Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2020 05:37:23

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

ISS znowu o włos od katastrofy

ISS slowaKluczowe Fotografia ISS zrobiona z ziemi Sześciu astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostało ewakuowanych do dwóch kapsuł rosyjskich statków Sojuz ze względu na zbliżające się do stacji śmieci kosmiczne - poinformowała agencja Interfax.

Śmieci zostały zbyt późno zlokalizowane, aby można było wykonać unik - cytuje Interfax rosyjskiego przedstawiciela nadzorującego sytuację na ISS. Dla bezpieczeństwa astronautom polecono schronić się na pokładzie dwóch zacumowanych statków transportowych typu Sojuz.
Procedury bezpieczeństwa są natychmiast wdrażane zaraz po tym, gdy radar stacji wskaże, że w małej odległości obok mogą przelecieć kosmiczne szczątki. Zazwyczaj ostrzeżenie pojawia się jednak na tyle wcześnie, że stacja ma czas, aby wykonać unik.

Ewakuacja do kapsuł statków Sojuz następuje wtedy, kiedy niebezpieczne szczątki zostają zlokalizowane zbyt późno. Kosmiczne śmieci są nieustającym zmartwieniem załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu ogromnej prędkości - odłamki na niskiej orbicie okołoziemskiej mkną z prędkością ok. ośmiu kilometrów na sekundę i w przypadku uderzenia w ekstremalnych przypadkach mogą dokonać zniszczeń o katastrofalnych konsekwencjach.

Dlatego zdaniem kontrolerów lotów kosmicznych, najbezpieczniej było przeczekać ewentualną kolizję niezidentyfikowanych fragmentów satelity na pokładzie statków kosmicznych, których poszycie może wytrzymać nawet uderzenia drobnych meteorytów.

Eksperci szacują, że oprócz nieużywanych satelitów i innych dużych obiektów wokół Ziemi krąży około 300 tys. odpadków wielkości od 1 do 10 cm oraz miliardy mniejszych śmieci. Około 18 tys. tych obiektów jest obserwowanych przez amerykańskie radary.

ISS to pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 14 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi. Szacuje się, że łączny koszt budowy, utrzymywania i wysyłania kolejnych ekspedycji stację przekroczy 100 miliardów dolarów.

Obecna załoga ISS składa się Amerykanów Michaela Fossuma i Ronalda Garana, Rosjan Siergieja Wołkowa, Andrieja Borisienki, Aleksandra Samokutajewa oraz Japończyka Satoshi Furukawy. Jest to 28. misja stała na ISS.

Śmieci kosmiczne staja się coraz większym problemem. Być może właśnie osiągnęły masę krytyczną. Wielu z nich nie da się kontrolować. Liczne kolizje między nimi generują dalsza ich produkcję. Staja sie problemem jak dwutlenek węgla w atmosferze ziemskiej. Istnieją projekty rozwiązania problemu, ale do ich realizacji potrzebne są duże środki finansowe. Śmiecili wszyscy, Sprzątać nie ma komu. Znowu musi minąć wiele czasu nim państwa nawiążą współprace w zakresie rozwiązania tego problemu. I w zasadzie nie jest to żadna nowość.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,777,585 unikalne wizyty