Kalendarz

<< Luty 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 4

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:2,614
Wczoraj:5,198
W tym tygodniu:11,452
W tym miesiącu:64,310
W tym roku:114,850
Wszystkich:13,878,221

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 6:48
Zachód słońca: 17:35
>Dzień trwa:
10 Godzin 47 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 7:49
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Gabriel, Jana, Anastazja, Auksencja, Baldomer, Auksencjusz, Auksenty, Baldomera, Honoryna, Bazyli, Anna

Księżyc


Data: 27-2-2020 21:49:51

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4106 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zobaczyć niewidoczne

Astronomia ciemna,materia Wielkoskalowa struktura Wszechświata jest ściśle związana z ciemna materią, czego skutkiem jest widoczna pajęczynaSzukając odpowiedzi na pytanie czym jest ciemna materia naukowcy ścierają się z kolejnymi problemami nie tylko teoretycznymi. Abstrahując od fizycznej natury ciemnej materii problemem jest samo zobaczenie jej. Widzimy jedynie skutki jej oddziaływania, a i te nie są dla nas oczywiste. Jak więc wykorzystać tę oczywistą jej właściwość by zbadać jej naturę?

Ciemna materia ma tę właściwość, że jest naprawdę niewidzialna. Fizycy mówią fachowo, że "nie oddziałuje z promieniowaniem elektromagnetycznym", co w praktyce oznacza, że nie odbija ani nie emituje światła. Wiadomo jednak, że w kosmosie jest jej pełno, bo tworzy pole grawitacyjne. Teraz symulacje komputerowe pozwoliły potwierdzić, że w przeszłości ewoluowała tak jak zwykła materia. Mamy więc wskazówki, jak ją obserwować a tym samym lepiej poznać budowę wszechświata.


rozkład,ciemna,materia Rozkład ciemnej materiiEwolucję wypełniających wszechświat wielkich obłoków ciemnej i zwykłej materii udało się prześledzić za pomocą wysokorozdzielczych symulacji komputerowych, przygotowanych przez zespół naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW), Instytutu Fizyki im. Lebiediewa Rosyjskiej Akademii Nauk i Instytutu Astrofizycznego w Poczdamie. Wyniki potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia, że wielkie struktury kosmiczne zbudowane z ciemnej i zwykłej materii ewoluują w podobny sposób.

Od kilku dziesięcioleci astronomowie mają problem z wytłumaczeniem ruchów gwiazd w galaktykach i galaktyk w gromadach galaktyk. Pomiary wskazują, że typowa galaktyka musi zawierać od 10 do 50 razy więcej niewidocznej materii niż zwykłej, a w gromadach galaktyk tej pierwszej powinno być nawet od 100 do 500 razy więcej. "Zwykła materia, tworząca świat postrzegany przez nas na co dzień, jest tylko nieznacznym dodatkiem do ciemnej materii. Tej ostatniej jest we wszechświecie przynajmniej sześć razy więcej - i nikt nie ma pojęcia, czym jest. Odkrywanie jej natury jest niezwykle podniecające" - mówi prof. dr hab. Marek Demiański z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW).

mgławica pocisk Mgławica Pocisk - niebieski kolor pokazuje położenie ciemnej materii Obecnie przyjmuje się, że ciemna materia składa się z egzotycznych, jeszcze nieznanych nauce cząstek, niezwykle słabo lub w ogóle nieoddziałujących z promieniowaniem elektromagnetycznym i innymi znanymi obecnie cząstkami elementarnymi. Ciemną materię naukowcy mogą obserwować tylko pośrednio, badając wpływ jej grawitacji na ruchy zwykłej materii.

Skoro ciemnej materii jest tak dużo, musiała odgrywać dominującą rolę w powstawaniu galaktyk i ich gromad. Naukowcy są więc zainteresowani, w jaki sposób ciemna materia rozkłada się we wszechświecie i jak zbudowane z niej struktury ewoluowały w czasie. Aby odpowiedzieć na te pytania, należałoby obserwować gromady galaktyk, których światło biegło do Ziemi dziesięć i więcej miliardów lat. Tak dalekie obiekty są jednak trudne do wykrycia. W efekcie danych obserwacyjnych jest za mało, by można je poddać analizie statystycznej.

Z pomocą w badaniach nad ciemną materią przychodzą symulacje komputerowe. Pozwalają one śledzić proces grupowania się ciemnej materii w dużych skalach i jej wpływ na rozmieszczenie zwykłej materii. Porównując tak otrzymane wyniki z danymi obserwacyjnymi można ocenić, na ile przypuszczenia naukowców dotyczące własności ciemnej materii zgadzają się z rzeczywistością.

pandora,gromada,kolizja Gromada Pandory - skutek kosmicznej kolizji We wczesnych epokach po Wielkim Wybuchu zarówno ciemna, jak i zwykła materia były rozłożone mniej więcej równomiernie. W przeciwieństwie do zwykłej, ciemna materia nie oddziałuje z promieniowaniem elektromagnetycznym, które wypełniało wszechświat wkrótce po Wielkim Wybuchu, mogła więc szybciej poddać się wpływowi własnej grawitacji. Drobne zaburzenia w rozkładzie ciemnej materii zaczęły się grawitacyjnie kurczyć i ściągać ku sobie najpierw ciemną materię, a w późniejszych epokach także zwykłą. Symulacje polsko - niemiecko - rosyjskiej grupy naukowców odzwierciedlają ten proces.

Podczas symulacji analizowano zachowanie około miliarda obiektów punktowych rozmieszczonych w sześcianie o boku długości kilkuset milionów lat świetlnych, przy czym w miarę upływu czasu pierwotny sześcian rozszerzano wraz z puchnącym wszechświatem. W sześcianie równomiernie rozmieszczono około miliarda punktów - ograniczeniem ich liczby była moc obliczeniowa współczesnych komputerów. Każdy punkt w symulacji posiadał masę równą ok. stu milionom mas Słońca, przy czym większości punktów przyporządkowano cechy ciemnej materii. Naukowcy analizowali następnie, jak zmienia się rozmieszczenie punktów pod wpływem grawitacji wraz z upływem czasu.

Do najważniejszych wniosków płynących z przeprowadzonych symulacji należy potwierdzenie podobieństwa procesu ewolucji struktury ciemnej i zwykłej materii w wielkich skalach kosmicznych. Oznacza to, że jeśli spojrzymy na modelowany sześcian w chwili, gdy od Wielkiego Wybuchu upłynęły cztery miliardy lat, a następnie porównamy jego wygląd z sześcianem mającym dziesięć miliardów lat, to po dopasowaniu rozmiarów obu sześcianów okaże się, że znajdujące się w nich struktury z ciemnej i zwykłej materii wyglądają praktycznie tak samo.

pandora,gromada Wielkoskalowa struktura Wszechświata jest ściśle związana z ciemna materią, czego skutkiem jest widoczna pajęczyna "To podobieństwo procesu ewolucji obu typów materii pozwala na podstawie rozkładu zwykłej materii odtworzyć rozkład ciemnej materii. Naszymi symulacjami potwierdziliśmy ten efekt i mamy teraz większą pewność, że obserwując ruchy gromad galaktyk naprawdę możemy zajrzeć w niewidoczny świat ciemnej materii" - podsumowuje prof. Demiański.

Wyniki symulacji komputerowych rozkładu ciemnej i zwykłej materii zostały opublikowane w czasopiśmie "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society", były również prezentowane na międzynarodowej konferencji "JENAM 2011 European Week of Astronomy and Space Science" 4 - 8 lipca w Saint Petersburgu, Rosja.

Taki sposób podejścia do problemu jest wspaniały uzupełnieniem metod obserwacyjnych. Daje to większe możliwości interpretacji obrazu. W ten sposób już niedługo może zdołamy poznać naturę tego czego nie widać. A co odgrywa niezwykłą rolę w kształtowania Wszechświata w tym jego wielkoskalowej struktury. Nim to się jednak stanie musi upłynąć trochę czasu. Co raz częściej są to sukcesy w jej poznaniu. Wyposażmy się w cierpliwość i śledźmy efekty pracy naszych naukowców.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
21,996,560 unikalne wizyty