Kalendarz

<< Luty 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:2,088
Wczoraj:2,906
W tym tygodniu:16,783
W tym miesiącu:51,757
W tym roku:102,297
Wszystkich:13,865,668

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 6:56
Zachód słońca: 17:28
>Dzień trwa:
10 Godzin 31 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:05
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Damian, Romana, Izabela, Polikarp, Marta

Księżyc


Data: 23-2-2020 17:09:22

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4106 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

AstroBazy już w wakacje!

Wakacje astrobaza,urząd,marszałkowski,kujawsko,pomirskie Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko Pomorskiego przekazało redakcji serwisu wiadomości o przygotowaniach do uruchomienia AstroBaz w wakacje Astrobazy to wyjątkowy projekt w skali całej Europy. Jest on wychwalany na szerokich gremiach. I nie ma się co dziwić. To niezwykłe przedsięwzięcie.

Rozpoczęty przed Rokiem Astronomii zyskał sobie wielkie poparcie miłośników i zawodowców nauki Uranii w kraju i na świecie. W Roku Heweliusza szykuje się zakończenie jego realizację.

Przy tej okazji powstały zawirowania wokół niego. Zaskoczyły nas dziwne poślizgi, a szczególnie zduszenie naszej radości z otwarcia pierwszego obserwatorium przy pomocy wieści, że o to zostało ono zaraz po tym zamknięte. Próby dochodzenia przyczyn wykazały wiele problemów jakie mają miejsce z realizacją tego zadania. I w zasadzie nie ma się co dziwić, że wymagały zamknięcia, skoro po prostu nie są gotowe. A fanfary były.


Tym bardziej z wielkim zadowoleniem odebraliśmy informację, że oto szykuje się ich otwarcie już w te wakacje i udostępnienie ich młodzieży i mieszkańcom. Oczywiście nie wątpiliśmy, że projekt będzie zakończony. To jest zaleta projektów unijnych, że nie ma takiej opcji, by nie dokończyć zadań finansowanych czy dofinansowywanych z budżetu Unii.

W dyskusjach na łamach forów astronomicznych i nie tylko, pojawiały się liczne informacje, również ze strony jednego z wykonawców o licznych zastrzeżeniach co do technicznej strony ich wykonania i lokalizacji. Rozbieżność informacji z różnych źródeł tym bardziej wywołała niepokój licznych pasjonatów. I nie ma się co dziwić. Bo oznacza to tylko jedno: ktoś się chce wywinąć od odpowiedzialności za jakość realizacji projektu.

Jak wynika z otrzymanych informacji, młodzież już w te wakacje będzie mogła skorzystać z zajęć realizowanych w dwóch pierwszych obserwatoriach. Będą one kompletne i bezpieczne dla użytkowników. Czeka więc wszystkich wspaniała, wakacyjna przygoda. Przy okazji przejdą one pierwsze testy i będzie można usunąć wszystkie ich mankamenty.

astrobaza,projekt,obserwatorium,wakacje AstroBaza to projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kilkanaście Obserwatoriów na ternie województwa będzie do dyspozycji mieszkańców i młodzieży. W związku z naszym zainteresowaniem projektem i przytoczonymi informacjami na jego temat otrzymaliśmy od Pani Agnieszki Nowak z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego informację, że Astrobazy Kopernik w Gniewkowie i Radziejowie będą otwarte w te wakacje (2011r.) .
Poniżej przytaczamy cały otrzymany tekst na temat stanu projektu oraz najbliższych jego perspektyw działania:

-----------------------------

Do astrobazy w wakacje

Zapraszamy dzieci i dorosłych do odwiedzenia dwóch pierwszych Astrobaz Kopernik w Gniewkowie i Radziejowie oraz udziału w atrakcyjnych zajęciach połączonych z obserwacjami nieba za pomocą nowoczesnych teleskopów. Najbliższe spotkania we wtorek i czwartek w Radziejowie oraz środę i piątek w Gniewkowie.

- Dwie pierwsze astrobazy, których budowa już się zakończyła, będą służyły mieszkańcom także w czasie wakacji. Ciepłe, letnie wieczory to okazja do podglądania gwiazd i planet. Do udziału w spotkaniach będziemy też zachęcać wypoczywające w naszym regionie grupy kolonijne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W astrobazie można obserwować planety Układy Słonecznego, planetoidy, komety, Słońce, układy podwójne lub wielokrotne, mgławice planetarne i galaktyki, a także wyjątkowe zjawiska na naszym niebie takie jak zaćmienia Słońca lub Księżyca. Atrakcjami lipcowego i sierpniowego nieba są między innymi roje meteorów - Perseidy, a także planety olbrzymy – Saturn (lipiec) i Jowisz (sierpień). Uczestnicy spotkań będą też oglądać na niebie galaktyki Wielkiej Niedźwiedzicy, kratery i góry na księżycu, a także nauczą się odnajdywać na niebie Gwiazdę Polarną i dzięki niej wyznaczać kierunki świata.

Inicjatorem i organizatorem zajęć w Radziejowie i Gniewkowie jest Urząd Marszałkowski. W Radziejowie w ich przygotowanie włączyły się również władze miasta. Regularne spotkania potrwają przez dwa wakacyjne miesiące. Będą prowadzone przez lokalnych koordynatorów projektu astrobaza – opiekunów obserwatoriów - którzy od początku 2009 roku brali udział w specjalnych szkoleniach przygotowanych przez Urząd Marszałkowski.

Spotkania są organizowane dwa razy w tygodniu do końca sierpnia:
 • w Gniewkowie przy Gimnazjum nr 1 (ul. Dworcowa) - w środy i piątki (od godziny 20),
 • w Radziejowie przy Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka (ul. Szkolna 12) - we wtorki i czwartki (w lipcu od godziny 21, a w sierpniu od godziny 20.30).


Budowa astrobaz dobiega końca. Wszystkie mają być gotowe do końca września, a szkoły i samorządy lokalne przygotowują się do rozpoczęcia pracy obserwatoriów. Prowadzą też rozmowy z innymi placówkami na temat współpracy i możliwości korzystania z astrobaz. Szkoła w Radziejowie nawiązała współpracę między innymi z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową we Włocławku.

– Czternaście rozsianych po całym regionie astrobaz już jesienią stworzy sieć współpracujących ze sobą obserwatoriów, które w tym samym czasie będą mogły prowadzić wspólne obserwacje jednego obiektu. Na tej samej zasadzie współpracują radioteleskopy z całego świata – mówi Wiesław Skórzyński z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli – Będziemy też prowadzić inne wspólne akcje edukacyjne oraz pokazy popularyzujące astronomię wśród mieszkańców.

Astrobazy Kopernik powstają też w następujących miejscowościach:
 • Brodnica, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Lidzbarska,
 • Dobrzyń n. Wisłą, Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum, ul. Licealna 1,
 • Golub-Dobrzyń, Zespół Szkół Nr 1, ul. PTTK,
 • Gostycyn, Zespół Szkół , ul. Sępoleńska 12 a.
 • Inowrocław, I Liceum Ogólnokształcące, ul 3 Maja
 • Jabłonowo Pomorskie, Zespół Szkół, ul. Nowy Rynek,
 • Kruszwica, Gimnazjum Nr 1, ul. Kujawska,
 • Rypin, Zespół Szkół Miejskich, ul. Sportowa,
 • Świecie, Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Gimnazjalna,
 • Unisław, Zespół Szkół, ul. Lipowa,
 • Zławieś Wielka, Zespół Szkół, ul. Szkolna,
 • Żnin, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Sienkiewicza.


O szkoleniach dla opiekunów astrobaz pisaliśmy tutaj.

O wyposażeniu obserwatoriów pisaliśmy tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

30 czerwca 2011 r.
Ostatnia aktualizacja: 4 lipca 2011 r.

-----------------------------

Tyle wyjaśnień ze strony Urzędu. Myślimy, że wszystko jest jasne.

Jednym z poważnych zastrzeżeń ma być ich lokalizacja. Jest to w przypadku takich projektów najbardziej dyskusyjna sprawa. Dostępność jest tu celem nadrzędnym. A na pytanie co się da z nich wycisnąć w takim miejscu w jakim stoją, niech będzie odpowiedzią przykład Wieży Braniborskiej w Zielonej Górze. Jeszcze wczoraj o niej pisaliśmy. To tam, w centrum miasta przyszli astronomowie i astronomowie z UZ i UW, badają supernową w M51. Może to i nie jest Paranal, ale od czegoś ci młodzi ludzie muszą zacząć.

Całości dopełni przygotowana kadra. Lepiej lub gorzej, ale przygotowali się do tego zadania. Mamy nadzieję, że wszyscy wokoło będą im służyć pomocą. Szczególnie ci najbardziej doświadczeni.

Być może skorzystają z tego pomysłu tez i inne województwa. Taki pomysł ma już Instytut Astronomii w Zielonej Górze. Obyśmy tylko nie robili tego dla kolejnych, kolejnych, pokoleń, tylko dla tych obecnych. Bo od pomysłu do realizacji często upływa morze czasu. Jest to bowiem pomysł tak dobry, że aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie doczekał się powielenia.

My postaramy się śledzić rozwój wydarzeń. Wtyczki mamy w całym kraju, więc wieści przybędą błyskawicznie.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
21,982,257 unikalne wizyty