Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 08-3-2021 21:00:27

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Zobacz sueprnową i jeszcze więcej ... we wrześniu

Niebo za oknem slowaKluczowe M 101 to galaktyka w której odkryto supernową. Jest ona w zasięgu zwykłej lornetki.Wyjątkowo rzadkie zjawisko, jakim jest supernowa obserwowana prawie od samego początku jej wybuchu mamy możliwość obserwować wykorzystując do tego zwykłą lornetkę.

Pod koniec sierpnia astronomowie odkryli supernową, zaledwie kilka godzin po jej wybuchu. Jest to najbliższy nam obiekt tego typu odkryty w przeciągu ostatnich 25 lat.

Dzięki temu każdy z nas może zobaczyć go na niebie. Większość supernowych znajduje się w odległości co najmniej jednego miliarda lat świetlnych od Ziemi.
Tym razem biały karzeł eksplodował zaledwie 21 milionów lat świetlnych od nas. Z racji obowiązujących praw fizyki miało to miejsce dokładnie tyle samo czasu temu, ile zajęło światłu przebycie tej odległości, czyli 21 milionów lat temu.

Przez to wybuchającą gwiazdę można dostrzec już za pomocą lornetki lub małego teleskopu w galaktyce Wiatraczek (M101), położonej z naszego punktu widzenia w okolicy asteryzmu Wielkiego Wozu.

Aby zobaczyć supernową wystarczy odnaleźć dwie ostatnie gwiazdy z "rączki" tego asteryzmu, wyznaczyć na nich trójkąt równoboczny i właśnie na wierzchołku nowo-powstałej figury powinniśmy odnaleźć to czego szukamy.

Jest tez wiele ciekawego do zobaczenia znacznie bliżej, czyli w Naszym Układzie Słonecznym. Na początku września hitem porannego nieba będzie Merkury. Przez cały miesiąc warto także polować na Jowisza i Marsa. Jak, gdzie i kiedy obserwować planety? Odpowiedź w artykule.

Merkury
Na początku września będziemy mieć najlepsze w tym roku warunki do porannej obserwacji Merkurego. Aby zobaczyć najbliższą Słońcu planetę należy rozpocząć obserwacje mniej więcej godzinę przed wschodem Słońca. Merkury widoczny będzie wówczas średnio nisko nad wschodnim horyzontem. 5 września osiągnie największą wysokość i jednocześnie największy blask rzędu minus 0,4 magnitudo.

Wenus
Wenus nadal znajduje na niebie zbyt blisko Słońca i przez cały wrzesień nie będzie widoczna.

Mars
Czerwoną Planetę będzie można dostrzec przed wschodem Słońca wysoko na wschodnim niebie (gwiazdozbiór Bliźniąt). 22 i 23 września w pobliżu Marsa znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu. Mars jest jednak na tyle słabo "świeci", że obserwacja nawet charakterystycznych elementów jego powierzchni będzie bardzo utrudniona.

Jowisz
Największa planeta naszego Układu Słonecznego będzie widoczna przez całą noc. Po zachodzie Słońca można ją ujrzeć nisko na niebie wschodnim, zaś przed świtem wysoko na niebie zachodnim (gwiazdozbiór Barana). W nocy z 15 na 16 września nastąpi spotkanie Jowisza i Księżyca po pełni.

Saturn
Planeta z pierścieniami będzie widoczna krótko po zachodzie Słońca na linii zachodniego horyzontu. Zobaczenie jej na obszarze zabudowanym będzie niemożliwe. Także na otwartej przestrzeni mogą być trudności z dostrzeniem planety, dlatego obserwacje zostawiamy tylko wytrwałym amatorom nieba.

Uran
Uran (gwiazdozbiór Ryb) widoczny będzie we wrześniu nad ranem średnio wysoko na niebie zachodnim. 13 września na prawo od Urana znajdzie się Księżyc.

Neptun
Neptun widoczny będzie wieczorami wysoko na niebie południowo-wschodnim (gwiazdozbiór Wodnika). W nocy z 10 na 11 września powyżej Neptuna pojawi się Księżyc blisko pełni.

Pluton - planeta karłowata
Można śmiało obserwować planetę karłowatą Pluton przez całą noc. Po zachodzie Słońca będzie ona jaśnieć średnio wysoko na niebie południowym (gwiazdozbiór Strzelca). W nocy z 6 na 7 września poniżej Plutona znajdzie się Księżyc.

Pamiętajmy, że planety bardzo łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż są nie tylko od nich jaśniejsze, ale i nie migocą.

Trochę rad jak odszukać i obserwować supernową:Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,378,563 unikalne wizyty