Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-3-2021 08:02:28

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Perseidy widziane ... z kosmosu

Niebo za oknem perseidy,meteor,kosmos,astronauta Meteor z roju Perseidów wchodzący w ziemską atmosferę. Dane: Ron Garan / NASA. W ostatnich dniach nie tylko obserwatorzy na Ziemi spoglądali na nocne niebo w poszukiwaniu "spadających gwiazd". Astronautom ze Stacji Kosmicznej udało się uwiecznić meteor wchodzący z ziemską atmosferę.

Spektakle Perseidów nie są już tak obfite, jak jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. W 1992 roku obok Słońca przeleciała kometa 109P/Swift-Tuttle, która pozostawiła po sobie drobne pyłki i kamienie, wielkości nie większej niż kilka centymetrów.

Ziemia każdego roku w sierpniu wkracza w ten szlak, a co za tym idzie, drobiny wchodzą w atmosferę przynoszą przepiękny pokaz.

Z biegiem lat materiału jest coraz mniej, ponieważ systematycznie się on spala. Jednak wcale nie oznacza to, że w przyszłych latach nie zdarzą się prawdziwe "deszcze" meteorów. Naukowcy nie mogą jednak ich przewidzieć, ponieważ nie posiadamy obecnie możliwości bardzo dokładnego zbadania materiału skalnego z komety 109P/Swift-Tuttle.

W tym roku w momencie maksimum, które przypadło na 13 sierpnia na okolice godziny 20:30 czasu polskiego, zanotowano około 116 meteorów.


slowaKluczowe Ron Garan - NASA Autor zdjęciaNie tylko obserwatorzy na Ziemi przyglądali się "spadającym gwiazdom". Podobnie zachwyceni byli astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jeden z astronautów, Amerykanin Ron Garan, uwiecznił jeden z meteorów wchodzących w ziemską atmosferę. Pokazuje ono niezwykle nietrwałą naturę tego zjawiska. Trwa ono mniej niż sekundę, a daje trudne do opisania wrażenia.

W historii ludzkości zjawiska te zapisały się długim szlakiem owianym tajemnicą. Wiele stuleci minęło nim ludzkość dowiedziała się o tym jak jest ich prawdziwa natura. Nazwa Meteor wzięła się stąd, że sądzono iż są to zjawiska atmosferyczne (meteo). Dopiero dociekliwość naukowa doprowadziła po setkach lat do wyjaśnienia, że to zjawisko atmosferyczne zachodzące w wysokich warstwach atmosfery ma swoje źródło w kosmosie, a znajdowane skały z nieba są niczym innym jak meteorami, które dotarły do powierzchni ziemi - i stały się w ten sposób meteorytami. Do czasu tego odkrycia świat nauki dzieł się na tych którzy wierzą w lub nie wierzą w naturę meteorów. Dopiero badania dociekliwych doprowadziły do prawdy. Czasami nasze wiedza potrafi być bardzo pokrętna (czyt, pokręcona). Podobny los miały komety, które są jednym ze źródeł meteorów. Choć trzeba przyznać, że nasz kochany Kepler wierzył (niestety tylko wierzył) w to, że komety to ciała kosmiczne a nie atmosferyczne. A może po prostu nie myliła go naukowa intuicja?

Asteroidy i meteory


Choć minął już szczyt aktywności tego roju, to nadal możemy oglądać gości z tej rodziny. Swoimi śladami rozświetlają nasze niebo i zachęcają do spędzenia ciepłej nocy na leżaku przed domem zamiast przed telewizorem. I warto. Bo przy okazji dostrzeżemy wiele innych ciekawych zjawisk na niebie, a po północy przywitamy Jowisza.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,379,289 unikalne wizyty