jego krajobrazu.

Film dokumentalny z wyjazdu żagańskich pasjonatów gwiazd do Krauschwitz gdzie spotkali się z Sternwarte Mönch prezesem Stowarzyszenia Obserwatorów Gwiazd i właścicielem Obserwatorium Astronomicznego w tym mieście. Pan Sternwarte Mönch jest również jego Burmistrzem.
Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,298,770 unikalne wizyty