Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 10:00:09

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Poplamiony Jarmark Michała 2011

Sekcja Astronomiczna jarmark,soho,słońce,astronomia,sekcja Obraz Słońca z dnia obserwacji na Jsrmarku. Obraz pochodzi z Satelity SOHONa tegoroczny Jarmark Michała przygotowaliśmy kilka atrakcji astronomicznych dla naszych mieszkańców. Tradycyjnie na oranżerii Pałacu otrzymaliśmy swoje stałe stanowisko, to już chyba ostatni raz w czasie remontu pałacu, ale jest to na tyle dobre miejsce obserwacyjne, że jak tylko remont zakończy się my tam znowu wrócimy na czas tych imprez w mieście. Ale po kolei ...




jarmark,soho,słońce,astronomia,sekcja Sekcja wzięła udział w korowodzie rozpoczynającym Jarmark. Na końcu korowodu spotkaliśmy się wszyscy pod sceną główną na otwarciu Jarmarku W tym roku korowód rozpoczynający jarmark zaczynał się od Placu Maczka, więc było to znacznie bliżej niż zwykle. Nogi nie bały się zmęczenia i wszyscy mimo popołudnia licznie w nim wzięliśmy udział. Część ze słuchaczy Sekcji wystąpiła w barwach astronomicznych, a część w barwach mundurowych, bo warto pamiętać, że nasze szeregi licznie zasila Hufiec Żagański.

jarmark,soho,słońce,astronomia,sekcja Część naszych słuchaczy wiernie służyła swojej przysiędze i jako harcerki w eleganckich uniformach pięknie prezentowały się w kolumnie korowodu Już po południu od 18:00 wystawiliśmy nasz sprzęt w stałym miejscu. Słońce nam dopisywało i plamy na jego tarczy też. Wystawione były dwa teleskopy. Jeden refraktor konstrukcji naszych rąk miał klasę lunety galileusza, choć typ Keplera. Możną było przez niego obserwować obiekty w podobny sposób jak robił to Galileusz. Refraktor ma co prawda znacznie lepszą optykę, co poprawia jego walory obserwacyjne, ale powiększenie jest takie samo. Rozstrzygnęliśmy więc czy Galileusz mógł widzieć plamy i jak je mógł obserwować. Nasz teleskop był jednak zabezpieczony specjalną folią MYLAR, co poprawiał również warunki obserwacji. Wiemy, że astronom nie dysponował taką technologią, co wpłynęło na powstanie u niego ślepoty. Również przez niego można było obserwować, po zachodzie Słońca, atrakcje rycerskie i wojskowe na odległej Wyspie Bażanciarni.

jarmark,soho,słońce,astronomia,sekcja Słońce w filtrze continuum i CIV pokazuje wyraźnie granulację i liczne plamy - choć nie tak liczne jak winny byc w tym okresie aktywności Drugi teleskop to już zupełnie inna klasa, ale za to nasza poczciwa i niezawodna SYNTA 10”. Uzbrojona również w pełno-aperturowy filtr MYLAR dawał wysokiej rozdzielczości obrazy. Widok plam był rewelacyjny. Można było dostrzec wszystkie szczegóły plam i grup plam. Widoczne półcienie wyglądały jak te na zdjęciach z wyjątkiem braku koloru. Obraz przez nasz filtr ma kolorystykę metaliczną, ale wynika to z charakterystyki filtra.

jarmark,soho,słońce,astronomia,sekcja Słońce z tego samego dnia obserwacji w kolorach z licznymi plamami Wieczorem planowaliśmy pokazać Jowisza z Księżycem. Było jednak ryzyko, że budynek Pałacu zasłoni nam jego widok i to do późnych godzin nocnych. Tak tez się niestety stało. Nie byłoby problemu, gdyby nie powstała mgła, zasłaniająca widok do 45 stopni ponad horyzont. Z nocnych obserwacji nic nie wyszło, ale za to w sobotni dzień znowu królowało Słońce. Jego królestwo roztoczyło się na połowę oranżerii. Można było zobaczyć, poznać budowę oraz działanie gnomonu i zegara słonecznego – ten drugi miał wymiar 50x50cm. Ponadto można było wykonać mniejszych rozmiarów zegar własnoręcznie i zabrać go do domu, by w pogodnie dni odmierzał nam przyjemny czas.

Odbyła się też transmisja obrazu Słońca z Solarisa z Opola. Autorem projektu i jego wykonawcą jest Jacek Uniwersał. Przybywający goście, nawet z zagranicy byli zachwyceni jego działaniem. Dzieci odkrywały tajemnice plam słonecznych, a dorośli zachwycali się nimi nie mniej. To daje zawsze wiele satysfakcji takim pasjonatom jak my. Warto dla tych chwil pracować przez całą resztę roku.

jarmark,soho,słońce,astronomia,sekcja Magnetogram Słońca dopiero ukazuje jak zachowuje się magnetosfera Słońca Już przez dwa dni obserwacji można było dostrzec zmiany na tarczy słonecznej. Na zamieszczonej animacji pokazujemy to z większym uwydatnieniem. Animacja składa się z obrazów Słońca z roku 2010. Widzimy na niej jak plamy słoneczne zmieniają się na tarczy i jak wędrują razem z powierzchnią fotosfery. Wymaga to długiego, bo co najmniej kilku tygodniowego czasu obserwacji, ale przy odrobinie cierpliwości efekt jest rewelacyjny. Ten ruch plam bada się do dnia dzisiejszego i jest on ważny dla astronomów. Badanie naszej gwiazdy zajęło już stałe solidne miejsce w astronomii. W celu jej badania krążą liczne sondy kosmiczne, a SOHO i Stereo oddają nam nieocenione usługi w badaniu pogody słonecznej.

Jaka ona będzie na najbliższy czas? Mamy nadzieję, że dobra, czyli, że Słońce zwiększy swoją aktywność magnetyczną. Powinniśmy dzięki temu mieć lepsza pogodę na Ziemi – szczególnie w wakacje. Ale tak naprawdę, wszystko wskazuje, że aktywność, obecne maksimum, nie będzie tak silne jak się spodziewaliśmy. A co za tym idzie, klimat będzie się ochładzał. Czy tak bardzo jak za czasów Keplera? Nie wiemy jeszcze. Nasze badania są zbyt krótkie by wyciągać takie wnioski. Ale na razie plamy na Słońcu są i mamy co obserwować oraz pokazywać naszym gościom.

W niedzielę odbyła się krótka prezentacja Sekcji na scenie głównej w ramach prezentacji Szkoły Talentów i sekcji w niej działających. Dla nas to ważne miejsce. Istniejemy w takiej formie i z takim wsparciem dlatego, że doceniają nas ludzie kultury. Za co naszym mecenatom bardzo dziękujemy. A poniżej pokazujemy prezentację z pokazu na scenie.



Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,131,991 unikalne wizyty