Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-3-2021 08:38:36

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Draconidy nie zawiodły, wielki sukces astronomii

Niebo za oknem drakonidy,draconidy Fot. Frank Martin Ingilæ, Tana, Finnmark w Norwegii.To był najpiękniejszy spektakl "spadających gwiazd" ostatnich lat. Wczoraj późnym wieczorem polskie niebo przecinało nawet kilkaset meteorów w ciągu jednej godziny. I choć w wielu miejsca, prawie w całym kraju, niebo zasnute było chmurami, to jednak udało się zaobserwować choć część spektaklu. Żagań nie należał do szczęśliwców tego wieczoru. Dosłownie na minuty przed rozpoczęciem się fazy roju niebo pokryło się chmurami a przez mgłę dawał się dostrzec ledwo przebijający się Księżyc w fazie przez pełnią. Można była jeszcze przed zachmurzeniem dostrzec jaśniejsze meteory, które urzekały swoim blaskiem i kolorami. Dostrzeżenia choćby jednego to nawet dla doświadczonego obserwatora wielkie przeżycie.
drakonidy,draconidy Fot. Richard Klofac, Czechy.Można już mówić o sukcesie naukowców zajmujących się prognozowaniem aktywności rojów meteorowych.

Dotąd wydawało się, że precyzyjne przewidzenie dokładnego czasu maksimum ich aktywności jest praktycznie niemożliwe. Jednak wczoraj okazało się, że prognozy mogą się sprawdzać niemal co do joty.

Eksperci z Institute for Celestial Mechanics we Francji i z należącego do NASA Meteoroid Environment Office prognozowali, że największa aktywność Drakonidów przypadnie między godziną 2200 a 2230 czasu polskiego, i tak się właśnie stało.

drakonidy,draconidy Fot. Thomas Hagen, Oslo w Norwegii. Wybuch aktywności meteorów z gwiazdozbioru Smoka rozpoczął się o około godziny 2100. Już wtedy można było w ciągu godziny zaobserwować około 100 "spadających gwiazd".

Jeden z dwóch szczytów przypadł na okolice 21:30. W ciągu 5 minut niebo przecięło ponad 30 meteorów, a średnia godzinowa ich liczba sięgnęła aż 260. Następnie aktywność roju nieznacznie się zmniejszyła, aby krótko po godzinie 2200 wejść w najbardziej spektakularną część przedstawienia.

W ciągu około 5-7 minut można było ujrzeć nawet 40 meteorów, zaś średnio godzinowo nawet ponad 300. Szczyt aktywności przypadł około godziny 2210, czyli dokładnie wtedy, kiedy przewidywali to naukowcy.

drakonidy,draconidy Fot. Runar Sandnes, Reed w Norwegii. Obecnie badacze zbierają raporty od obserwatorów z całej Europy, północnej Afryki oraz zachodniej, północnej i środkowej Azji, gdzie można było ujrzeć "deszcz" Drakonidów.

W Polsce najwięcej szczęścia mieli mieszkańcy regionów wschodnich, ponieważ tam niebo było wolne od chmur. W pozostałych regionach chmurzyło się, a miejscami także padało, co uniemożliwiło zobaczenie meteorów. Nic jednak straconego, ponieważ fotografowie uwiecznili niektóre z nich na poniższych zdjęciach.

Obserwacje rojów meteorowych jest zadaniem znacznie prostszym niż przewidywanie ich aktywności. Jeśli tylko dopisze pogoda i mamy miejsce obserwacji pozbawione miejskich świateł, to jesteśmy w stanie nie tylko przeżyć wyjątkowe wydarzenie astronomiczne, ale i przysłużyć się nauce zliczając kolejne rozbłyskujące meteory.

Jeśli nie dopisał nam tym razem pogoda, to nie powinniśmy się martwić, bo już 21 października będziemy mieli okazje obserwować maksimum Orionidów - kolejnego pięknego roju meteorów. Jest on związany ze słynną kometą Halleya i powinien dać nam do 50 zjawisk na godzinę. A i Księżyc będzie znacznie mniej uciążliwy.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,379,334 unikalne wizyty