Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:38:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kosmiczne prace ręczne

Sekcja Astronomiczna

sekcja, astronomiczna, prom, kosmiczny, model Pogoda jak pogoda ma swoje humory to i tym razem musieliśmy ognisko odłożyć na późniejszy termin. Ale nic straconego, wakacje dopiero się zaczynają. Dlatego mieliśmy trochę teorii praktycznej na czym polega zdjęcie cyfrowe obiektu kosmicznego i jak sfotografować planetę. Przesiedzieliśmy wyniki pierwszych testów kamerki SPC900Nc, która została zaprzęgnięta do pracy przy teleskopie. Spisuje się nad wyraz dobrze, a koszty są niewielkie. Ręczna przeróbka obudowy a w przyszłości trochę grzebania w elektronice by uzyskać długie czasy do 90s. Da nam to możliwość fotografowania jasnych galaktyk i gromad.


Przygotowaliśmy też podstawy do zaćmienia Księżyca. Niby wydawało się to proste, ale szczegóły wymagały wyjaśnienia, teraz wszyscy wiemy, co i jak z tym naszym satelitą się dzieje w tym czasie. Zagadka przestała być nawet czerwona barwa jego tarczy. Dzięki Stellarium prześledziliśmy przebieg zaćmienia na ekranie komputera. Och gdyby tak pogoda dała się sterować jak w tym programie, wieczór 15 czerwca byłby niezłą przygodą. Przewidywania nie są już tak optymistyczne. Serwisy pogodowe pokazują nam chmury i może nawet deszcz na ten dzień. Zostaje nam więc prześledzenie przez siec całego zjawiska, gdyż na ziemi zachodzi ono wszędzie o tej samej porze. Na świecie zostanie w tym celu uruchomionych trochę transmisji z zaćmienia. A wieczorna pora nie ograniczy nikomu dostępu do tego wydarzenia. Cały czas jednak liczymy na mały dar niebios w postaci dziury w chmurach.

prom, kosmiczny,prace,ręczne Na koniec poświęciliśmy trochę czasu kończącej się epoce promów kosmicznych. Ta niezwykła przygoda ludzkości zaczęła się za życia jednego człowieka i szybciej od niego się zestarzała. Ale jak wiemy warto było to przeżyć. My zajęliśmy się zbudowaniem modeli promów na bazie projektu edukacyjnego NASA. Powstały w grupach trzy promy kosmiczne nadające się do lotów. Testy wykazały, że jeden z nich dążył ciągle do katastrofy, drugi już radził sobie nieźle, a mistrzem budowy statków kosmicznych został Rafał, którego prom od pierwszego lotu spisywał się znakomicie. Przy okazji wszyscy poznali nieco historii tej flotylli. Od pierwszego lotu na Jambo po ostatni lot Endavour'a, wszystkie spisywały się znakomicie. Choć nie obyło się bez dwóch wielkich katastrof, przez co życie straciło 14 wspaniałych kosmonautów, to ludzkość osiągnęła wielki postęp dzięki nim. A prawdopodobnie Stacja ISS bez promów nie mogłaby powstać.

Rafał przekazał nam swoje wspomnienia z ostatnio odbytej wycieczki do Krakowa. Gdzie zwiedził MOA – Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach z planetarium oraz Ogród Doświadczeń w samym Krakowie. Co prawda prelekcja w MOA nie zrobiła na nim większego wrażenia, jako, że jego wiedza za sprawą zajęć jest na nieco wyższym poziomie od przeciętnego, ale planetarium to wspaniała przygoda pod sztucznym niebem, nawet sen jest tam zdrowszy. W ogrodzie doświadczeń mieli okazję z Bartkiem wykazać się swoją wiedzą fizyczną, bo obaj są fanami fizyki. Fajna zabawa nauką dała im niezwykłe doświadczenia. Jedynym problemem było spore zmęczenie wcześniejsza podróżą, co nie pozwalało cieszyć się wystarczająco z atrakcji. Ale za to tam byli i dobrze się bawili.

prom, kosmiczny,prace,ręczne Na wakacje planujemy organizować spotkania sekcji równie regularnie. Więcej czasu bez szkoły pozwoli wszystkim, lub części bez problemów brać udział w zajęciach, to taki nasz sposób na wakacyjną edukację.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,076 unikalne wizyty