Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 20-4-2024 09:15:48

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Słoneczne spektakle

Niebo za oknem słońce,plamy,soho,aktywność Olbrzymie plamy słoneczne przyciągają coraz bardziej uwagę astronomów i obserwatorów. Fot. Alan Friedman, Buffalo w USAAktywność słoneczna stopniowo wzrasta. Astronomowie spodziewają się maksimum tej aktywności w roku 2013. A tym czasem możemy podziwiać coraz liczniejsze grupy plam będących przejawek aktywności pola magnetycznego. Za to dzięki specjalistycznym satelitom możemy zobaczyć też inne aspekty aktywności Słońca jak choćby koronalne wyrzuty materii.




Obserwacja wszystkich przejawów aktywności naszej gwiazdy jest prowadzona przez krótki czas w stosunku do całej długości „życia” Słońca. Przewidywanie pogody słonecznej, szczególnie tej długoterminowej jest przez niezwykle trudne. Nadal bowiem wiemy o nim zbyt mało. Pojawiające się nowe techniki badania wnętrza Słońca przynoszą coraz więcej nowych informacji. Pozawalają one na doskonalenie modeli budowy i działania Słońca i gwiazd w ogóle.

Najważniejszym czynnikiem tej aktywności jest jej oddziaływanie na życie na ziemi i nasz klimat. Z badań wiadomo, że Słońce i procesy zachodzące w nim i na jego powierzchni są ściśle związane z ziemskim klimatem. Wiele na ten temat możemy się dowiedzieć z ostatniego wydania Uranii PA – do której odsyłam zainteresowanych.

slowaKluczowe Obraz plam słonecznych z Soho z dnia 26 września 2011r. Najprościej jest obserwować plamy słoneczne. Wymagane jest jedynie zastosowanie specjalnej ochrony optyki teleskopu i wzroku obserwatora – np. za pomocą specjalistycznej folii MYLAR lub dedykowanych filtrów słonecznych. Możemy wtedy zaobserwować nie tylko same plamy i grupy plam, ale nawet ich powstawanie, przemieszczanie się po fotosferze czy zanikanie. Daje nam to obraz, że zjawiska te są dynamicznym przejawem aktywności. Tak bardzo dynamicznym, że zmiany zachodzą w ciągu minut obserwacji. Dłuższy czas badania i uwiecznianie obrazu aparatem lub kamerą dają nam możliwość zobaczenia skali tych zmian.

Same plamy są ogromnymi obiektami. Często ich rozmiary kilkakrotnie przewyższają rozmiary naszej planety. Plama jest obszarem tylko nieco chłodniejszym od otaczającej ją atmosfery Słońca. Wywołana jest wydobywającym się z wnętrza polem magnetycznym. Pole to powstaje dzięki płynącemu w plazmie słonecznej prądowi elektrycznemu. Skala tego procesu jest ogromna.

W wyniku oddziaływania pola magnetycznego ze sobą dochodzi często do rozbłysków słonecznych. Ich źródłem jest anihilacja pól magnetycznych. Ilość uwalnianej w tym procesie energii jest tak wielka, że w przypadku skorelowania go z kierunkiem ku Ziemi może być on dla niej niebezpieczny. Skutki rozbłysków znamy już z historii naszej cywilizacji. Im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym bardziej narażamy się na skutki rozbłysków.

W wyniku rozbłysku uwalniana energia powoduje wyrzucenie w przestrzeń kosmiczną ogromnych ilości wysokoenergetycznych cząstek. Strumień cząstek może być w niektórych przypadkach skierowany ku Ziemi. Najsłabszym przejawem tego zjawiska jest zorza polarna. Silne rozbłyski wywołują rozległe zjawisko zorzy widoczne czasami nawet w pobliżu zwrotników czy nawet równika. Ale na tym nie koniec. Wysokoenergetyczny strumień może doprowadzić do uszkodzeń satelitów na orbicie, zakłóceń komunikacji radiowej, a w skrajnym przypadku do awarii w sieci zasilającej w energię elektryczną. Skutkiem tego może zostać odcięte od zasilania wiele miast na dużych obszarach ziemi. To nadal jest jednak nieznaczne oddziaływanie na środowisko ziemskie.

Odpowiednio duży rozbłysk może doprowadzić do śmierci żywych organizmów w tym oczywiście i ludzi. Zjawisko to może być bardzo gwałtowne. Mniej więcej po dobie od rozbłysku strumień cząstek dociera do Ziemi. Jeśli pole magnetyczne planety go nie powstrzyma dochodzi ono do powierzchni, niszczy ozonosferę oraz żywe komórki organizmów. Wtórnie dochodzi do ogromnej klęski na skalę całego globu.

Dlatego stale prowadzimy obserwacje aktywności Słońca. Coraz liczniejsze i doskonalsze satelity przesyłają nam informacje o zjawiskach na Słońcu. Heliofizycy tworzą z nich prognozę pogody słonecznej. Tak staramy się przewidzieć jakie zagrożenia mogą na nas czyhać w najbliższym czasie. Niestety z prognozowaniem tych zagrożeń jest jak z trzęsieniami ziemi, czy wybuchami wulkanów. Nadal idzie nam cienko. Musimy więc reagować bardzo szybko, co nie jest zadaniem łatwym. Już sam obieg informacji jest bardzo problematyczny, a podjęcie działań by ochronić ludzi, to zadanie na poziomie prac Herkulesa.

Tymczasem podziwiajmy te niezwykłe zjawiska i cieszmy się ich pięknem.


Wyrzuty koronalne zaobserwowane przez SOHO - źródło NASA


Z życia plam słonecznych - źródło NASA


Plamy słoneczne to przejaw aktywności pola magnetycznego naszej gwiazdy - źródło NASA

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

1
<
#1 | jacek dnia 28/09/2011 22:54:43
W galerii Serwisu jest już wystawa prac naszego kolegi Mariusza http://astronomia...lbum_id=44

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,247,600 unikalne wizyty