Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 06:21:52

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Jowisz Księzyc dwa bratanki

Niebo za oknemJowisz,Księżyc,Europa,satelity Europa wychyla się zza JowiszaNoc bez chmur jest obecnie skarbem dla wytrwałych obserwatorów. Choć ostatnimi dniami deszczowa pogoda i pochmurne niebo nie nastraja nas do radosnego samopoczucia, to gdy tylko pojawi się skrawek czystego nieba warto poświęcić nieco czasu na obserwację dwóch obiektów na naszym niebie. Bo oto Księżyc zbliża się do koniunkcji z Jowiszem, a Jowisz zbliża się coraz bardziej do swojej opozycji. Nie jest to opozycja sejmowa - na szczęście. Za to dzięki niej możemy zobaczyć naszego olbrzyma w swoich największych rozmiarach w tym roku.




Jowisz,Księżyc,Europa,satelity Europa już znacznie dalej od Jowisza zaledwie po 1h48minOpozycja Jowisza, to takie jej usytuowanie względem Ziemi, że dzieli te dwie planety najmniejsza odległość w danym roku. Co za tym idzie, rozmiary kątowe planet są największe i obserwacje pozwalają zobaczyć wiele szczegółów w ich atmosferach.

Jowisz jest szczególnym obiektem, gdyż jest to taki nasz mały układ planetarny, w którym każdy może nawet w ciągu jednej nocy zobaczyć zmiany położeń satelitów Jowisza. Na naszych grafikach można zaobserwować taką zmianę położenia w przypadku Europu, choć nie tylko, gdzie obserwacje dzieli zaledwie niecałe dwie godziny. To właśnie to zjawisko zmieniło sposób patrzenia Galileusza na miejsce Ziemi i planet w całym kosmosie. Pamiętajmy, że teleskop astronoma nie byłą jakimś szczególnie wyrafinowanym sprzętem. My tez możemy się posłużyć zaledwie dobrą lornetką (powiększenie 20 razy w zupełności wystarczy) lub niewielkim teleskopem. Przy nieco większych powiększeniach (40 razy) zobaczymy już szczegóły w atmosferze tego giganta w tym Wielka Czerwoną Plamę, pod warunkiem, że planeta jest odpowiednio do nas zwrócona. Prędkość rotacji Jowisza jest duża - 9,5h, więc niezbyt długo przyjdzie nam czekać na ten niezwykły huragan trwający już ponad 300 lat. W tm czasie kilkakrotnie zaniknął ciemny pas południowy, a huragan widoczny jest nadal.

Do towarzystwa Jowiszowi dołącza nasz Księżyc. Niedługo dojdzie do ich koniunkcji. mianem tym określa się duże zbliżenie się obiektów na niebie. Jest to oczywiście zbliżenie pozorne i wynika tylko ze położenia obiektów względem obserwatora. Księżyc znajdujący się około pełni najlepiej jest obserwować przez teleskop z wykorzystaniem specjalnego filtra polaryzacyjnego. Daje on możliwość zmniejszenia ilości światła docierającego do naszego oka, a przez to nie tylko nas nie będzie oślepiał swoim blaskiem, ale nawet pozwoli dojrzeć szczegóły powierzchni niewidoczne przy tak silnym oświetleniu.

slowaKluczowe Autor: Damian PEACH - Jowisz z cieniem księżyca na tarczy Jowisz jest najwdzięczniejszym obiektem obserwacji. Jego duże rozmiary ułatwiają zadanie każdemu obserwatorowi, za to stawiają wysoko poprzeczkę astro fotografom. Szybka rotacja wymaga od nich dużej precyzji pracy i sporego doświadczenia. Są w śród nich tacy mistrzowie jak Damian Peach. Jego obrazy planet i innych obiektów kosmicznych są cenione przez wielu profesjonalistów na świecie, a szeregi miłośników zachwycają się jego osiągnięciami dążąc do tak perfekcyjnego warsztatu. Swój warsztat ma zlokalizowany na południu Wielkiej Brytanii. Warunki ma więc podobne do naszych.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,130,906 unikalne wizyty