Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 24-11-2020 21:24:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

6 ton nad głowami Włochów

Wydarzenia slowaKluczowe Amerykański satelita zagrożeniem dla mieszkańców Włoch a może i nie tylko Nie tak dawno pisaliśmy o kosmicznym śmietniku. I o ironio losu, mamy skutki spadających śmieci. Choć w większości pokryta wodą, powierzchnie Ziemi zamieszkują też ludzie, którym właśnie zagraża ten śmietnik. Czy nadszedł więc czas na podjęcie kroków rozwiązujących ten problem? Jeszcze nie, bo na razie musimy uporać się z zagrożeniem na najbliższy weekend.
6-tonowy satelita spadnie na Ziemię - nie wiadomo gdzie.

Do Ziemi zbliża się ważący 6 ton, stary amerykański satelita badawczy. NASA spodziewa się, że spadnie on w piątek po południu czasu wschodnioamerykańskiego, ale wciąż nie wiadomo, gdzie dokładnie nastąpi upadek.

Jak zapewniła NASA w wydanym w środę wieczorem oświadczeniu, w chwili upadku statek nie będzie przelatywał nad Ameryką Północną. Przewidywania dotyczące miejsca upadku powinny być bardziej dokładne w czwartek po południu, a na pewno w piątek - zapewnia agencja.

- Jest wciąż zbyt wcześnie, aby przewidzieć czas i miejsce upadku z większą pewnością - napisała NASA.

Ponieważ blisko trzy czwarte powierzchni Ziemi jest pokryte wodą, NASA spodziewa się, że dojdzie raczej do "wodowania" niż "lądowania". Według Aerospace Corporation z Kalifornii satelita wejdzie w atmosferę nad Pacyfikiem późnym popołudniem czasu wschodnioamerykańskiego, jednak błąd może wynosić do 14 godzin.

Przechodząc przez atmosferę kosmiczny złom rozpadnie się na ponad 100 kawałków, z czego większość spłonie. Przetrwać może około 26 elementów ważących około 90 kg. Szczątki mogą się rozproszyć na obszarze o długości około 800 km.

Jak pisze Associated Press, 20-letni satelita będzie największym od 32 lat pojazdem NASA, który spadnie w sposób niekontrolowany.

Między piątkiem a sobotą na terenie północnych Włoch mogą spaść fragmenty nieczynnego amerykańskiego satelity, dryfującego obecnie na orbicie - ogłosiła włoska Obrona Cywilna (OC). Podano nawet godziny, w jakich można spodziewać się tego zdarzenia.

Według OC elementy satelity NASA, znanego jako UARS (Upper Atmosphere Research Satellite), wystrzelonego we wrześniu 1991 roku, mogą spaść między godziną 19.15 w piątek a godz. 5 w sobotę.

Zdaniem specjalistów z centrum operacyjnego OC w Rzymie, możliwe są dwie fazy upadku fragmentów satelity: między godziną 21.25 a 22.03 w piątek i między 3.34 a 4.12 w sobotę.

Wcześniej eksperci z NASA podali, że około 30 fragmentów satelity o łącznej wadze ponad 500 kilogramów nie ulegnie całkowitemu spaleniu w atmosferze i dotrze do powierzchni Ziemi. Największy fragment może ważyć nawet 150 kilogramów.

Włoska OC poinformowała, że nie zostanie ogłoszona ewakuacja ludności; także dlatego - jak wyjaśnił szef OC Franco Gabrielli - "że trzeba by ewakuować 20 milionów ludzi". - Stajemy w obliczu wydarzenia, które nie miało wcześniej miejsca, ponieważ zdecydowana większość takich elementów wpada do morza albo na pustkowie. Dlatego staramy się uruchomić po raz pierwszy system obrony - dodał Gabrielli.

Na razie - jak oświadczył szef OC - radzi się ludności, by unikała w podanych godzinach otwartej przestrzeni.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

1
<
#1 | jacek dnia 25/09/2011 12:01:17
Mieszkańcy naszej planety mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Amerykański satelita spadł dzisiaj nad ranem na ziemię. Zagrożenie minęło, choć i tak było bardzo niewielkie. Gdzie spadł satelita?

Od kilkunastu dni żyliśmy w niepewności, ponieważ nie było wiadomo, gdzie runie stary amerykański satelita UARS.

NASA mogła jedynie podać ścieżkę, która przemieszcza się satelita i mniej więcej na jej podstawie określić zagrożone obszary.

Prawdopodobieństwo, że szczątki satelity spadną na człowieka wynosiło 1 do 3200. Mimo iż satelita podczas wejścia z ziemską atmosferę rozpadł się na przeszło 100 kawałków, to jednak 80 procent z nich zdążyło spłonąć.

Tylko kilkanaście, najwyżej nieco ponad 20 szczątków, mogło spaść na ziemię. Łącznie miały one ważyć pół tony, a największy kawałek około 100 kilogramów.

Satelita spadł dzisiaj rano między godziną 5:23 a 7:09 czasu polskiego, według wstępnych informacji NASA do wód Pacyfiku, z dala od zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Trwa obecnie dokładne ustalanie miejsca upadku szczątków satelity.

Satelita UARS (Upper Atmosphere Research Satellite) trafił na orbitę na wysokość 600 kilometrów we wrześniu 1991 roku, ważył 6 ton i miał rozmiary autobusu. Celem jego misji było badanie górnych warstw atmosfery, w tym warstwy ozonowej.

Swoje zadanie zakończył w grudniu 2005 roku, stając się kosmicznym złomem. Naukowcy likwidują stare, zużyte satelity, strącając je do ziemskiej atmosfery, gdzie zazwyczaj w całości płoną.

Największe z nich mogą w częściach spadać na Ziemię, ale nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ponieważ operacje likwidacji satelitów odbywają się po wielu symulacjach i wyliczeniach tak, aby zagrożenie było jak najmniejsze.

http://www.twojap...-ale-gdzie

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,767,336 unikalne wizyty