
Pierwszy dzień wiosny – 21 marca – to chwila gdy Słońce przechodzi przez punkt Barana (który znajduje się obecnie w konstelacji Ryb). W tym momencie ekliptyka – linia pozornej drogi słońca po niebie – przecina się z równikiem niebieski. Tego roku nastąpiło to o godzinie 0:21. Dzień będzie trwał 12 godzin i 13 minut. Jest to pora zrównania dnia z nocą. Ze względu, że zjawisko przejścia przez punkt Barana nastąpiło zaraz po północy nasz dzień jest nieco dłuższy od połowy doby. To chyba lepiej, bo wszyscy mamy już dość zimowych wieczorów trwających większą część doby. Czas na piękne słoneczne i wiosenne dni.
W punkcie Barana zaczepiony jest układ współrzędnych równikowych a współrzędne tego miejsca wynoszą: Rektascensja - 0h 00m, Deklinacja - 0°00'. Również długość ekliptyczna Słońca wynosi 0°.
Od dzisiaj dnia będzie przybywało, a Słońce będzie coraz wyżej na niebie z każdą dobą. Dlaczego jednak znak Barana jest w konstelacji Ryb? Za to odpowiedzialna jest precesja. Czyli zjawisko przemieszczania się osi obrotu Ziemi w przestrzeni kosmicznej. Na tempo tego zjawiska ma wpływ wiele czynników, a najznaczniejsze są Słońce i wielkie planety naszego Układu oraz Księżyc. Szarpią one siłą grawitacji nasz glob wybijając go z osi rotacji. 2000 lat temu Punk Barana znajdował się właśnie w konstelacji Barana i stąd jego nazwa.
Dzięki temu zjawisku wygląd naszego nieba też nieco się zmienia. Dzisiejsza gwiazda Polarna nie zawsze była naszą gwiazdą biegunową i po pewnym czasie przestanie nią być. Kiedyś były nimi Thuban i Kochab, a w przyszłości będzie nią Alrai w gwiazdozbiorze Cefeusza – 2600 rok.
My cieszymy się wiosną astronomiczną, choć do wiosny klimatycznej przyjdzie nam jeszcze poczekać parę tygodni. Aby ona nastąpiła średnia dobowa temperatura musi osiągnąć +5 stopni C. co przy obecnych nocnych przymrozkach nie jest takie łatwe do osiągnięcia. A lato nastąpi dopiero 21 czerwca o godzinie 19:16.
Przeczytaj więcej: