Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 24-11-2020 21:51:58

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Łóżko może poczekać ... rzeczywistość astroamatora

Astrofotografia Mariusz,Rudziński Autor artykułu Mariusz Rudziński w czasie obserwacjiPóźno wróciłem dziś z pracy. Zmęczenie daje się we znaki. Zjem coś, wykąpie się i idę spać. Woda nie za gorąca, cudownie. Jeszcze tylko spojrzenie przez okno na niebo, przed snem nie mogę się oprzeć aby nie popatrzeć na gwiazdy. Ależ one piękne , dobrze że nie mieszkam w mieście, wyraźnie widać Drogę Mleczną . Ech, może rozstawić jeszcze teleskopik, szkoda nieba, jutro może się już zachmurzyć. Szybka decyzja, łóżko może jeszcze poczekać, wychodzę. Z początku nosiłem teleskop z domu na podwórko. Rozkładanie, składanie i znów wnoszenie na górę do domu. Teraz stoi pod ręką w garażu zawsze gotowy do pracy.
Mariusz,Rudziński Autor Mariusz Rudziński - pierwsza kwadra Księżyca Wystawiam go na podwórko, ustawiam na gwiazdę polarną. Zestrojenie lunetki celowniczej i pierwsze spojrzenie przez okular. Na początek Księżyc, pierwsza kwadra.

Pięknie oświetlone formacje w pobliżu terminatora, wyraźnie zarysowane krawędzie i stożki uderzeniowe w centrum kraterów. Góry rzucają cień na równiny, muszą być naprawdę wielkie, ich cienie rozciągają się na wiele kilometrów. Dziś jeszcze nie widać krateru Kopernika. Bardzo lubię obserwować jego tak charakterystyczne okolice. Zastanawiam się niekiedy jak niewiele osób widziało „z tak bliska” naszego satelitę, z jego bogato ukształtowaną powierzchnią. Za każdym razem gdy pokazuję to któremuś z moich znajomych, który nigdy wcześniej nie patrzył przez teleskop, robi to na nim wielkie wrażenie. Wspaniałe kratery: Kopernik, Erastothenes czy Gassendi.

Mariusz,Rudziński Autor Mariusz Rudziński - Mariusz,Rudziński Autor Mariusz Rudziński - Mariusz,Rudziński Autor Mariusz Rudziński - Mariusz,Rudziński Autor Mariusz Rudziński -

Mariusz,Rudziński Autor Mariusz Rudziński - Jowisz Teraz przestawienie teleskopu na króla planet, Jowisza. Zmieniam okular i już widzę ciemny pas okalający planetę.

Jeszcze dwa lata temu można było podziwiać oba charakterystyczne pasy ciemnych chmur na powierzchni planety. Teraz został już tylko jeden ale myślę ze to tylko stan przejściowy i wkrótce drugi pas wróci na swoje miejsce. Wokół Jowisza kotłują się cztery jego największe księżyce które odkrył Galileusz.

Mariusz,Rudziński Autor Mariusz Rudziński - Jowisz z księżycami Wokół Jowisza kotłują się cztery jego największe księżyce które odkrył Galileusz. Mamy tu Ganimedesa, Europę, Io i Callisto. Te cztery księżyce można zobaczyć już przez lornetkę z 10-cio krotnym powiększeniem. Ale dopiero przez teleskop zobaczymy np. cień Ganimedesa. Już druga, późno się zrobiło, rano muszę znów do pracy. Zerknę jeszcze tylko na M31 Wielką mgławicę Andromedy

M57 mgławicę planetarną w Lutni, M13 w Herkulesie i odstawiam telepa na miejsce. Można oglądać w Internecie nawet najpiękniejsze zdjęcia Jowisza czy Księżyca ale zobaczyć to wszystko na żywo gdy wzrok odbiera prawdziwy obraz a uszy słyszą odgłosy nocy to zupełnie inna bajka.

Mariusz,Rudziński Autor Mariusz Rudziński - M31 Cykanie świerszczy na łące odgłos sowy ,świst przelatujących kaczek, szczekanie sarny w lesie… gdy pierwszy raz usłyszałem sarnę miałem wrażenie jakby szczekał zachrypnięty pies z piekła rodem . Dopiero znajomy leśniczy wytłumaczył mi ze to sarna wydaje ten nieco przeraźliwy odgłos. Teraz bardzo często słyszę gdy podchodzą blisko zabudowań. To może dziwne ale te wszystkie nocne odgłosy kojarzą mi się z astronomią, z gwieździstą nocą. Mało tego nawet kiedy czuję zapach sprayu na komary, gdy zamknę oczy widzę mój teleskop i rozgwieżdżone niebo. Przy teleskopie czuję się integralną częścią wszechświata. Niestety rano zostają tylko piekące z niewyspania oczy i znów trzeba czekać na noc.

Autor: Mariusz Rudziński
1
<
#1 | jacek dnia 28/09/2011 22:36:28
W galerii serwisu Gwiezdnych Wrót jest są już zdjęcia naszego kolegi http://astronomia...lbum_id=44

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,767,410 unikalne wizyty